Cesarz Dioklecjan. Historyczne znaczenie tetrarchii

Okładka książki Cesarz Dioklecjan. Historyczne znaczenie tetrarchii Wolfgang Kuhoff
Okładka książki Cesarz Dioklecjan. Historyczne znaczenie tetrarchii
Wolfgang Kuhoff Wydawnictwo: Wydawnictwo VIS Cykl: Xenia Posnaniensia (tom 17) Seria: Xenia Posnaniensia. Series Altera historia
32 str. 32 min.
historia
Xenia Posnaniensia (tom 17)
Xenia Posnaniensia. Series Altera
Wydawnictwo VIS
2003-01-01
2003-01-01
32 min.
838640275X
Dioklecjan tetrarchia Cesarstwo Rzymskie

Broszura profesora W. Kuhoffa to publikacja wykładu autora, a zarazem kolejny tom serii wystąpień gościnnych swojego czasu opracowanych oraz wydanych przez pracowników Zakładu Historii Społeczeństw Antycznych Wydziału Historii UAM.
Wydanie, mimo nieznacznej objętości, zawiera sporą dawkę informacji na temat rządów cesarza Dioklecjana (284 – 305) przede wszystkim w kontekście wprowadzonego przez niego systemu tetrarchii i umiejscowienia tego sposobu sprawowania władzy w historii cesarstwa rzymskiego (diarchia i okoliczności powstania cztero-władztwa, dokonania polityczne współrządzących, spuścizna i świadectwa epoki),ale też na tle osiągnięć następcy cesarza Konstantyna Wielkiego. Publikacja opatrzona jest aparatem krytycznym oraz czarno-białymi zdjęciami i jest wstępem wskazującym kierunki do badań, ale też szerokość zakresu tytułowego zagadnienia.

• Starożytność
  • Historia powszechna