Emocje. To, o czym dorośli ci nie mówią.

Okładka książki Emocje. To, o czym dorośli ci nie mówią. Boguś Janiszewski, Max Skorwider
Okładka książki Emocje. To, o czym dorośli ci nie mówią.
Boguś JaniszewskiMax Skorwider Wydawnictwo: Publicat Cykl: To, o czym dorośli Ci nie mówią (tom 7) popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
To, o czym dorośli Ci nie mówią (tom 7)
Publicat
2021-06-02
2021-06-02

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Kurzol. Strach się bać! Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska
Kurzol. Strach... Boguś Janiszewski,&...

Okładka książki Dzik Dzikus Marta Kurczewska, Krzysztof Łapiński
Dzik Dzikus Marta Kurczewska, K...
Okładka książki Wilki. Historie prawdziwe Michał Figura, Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Wilki. Histori... Michał Figura, Alek...
Okładka książki Opowieści z Białej Doliny Przemek Corso, Marcelina Misztal
Opowieści z Bi... Przemek Corso, Marc...
Okładka książki Sztuczna inteligencja Boguś Janiszewski, Max Skorwider
Sztuczna intel... Boguś Janiszewski,&...

Bardzo fajne przedstawienie tego, czym są i skąd się biorą emocje z biologicznego/chemicznego punktu widzenia. Informacje są dość rozbudowane, więc powiedziałabym, że tak jest to lektura 8+, bo młodsze dziecko może pewnych rzeczy nie zrozumieć (ja sama do końca nie zdołałam zrozumieć, co w naszym mózgu reprezentuje Grażynka ;p). Tak czy owak - książka zdecydowanie jest warta zapoznania się z nią i nie mam wątpliwości, że sięgniemy z synkiem po inne części serii. Szczerze polecam.

Czy emocje są nam potrzebne? Co mają wspólnego z mechanizmami przetrwania? Co nam przekazują? W jaki sposób możemy je kontrolować?

Na te i inne pytania związane z emocjami dowiesz się z książki "Emocje. To, o czym dorośli Ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)" Bogusia Janiszewskiego i Wydawnictwa Publicat.

Emocje służą nam do przetrwania. To swojego rodzaju podpowiedź organizmu, że doszła do nas informacja. W zależności jaka to informacja, organizm zareaguje inaczej.

Według psychologa Paula Ekmana wyróżniamy sześć podstawowych emocji:
-radość,
-złość,
-wstręt,
-smutek,
-strach,
-zaskoczenie.
Każda z tych emocji przynosi nam bardzo ważną informację.
Wstręt to pierwotna reakcja organizmu, która chroni nas przed wszystkim tym, co niesmaczne, niejadalne. Obrzydzają nas różne rzeczy: smarki, wymioty, cudze włosy w zupie, obcięte włosy na podłodze w łazience. Dla każdego, co innego jest wstrętne...

Strach odgrywa bardzo ważną rolę w chronieniu nas przed niebezpieczeństwem. Czasami jednak strach dezorganizuje nam życie... W jaki sposób można sobie z nim poradzić?

Smutek zabiera nam energię, wzywa nas do zatrzymania, przeżywania. Pojawia się m.in. gdy coś nam nie wychodzi, gdy spotka nas coś przykrego. Gdy jest w nas za dużo smutku, może zamienić się w chorobę - depresję.

Złość pomaga nam stawiać granice osobiste, wyrażać nasze potrzeby. Zlość jednak trzeba nauczyć się kontrolować.

Zaskoczenie to Twój emocjonalny STOP. Mówi Ci, że stało się coś niespodziewanego, innego, ważnego.

Radość wskazuje nam to, co jest życiowo ważne i potrzebne. Również służy przetrwaniu.

Wszystkie emocje są potrzebne i ważne! Warto o tym mówić dzieciom.

W rozmowach o emocjach może pomóc Ci polecana przeze mnie dziś książka.
Autor postarał, aby wiedza naukowa była przekazana w sposób prosty i zrozumiały. Podoba mi się humor zawarty w publikacji. Książka bawi i uczy.
Na uwagę zasługują również ilustracje.

W tej propozycji znajdziesz m.in. informację:
-o mechanizmach powstawania emocji.
-do czego przydają się emocje.
-w jaki sposób można je kontrolować.
-czym jest empatia.

Książka to bogate kompendium wiedzy o emocjach.

Sprawdzi się na zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno- społeczne, w gabinecie pedagoga i psychologa, na półce każdego dziecka i dorosłego.

Polecam!

Emocje służą nam do przetrwania. To swojego rodzaju podpowiedź...

Wybaczcie, że zacznę od pytań, ale czy wiecie, z czego zrobiony jest człowiek? Czym jest układ nerwowy? Po co nam smak? Po co te emocje? Na to i wiele innych ważnych pytań odpowiedź znajdziesz właśnie w książce „Emocje. To, o czym dorośli ci nie mówią”. Na rynku na pewno znajdzie się masa świetnych książek edukacyjnych, ale w moje ręce trafiła właśnie ta z wydawnictwa Publicat.
Żeby to źle nie zabrzmiało to testerem była moja Helenka i moja skromna osoba. Jak zobaczyłam na Instagramie recenzje do tej książki, to moja głowa oszalała i pouczyłam się, jakbym cofnęła się w czasie. No tak fantastycznej książki to nie widziałam od lat (nie widziałam też innych, ale dziś właśnie o tej),Będąc w kuchni słyszę śmiech z pokoju córki i pytam się co ją tak rozbawiło, a ona pokazuje mi dialogi, jakie są w książce napisane w taki zabawny sposób, że sama nie mogłam przestać czytać kolejne i kolejne. Książka poza mnóstwem cudownych obrazków posiada wiele różnych eksperymentów do zrobienia np. przez nas samych i jaki wywoła efekt, co jest dziś bardzo potrzebne, bo np. moja córka jest wzrokowcem jak zobaczy i sama coś sprawdzi lepiej zapamięta. Naszym ulubionym eksperymentem było wywołanie obrzydzenia, mając budyń czekoladowy, ale wyniki to już sami sprawdzicie. Śmiechu było naprawdę długo. Poza tym dowiesz się, jaki żart z gatunku tych głupich może spowoduje, że dziadek wyskoczy z kapci? Kolejna lekcja, jaka nam się podobała to ta o neuronach, a przykład przeczytasz na podstawie dwóch osób Bolka i Tosi.
Przykład z książki:
Bolka wszyscy w szkole uważają za łobuza, ponieważ krzywdzi kolegów i koleżanki, nie uważa na lekcji oraz często się denerwuje i tutaj dowiedziałam się, że wcale nie jest złym chłopcem tylko neurony mu się rozregulowały, ponieważ u niego w domu słyszy tylko krzyki, a do tego czasem oberwie od mamy ścierką niby lekko, ale zawsze to coś poza tym jego rodzice ciągle mówią mu, że jest do niczego. Który normalny neuron, by to wytrzymał?
Tosia, mimo że ma to samo w domu co Bolek, czyli krzyki non stop to często boi się swoich rodziców, którzy z igły widły robią, ale ogólnie nie jest niegrzeczna i jej neurony też tego nie wytrzymują, przez co zamknęła się w sobie i udaje, że jej nie ma. Nie ma złości ani agresji, ale za to bardzo dużo smutku. A rodzice ciągle krzyczą w jej stronę mówiąc, że jest wyrodna córka i że nic z niej nie będzie.
Zanim ocenimy kogoś pomyślmy, przez co przechodzą i w jakim zdrowiu są ich „neurony” Sami oceńcie, bo dla nas ta pozycja to takie must have nie tylko młodego czytelnika. Bardzo mądra na konkretnych przykładach. Przez myśl mi przeszło, że co drugi dorosły powinien ją przeczytać, bo wiele rozjaśni w głowie, choćby rodzice i prawidłowy sposób rozmowy z dzieckiem.
Z całego serca polecamy z Helenką. Takie książki są z nami na lata, a treść nie ma daty przydatności. Wspaniałość w tak bogatej kolorystycznie oprawie.

73/180/2022
Wyzwane LC czerwiec 2022 - Książka dla dzieci
Bardzo przyjemna. Nie ma tej sepleniącej lamy, a to już duży plus.
A poza tym: skąd się biorą emocje, czy są nam potrzebne, co jeszcze oprócz nich nami rządzi, jak sobie radzić z zalewem uczuć. A na początek stworzenie człowieka, czyli niestety mamy analogowe podzespoły i oprogramowania.

73/180/2022
Wyzwane LC czerwiec 2022 - Książka dla dzieci
Bardzo przyjemna. Nie ma tej sepleniącej lamy, a to już duży plus.

Odkąd pamiętam, emocje towarzyszą nam każdego dnia i powodują to, że czujemy się wówczas niepewnie. Tracimy pewność siebie, która jest gwarancją do odnoszenia sukcesu na różnych płaszczyznach życia. Większość osób z czasem analizuje sytuację czy jest, taka w ogóle potrzeba, abyśmy wyrażając, emocje wzajemnie krzywdzili, się z użyciem niepotrzebnie wypowiedzianych z łatwością słów powodując rany przyczyniające się do tego, że nie będziemy mogli w stanie ponownie wybaczyć, gdyż tracimy zaufanie, by móc znów nawiązać ponownie kontakt o ile zaistnieje taka konieczność.

Sięgnęłam po książkę pt. ''Emocje. To, o czym dorośli ci nie mówią" autorstwa Bogusia Janiszewskiego nie tylko, aby poznać zagadnienia związane z przedstawionymi koncepcjami na to, czy ja czytelniczka będę mogła potrafić zrozumieć i zastosować je w praktyce, czym są okazywane emocje oraz chciałam się przyglądnąć z bliska ilustracjom bardzo precyzyjnie wykonanym przez Maxa Skorwidera.

Książka ta składa się z 6 rozdziałów.

Autor w każdym w zamieszczonym na samym początku spisie treści rozdziałów opisuje, o czym będzie główna jego treść.

Zwróciłam szczególną uwagę podczas zapoznawania się z główną zawartą w tej książce tematyką-emocje, że zarówno autor, jak i ilustrator potrafią zapełnić całą stronę dużymi i małymi prezentującymi się ciekawie ilustracjami oraz istotnymi informacjami z nimi związanymi i można przy okazji samemu spróbować, czy potrafilibyśmy rozszyfrować daną emocję bez patrzenia, że została ona już wcześnie określona.

Moje pierwsze z autorami książki Boguś Janiszewski, Max Skorwider pt. ''Emocje. To, o czym dorośli ci nie mówią'' uważam za udane z tego względu, że oni sami musieli coś przeżyć osobiście, aby móc je w odpowiedni sposób przekazać to, co jest najistotniejsze, kiedy to osoby dorosłe nie potrafią wytłumaczyć, na czym polegają emocje i skąd się tak nagle w nas pojawiają.

Autor przedstawił, tak naprawdę, jak można odczytywać prawdziwe osobiste emocje wyrażane oraz jak można je odbierać, by móc we właściwy sposób zrozumieć, choć nie jest, to takie łatwe czasami mając na uwadze towarzyszące mechanizmy, które nie każdy wie, jak one działają w praktyce.

Książkę tę czytało mi bardzo dobrze, ponieważ autor zaciekawił, mnie umiejętnością ciągłego twórczego myślenia na to, jak ma powstawać opisane zagadnienie. Ta sztuka literacka nie każdemu się udaje, a jemu się udało.

Wydawnictwu Publicat dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania książki należącej do Cyklu: To, o czym dorośli Ci nie mówią (tom 7) pt. ''Emocje. To, o czym dorośli ci nie mówią'' autorstwa Bogusia Janiszewskiego, Max Skorwidera.

Warto przeczytać tę książkę.

Emocje. Towarzyszą nam cały czas. Czasem są dobre, czasem mniej pozytywne. My dorośli radzimy sobie z nimi na różne sposoby. Ale i tu mamy lepsze i gorsze chwile. A dzieci? Przecież one są całe emocjami. Jak nauczyć nasze pociechy, by dobrze je rozpoznawały i same sobie z nimi radziły. Ja lubię w tych trudniejszych tematach wspomagać się książkami. Jednak szukam takich, które mają przystępne treści, ciekawe rysunki i napisane prostym językiem, a jeśli do tego znajdą się przykłady to jestem w niebie. Pamiętam również, o tym iż każda książka może być skierowana dla dzieci w różnym wieku. Gdy dostałam propozycję recenzji książki o emocjach dla starszych dzieci długo się nie wahałam. "Emocje. To, o czym dorośli Ci nie mówią" @bogus_janiszewski urzekła mnie z kilku powodów. Na samym początku w oczy rzuca się wydanie pozycji. Twarda oprawa, a w środku ciekawe, śmieszne rysunki. Treści nie jest za dużo na każdej stronie, dzięki czemu dziecko podczas lektury nie zdąży się znudzić. Całość podzielona jest na rozdziały, które powoli wprowadzają nas w temat emocji. Od początku jest wyjaśnione skąd się biorą, po kolei, a wszystko za pomocą "zwykłego" tekstu. Ten tekst wspomagają ilustracje oraz ciekawe rysunkowe historyjki. Znajdziemy różne przykłady z życia i nie tylko. Bohaterowie towarzyszą nam przez całą książkę. Bardzo ciekawa pozycja. Treści są idealne przystosowane do dzieci. Na pewno bedziemy wracać do tej książki jeszcze nie raz. A ta pozycja jest częścią serii. Serii, która widzę już na półce z książkami 🥰 dobrze, że wkrótce mikołaj i święta, wiec prezenty już mam z głowy 😅 Polecam Wam szczerze. Nawet dla nas samych warto jest przeczytać tę książkę I przypomnieć sobie jak to z nami i naszymi emocjami jest.

• Dla dzieci
  • Dzieci

Dodaj cytat z książki Emocje. To, o czym dorośli ci nie mówią.