Jeżeli t=0

Okładka książki Jeżeli t=0 Italo Calvino
Okładka książki Jeżeli t=0
Italo Calvino Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Opowieści kosmikomiczne (tom 2) Seria: Proza Światowa literatura piękna
Opowieści kosmikomiczne (tom 2)
Proza Światowa
Państwowy Instytut Wydawniczy
2021-10-22
2021-10-22
9788381963220
Anna Wasilewska
literatura włoska fantastyka

Wiele lat temu czytałem "Opowieści kosmikomiczne" wydane przez Muzę w serii Spectrum. Byłem zachwycony. Poziom surrealistycznego, abstrakcyjnego absurdu był dla mnie tak nowy i świeży, że nie mogłem się oderwać. Tomik pozostał w mojej pamięci jako rzecz wybitna. Wszystko to sprawiło, że sięgnąłem po "Jeżeli t=0" z werwą i radością. I niestety spotkało mnie rozczarowanie. Tomik wydał mi się ciężkawy, momentami wydziwiany na siłę. Mamy w związku z tym dwie opcje. Albo zgrzybiałem i po setkach lektur, takie rzeczy nie robią już na mnie specjalnego wrażenia, albo tomiki zawierają twórczość o różnym charakterze. A najpewniej trochę tego i trochę tego.

Z powyższego nie wynika iżbym uważał "Jeżeli t=0" za kompletny niewypał. Doceniam odmienność spojrzenia, oryginalność umysłu, błyskotliwość wywodów, ale lektura nie dostarcza mi takiej radości jakiej oczekiwałam.

I teraz nie wiem, wyciągać "Opowieści kosmikomiczne" do weryfikacji?
7/10

Italo Calvino zaskakuje mnie za każdym razem. To taki rodzaj spotkania, że wprawdzie trochę wiesz, trochę nie wiesz, na co się piszesz, ale pędzisz na nie w ciemno. To obietnica tajemnicy, czegoś ulotnego, co być może zostanie z Tobą na dłużej. Możliwa jest jednak i tak opcja, że okaże się rozczarowaniem, a Tobie pozostanie jedynie smutny rachunek do zapłacenia.

Jako że na każdy wzór matematyczny reaguję nerwowo, siły nadzwyczajne (możliwe, że za namową Qfwfg) musiały zainterweniować, by „Jeżeli” trafiło w dłonie me dwie. I jak wpadło, tak wypaść nie mogło. Albowiem można się zapaść w opowiadaniach I.C. jak w otchłań oceanu i wyjść suchutkim, bo nie to jest zwyczajna literatura. Trochę jak jeden z bohaterów, który pędzi autem na spotkanie, a jednocześnie zastanawia się, czy osoba, do której zmierza, nie jedzie w jego kierunku. Niby jedna droga, a wiele możliwości.
To tu walą się na głowy kosmiczne światy („wcześniej pływaliśmy, teraz jesteśmy opływani”),podział komórki zespala się z miłością i jest miłością w najczystszej postaci (po czym: „Pustka, rozdzielenie i oczekiwanie, oto czym jesteśmy”),a wypuszczona strzała staje się najpiękniejszym dowodem niekończącego się bogactwa chwili.
Nic nie jest tu rzeczywiste, wszystko jest jedynie postrzeganiem. Chwila jest wiecznością, a chaos ładem.

I ta okładka! (by Łukasz Piskorek)

Na koniec cytata, która oddaje stan mój (również po przeczytaniu świetnego posłowia Anny Wasilewskiej, dzięki któremu tytułowe równanie odkrywa nieco sekretów):
„– Chciałbym zrozumieć.
– Co takiego?
– To wszystko.”

Jako że na...

Bardzo specyficzny tekst. Dla mnie większość niezrozumiała w trakcie czytania - dopiero posłowie Anny Wasilewskiej - tłumaczki rozjaśniło mi o czym przed chwilą przeczytałam. Mimo wszystko opowiadanie tytułowe oraz ostanie: Hrabia Monte Cristo podobały mi się. Jednak całkowicie nie dla mnie ta książka. Wymęczyłam.

Mam mieszane odczucia - z pewnością ciekawa pozycja, lecz brak jej 'tego czegoś'. Dobra, ale przefilozofowana.

Czytając pierwszą część ma się wrażenie, jakby czytało się podręcznik do przedmiotów ścisłych lub przyrodniczych. Narracja poprowadzona w sposób niespotykany, z perspektywy m. in. mikroorganizmu, który snuje swoją opowieść wstecz, do początków istnienia świata. Bywa, że zapala się lampeczka - "No tak! Sprytnie to wymyślił", jednak całościowo nagromadzenie kombinacji, wariantów, łuków i wiraży jest zbyt uciążliwe, zahaczające o przesyt i kicz. Prawa fizyki raz nie mają znaczenia, by za chwilę niepodzielnie rządzić całością. Jakby ścigał się z innymi autorami w wyścigu o umieszczenie jak największej liczby naukowych zwrotów na stronie tekstu.
Druga część to już bardziej standardowo poprowadzona narracja, za którą da się nadążyć.
Warto poznać, lubić nie trzeba.

W „Jeżeli t=0” po raz kolejny (po „Trudnych miłościach”) Calvino wystawia na próbę moje dla niego uwielbienie. I co tu kryć – tym razem jestem po prostu rozczarowany, a przede wszystkim solidnie wymęczony. Oczywiście wszystko jest, po raz kolejny, cholernie wykoncypowane i Calvino, po raz kolejny, udowadnia swoje laboratoryjne zdolności. Po raz kolejny też bada możliwości języka prozy i daje pokaz erudycyjnej żonglerki biologią, matematyką i, na dokładkę, filozofią. Niestety nie znajduję tu powodów do bezkrytycznego zachwytu.

Rozumiem, że u zarania powstania tych utworów leżała ciekawość i chęć podjęcia brawurowego wyzwania – sprawdzenia czy się da. Otóż tak, da się, brawo Italo, ale pytam: po co? Osobiście, kiedy chcę nasycić się wiedzą z zakresu biologii, matematyki czy filozofii, wolę sięgnąć po publikacje naukowe lub popularnonaukowe - są jednak bardziej precyzyjne, a tym samym także ciekawsze. W „Jeżeli t=0” większość utworów, jak dla mnie, popada w pretensjonalną pseudonaukową bełkotliwość i - mimo naprawdę szczupłych rozmiarów - wodolejstwo. A przy każdym niemal opowiadaniu odliczałem strony do jego końca, co piszę z niemałym (i niemiłym) zaskoczeniem. Podsumowując moje czytelnicze odczucia: uważam, że operacja się udała (tj. język prozy jakoś dźwignął),tylko pacjent zmarł (tj. wynudziłem się setnie).

Oczywiście, może być tak, że nie przeczytałem tej książki uważnie i jeżeli kiedyś do niej wrócę, zrozumiem co przegapiłem. Tymczasem moja ocena jest jak jest i wynika ona z płaskości skali na LC . W tym punkcie na osi czasu nie jest to, moim zdaniem, dobra książka, a zarazem przyznaję – z pewnością nie jest to książka przeciętna. Ostatecznie: jak często ma się okazję przeczytać np. rozważania jednokomórkowca nad istotą tożsamości i pożądania?

Najbardziej oryginalna książka jaką czytałem.
Mitologia powstania księżyca, ptaków (wyrażana w formie komiksu),kryształów, krwi. Narrator porusza się nie bacząc na przestrzeń, czas. Wypowiada niewypowiedziane. Nie boi się mówić o początkach Ziemi a potem wniknąć w mikroskalę.
Niewypowiedziane sięga kulminacji kiedy miłość formułowana jest przez mitozę, mejozę i śmierć, jednokomórkowe organizmy multiplikujące swą formę.
Ostatni, najbliższy mi akt — kombinatoryka, logistyka, geometria analityczna i logika ucieczki przed bandytą na zakorkowanej trzypasmowej autostradzie czy skomplikowany układ równań podróżujących na odcinku kochanków. Od materii do teorii.
Jego narracja zamiast otchłani eksploruje nieskończoność — bardziej oswojoną dla analitycznego, post-kantorowskiego umysłu. Nijak się nie zestarzała przez 60 lat, wręcz przeciwnie. Taka narracja dopiero zyskuje popularność.

Najbardziej oryginalna książka jaką czytałem.

"Jeżeli t=0" to zdecydowanie pozycja dla tych, których potrafi wzruszyć równanie.

Calvinowski bohater, Qfwfq, jest analityczną inteligencją, jednaką wobec wszystkich zewnętrznych form, jakie przybiera. Świat postrzega odmiennie od nas, wcielając się w całe stadko postaci, choćby w jednokomórkowy organizm czy mięczaka (tego dosłownego, z lofotrochorowców). Mimo swojej abstrakcyjności jest ujęzykowiony, ba! zależny od słów. Calvino dopasowuje zresztą styl do zdarzeń, którym poddaje swojego bohatera. I tak, kiedy jako komórka zaczyna się dzielić, formuje kręte, nieco niezgrabne zdania, kiedy opisuje siebie w odniesieniu do przeszłości, używa makaronizmów i nowomowy. Zresztą związek nie tylko z przeszłością, a z czasem w ogóle, Qfwfq ma osobliwy – czy to opowiadając o początkach Ziemi, czy wnikając w jej głąb aż do mikroskali, sytuuje się raczej poza klasycznym jego postrzeganiem. Często (jak w opowiadaniu tytułowym) bawi się czasem jak tasiemką.

Calvino każdym niemal zdaniem podkreśla potrzebę precyzowania. Tworzy coś, co na swoje potrzeby nazwałam ścisłością uwrażliwioną albo opowiadaniem anty-akcji. Bazuje co prawda na potencjalnie sensacyjnych wydarzeniach, wprost z fantastyki naukowej, kryminału lub obyczajówki, jednak buduje napięcia nie narracyjne, a czysto intelektualne, sprowadzając akcję do równań i schematów. Nie znaczy to jednak, że Qfwfq nie odczuwa – wprost przeciwnie, wysnuwane teorematy zdają się żywo go angażować. Jest jak bohater mitu, który swoje alegoryczne przygody przeżywa niemal wyłącznie w myślach. Co ważne, świat materialny, choć występuje marginalnie, dla Calvina i jego bohatera jest konieczny, bo wędrują oni od materii do teorii. Wędrują, bo i autor ujawnia się nam tu i tam, mówiąc wprost do czytelnika, albo obnażając strukturę swojej wypowiedzi.

Zręczność, z jaką napisany jest ten pokręcony zbiór, zachwyca. Maestria opisu łączy się tu z (baaardzo) abstrakcyjnym sposobem myślenia, stawiając nas wobec prozy-eksperymentu, wlania wody do kwasu narracji - bum!

Borgesowsko/oulipowskie opowiadania-koncepty, ale przyciężkawe. Pierwsze i ostatnie najlepsze.

Arcydzieło. Jedna z najbardziej oryginalnych i zaskakujących książek jakie kiedykolwiek czytałem.

• Literatura piękna
  • Avanti Italia!