Małe Licho i babskie sprawki

Małe Licho i babskie sprawki

przeczytanych książek 4450 napisanych opinii 1526

Bardzo lubię tą serię.

Bardzo lubię tą serię.

Za mało Licha w tym Lichu! Ale i tak wybacze, bo kończyłam chlipiąc i smiejąc się, ciagle od nowa doceniając jak bardzo pani Kisiel potrafi wpleść w opowieści fantasy prawdy o życiu. Chyba tylko mam jedno 'ale': tytuł nie bardzo oddaje treść. Bo tych babskich sprawek to w sumie mamy może z 10%. To co mogłoby być (a zakładam, że taki bym zamysł autorki) świetnym pokazaniem dziewczyńskiej strony dorastania zostało gdzieś upchnięte na koniec. O ile oczywiście tłumaczenie, że dziewczynki to tacy sami ludzie jak chłopcy i mogą robic podobne rzeczy jest istotne dla docelowego czytelnika, to chyba wolałabym, żeby ksiązka miała te 50 stron więcej i trochę rozbudowano wątek Zmyłki. Nie przezywa się dramatów ludzi, którzy jeszcze są nam obojętni.

1962

Są książki dla dorosłych, są książki dla dzieci, a są takie, które zachwycą czytelnika w każdym wieku. Dla mnie to jest właśnie taka książka. Dla każdego. Pełna humoru, ale i mądrości życiowej. Książka o dorastaniu, problemach szkolnych, samotności, ale i o rodzinie, przyjaźni, miłości.
Cudownie spędzony czas z Bożkiem, Zmyłką, Aniołem w bamboszkach i hordą krasnoludków.

Kto ma dzieci w wieku szkolnym ten wie, iż czwarta klasa to już nie jest lekko. Także Bożydar oraz jego koledzy nie mają łatwo i muszą stawić czoła nowym przedmiotom, a przed wszystkim wychowawcy. Jednak najwięcej zmian jest w momencie kiedy do klasy przychodzi nowa uczennica i wtedy dopiero się zaczyna dziać i wiać. Zadania domowe, czy matma to przy tym pryszcz. Chłopaki i dziewczyna muszą stawić temu czoło.

Pomimo tego, iż książka jest dla dzieci to dorośli śmiało mogą przeczytać bo również spędzą niezapomniane chwile. Widać jak Bożek dorasta zaczyna rozumiem coraz więcej i trochę tęskni za czasami beztroskiej zabawy. Duża dawka humoru gwarantowana jak również chwila zadumy i refleksji. Warto pamiętać, że to co na pierwszy rzut wydaje się straszne w rzeczywistości tak tylko wygląda.
Koniec alleluja.

Jeśli chodzi o książki p. Marty to trochę gorsza pozycja. Mało tutaj jest nadprzyrodzonych stworzeń, mało fantasy. Dużo jest dziecięcych spraw, codzienne problemy uczniów. Na pewno jest to fajne do słuchania dla dzieci. Książka jest ciepła, pełna nadziei i poleciłabym każdemu, kto czuje się osamotniony w szkole. Można być nazywanym dziwakiem, a i tak tworzyć całkiem zgraną paczkę przyjaciół, na których zawsze można liczyć.

Bawiłem się dobrze, lepiej niż podczas czytania poprzedniego tomu. Nie zmienia to faktu, że "Małe Licho i babskie sprawki" są znowu bardzo nierówne. Akcja przyspiesza dopiero na ostatnich kilkudziesięciu stronach, a przez te 200 jest troszkę nudno. Nawet pomimo błyskotliwego pióra Kisiel. Serię oczywiście dokończę, został jeden tom i dodatek. Mimo wszystko bardzo lubię świat Licha :). Niezwykle przyjemna, ciepła opowieść dla dzieci (i nie tylko! - niektóre nawiązania wychwycą tylko dorośli :D).

Ta cześć podobała mi się chyba najmniej. Mam wrażenie, jakby była kopia poprzednich z dokładnie tym samym schematem.

DNF 54%.

Skończyła mi się cierpliwość do tej serii. Ten tom jest tak bardzo o niczym, że bardziej się nie da. Praktycznie od samego początku nie jestem wielkim fanem, ale na początku miało to jeszcze sens, ale jestem za połową i nie umiem powiedzieć, o czym jest, ani dokąd do zmierza :/.

DNF 54%.

To Licho chyba podobało mi się najbardziej z tych dziecięcych dotychczas, chociaż wybór pomiędzy tym a poprzednim jest bardzo trudny.

Książka dziecięco-młodzieżowa jakich mało. Świetna książka przejściówka. Powstają tony bajek, mamy zalew książek young adult. A takie rozkminki z podstawówki leżą odłogiem. A przecież to czas kiedy kształtuje się spojrzenie na świat i relacje interpersonalne nie rodzinne.

• Dla dzieci