Adwokaci. Ich najważniejsze sprawy

reportaż
Melanż
2021-04-08
2021-04-08

Książka jest zbiorem wywiadów z adwokatami, często występującymi w głośnych sprawach, gdzie bronili oskarżonych. Dla mnie jako laika książka momentami była nudna. Zapewne dla pasjonatów przedstawi ona większą wartość.

Każdy ma prawo do obrony. Te słowa padają najczęściej od adwokatów. W tym reportażu wchodzimy w buty kilku najsławniejszych w Polsce adwokatów, poznajemy ich linie obrony, czy decydują się na emocje czy raczej działają na chłodno.
Serdecznie polecam :)

Serdecznie polecam :)

Od pewnego czasu marzę o studiach prawniczych i pochłaniam każdy reportaż, który chociaż trochę przybliży mi ten świat.

Książka Doroty Kowalskiej to reportaż złożony z wywiadów z populanymi adwokatami. Każda z rozmów wnosi coś innego, jakąś inną ciekawostkę. Pomimo ogólnego poglądu na obronę klientów, przedstawiono także różnice w podejściu do zawodu każdej z tych osób. Przemycono też kilka poglądów dotyczących aktualnej sytuacji politycznej w Polsce - wszyscy prawnicy jednogłośni w tym temacie.

Książka jest ciekawa i wartościowa merytorycznie, aczkolwiek rzuca się w oczy ucinanie niektórych wątków. Warto też doczytać sobie kilka osobnych artykułów o omawianych sprawach, żeby więcej zrozumieć.

Podsumowując, polecam tę książkę, ale warto ją podzielić i dawkować sobie ilość informacji.

Interesujące odchylenie odrobinę kurtyny do świata polskiego światka adwokatów. Nazwiska dosyć łatwo kojarzyć z gazet, bo prowadzili lub uczestniczyli w głośnych sprawach, oni sami też o nich wspominają, ale bez wchodzenia w szczegóły. Pod pytaniami jest chęć odkrycia smaczków, ale adwokaci dzielnie się bronią przed zdradzeniem większej ilości informacji niż posiadamy już, a to wszystko zgrabnie ukryte w pięknych rozwlekłych wypowiedziach. Chciałoby się więcej, ale nie dla nas zwykłych zjadaczów chleba ta wiedza. To nie jest książka, która stworzy pełen obraz tego świata, ale można bez nudy tam zajrzeć. Polecam.

Reportaż, a właściwie cykl wywiadu z najsłynniejszymi adwokatami w Polsce, ich najgłośniejsze i najważniejsze sprawy. Ciekawie czyta się to widząc perspektywę adwokata, obrońcy. Styczność z ciężkimi sprawami, z jakimi mieli do czynienia sprawia, że rośnie szacunek do takich osób.

Bardzo dobra monografia opisująca pracę adwokatów. Przyznaję, miałam sceptyczne nastawienie, obecnie sądownictwo nie ma dobrego PR. Rozmowa z topowymi adwokatami powoli rozwiewała moje wątpliwości. Jeśli są, tacy, jakimi się przedstawiają, empatyczni, wrażliwi, merytoryczni, to tak, można im zaufać. Szczególnie cenię sobie rozmowę z panem Dubois, ale i panem Ćwiąkalskim i panią Milewską Celińską z taką empatią mówiącą o oskarżanych. Jestem pod wrażeniem. A książkę z czystym sumieniem polecam.

Książka dobra.
Adwokaci w formie wywiadu opowiadają o swojej pracy. Jeśli chodzi o tematy z pracą nad sprawami karnymi, cywilnymi to książkę oceniam bardzo dobrze. Niestety wchodzi polityka, zbyt dużo to po po pierwsze, po drugie to nieobiektywne spojrzenie tylko z jednej strony.

Książka dobra.

2095
2033

Książka „Adwokaci. Ich najważniejsze sprawy” Doroty Kowalskiej to ciekawy reportaż o blaskach i cieniach różnych spraw sądowych.
Czytelnik poznaje najsłynniejsze sprawy karne oraz takie, o których nie mówi się głośno. Sprawy codzienne i te medialne łączy jeden element, adwokat. Dowiadujemy się, im bardziej szanowany, tym większa możliwość wygranej.
Ostatnio zaczęłam czytać więcej reportaży, niosą za sobą historie z życia wzięte.
Serdecznie polecam.

Ostatnio zaczęłam...

To zaskakująco ciekawa książka, która jest streszczeniem najważniejszych spraw (zwłaszcza kryminalnych) ostatnich dekad z autorskim omówieniem ich uczestników - tych profesjonalnych. Publikacja jest nierówna, są lepsi i gorsi rozmówcy, ale z całą pewnością warto poświęcić jej czas, ponieważ daje pewne wyobrażenie nie tylko na meandry zawodu adwokata, ale przede wszystkim patologie polskiej kryminalistyki.

Bardzo ciekawe wywiady, ale bardziej dla ludzi z branży.
Wywiad z medialnym adwokatem - politykiem najmniej ciekawy.

Bardzo ciekawe wywiady, ale bardziej dla ludzi z branży.
Wywiad z medialnym adwokatem - politykiem najmniej ciekawy.

• Audiobooki
  • Literatura faktu