Czas dobrej zmiany. Jak rodzi się rewolucja

Okładka książki Czas dobrej zmiany. Jak rodzi się rewolucja Dorota Kowalska
Okładka książki Czas dobrej zmiany. Jak rodzi się rewolucja
Dorota Kowalska Wydawnictwo: Melanż pozostałe
pozostałe
Melanż
2018-01-01
2018-01-01
polityka polska zmiana społeczeństwo

Idą wybory to pomyślałem, że warto zapoznać się z głębokimi przemyśleniami naszych elit z przed 4 lat. Może ktoś coś przewartościował?
Niestety, ale nic się nie zmieniło. Czy to zwolennik rządu, czy opozycji, każdy jest "samozajebisty"... A największą szmatą okazał się Kukiz, który wieszał psy na PiSie a teraz jest liderem ich listy...

Rozmowy o polityce i nie tylko.

Pojęcie zawarte w tytule książki zrobiło zawrotną karierę; stosowane jest na określenie zmian politycznych po 2015 roku. Cykl rozmów otwiera wywiad z Grzegorzem Schetyną, który na przyczyny wyborczej klęski nie potrafi, bądź nie chce odpowiedzieć. Interlokutorzy autorki mają zróżnicowane poglądy: z jednej strony mamy Leszka Millera, z drugiej Joachima Brudzińskiego. Mówią jednak to, co chcą powiedzieć. I może m.in. z tego względu rozmowy te wydają się względnie ciekawe. Głos zabierają nie tylko politycy, ale też np. psycholog prof. Janusz Czapiński. Wspomniany naukowiec przywołał wyniki interesujących wyników badań dotyczących elektoratu Prawa i Sprawiedliwości; obalają narosłe stereotypy. Upadł mit o zaściankowości i słabym wykształceniu wyborców.

Rozmówcy Doroty Kowalskiej niekiedy generalizują: wciąż jeszcze postrzegają mieszkańców wsi za ludzi niewyrobionych kulturalnie i nieokrzesanych. A przecież są to też osoby ambitne, pracowite i wykształcone. Tego rodzaju uprzedzenia przeważnie wynikają z nieznajomości społeczności wiejskiej.

Dziennikarka polemizuje również z Adamem Bielanem, Barbarą Nowacką, Zofią Romaszewską, Barbarą Piwnik. Pani sędzia wypowiada się sensownie, nie wdając się w spory polityczne. W znacznej większości wypowiedzi są spokojne, wyważone. Zwróciłam uwagę na surową recenzentkę obecnej władzy, prof. Jadwigę Staniszkis.

Publikacja ukazała się w 2018 roku, więc siłą rzeczy nie obejmuje innych, aktualniejszych wydarzeń.

Dorota Kowalska pyta o transformację ustrojową, reformy Leszka Balcerowicza, etc. O czym jeszcze dyskutowano? O rządach PiS, Unii Europejskiej, w tym poruszono sprawę Trybunału Konstytucyjnego i strajku kobiet. Zasygnalizowano o sytuacji płci pięknej w polityce, czy i jak odnajdujemy się w męskim świecie. Jaka jest tego cena? Nie wszyscy politycy odpowiadają zgodnie z jej oczekiwaniami, ale treść pokazuje, że na daną materię można spojrzeć z kilku perspektyw.

Całość wydaje się spójna i przemyślana, lecz czuję niedosyt. Czegoś mi zabrakło.

Rozmowy o polityce i nie tylko.

Bardzo interesująca książka. Dorota Kowalska rozmawia w niej z dwudziestoma dwoma politykami oraz przedstawicielami nauk społecznych. W zasadzie każdy z nich jest mniej lub bardziej znaną personą w szeroko pojętej politycznej rzeczywistości (no może poza ojcem Krupą). Dobór uczestników tych rozmów jest zróżnicowany, intrygujący i relatywnie ciekawy. Podczas tych dialogów rozmówcy dzielą się z nią swoimi poglądami, racjami, opiniami, uwagami oraz spostrzeżeniami, podsumowując polityczną rzeczywistość po trzech latach pisowskich rządów. Większość osób posługuje się ciekawymi argumentami i można z nimi merytorycznie porozmawiać (poza Panem Warchołem, który był na tyle merytoryczny, że skrócił swój wywiad o 2/3 treści). W oczy rzuca się też postawa Waldemara Parucha, który każdy argumenty "na nie dla Pisu" zbijał i obracał o 180 stopni (co było raczej do przewidzenia). Czytając książkę można oczywiście wyczuć w którym kierunku skręca autorka ale wszystkie wywiady prowadzone są w miarę neutralnie. "Czas dobrej zmiany" napisano w 2018 i minęły już dwa lata od momentu jej wydania więc możemy się przekonać, że część tez postawionych się nie sprawdziła, a część jest jak najbardziej słuszna (piszę to w dniu kiedy I prezesem SN została osoba mocna związana ze Zbigniewem Ziobrą i istnieje podejrzenie, że jest mocno od niego politycznie zależna). Wiemy również, że z każdym rokiem PiS prze do przodu mocniej oraz jest coraz bardziej brutalny w swoich reformach i decyzjach politycznych (chociażby parcie na siłę do wyborów korespondencyjnych i ich przesunięcie bez podstawy prawnej - stanu wyjątkowego z uwagi na Covid-19 przecież nie ogłoszono i była to decyzja polityczna Kaczyńskiego). Najbardziej zaciekawiły mnie rozmowy z Panem Kamińskim, Gdulą, Bugajem i Żelichowskim. Zabrakło mi też dwóch rzeczy. Pierwsza to jakaś nawet krótka informacja, na temat tego czym kierowała się Pani Kowalska w wyborze swoich rozmówców i jaki klucz ich doboru przyjęła. Druga rzecz, to krótkie podsumowanie tej książki. Mimo to "Czas dobrej zmiany" czyta się w miarę szybko i przyjemnie (mnie wystarczyły 2 dni). Myślę że dla każdego kto choć trochę interesuje się sytuacją w naszym kraju nie będzie to czas stracony.

Bardzo ciekawy dobór rozmówców (może z wyjątkiem ostatniej rozmowy, która moim zdaniem była wyjątkowo nużąca). Doceniam chęć autorki do przedstawienia "dobrej zmiany" z wielu różnych perspektyw. Nie dało się oczywiście nie odgadnąć do której ze stron politycznego sportu autorce jest bliżej, ale należy docenić, że mimo to starała się podejść do tematyki uczciwie. Nie jest to książka porywająca, ale czytana z perspektywy czasu daje ciekawy obraz politycznej rzeczywistości lat 2015-2018.

Zbiór wywiadów z politykami i nie tylko na temat bieżącej sytuacji politycznej w Polsce. Wywiady trzymają w miarę równy poziom.

Przerażające dla mnie były wywiady z Waldemarem Paruchem oraz Marcinem Warchołem - pokazują z jednej strony absolutną władzę prezesa (wywiad z WP),a z drugiej realizację reform w sądownictwie w sposób tak absurdalny, że nawet jej autorzy nie potrafią wskazać pozytywnych jej skutków (wywiad z MW). Z krótkiej notatki autorki wynika, że Michał Warchoł jako jedyny okroił swój wywiad do 1/3 jego pierwotnej treści. Może i dobrze, bo MW nie miał nic rozsądnego do powiedzenia!

• Audioteka
  • Stos oczekujący
  • Papier
  • Literatura faktu/Reportaż
  • Do przeczytania
  • Polskie
  • Moja biblioteka

Dodaj cytat z książki Czas dobrej zmiany. Jak rodzi się rewolucja