Yakari i kojot

Okładka książki Yakari i kojot Derib, Job
Okładka książki Yakari i kojot
DeribJob Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Yakari (tom 12) komiksy
48 str. 48 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Yakari (tom 12)
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2021-09-15
Data 1. wyd. pol.:
2021-09-15
Liczba stron:
48
Czas czytania
48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328149595
Tłumacz:
Maria Mosiewicz
Tagi:
komiks Yakari indianin przygody
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Yakari. Pierwszy galop Derib, Job
Ocena 8,5
Yakari. Pierws... Derib, Job
Okładka książki Indianie! Czarny cień białego człowieka Dimitri Armand, Laurent Astier, Emmanuel Bazin, Émilie Beaud, Dominique Bertail, Michel Blanc-Dumont, Benjamin Blasco-Martinez, Jocelyne Charrance, Derib, Paul Gastine, Laurent Hirn, Jef, Hugues Labiano, Mathieu Lauffray, Jack Manini, Hervé Richez, Christian Rossi, Corentin Rouge, Oger Tiburce, Ronan Toulhoat
Ocena 6,5
Indianie! Czar... Dimitri Armand, Lau...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
6142
3443

Na półkach:

Ze szkolnymi czasami kojarzy mi się fascynacja westernami. Były filmy, książki o życiu na prerii, serial „Doktor Quinn”, który zwieńczał falę zainteresowania odbiorców tą tematyką. Fascynacja Dzikim Zachodem nastąpiła po usamodzielnieniu się kolonii i utworzeniu samodzielnego państwa dającego ludziom duże swobody. Oczywiście tylko tym uprzywilejowanym, czyli białym mężczyznom. Reszta była dodatkiem rozdzielonym pomiędzy tę uprzywilejowaną płeć. Druga połowa XIX wieku to też czas powstania książkowych westernów. Opowieści o Indianach, konfliktach, życiu na prerii, obcowaniu z naturą, mierzeniu sią z nią, sprawdzaniu swojej męskiej siły zrobiły tak dużą furorę, że stały się osobnym gatunkiem literackim, a później (w XX wieku) filmowym bazującym na uprzedzeniach. Z czasem miały pomóc w zwalczaniu stereotypów. Mimo upływu lat tematyka ta ciągle powraca w kolejnych odsłonach. Jest czymś w rodzaju XIX wiecznego Orientu w literaturze: dodaje egzotyzmu zwyczajnym opowieściom o życiu i jego prawdach. Troszkę jak z superbohaterami i ich mocami, ale z przekonaniem, że to jest bardziej realne, ponieważ wynika z bliskiego obcowania z naturą. Podobną rolę pełniły też XIX wieczne opowieści o Oriencie: w lekko nieznanym klimacie toczyło się życie bohaterów przeżywających bliskie czytelnikom rozterki. Odmienna kultura z jej całokształtem zwyczajów i wierzeń jest bardzo atrakcyjna dla czytelnika i widza, dlatego takie motywy ciągle wracają. Aurę niezwykłości i tajemniczości potęguje to, że wiele pokazywanych przez twórców rzeczy już nie istnieje, inne przez duchową stronę, czy styl życia, w którym nie trzeba chodzić do pracy na osiem godzin tylko wędrować po prerii są nęcące.
Seria „Yakari” licząca sobie zaledwie czterdzieści albumów (po polsku stopniowo ukazują się kolejne) doskonale wpisuje się w cechy nadające komiksowi egzotyczności. Do tego znajdziemy w nim zwyczajnego, dziecięcego bohatera marzącego o tym, aby zyskać uznanie w swojej społeczności. Na to jednak musi zapracować. I mu się to udaje. Mamy tu też bliskie młodym odbiorcom emocje oraz pokazanie mitycznej bliskości z naturą.
Ukazująca się od 1973 roku po francusku seria jest dziełem dwóch Szwajcarów: scenarzysty Joba (André Jobin) i rysownika Deriba (Claude de Ribaupierre). Obecnie wydawana jest przez Le Lombard. Po polsku ukazuje się z przerwami. W 1991 roku tom 1. opublikowało wydawnictwo Korona, tomy 1–4 w 2002 roku wydała oficyna Podsiedlik-Raniowski i S-ka, a od 2019 roku serię wydaje Egmont Polska i w końcu mają trafić do polskich czytelników wszystkie albumy, przez co mam nadzieję, że będę miała okazję poznać całą w polskim tłumaczeniu, a nie tylko w wersji francuskiej. Tym bardziej, że na podstawie komiksów „Yakari” powstał serial animowany, który mojej córce (małej miłośniczce zwierząt) bardzo przypadł do gustu, bo główny bohater jest wrażliwy i pomaga chronić zwierzęta.
Akcja serii rozgrywa się na Dzikim Zachodzie i opowiada o przygodach małego Indianina o imieniu Yakari. Pochodzący z plemienia Siuksów chłopiec marzy o byciu dorosłym wojownikiem cieszącym się uznaniem społeczności. W dążeniu do celu pomaga mu niezwykły dar, jaki posiada: umiejętność rozmawiania ze zwierzętami. To czasami mu pomaga, ale też przysparza kłopotów.
Autorzy przenoszą nas co XIX wieku, kiedy Indianie potrafili żyć w zgodzie z naturą. Właśnie ta przyjaźń z przyrodą stała się podstawą do wytworzenia specyficznych wierzeń opartych na żywiołach i zjawiskach. Z perspektywy europejskiej kultury wręcz naiwne. Trzeba jednak pamiętać, że i nasz świat wyrósł na wierzeniach w wielu bogów, duchy i różnorodne stworzenia będące pośrednikami między ludźmi a sacrum. Przedchrześcijańskie kultury obfitowały w kult przyrody.
Z takim zjawiskiem spotykamy się w „Yakarim”, w którym jedną z ważniejszych rzeczy jest wiara w moc snów i siły wspólnoty duchów ludzkich i zwierzęcych. Całe otoczenie jest uduchowione. Chłopiec pragnie poważania, uznania zasług. W pierwszym tomie sen o wielkim orle i lataniu rozbudza w chłopcu pragnienie dokonywania tego samego na jawie. Tym bardziej, że jego zwierzęcy przyjaciel obiecuje mu spotkanie już nie tylko w śnie. Warunek jest jeden: musi jak najbardziej upodobnić się do niego. Yakari interpretuje to zbyt dosłownie i przez to stajemy się świadkami jego biegania z rozstawionymi rękami, próby złapania zwierząt, zakładanie pióropusza. Próbę przynosi mu niespodziewanie koleżanka o imieniu Tęcza. Każdy tom będzie pretekstem do pokazania zwyczajów Indian: koczowniczy tryb życia, poleganie na naturze, ujarzmianie mustangów, społeczna hierarchia, wyzwania wiążące się z życiem podlegającym cyklowi natury, zaślepiająca nienawiść i problemów wynikających z naruszania zasad zabijania wyłącznie dla jedzenia. Piętnasty tom wprowadza ciekawy temat: wiarę zwierząt w różne nadprzyrodzone istoty. Nie tylko człowiek ma dostęp do wiedzy tajemnej.
Prosta akcja, dziecięcy bohater i jego niezwykła umiejętność oraz kult bliskości i życia w zgodzie z naturą godzącą się na to, że czasami jedne osobniki są zabijane przez inne, aby zdobyć pokarm. W każdym tomie wielką rolę odgrywa sen i senne wizje, wiara w duchy, ich moc wpływania na życie każdej istoty. Całość dopełniają świetne ilustracje i pouczające przesłanie. Dzięki interesującej i szybkiej akcji młodzi czytelnicy, do których adresowany jest komiks, nie będą się nudzić.
W komiksach duże znaczenie mają ilustracje. Tu dostajemy prostą, realistyczną kreskę i jednocześnie bardzo szczegółowe ilustracje z prostym (preriowym) tłem, które raz pojawia się, a raz znika (w zależności, od tego co autorzy chcą podkreślić). Do tego ruch lub znaczenie określonych rzeczy podkreślone są przez przybliżanie lub oddalanie kadru, przez co mamy wrażenie filmowości ujęć.

#derib #job #yakari #rzekazapomnienia #egmont #western #indianin #rodzicielstwo #pomoc #amnezja #wiara #odpowiedzialność #niebezpieczeństwo #dziecko #młodzież #recenzja #komiks #komix #książka #book #książki #books #pożyczprzeczytajpoleć #górowianka #annasikorska

Ze szkolnymi czasami kojarzy mi się fascynacja westernami. Były filmy, książki o życiu na prerii, serial „Doktor Quinn”, który zwieńczał falę zainteresowania odbiorców tą tematyką. Fascynacja Dzikim Zachodem nastąpiła po usamodzielnieniu się kolonii i utworzeniu samodzielnego państwa dającego ludziom duże swobody. Oczywiście tylko tym uprzywilejowanym, czyli białym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1176
1144

Na półkach:

Kojoty nie mają dobrej reputacji w Ameryce. Są uważane za przebiegłych złodziejaszków, wykradających kury z kurników czy zwodzących tropicieli. Innymi słowy podobnie, jak europejskie lisy. Tak, oba zwierzaki mają podobną renomę i w pewnym sensie zasłużenie. Faktycznie są sprytne, pomysłowe oraz wyjątkowo przebiegłe. Nieraz trudnią się też podkradaniem łupu innym drapieżnikom, choć w tym wypadku pomagają one pewnemu chłopcu uratować kolegę.

Yakari otrzymuje od swoich przyjaciół bobrów dość nietypowy prezent. Otóż na ich siedlisko rzeka wyrzuciła uszkodzone kanoe. Zwierzaki przynoszą je chłopcu, który naprawia je wraz z przyjaciółmi - Bizonkiem i Tęczą - po czym cała trójka wyrusza w dół rzeki na przygodę. W jej trakcie spotykają kojota i jego rodzinę, a Bizonek wpada w nie lada kłopoty.

Komiks podobnie jak inne tytuły z tej serii zawiera bardzo dynamiczną akcje, stosunkowo mało tekstu, głównie w postaci zwięzłych dialogów, oraz jest dość przewidywalny. Z drugiej strony ciężko wymagać czegoś innego od serii skierowanej do najmłodszych, pisanej kilka dekad temu. I tutaj czuć trochę upływ czasu. Z jednej strony mamy nadal świetnie wyglądające rysunki, z drugiej natomiast przydałoby się więcej treści. Takie dostosowanej do dzisiejszego odbiorcy. To nadal solidny komiks dla dzieciaków, ale po dłuższym czasie potrafi się lekko przejeść. Zobaczymy zatem jak dalej potoczą się losy małego Indianina, bowiem zostało jeszcze sporo albumów do wydania.

Kojoty nie mają dobrej reputacji w Ameryce. Są uważane za przebiegłych złodziejaszków, wykradających kury z kurników czy zwodzących tropicieli. Innymi słowy podobnie, jak europejskie lisy. Tak, oba zwierzaki mają podobną renomę i w pewnym sensie zasłużenie. Faktycznie są sprytne, pomysłowe oraz wyjątkowo przebiegłe. Nieraz trudnią się też podkradaniem łupu innym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2204
2028

Na półkach:

Yakari i jego przyjaciele nie lubią siedzieć bezczynnie i zawsze gotowi są na nowe wyzwania. Tym razem początkiem ich kolejnej przygody jest otrzymane przez niego uszkodzone kanoe. Dzięki pomocy Tęczy i Bizonka udaje mu się naprawić łódkę, która posłuży im jako środek transportu po rzece. Ich krajoznawcza wycieczka oczywiście musi napotkać jakieś problemy. Tym razem jest nimi groźna puma, która gotowa jest na wszystko, aby tylko bronić swoje potomstwo. Pomocną „łapę” w stroną młodych bohaterów wyciąga przebiegły kojot, który wyciągnie ich z tarapatów.

Kolejną część cyklu można byłoby w wielkim skrócie podsumować słowami: „jeszcze więcej sprawdzonej treści”. Każda kolejna odsłona (powstającej od końca lat 60-tych) serii, opiera się bowiem na tych samych schematach. Mali dzielni Indianie, nowa przygoda, napotkane zwierzęta, z którymi może porozumiewać się tytułowi Yakari, odrobina dramatyzmu, szczypta moralizatorstwa i ukrytego przesłania i szczęśliwe zakończenie. Pewna wtórność poszczególnych albumów nie wpływa jednak w żadnym stopniu na ich wysoką jakość. To właśnie trzymanie się sprawdzonych prostych wzorców sprawia, że niezależnie od tego, którą część komiksu weźmiemy w dłoń, to zawsze zapewni on chwilę przyjemnej rozrywki.

https://popkulturowykociolek.pl/recenzja-komiksu-yakari-i-kojot/

Yakari i jego przyjaciele nie lubią siedzieć bezczynnie i zawsze gotowi są na nowe wyzwania. Tym razem początkiem ich kolejnej przygody jest otrzymane przez niego uszkodzone kanoe. Dzięki pomocy Tęczy i Bizonka udaje mu się naprawić łódkę, która posłuży im jako środek transportu po rzece. Ich krajoznawcza wycieczka oczywiście musi napotkać jakieś problemy. Tym razem jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2322
2322

Na półkach: , ,

Przygody Indianina.

Mały Siuks Yakari powraca do swych wiernych czytelników wraz z nową przygodą, a ta jak zwykle pełna będzie niebezpieczeństw, aktów odwagi, niesionej innym pomocy i okraszona zostanie pozytywnym zakończeniem. Tym razem Yakari spotka na swej drodze pewnego kojota, a także... dosyć niebezpieczną pumę (!).

Dwunasty tom pełnej humoru opowieści o małym Indianinie, który razem z przyjaciółmi i dzielnym koniem przeżywa kolejne niezwykłe przygody. Yakari dostaje w prezencie uszkodzone kanoe. Wraz z Tęczą i Bizonkiem naprawiają łódkę, a potem wyruszają na wycieczkę po rzece. Tak zaczynają się ich kłopoty... Spotykają niebezpieczną pumę, która sądzi, że mali Indianie zagrażają jej potomstwu! Na szczęście bohaterowie poznają też sprytnego kojota i lubiącego przygody kruka. Może dzięki ich pomocy zdołają przechytrzyć wielkiego kota?

W komiksie uwagę zwraca bardzo ładna kreska i niepowtarzalny, sympatyczny klimat całej opowieści. „Yakari” nie jest może serią tego pokroju i o tej popularności co chociażby „Lucky Luke” (porównanie jak najbardziej na miejscu, akcja obydwóch komiksów rozgrywa się bowiem na Dzikim Zachodzie),jednak warto się tym cyklem zainteresować. Nie tylko dlatego, że jest to klasyka europejskiego komiksu („Yakari” powstał w latach 60-tych XX wieku dzięki dwóm szwajcarskim autorom),ale przede wszystkim z uwagi na walory własne serii: humor, interesującą fabułę, przyjemną szatę graficzną i niesamowitą sympatię jaką na starcie budzi mały Indianin. Nie pożałujecie sięgając po tę i inne części cyklu ;)

Komiks jak zwykle stoi na dobrym poziomie.. Dziki Zachód w komiksach z serii „Yakari” ma fajne, dziecięce wręcz oblicze. Dla takiego też – dziecięcego – odbiorcy przeznaczona jest ta seria. W niczym nie ujmuje to jednak klimatu całej opowieści, który przypadnie do gustu także nieco starszym wielbicielom Dzikiego Zachodu :)

Dziękuję Egmont Polska za egzemplarz recenzencki.

#yakari #yakarikojot #egmontpolska #światkomiksu #derib #job

https://cosnapolce.blogspot.com/2021/10/yakari-i-kojot-derib-job.html

Przygody Indianina.

Mały Siuks Yakari powraca do swych wiernych czytelników wraz z nową przygodą, a ta jak zwykle pełna będzie niebezpieczeństw, aktów odwagi, niesionej innym pomocy i okraszona zostanie pozytywnym zakończeniem. Tym razem Yakari spotka na swej drodze pewnego kojota, a także... dosyć niebezpieczną pumę (!).

Dwunasty tom pełnej humoru opowieści o małym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7940
6795

Na półkach: , ,

YAKARI, PUMA, KOJOT I RESZTA

„Yakari” to seria prosta, ale urocza. Nieskomplikowane, pouczające przygody młodego Indianina od samego początku kojarzą się z filmami Disneya dla najmłodszych i trzymają zbliżony do nich poziom. I chociaż jest to propozycja skierowana do młodszych dzieci, każdy kto lubi disnejowskie hity, znajdzie tutaj coś dla siebie.

Co tym razem czeka na naszego dzielnego Indianina? Jak wiadomo, kolejna przygoda, a ta zaczyna się od podarowania mu kanoe. Z tym, że łódka jest uszkodzona. Naprawa jej to jednak dopiero początek, bo wkrótce Yakari, Tęcza i Bizonek wyruszają w wycieczkę. Nie będzie to jednak spokojny spływ rzeką, choć na początku właśnie na to się zanosi, bo na ich drodze pojawia się puma! Dziki kot uważa ich za zagrożenia dla swojego potomstwa, a to może oznaczać nie lada kłopoty. Jak zawsze jednak Yakari i reszta nie będą sami, bo too pojawiają się kojot i kruk, którzy mogą pomóc im wyjść cało z tych opresji. Ale czego bohaterów nauczy ta sytuacja?

https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2021/10/yakari-i-kojot-job-derib.html

YAKARI, PUMA, KOJOT I RESZTA

„Yakari” to seria prosta, ale urocza. Nieskomplikowane, pouczające przygody młodego Indianina od samego początku kojarzą się z filmami Disneya dla najmłodszych i trzymają zbliżony do nich poziom. I chociaż jest to propozycja skierowana do młodszych dzieci, każdy kto lubi disnejowskie hity, znajdzie tutaj coś dla siebie.

Co tym razem czeka na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1861
376

Na półkach:

Kolejny tom "Yakariego" nie przynosi co prawda jakichś zaskoczeń, ale trzyma dobry poziom, do którego przyzwyczaili nas twórcy tej serii. "Yakari i kojot" to sympatyczna, pełna humoru opowieść o silne przyjaźni, odwadze, nieoczekiwanych sojuszach w świecie ludzi i zwierząt, naprawdę pięknie narysowana przez Deriba. Tym razem Yakari spotyka na swojej drodze bobry, tytułowego kojota i jego rodzinę oraz groźną pumę. Ale to nie wszyscy bohaterowie tej opowieści, bo jak zwykle w "Yakarim", oprócz postaci Indian, mamy tu naprawdę sporo gadatliwych zwierząt. Komiks ten z pewnością dostarczy wiele frajdy młodym czytelnikom - kolorowe kreacje i dynamiczna akcja nie pozwalają się nudzić. A dzięki zgrabnej konstrukcji fabularnej, bezpretensjonalnej formule i przesłaniom w nim zawartym, zarówno ten tom jak i inne serii - z pewnością stanowić mogą wartościowy zakup z punktu widzenia rodziców chcących zainteresować czytaniem swoje pociechy: przez komiksy właśnie.

Kolejny tom "Yakariego" nie przynosi co prawda jakichś zaskoczeń, ale trzyma dobry poziom, do którego przyzwyczaili nas twórcy tej serii. "Yakari i kojot" to sympatyczna, pełna humoru opowieść o silne przyjaźni, odwadze, nieoczekiwanych sojuszach w świecie ludzi i zwierząt, naprawdę pięknie narysowana przez Deriba. Tym razem Yakari spotyka na swojej drodze bobry,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1764
1753

Na półkach:

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajny komiks. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    9
  • Chcę przeczytać
    3
  • Posiadam
    3
  • Komiksy
    1
  • Współpraca
    1
  • Komiks
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Yakari i kojot


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...

Przeczytaj także