Adwokaci. Ich najważniejsze sprawy

reportaż
Melanż
2021-04-08
2021-04-08

Tym razem miałam okazję przeczytać opinię ludzi, których nie lubią policjanci. Stoją po drugiej stronie, w pewnym sensie rywalizują ze sobą. Książkę czyta się przyjemnie, szybko no i jest wciągająca. Podobają mi się takie reportaże ukazujące drugą stronę różnych zawodów. Nie warto oceniać jakiegoś zawodu nie wiedząc jak wygląda to wszystko w wewnątrz. Jednak niektóre wywiady nie przypadły mi do gustu i uważam, że były zbyt narcystyczne. Ludzie pokazali swoje prawdziwe twarze i niektórym wyszło to na niekorzyść. Książka jest dobra na raz, nie sięgnęłabym po nią drugi raz ale ogólne polecam.

Ostatnio namnożyło się książek ukazujących kulisy pracy różnych grup zawodowych. Bardzo chętnie po nie sięgam, bo wychodzę z założenia, że nie możemy oceniać czyjegoś zawodu, jeżeli sami go nie wykonujemy. Nie lubię też wszelkich krzywdzących uogólnień typu "wszyscy lekarze to łapówkarze". Z ciekawością wysłuchałam audiobooka pełnego ciekawych wywiadów z adwokatami. Bardzo ciekawy reportaż.

Wiecie, że uwielbiam wszystko, co związane z prawem, bo wspominałam o tym przy recenzjach Chyłki. Choć szybko zrozumiałam, że to nie jest dziedzina, w której powinnam się dalej kształcić, to sentyment pozostał, wciąż ciągnie mnie do książek czy seriali, których głównymi bohaterami są adwokaci, bo to ta grupa wydaje się być szczególnie wdzięczna dla twórców.

"Adwokaci. Ich najważniejsze sprawy" to zbiór rozmów Doroty Kowalskiej z wieloma wybitnymi prawnikami. Choć tytuł zdaje się sugerować kierunek tych dyskusji, jest w moim odczuciu bardzo mylący. Tajemnica adwokacka powoduje, że opowieści o słynnych procesach sprowadzają się do ogólników, więcej można dowiedzieć się z przekazów medialnych. Nie znaczy to jednak, że ta lektura mnie rozczarowała.

Odnalazłam w niej mnóstwo ciekawych informacji, dotyczących teorii prawa. Odkryłam nawet, że różnica między radcą prawnym a adwokatem nie polega wcale na tym, o czym byłam przekonana całe życie. Sporo miejsca poświęcono także roli patronów, a konkretnie temu, że obecnie jest ona mocno powierzchowna, opiekun i aplikant nie dbają o budowanie relacji, nie wykorzystują w pełni możliwości, jakie niesie ona za sobą. Nie obyło się też bez nawiązań do aktualnej sytuacji politycznej.

Niektórzy rozmówcy Doroty Kowalskiej kładli nacisk na to jak na przestrzeni lat zmienił się ich zawód, można było odnieść wrażenie, że szczególnie nie podoba im się otwarcie tej profesji. Choć zaprzeczali i argumentowali te narzekania spadkiem jakości usług, to nie trudno się domyślić, że przede wszystkim chodziło im o coraz większą konkurencję. Ja zawsze dość sceptycznie podchodzę do renomowanych postaci w każdej dziedzinie, bo choć z pewnością najpierw zapracowali na uznanie, to wraz z upływem lat część z nich osiada na laurach, a zaangażowanie spada i płaci się im głównie "za nazwisko". Unikam jednak generalizowania, bo w wypowiedziach niektórych bardzo wyraźnie wybrzmiewała prawdziwa pasja, a mimo bogatej kariery zawodowej wciąż poszerzali swoją wiedzę, czerpiąc także od młodszych kolegów.

Z tej lektury zapamiętam z pewnością jedną ciekawostkę, mianowicie to, że jeden z cenionych mecenasów wcielał się w rolę spikera na meczach żużlowych.

"Adwokaci. Ich najważniejsze sprawy" to książka dla laików, których interesuje ten zawód. Jeśli jednak ktoś, sięgając po nią, liczy na smaczki, będzie rozczarowany.

Moje 6/10.

"Adwokaci. Ich...

Bardzo lubię takie tematy, więc książkę pożarłam w chwil kilka. Znajdziecie w niej wywiady z mecenasami i ich podejściami do pracy. Ogólnie jestem książką zachwycona.

Jedyna negatywna rzecz jest taka, że do tej pory miałam do Pana Mecenasa Giertycha neutralny stosunek, a teraz go nie znoszę - jeden wywiad i uważam za go narcyza. Bardzo blado wypadł w porównaniu z innymi wypowiadającymi się.

Wybitnie dobra pozycja!
Wszystkie wywiady są ciekawe, opowiedziane w interesujący sposób. Na mnie największe, bardzo, bardzo pozytywne wrażenie zrobiła rozmowa z mec. Ewą Milewską-Celińską (szczególnie historie adoptowanych dzieci). Pani Mecenas to kobieta o wielkim sercu!

Wybitnie dobra pozycja!

Według mnie świetna książka. Super rozmówcy, poruszane są ciekawe i aktualne tematy. Polecam!

Żeby nie było, że szewc bez butów chodzi, z miłą chęcią sięgam zawsze po pozycje książkowe, które w jakiś sposób odnoszą się do wykonywanej przeze mnie profesji. Skoro zatem na rynku wydawniczym ukazał się reportaż Doroty Kowalskiej „Adwokaci. Ich najważniejsze sprawy” sięgnęłam po niego bez wahania, tym bardziej, że nazwiska rozmówców mówią same za siebie. Przynajmniej w światu prawniczym są one powszechnie znane i szanowane, a niejednorodnie pewnie i mniej obeznani z tematem zasłyszeli przynajmniej o kilku osobach, z którym rozmawiała autorka.
Każda z rozmów stanowi subiektywne spojrzenie interlokutora na wykonywany zawód. Jego ocena następuje przez pryzmat upływu lat, zmiany na rynku usług prawniczych, spektakularnych spraw, które Mecenasi prowadzili, ale i przez pryzmat interesu klienta, obrony jego praw w poszanowaniu zasad etyki zawodowej. To spojrzenie jest czasem bardzie, czasem mniej wyważone, czasem przeszyte dogłębnymi emocjami, a czasem wręcz niesione potrzebą kontestacji wykonywania zawodu w czasach, w których polityka rządzi prawem. Zawsze jednak w centralnym punkcie jest etos adwokackich wartości i troska o ich zachowanie niezależnie od tego czy będzie to reprezentowanie interesów klienta w sporze gospodarczym, walka o dobro małoletniego, czy obrona oskarżonego o zbrodnię.
Na kartach książki pojawiły się znane z pierwszych stron gazet nazwiska, ale trudno się dziwić, skoro Autorka wybrała do rozmów tuzy polskiej palestry. Oni wprawdzie opisują własne spostrzeżenia, ale bez wątpienia powiem, że wyrażają obawy i zastrzeżenia większej części środowiska. Ja z pewnością z nimi się utożsamiam, chyląc czoła przed wybitnymi kolegami.

6 razy padło określenie radca prawny, a wśród rozmówców tylko jeden mecenas nosi ten tytuł, co nie zmienia faktu, że go do puszki z napisem "adwokatura". Szkoda, że tak to wygląda, jeżeli prawnik z krwi i kości, musi to być adwokat, bo ci noszący togi z niebieskim żabotem w świadomości Polaków prawie nie funkcjonują, a z pewnością mieliby coś do powiedzenia, bo poza opisem słynnych spraw karnistycznych padają pytania o sytuację na rynku usług prawniczych, stan praworządności w naszym kraju, etykę zawodową oraz relacje między patronem, a jego uczniem. A że wybrano obrończe osobistości, było o czym o powiadać! Takich ludzi wypowiedzi czyta się z zaciekawieniem oraz szacunkiem, bowiem czuje się przed nimi wielki respekt, wierzy w ich wiedzę i podziwia postawę moralną. I chociaż każdy ma swoje poglądy na różne tematy, nie śmiemy ich podważać, acz są tacy, którzy by tych prawników z błotem zmieszali, mimo że nie dorastają im do pięt.

Bardzo przyjemnie słuchało się tej książki pod postacią audiobooka. Wywiady z czołowymi polskimi adwokatami, którzy opowiadają zarówno o swoich sprawach, polskim systemie prawnym, polityce, a także ogromnym własnym doświadczeniu. Każdy z rozmówców opowiada o swojej pracy z ukierunkowaniem na dany temat przewodni danego rozdziału. Trudno nie mieć szacunku do tych niezwykle inteligentnych i logicznie myślących osobowości, dzięki którym możemy w mniejszym lub większym stopniu wykreować swój światopogląd.
Zdecydowanie książka godna polecenia zwłaszcza dla czytelników związanych z aspektami prawnymi.

Bardzo ciekawe wywiady z adwokatami, w których poszczególni rozmówcy szeroko i interesująco opowiadają o swojej pracy, swoich i najważniejszych i najtrudniejszych sprawach; o problemach stosowania prawa, o tym jak się ma prawo do moralności, i jak oni rozumieją swoją rolę obrońcy.

Słuchałam audiobooka naprawdę z wielką przyjemnością- bo wypowiedzi ciekawe, rozbudowane, ładnym prawniczym językiem, zawsze z wyczuciem dobrego smaku i poszanowania dla osób, których życia dotyczyły bezpośrednio opowiadane historie. i z szacunkiem dla prawa.

Dodaj cytat z książki Adwokaci. Ich najważniejsze sprawy