Choose Cthulhu 2: W Górach Szaleństwa

2021-09-01
2021-09-01
9788364198632
Małgorzata Kafel
Literatura hiszpańska horror Mity Cthulhu gra paragrafowa H.P. Lovecraft gamebook Cthulhu

Choose Cthulhu 2: W Górach Szaleństwa to gra paragrafowa podesłana mi przez wydawnictwo Black Monk, za co bardzo dziękuje, tym razem bohaterem jest profesor geologi, który wiedze spokojne życie, a jedyne co podnosi mu ciśnienie to wypłata i konwersację o geologi, nic więc dziwnego, że gdy otrzymuje on list, od kolegi po fachu informujący go m.in. o tym, że miałby prowadzić badania na Antarktydzie, nie podchodzi do tego pomysłu entuzjastycznie. Czy słusznie?

Ta gra paragrafowa jest oparta na opowiadaniu o tym samym tytule Lovecrafta, więc sielankowo nie będzie, a jak będzie? Ponieważ nie jest to klasyczna książka, a gra paragrafowa to czytelnik decyduje o tym, jakie decyzję podejmie profesor. Często opcja, która wydaje się „tą odpowiednią" prowadzi do zguby, ta paragrafówka jest trudna, od razu to napiszę, jest też brutalna i przerażająca, a miejscami była dla mnie wręcz obleśna, ale to Lovecraft więc byłoby dziwnie, gdyby była miła sielankowa i urocza.

Klimatu grozy tu nie brakuję, jest i tajemnica do odkrycia. Jeśli chodzi, o szatę graficzną ta jest świata, okładka jest twarda i postarzana (co ja uwielbiam),a i środek jest dopracowany, na każdej stronie są macki, mamy też duże ilustracje oraz mniejsze, które idealnie pasują do treści.

Czy polecam? Jak najbardziej dla fanów grozy, Lovecrafta i gier paragrafowych będzie idealna.Więcej o niej mówię w swej recenzji.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

„W szalonym życiu jesteś kimś, kogo większość ludzi uznałaby za nudziarza...”

„W górach szaleństwa” to już drugi tom serii gier paragrafowych Choose Cthulhu, w której masz możliwość kierowania losami wielu bohaterów zmagającym się z wyzwaniami znanymi z opowiadań Lovecrafta.

Tym razem wcielisz się w rolę profesora geologii, który otrzymuje list z prestiżowego Uniwersytetu Miskatonic, w którym to dostajesz zaproszenie do udziału w bajecznej ekspedycji w odległe i niebezpieczne rejony Antarktydy. To twoja szansa na zdobycie sławy i prestiżu, jednak ekspedycję Pabodiego prześladuje nieustany pech. Jakie straszne tajemnice kryją te odległe polarne rejony? Co oznaczają te dziwne skamieniałe odciski znalezione w lodzie? Czy uda ci się odkryć straszliwą tajemnicę obozu Lake’a?

Kiedy to pierwsza część tej serii swoją fabułą przypominała mi kryminał, to początek „W górach szaleństwa” swoim początkiem przypominał mi powieść przygodową. Niestety kilka pierwszych paragrafów nie zachęcało mnie do dalszej rozgrywki, ( nie jestem zwolennikiem tego gatunku powieści),jednak kiedy przebrnęłam przez ten „trudny” początek było już tylko lepiej.

Tym razem w tę paragrafówkę zagrałam wspólnie z chłopakiem i powiem Wam, że była to świetna zabawa! Chyba nigdy nie zapomnę jego miny, kiedy wybrał on najbardziej „racjonalny” paragraf, który zaprowadził nas do smutnego i szybkiego zakończenia - dlatego w przypadku tej gry warto jest zaryzykować, ponieważ podejmując bardziej rozsądne decyzje dostaniecie zakończenie, które nie do końca Was usatysfakcjonuje.

„W górach szaleństwa” wyróżnia się na tle innych paragrafówek z tej serii pod względem dwóch fragmentów, w których to jesteście zmuszeni:
1)Wybrać odpowiedni ekwipunek na dalszą wyprawę - tutaj Wam niestety nie powiem czy warto wybrać mądrze, czy jednak zdać się na łaskę losu... pamiętajcie, że zawsze możecie do danego paragrafów wrócić raz jeszcze, dokonać innego wyboru, by poznać zupełnie inne zakończenie,
2)Zagadka z mapą - tutaj również Wam wiele nie podpowiem, ale pochwalę się, że jako wielka fanka kryminałów za pierwszym razem odgadłam o kogo w tej niewiadomej chodzi.

I na koniec kilka słów o ilustracjach... Obrazków w tej grze było całkiem sporo, jednak jedna ilustracja kupiła moją uwagę w pełni - obrazek z gigantycznymi pingwinami - po tej przygodzie już nigdy nie spojrzę na te biedne stworzenia tak samo! Na pochwałę zasługują też ilustracje z mitycznymi stworami - po samych opisach w mojej głowie pojawiały się bardziej łagodne wyobrażenia o tych istotach, jednak obrazki pokazały mi jak bardzo przerażające one były.

Czy książkę polecam? Może i „W górach szaleństwa” nie należy do moich faworytów, to za zagadkę z mapą oraz możliwość wyboru ekwipunku daję twórcom tej gry dużego plusa. Seria Choose Cthulhu wyróżnia się na tle innych paragrafówek przez swój tajemniczy klimat - z każdym kolejnym paragrafem czuję jak zaczynam obawiać się o życie mojego bohatera, a opisy dziwnych stworzeń, czy wydarzeń są tak genialne, że nie raz miałam ciarki!

„W szalonym życiu jesteś kimś, kogo większość ludzi uznałaby za nudziarza...”

Chcielibyście się wybrać na Antarktydę? 😊

W "Choose Cthulhu 2: W górach szaleństwa" to właśnie te zimne rejony są celem tajemniczej ekspedycji badawczej, na którą otrzymujemy zaproszenie. To od naszych decyzji zależy, czy zdecydujemy się na te wyprawę, a jeśli tak - co odkryjemy i czy przede wszystkim: czy uda się nam przeżyć?

Kolejna pełna grozy paragrafówka na bazie lovecraftowskich opowiadań. Ta może kapkę mniej mi się podobała od poprzedniej (wolę jednak eksplorację w przewadze np. miasteczek czy posiadłości, aniżeli dzikich terenów naturalnych),ale nadal była to przyprawiająca o dreszcze, wciągająca historia. Można odkryć kolejne plugawe potwory znane z mitologii lovecraftowskiej i spotkać sporo nowych bohaterów (podoba mi się też zamieszczony na końcu książki bestiariusz, ktory pomaha uporządkować zarówno ludzkie postacie, jak i te posiadające trochę więcej macek czy oczu).

Ciekawą opcją była dodana w jednej ścieżce mapa i konieczność rozwikłania zagadki na podstawie eksploracji kolejnych punktów na niej, lubię takie urozmaicenia. I oczywiście ilustracje, przewijające się przez opowiesc dodawały również swietnego klimatu i wywoływały nieco niepokoju.

Polecam, jest to kolejna godna przeczytania paragrafówka 😊 I zabieram się od razu za kolejne tej serii 😁

Chcielibyście się wybrać na Antarktydę? 😊

Kolejna pełna grozy paragrafówka na bazie...

W Górach Szaleństwa to jedno z moich ulubionych opowiadań, przyjemnie wędrowało się po zapomnianych, mrocznych zmarzlinach pełnych mrożących krew w żyłach... Istot? Bytów? Ale ostrożnie... Jedno zbyt ciekawskie spojrzenie, nierozważny ruch lub zła decyzja prowadzi do przerażających konsekwencji, z czego śmierć wcale nie jest najgorsza. Świetne grafiki! Bardzo dobra paragrafówka, szczególnie dla fanów twórczości Lovecrafta

Te same mankamenty i zalety co pierwszy tom. Nie będę tego przepisywał więc odsyłam do tego co pisałem w 1.

Ale... ale ten tom jest lepszy. Prawdopodobnie z kilku powodów.

Już poznałem, jak wygląda ta gra, mechanika, przez co wiedziałem czego unikać. Chociażby robiłem sobie zakładki, aby wiedzieć, gdzie się cofnąć jak jakiś paragraf okaże się śmiercionośny. Przez co zdecydowanie łatwiej było się wrócić o 1 czy 2 paragrafy i wybrać inną ścieżkę.

Tym razem zrobiłem książkowe zakończenie. Oczywiście po drodze kilka razy umarłem.

Samo opowiadanie też jest moim zdaniem ciekawsze od poprzedniego. Książka również dołożyła kilka dodatkowych interesujących informacji odnoście świata Cthulhu. Jak chociażby o pewniej nieskończenie wielkiej Bibliotece.

Dodam jeszcze, że nie czuć takiej grozy jak podczas czytania ilustrowanego wydania od Vesper. Jednak obrazy robiły swoje.

Ale... ale ten tom jest lepszy. Prawdopodobnie z kilku powodów.

Książka, która jest grą. Połączenie niemal tak dobre jak chleb z masłem.

Cóż nie może być inaczej jeżeli wolność wyboru została sparowana z dobrą fabułą, w tym przypadku inspirowaną moim ulubionym opowiadaniem Lovecrafta. Cudnie było wczuć się w bohatera i podejmować decyzje za niego. Już nie mogłam krzyknąć - co za głupek, po co tam wchodzi, zaraz coś go pożre. Jak się okazuje, łatwo się mądrzyć na kanapie z herbatką w ręku, ale jak przychodzi co do czego, to nic takie oczywiste już nie jest. Ba. Nawet znajomość opowiadania nie uchroniła mnie przed: zamarznięciem, pożarciem i tytułowym szaleństwem. W końcu osiagnęłam zakończenie jakie znam z opowiadania. Do tego czasu nurzałam się po szyję w potwornym, niepokojącym i przyprawiającym o pomieszanie zmysłów świecie Lovecrafta.

Zarzutów wiele nie mam. Być może wynika to z tego, że to moja pierwsza gra paragrafowa, być może z tego, że bardzo lubię akurat to opowiadanie. Na pewno chciałabym poszerzenia uniwersum. Niestery autor nie dodał nic od siebie. Liczylam też na więcej zagadek, a nie obrodziło w nie.

Tak czy siak. Chcę jeszcze!

Książka, która jest grą. Połączenie niemal tak dobre jak chleb z masłem.

W „Górach szaleństwa”, jak sam tytuł sugeruje, zaznacie podróży, z której nie da się wrócić bez traum.

Każdy najmniejszy wybór ma swoje (często tragiczne w skutkach) konsekwencje. I to mi się podoba. Ten element "nieprzechodzenia", a bardziej sprawdzania ścieżek.

I jest to tak dobre, że na szczęście dla czytelnika @blackmonkgames wzięło się za wydanie kolejnych tomów, również nawiązujących do opowiadań Lovecrafta.

Jeśli szukacie naprawdę dobrej, interesującej i angażującej gry paragrafowej, mam dla was dobre wieści. „W górach szaleństwa” z serii Choose Cthulhu od Black Monk to właśnie taka paragrafówka!

Szybkie przypomnienie: książka paragrafowa to podzielona na krótkie fragmenty historia. Po każdym fragmencie czytelnik decyduje, jaką decyzję ma podjąć bohater. Jeśli chcemy, by postać wybrała opcję A, przenosimy się do paragrafu X i czytamy dalej. Jeśli wolimy opcję B, kontynuujemy lekturę w paragrafie Y. I tak dalej, i tak dalej…

Przyznam, że nie znam oryginału, czyli właśnie opowiadania „W górach szaleństwa” H.P. Lovecrafta. Nie zepsuło mi to jednak przyjemności z lektury. Przeciwnie: nie wiedziałam, do czego dążą bohaterowie, więc przy wyborach kierowałam się tym, co wydawało mi się ciekawe, a nie tym, jak moim zdaniem powinna potoczyć się fabuła, by przypominać tę oryginalną. Wniosek z tego jest taki, że jeśli jesteście miłośnikami Lovecrafta, ta gra będzie dla Was świetną rozrywką i wisienką na torcie, ale jeśli nie mieliście jeszcze styczności z twórczością autora, będziecie się bawić równie dobrze!

Historia jest rozbudowana i od samego początku bardzo chciałam wiedzieć, jak dalej potoczy się fabuła. Zaletą są również interesujące wybory. W niektórych paragrafówkach spotkałam się z hasłami w stylu „W Twoim kierunku pędzi rozwścieczony niedźwiedź. Uciekasz, czy patrzysz co się stanie?”. Bez sensu, bo rozsądek od razu podpowiada nam jedyną sensowną ścieżkę. Tutaj tego nie było, każda decyzja, nawet ta, która wydawała się rozsądna, mogła poprowadzić albo do intrygującego ciągu dalszego, albo do makabrycznej porażki.

Mam tylko jedną uwagę – nie do końca podobało mi się to, że nie każdy paragraf kończył się wyborem. Czasem nie było możliwości decyzji, a jedynie hasło „kontunuuj w paragrafie Z”. Na szczęście nie zdarzało się to często.

„W górach szaleństwa” to bardzo dobra gra paragrafowa – z czystym sumieniem mogę przyznać, że chyba jedna z najlepszych, jakie miałam okazję czytać.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

"W górach szaleństwa" to drugi tom cyklu "Choose Cthulhu" od wydawnictwa Black Monk. Jest to kolejna świetna gra paragrafowa, dzięki której możemy wcielić się w głównego bohatera i podejmować sami decyzje. Oparta jest na podstawie opowiadania H. O. Lovecrafta "W górach szaleństwa".

W tej części wcielamy się w profesora geologii w średnim wieku, który 11 stycznia 1930r. otrzymuje list od doktora Pabodiego. Profesor pisał list w pośpiechu będąc w wielkiej ekscytacji, której powodem jest uzyskanie funduszy do jego projektu mającego na celu dokonać odwiertów na Antarktydzie. Proponuje on Tobie udział i objęcie kierownictwa w ekspedycji na Antarktydę by pobrać próbki z dużej głębokości. I teraz musisz już dokonać decyzji, mając pierwsze paragrafy do wyboru? Co zrobisz...?

Pierwsza część bardzo mi się spodobała, a ta jest jeszcze lepsza. Grałam kilka razy i jeszcze nie udało mi się wyjść cało 🙈 Jest o wiele bardziej rozbudowana i pełna nadzwyczajnego klimatu.
W tej książce - grze dostajemy, tak jak i w poprzedniej, nutę niepewności i strachu, które spowodowane są tym, że sami podejmujemy decyzje, które mają wpływ na to co się wydarzy. Dużą ilość zakończeń daje nam wiele możliwości wyboru ścieżki. Jednak chwila nieuwagi, jedna zła decyzja i możemy zginąć, co powoduje, że chcemy spróbować innej drogi. Każda decyzja gotelp dreszczyk emocji, które rosną z każdą chwilą. Ta część zawiera dużo więcej możliwości do podejmowania czynności i działań. Książka napisana jest prostym językiem, przez co gra się dość szybko i przyjemnie, pomijając wszechogarniający niepokój. Klimat jest pełen mroku i tajemnicy co podsyca strach. Bardzo podoba mi się to, że i w tej części na końcu książki, znajduje się Bestiariusz z postaciami występującymi w grze. Do tego książka ma twardą oprawę ze świetną mroczna grafiką. W środku również znajdziemy cudowne ilustracje, które nadają całości grozy i wywołują poczucie zagrożenia. Już to kiedyś pisałam, ale powtórzę, moim zdaniem gry paragrafowa idealnie nadają się na wyjazdy, gdy musimy kilka godzin spędzić w pociągu czy samochodzie.

"W górach szaleństwa" to gra paragrafowa trzymająca w napięcia i wywołująca niepokój. Idealna by oderwać się od rzeczywistości na parę godzin. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję portalowi nakanapie.pl i Wydawnictwu Black Monk

Druga gra w serii, lepsza od jedynki, choćby poprzez wyższy poziom trudności, dobry patent z zagadką logiczną i lepszym zbudowaniem klimatu.

• Książki 2022
  • Groza i niesamowitość