Niedopowiedziane historie: BCU

Okładka książki Niedopowiedziane historie: BCU Michał Bańka, Zuzanna Białogłowska, Katarzyna Korowajczyk, Ewa Samulak, Nikos Sawwidis, Jan Steifer, Szymon Szczechowicz, Joshua Szpilarski, Mateusz Tomiczek, Wojciech Tremiszewski
Okładka książki Niedopowiedziane historie: BCU
Michał BańkaZuzanna Białogłowska Wydawnictwo: RPG Media hobby
hobby
RPG Media
2021-01-01
2021-01-01
BaniakBaniaka RPG Zew Ctulhu opowiadania komiksy youtube gra wyobraźni papierowe RPG

Okładka książki Dzieciaki! Michał Bańka, Adam Biszewski, Krzysztof Gawryołek, Szymon Łopatka, Nikos Sawwidis, Justyna Wyglądała
Dzieciaki! Michał Bańka, Adam ...
Okładka książki Horror nad Wartą Michał Bańka, Miłosz Brzeziński, Airis Kamińska, Sandy Petersen, Adam Wieczorek, Marcin Życzkowski
Horror nad Wartą Michał Bańka, Miłos...

Fani sesji Baniaka z Zewu na pewno nie przejdą obok tej pozycji obojętnie, mi osobiście bardzo mi się podobała. Świetne podsumowanie BCU, choć trochę mi zabrakło opowiadań z większym udziałem głównych bohaterów (takich w stylu historii Janka Setifera o GONie). Osobiście najmniej podobały mi się komiksy, ale to pewnie kwestia tego, że ja po prostu nie jestem ich fanem jako takich. No i na koniec kilka słów o galerii zdjęć i obrazów, która była świetnym pomysłem, choć tych zdjęć nie było za dużo. Ostatecznie myślę, że dla fanów BCU jest to pozycja obowiązkowa

Na półkach: , , , , , ,

Wybujałe w kosmos ego Baniaka, oraz ostatnio coraz częstsze spierdolenie sesji, oraz okropnie nachalna monetyzacja nie pozwala mi się cieszyć tą książką, aż tak bardzo jakbym chciał. Ale muszę przyznać, że uniwersum BCU jest świetne. Widziałem wszystkie sesje. Ilość zabawy i godzin temu poświęcona jest ogromna, a przecież to jeszcze nie koniec. Ale sam Baniak NIE jest ani trochę wzorem do naśladowania. To, co sam mówi czego nie należy robić jako mistrz gry w swoich poradnikach, nie ma odzwierciedlenia na jego sesjach. Oczywiście nie na wszystkich, ale jednak jest ich jakaś już spora część. Wystarczy poczytać głosy niezadowolenia. Ostatnio prawie każdą sesję psuje. Całkowicie niszczy badaczy i jest kompletnie niekonsekwentny. Dla zaciekawionych komentarze pod finałem KŁM i sesją Gentelmeni są dla was. Ale to nie tylko jedyne sesje.

KŁM najlepszą ekipą! Ale całkowicie spierdoloną przez baniaka.

Nie jest to dzieło wybitnych lotów, acz zbiór opowiadań zawierający przeważnie opowiadania, które się spodobają. Byłem przekonany, że najbardziej spodoba mi się opowiadanie Termosa. Jednak nie, dla mnie opowiadanie Nikosa, te pierwsze, było najlepsze, najciekawiej mi się czytało. Josha również było fajne, bo z perspektywy Wężowego człowieka.

Najbardziej byłem rozczarowany opowiadaniem Ewy, którego równie dobrze mogło nie być oraz komiksami autorstwa Baniaka, były beznadziejne. Również brakiem czegoś więcej o KŁM, ale w posiadłości, a nie za młodu. Na przykład w czasach przed pierwszą sesją.
Sesje zamieszczone pod kodami QR były spoko, ale przeważnie krótkie.
Listy... czcionka listów to katorga, przerost formy nad treścią.
Galeria obrazów... no spoko.

Ogólnie za taką cenę spodziewałem się czegoś znacznie więcej. Bo mimo iż wydanie rzeczywiście jest przepiękne i to bardzo, to sama zawartość nie jest adekwatna do ceny 90zł.

Wielka gratka dla fanów BCU, czyli świata Chthulhu wykreowanego przez Michała Bańkę, znanego pod nazwą Baniak Baniaka na youtubie. Wielka dosłownie, gdyż księga została wydana w dużym formacie i bywa nieporęczna w autobusie. Ta pozycja jest jak bombonierka, gdyż tak zaskakuje różnorodnością. Główną jej część stanowią opowiadania napisane przez kilkunastu autorów i dotyczące różnych grup badających osobliwości. Opowiadania nie są z tego powodu również równe, są lepsze i gorsze. Najbardziej podpasowało mi pióro Nikosa, a szczególnie historia o Bouchu i jego siostrze. Opowiadania często rzucają zupełnie nowy kontekst na znane postacie jak np. na Jerry'ego czy kamerdynera Jana. Wyjaśniają również część zagadek, np. co się stało z psem lekarza KŁM. Jeśli byłaby druga część, na pewno kupiłabym ją, gdyż czuję wciąż niedosyt i widzę mnóstwo niedopowiedzeń, ale jest to również urok świata Chthulhu. Nie da się wszystkiego naprawdę do końca poznać. Dodatkowym smaczkiem jest zbiór wszystkich listów BCU z oryginalną pisownią. W księdze pozostawiono również miejsca na autografy, co będzie motywowało mnie, aby targać ją ze sobą w plecaku na Pyrkonie. Nie martwię się, że się poniszczy, gdyż i tak już w emocjach zalałam ją likierem, więc straciła ciut na urodzie. Ponadto Baniak oferuje nam poza materiałami literackimi również komiks, słuchowisko, wszystkie obrazy Luthera i (co niezmiernie nam się sposobało) komplet zdjęć, które powstały w BCU. Tak więc trudno mówić tutaj o książce w kontekście zbioru opowiadań, gdyż zawiera znacznie więcej. Za pomocą QR-kodu można odsłuchać sesji solo, które zostały rozegrane. Jako patronka już je znałam, więc wspominam tylko o nich. Podsumowując: dla fanów BCU księga będzie stanowić cudowne źródło rozrywki. W niektórych momentach mnie rozśmieszała, a w niektórych szokowała. A dla ludzi nieznających Baniaka, polecam wpisać w youtube hasło: Hobo #1 i zobaczyć, czy ta przygoda też wam podpasuje.

• Stos hańby
  • Cthulhu