Opowieści z Białej Doliny

Okładka książki Opowieści z Białej Doliny Przemek Corso, Marcelina Misztal
Okładka książki Opowieści z Białej Doliny
Przemek CorsoMarcelina Misztal Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Opowieści z Białej Doliny (tom 1) opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Opowieści z Białej Doliny (tom 1)
Sine Qua Non
2022-06-01
2022-06-01

SQN Charytatyw... Andrzej Betkiewicz,...
Okładka książki Lato w Białej Dolinie Przemek Corso, Marcelina Misztal
Lato w Białej ... Przemek Corso, Marc...
Okładka książki Tak miało być Przemek Corso, Julia Żugaj
Tak miało być Przemek Corso, Juli...

Okładka książki Księga Ludensona Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Księga Ludensona Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Dwa słowa Dominika Czerniak-Chojnacka, Anna Taraska
Dwa słowa Dominika Czerniak-C...
Okładka książki Gęby, dzioby i nochale Maria Bulikowska, Mikołaj Golachowski
Gęby, dzioby i... Maria Bulikowska, M...
Okładka książki Pupy, ogonki i kuperki Maria Bulikowska, Mikołaj Golachowski
Pupy, ogonki i... Maria Bulikowska, M...

Pierwsze co napiszę: KUPUJCIE DZIECIOM jakie to są cudowne historie :) mamy dwie dziewczynki, które mają dziadków i rodziców. Jest trochę gapkowaty leśniczy, są zwierzęta leśne i co ważne jest Biała Dolina <3 Mamy przygody związane z tym, że żywność ginie tylko w nocy, piękny biały kucyk, żarłoczne maszyny itp. Ja słuchałam audiobooka na Storytel i to jest znakomite i ektorzy p. Wiktor Zborowski, Maria Winiarska i Zofia Zborowska - Wrona. Książka ma piękną jakby materiałową okładkę, ilustracje śliczne i wydanie również.

Książkę powinien poznać każdy wielbiciel zimowych wypraw, gór, ciepłego rodzinnego klimatu i błyskotliwego humoru. Rozgrzewa jak kubek kawy wypitej w górskim schronisku po długim marszu w skrzypiącym śniegu.

„Opowieści z Białej Doliny” można czytać bez końca, zaśmiewając się w głos. To piękna i mądra książka, zdecydowanie nie tylko dla dzieci. Wersja papierowa to przyjemność w czystej postaci. A audiobook? Tego się nie da opisać, wystarczy spojrzeć na obsadę ;-)

Humor, przygoda i mądra opowieść, super.

Humor, przygoda i mądra opowieść, super.

Książkę czytałam córce- rewelacja! I duży i mały znajdzie w niej coś dla siebie! Nadleśniczy Bębęn i Leśniczy Gałązka- fantastyczne postacię. Polecam

Podobno lasu nie da się tak łatwo ukraść. A jednak jakiś czort chce to zrobić. Po co? Dlaczego? Jak? Mieszkańcy Białej Doliny już się wszystkiego dowiedzą i wymierzą sprawiedliwość po swojemu. A przynajmniej taką mają nadzieję. Nie wierzycie? To zapraszam do Białej Doliny, gdzie Leśniczy Gałązka udowodni wam, że potrafi zadbać o swój las.

Przyznaję się, nie wiedziałam czego mam się spodziewać po tej książce. Nie miałam do czynienia nigdy z prozą autora, ale od kiedy ją pierwszy raz zobaczyłam, ciągnęło mnie do niej okrutnie. No bo sami przyznacie, wydanie jest obłędne. ❤ (tak, jestem typową okładkową sroką) Ale gdy tylko Mia i Anaszka porwały mnie ze sobą na swoją śledczą wyprawę, wiedziałam, że ta wizyta w Białej Dolinie będzie czymś niezwykłym. Że będzie jak kubek gorącego kakao po ciężkim dniu, jak głęboki oddech po długim biegu. Bo te siedem pozornie odrębnych historii ukazuje, co tak naprawdę jest ważne. Jak istotny jest szacunek do natury i przyjaźnie, które nas łączą. Że rodzinę można sobie wybrać. Jestem zauroczona lekkością każdej historii, tą dozą humoru z jaką przekazuje każdą swoją mądrość, niepozornością, z którą odkrywa prawdy, o których dorosły człowiek postanowił zapomnieć. I tak, te opowieści są ciut chaotyczne, czasem może brzmią zbyt naiwnie, ale dla mnie właśnie w tym tkwi ich największy urok. Bo nie silą się na moralizatorskie tony, ale bije z nich dzika satysfakcja pełna zabawy, przygód i nadziei. Bo tak zwyczajnie, nie sposób się nie śmiać do tej książki. Tym bardziej, że towarzyszą jej rysunki Marceliny Misztal, które idealnie współgrają z całością i nadają jej wspaniałego klimatu. Jestem nimi zachwycona, ich prostotą i humorystycznym wydźwiękiem. Jestem zachwycona każdą użytą onomatopeją, która sprawiała, że czytanie to była nieskończona frajda. Bardzo bym chciała, żeby więcej osób wybrało się do Białej Doliny i poznało Babcię Bęben, Dzika Jarka czy Stacha. Tylko pamiętajcie, by nie karmić Liska.

Przyznaję się, nie wiedziałam...

LAS - Szum drzew, chrzęst gałązek pod stopami i ćwierkanie ptaków. I zapach - zapach świeżego mchu, rosy, liści i kwiatów. Zapach drzew iglastych i liściastych. A zimą skrzypienie śniegu pod stopami, chrupnięcia pękającego lodu w kałużach i cisza. Cudowna cisza i spokój które otulają wędrowca..
Taka właśnie jest Biała Dolina, której sercem jest piękny las.
__
Czytając "Opowieści z Białej doliny" dzięki świetnie skonstruowanym opisom poczujecie się jakbyście właśnie stąpali po mchu, wdychali zapach drzew i słyszeli dźwięki lasu, które brzmią tak: szszszszszszszsz. Albo poczujecie mróz i prawie uslyszycie jak lód chrzęści Wam pod stopami..
__
W Białej Dolinie nastąpiła rzecz okropna i niesłychana! Ktoś ukradł część lasu! Czy Mia, Anaszka, Leśniczy Gałązka i nadleśniczy Bęben dadzą radę uratować las?
__
Mamy tu kilka opowiadań które choć ogólnie odrębne od siebie to są połączone głównym wątkiem fabularnym. Każde bardzo klimatyczne, mądre i niosące przesłanie, a przy tym wesołe, ciekawe i po prostu urocze.
__
Początkowo wydawać by się mogło, że to Mia i Anaszka są głównymi bohaterkami, ale nic bardziej mylnego - głównych bohaterów mamy kilkoro, w zależności od tego które opowiadanie czytamy!
__
To książka o przyjaźni, o odwadze, o tym, że nie wolno się poddawać, o tym, że czasem należy być ostrożnym i uważnym i o tym, że to, że się różnimy to nic złego, a bardzo pięknego 💚
__
Bardzo fajne, trochę starociowe ilustracje idealnie pasują do lektury, a wydanie jest po prostu piękne 😍
Polecam dla dzieci 7+

Taka właśnie jest Biała Dolina, której sercem jest piękny las.
Czytając...

Wspaniały realizm magiczny dla dzieci. Mądra, dobra, delikatna i otulająca jak kocyk książka.

Ta książka jest lekka. Jak piórko. Mimo, że traktuje o ważnych sprawach - o inności, różnorodności, o tym, że w rodzinie wcale nie trzeba się urodzić. Że można ją sobie wybrać, stworzyć od nowa. Mówi o odwadze, o własnym zdaniu i o tym, że nic nie jest nam dane na zawsze. I warto dbać o to co mamy tu i teraz. Napisana pięknym językiem, który świszcze i szeleści. Tak jakby ktoś opowiadał te wszystkie historie przy ognisku czy w kuchni, z kubkiem parującego naparu z lipy czy kakao w pochmurny, deszczowy dzień. Pięknie zilustrowana i wydana z dbałością o najmniejsze nawet szczegóły. Twarda oprawa, dobrej jakości, gruby i matowy papier, wstążeczka do zakładania - wszystko to sprawia, że z książką obcuje się jeszcze pełniej i milej.
Ta książka to 'Opowieści z Białej Doliny' od Wydawnictwa SQN. Autorem tekstu jest Przemek Corso, a ilustracji Marcelina Misztal.
Na początek ostrzeżenie i przypomnienie. Nie można karmić lisa Pietruszka. I weźcie to sobie lepiej do serca! 😁 a jak już tę sprawę mamy wyjaśnioną, możecie wkroczyć do Białej Doliny i poznać Mię i Anaszkę, Leśniczego Gałązkę, Babcię Bęben i jej męża nadleśniczego (znanego bardziej jako Dziadek Bęben) , Listonoszkę Zofię czy Tatę Anaszki. Ten ostatni ze swoimi tentegesami i dynksami skradł moje serce na wieki 😁 wszyscy oni tworzą świat tak cudowny, tak wypełniony znaczeniami, zmysłami i wspaniałym rodzajem szaleństwa, że aż chce się tam być, w środku, w Białej Dolinie. Chce się złapać złodzieja lasu, który znika powoli, metodycznie wręcz, po jednym drzewku. Chce się przywitać poranek z Leśniczym Gałązką, spotkać Ducha Gór czy razem z dziewczynkami otworzyć restaurację. A może postarać się złapać Dzika Jarka, który ukradł... całą torbę pierogów z pobliskiego placu zabaw! Nieważne co zrobimy i któremu z mieszkańców Białej Doliny będziemy akurat towarzyszyć. Pewne jest, że nie będziemy się nudzić!
Całości opowieści dopełniają ilustracje - jak dla mnie wyjątkowe i bardzo charakterystyczne. Starszak stwierdził, że trochę mu przypominają te z Rumcajsa i może faktycznie coś w tym jest 🤔
Polecamy na lato i nie tylko!

Typowa historia dla dzieci, ale myślę, że dorośli sie również nie zawiodą. Bardzo miło sie czytalo

Fajna humorystyczna książka dla dzieci ,fajnie się ją czyta w zimowy śnieżny dzień.

• Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Opowieści z Białej Doliny