Peaky Blinders. Spuścizna

Peaky Blinders: The Legacy
Zysk i S-ka
2021-09-14
2021-09-14

„Prawdziwa historia najsłynniejszych brytyjskich gangów lat 20. ubiegłego wieku”.

Słowo Mafia już chyba na zawsze stanie się złowrogim i ponurym synonimem określającym przestępczość zorganizowaną, która rządzona twardą ręką swoich bossów, oplata mackami wszelkie, przynoszące zysk i wpływy, przejawy życia gospodarczego, politycznego i społecznego. Mimo iż samo słowo kojarzy się głównie z Sycylią (czy szerzej z półwyspem apenińskim) oraz wielkimi miastami Stanów Zjednoczonych to, naturalnie, doskonale zorganizowane kryminalne struktury czy gangi znakomicie prosperowały również na starym kontynencie, szczególnie w pierwszych dekadach ubiegłego wieku.

Doskonale zobrazował to głośny, brytyjski serial telewizyjny, zatytułowany Peaky Blinders, opowiadający historia gangu z Birmingam oraz kreujący postać jej charyzmatycznego lidera Thomasa Shelby’ego (rewelacyjna rola Ciliana Murphego- polecam przy okazji „Wiatr buszujący w jęczmieniu”) i jego usłaną trupami drogę na przestępcze szczyty.

Co więcej, pomysłodawcom i autorom serialu, udało się stworzyć naprawdę znakomite kino, którego fabuła i akcja zręcznie wpleciona została w historyczne, polityczne, ekonomiczne i społeczne tło końca XIX i początku XX wieku.

Światowy sukces serialu (w pełni zasłużony-dodajmy) przyczynił się do ogromnego zainteresowania przestępczością Wielkiej Brytanii owego czasu, co w sposób, niemal, naturalny przełożyło się na liczne publikacje, dotykające tego tematu. Jedną z nich zatytułowaną „Peaky Blinders. Spuścizna”, pióra Carla Chinna, mamy właśnie w swoich rękach.

To kolejna publikacja tego autora dokumentująca historię przestępczości Birmingham, tym razem skupiająca się w głównej mierze (choć nie brak, naturalnie, historycznych wycieczek w burzliwą przeszłość) na dalszych losach kryminalnego podziemia Anglii, zarówno tego znajdującego swoje odzwierciedlenie w serialu jak i tego realnie odgrywającą ważną, w owych latach, rolę w półświatku Zjednoczonego Królestwa.

Carl Chinn idzie, tym razem, jednak o krok dalej, kreśląc mapę przestępczości zorganizowanej również w innych, okalających Birmingam, miastach i regionach Wielkiej Brytani.

,, […] Pokazuje, jak potężne gangi rozprzestrzeniły się w Wielkiej Brytanii w latach 20. i 30. zeszłego wieku, doprowadzając do brutalnych wojen ulicznych, które ogarnęły już nie tylko poszczególne miasta czy dzielnice, lecz cały kraj”.

Obcując z lekturą widać ogromne zaangażowanie autora, wsparte bardzo bogatym materiałem źródłowy, wzbogaconym licznymi zdjęciami, które są doskonałym dopełnieniem, zawartych w lekturze treści. Tym bardziej iż autor w sposób naprawdę bardzo rozbudowany (miejscami lekko przytłaczający) merytoryczny i wielotorowy omawia całą złożoność problematyki angielskiej przestępczości minionego wieku.

Reasumująć. Publikacja Carla Chinna „Peaky Blinders. Spuścizna” to bardzo dobrze napisana i niesłychanie interesującą pozycją dla wszystkich pasjonatów tego rodzaju tematyki. Polecam

Mafia i gangi kojarzą nam się głównie z Włochami i wielkimi miastami Stanów Zjednoczonych. Zapominamy, że każdy kraj miał swoich gangsterów, którzy budowali strefy wpływów, stosowali przemoc, nowych sposobów zarabiania dużych pieniędzy. Im większe możliwości nielegalnego zarobku i mniej atrakcyjna legalna praca tym łatwiej dołączyć do takiej grupy. Carl Chinn w swojej książce pokazuje mechanizmy wychodzenia poza społeczeństwo, pokazuje jakie zmiany zachodziły w światku przestępczym , jak zmieniał się rozkład sił, w jaki sposób uzyskiwano pozycję.
„Peaky Blinders” zyskał zainteresowanie przez serial o gangsterach. Okazało się, że brutalny świat początków XX wieku stał się atrakcyjny dla wielu widzów. Za serialem poszło zainteresowanie publikacjami wprowadzającymi w historię gangów. Dzięki książkom możemy dowiedzieć się jak wyglądała historia walk o wpływy. Poznajemy gangsterów terroryzujących Brimingham. Widzimy nędzę, przemoc i hazard. Carl Chinn od lat demitologizuje obraz szarmanckich gangsterów. I właśnie z tego powodu nie mamy tu pokazania szarmanckich rycerskich zachowań, pokazywania przestępców w dobrym świetle. Jego książki „Peaky Blinders” nie są fabularyzowanym dokumentem tylko popularnonaukową monografią zabierającą nas do świata gangów. Są tu konkretne opisy przestępstw, walk, przemocy, mężczyzn z robotniczych dzielnic miasta walczących o lepsze życie dla swoich rodzin. W pierwszej książce, „Peaky Blinders. Prawdziwa historia słynnych gangów Birminghamu” cofa się do końca XIX wieku, kiedy ulicami miasta zaczęły rządzić slogging gangs, czyli grupy chłopaków, którzy po pracy spotykali się w zaułkach na nielegalnych grach hazardowych. Każda ulica miała swoją małą społeczność broniącą się przed przemocą gangów z innych ulic. Peaky Blinders było zbiorem takich grupek będących utrapieniem dla zwykłych mieszkańców. W kolejnym tomie widzimy przeobrażanie się i rozrastanie grupek. „Pokłosie” to trzeci tom uświadamiający rozmiar zła niesionego przez gangi. Carl Chinn wprowadza nas w świat statystyk, sądowych raportów, artykułów prasowych uświadamiających nam jak problematycznym zjawiskiem były takie zrzeszenia. Uświadamia nam też jak bardzo różne są realia historyczne od tych przedstawionych w serialu. Uświadamia jak duży wpływ na powstawanie gangów mają kryzysy ekonomiczne, brak zajęć oraz niedobór pieniędzy na podstawowe utrzymanie. Rosnąca przepaść między bardzo biednymi i bardzo bogatymi przyczynia się do powstawania alternatywnych drabin społecznych, w których nie liczy się urodzenie, ale przedsiębiorczość, pomysłowość oraz siła i brutalność. „Pokłosie” przenosi czytelnika do brutalnych lat 30. XX wieku, kiedy większość krajów zmaga się z rosnącą biedą. Jedni radzą sobie z organizowaniem partii z bandytów (Niemcy),inni zwalczają przestępców. I właśnie to zwalczanie zostawia po sobie ślad pozwalający nam na przyjrzenie się ówczesnym zmianom społecznym. Miasta są tu ośrodkami przemysłowymi, które miały dać zatrudnienie i zapewnić byt, ale niestety nierówności społeczne sprawiają, że wielu ludzi jest sfrustrowanych i wybiera łatwiejszą drogę: wejście do światka przestępczego.
Carl Chinn pokazuje jak po brutalnych rządach półświatka Birmingham i wojnach ulicznych, pojawiają się kolejne grupy przestępcze szukające nowych sposobów zarabiania pieniędzy i pozostawiające po sobie zniszczenie.
"Peaky Blinders. Pokłosie" jest trzecią częścią cyklu o tytułowych gangsterach, ale łatwo się w niej odnaleźć. Nie trzeba znać serialu, ani poprzednich części, aby zobaczyć działanie różnych grup przestępczych. Autor uświadamia nam jak bardzo często wizerunki gangsterów są idealizowane w filmach. Całość wypada bardzo ciekawie, kiedy uświadamiamy sobie jak owe przemiany wyglądały w innych krajach.
Całość wzbogacona licznymi fotografiami z najsłynniejszymi gangsterami, dzięki czemu możemy zobaczyć jak wyglądali, ubierali się. Szczególnie ciekawe jest to, kiedy zestawimy wygląd bohaterów z pierwszego tomu z tymi z trzeciego.

A po drugiej stronie barykady...

Tak, jak pisałam w poprzedniej opinii, po skończeniu „Prawdziwej historii gangów Birminghamu” sięgnęłam od razu po drugi tom „Peaky Blinders”. Już na starcie muszę napisać, że po raz kolejny autor zaskoczył mnie jakością swojej pozycji i drobiazgowością, jaką podobnie jak w pierwszym tomie, możemy dostrzec też i tutaj.

Tym razem przenosimy się do kryminalnego podziemia, aby zobaczyć co stało się z bohaterami jego opowieści oraz poznać drugą stronę barykady, czyli wrogów z innych miast. Wracamy do lat 20 ubiegłego wieku, kiedy to w Anglii panuje powszechne bezrobocie i głód. To właśnie te czynniki powodują powstawanie buntowniczych gangów, które chcą wyłamać się spod prawa i zacząć własne, dość często krwawe rządy. Zatem, po raz kolejny dołączmy do Shelby'ego i jego ludzi i sprawdźmy, ilu wrogów sobie narobili, przez swoje dotychczasowe poczynania.

Coś w tych gangach jest, że są lepsi niż mafia. Mam wrażenie, że członkowie gangów są bardziej nieokrzesani, dzicy i trudni do ogarnięcia, a przede wszystkim posłuszeństwa. Kiedy mafia jawi się nam jako spokojna, choć nielegalna organizacja, tak gangi są, jak rozszalałe byki. I szczerze pisząc, uważam że są o wiele lepsi, niż mafia (no chyba, że mówimy o yakuzie, to nie).

„Spuźcizna” to kolejne czterysta stron rzetelnej wiedzy o gangach Birminghamu i jego okolicznych wrogach. Carl Chinn po raz kolejny rzuca nas w centrum informacji i czytając tę pozycję czasami odnosiłam wrażenie, że jeszcze chwila i albo mój mózg przestanie przyjmować informacje, albo zostanę omnibusem z wiedzy o gangach. Oczywiście żartuję.
Temat gangów okazał się o wiele bardziej złożony, niż można by było przypuszczać. Nie są to byle zebrane grupy ludzi, którzy chcą mieć więcej do powiedzenia. Dzieją się tu interesy, walki o terytorium i cała masa innych rzeczy, o których nigdy w życiu byście nie pomyśleli.

Swoją drogą, to muszę przyznać, że choć obie książki z „Peaky Blinders” dosłownie łyknęłam naraz, mam wrażenie, że te pozycje byłyby lepsze, gdybym je sobie pomalutku dawkowała. Wtedy więcej wiedzy można przyswoić i zapamiętać. Niemniej jednak nie da się ukryć, że „Spuścizna” godna jest swojej poprzedniczki.

Po raz kolejny Carl Chiann mnie zaskoczył i zainteresował swoją pozycją. Zatem, powtórzę się, jeżeli jesteście fanami serialu i chcecie uzupełnić swoją wiedzę na jego temat to sięgając po „Peaky Blinders. Spuścizna” będziecie mieć w rękach książkę, która nie tylko zapewni Wam dobrą rozrywkę, ale też uzupełni wiedzę i być może troszkę zmieni zdanie o postaciach z serialu.

A po drugiej stronie barykady...

„Peaky Blinders” po raz drugi. Jest równie ekscytująco.

Chyba każdy widział „Peaky Blinders”, niesamowicie klimatyczny serial z gwiazdorską obsadą. Ale ostrzegam – na jego oglądanie trzeba przeznaczyć całkiem sporo czasu. Po pierwsze – bardzo wciąga, po drugie – trochę tych odcinków jest. Po trzecie – warto także sięgnąć po książki od wydawnictwa ZYSK. Tym razem do rąk czytelników trafia „Peaky Blinders. Spuścizna”. Eleganckie wydanie ze sceną prosto z filmu. Zabierajmy się zatem za lekturę.

„Nigdy nie stał się w pełni zorganizowanym zbiorowiskiem przestępców, pozostając niezborną zbitką najrozmaitszych grup opryszków”.

Najsłynniejsza rodzina Wielkiej Brytanii
Nie ma chyba takiej drugiej gangsterskiej rodziny, która mogłaby się pochwalić równie dużą popularnością. Serial „Peaky Blinders” sprawił, że każdy poznał Shelbych. Carl Chinn w pierwszej książce opowiadał historię prawdziwych gangów z Birmingham. Mogliśmy wraz z tym bardzo charyzmatycznym historykiem odwiedzić najbardziej mroczne i niebezpieczne zaułki. Tym razem przenosimy się do podziemia w innych miastach.

„Billy Kimber był jedynym członkiem gangu z Birminghamu, który dobrze wyszedł na przestępczości”.

Lata 20. i 30.
W Wielkiej Brytanii gangi rozprzestrzeniały się w zawrotnym tempie. Policja nie była w stanie sobie z tym wszystkim poradzić. Po raz kolejny autor sięga do rozmaitych źródeł historycznych i rysuje przed nami fascynującą, ale i okrutną wizję kryminalnego półświatka. Na ulicach dochodziły do drastycznych walk i starć między gangami, problem rozlewał się na cały kraj. Carl Chinn to wybitny historyk i kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego. Bardzo podobają mi się jego przekonania – że każdy ma swoją opowieść i każdy może zaznaczyć swoją obecność w historii. „Peaky Blinders” to nie tylko ciekawa przygoda i nawiązanie do serialu BBC, ale także wspaniała dawka nowoczesnego podejścia do historii. Ciekawym dodatkiem do opowieści są także zdjęcia z tamtych czasów – bardzo klimatyczne.

„To, co wymusili i ukradli, przeważnie przepuszczali na picie i zabawę”.

„Peaky Blinders” po raz drugi. Jest równie ekscytująco.

Za książkę dziękuję @zysk_wydawnictwo
Oglądaliście serial „Peaky blinders”? Jeżeli nie to gorąco was zachęcam, to zdecydowanie jeden z moich ulubionych seriali, niesamowite kreacje bohaterów i cudowne kadry, a historia niejednokrotnie mnie zaskoczyła.
Książka „Peaky blinders. Spuścizna” to kolejny tom opowiadający o prawdziwych członkach gangu. Jest to przede wszystkim reportaż ale napisany w sposób bardzo wartki i ciekawy. Przenosimy się do lat 20 ubiegłego wieku. W Londynie panuje głód i bezrobocie, nic dziwnego, że jest to najlepsza pożywka dla powstawania licznych gangów, które wprowadzają swoje rządy żelazną ręką.
Autor bardzo rzetelnie przedstawił historię gangów. Mamy tu opisanego każdego członka a także jakie relacje pomiędzy nimi panowały. Znajdziecie tu mnóstwo krwi, walk i chytrych planów.
To bardzo ciekawy reportaż, myślę, że spodoba się on nie tylko fanom serialu.
~Idris

Za książkę dziękuję @zysk_wydawnictwo

"PEAKY BLINDERS. SPUŚCIZNA" CARL CHINN

Po przeczytaniu "Peaky Blinders. Prawdziwa historia słynnych gangów Birminghamu" tegoż samego autora, musiałam przeczytać jego kolejną książkę.
Jest to niezwykła i niesamowicie wnikliwa literatura faktu.

Po raz drugi bez problemu wskoczyłam w przedstawiony świat, gdzie rządzi kryminalne podziemie.
Trzeba to przyznać wprost - autor na punkcie Peaky Blinders ma świra i trzeba Mu to oddać, że wie o nich bardzo dużo.
Dzięki temu dowiadujemy się wielu rzeczy jeszcze nigdzie nie publikowanych, szczególików ważnych i istotnych.
Autor pokusił się o sięgnięcie do samego źródła, zbadał temat gangów i to opisał. Dzięki historycznym faktom poznamy więc całą prawdę.
Będzie tutaj cała masa dat, nazwisk, wydarzeń, jednak wszystko zostało podane nam w taki sposób, że absolutnie nie nudzi lecz intryguje i zachęca do dalszego zgłębienia tematu.
Znalezione i przestudiowane stare zapiski, ukazują nam opartą na faktach historię prawdziwych gangów, które rządziły w miastach.
Te uliczne wojny doprowadziły do bardzo wielu śmierci, ale też miały wpływ na układy polityczne i społeczne.
Lata dwudzieste i trzydzieste poprzedniego wieku były bardzo niebezpieczne. Bieda, bezrobocie i szerząca się korupcja. Ktoś musiał na tym zyskać. Tak właśnie powstały gangi, które najpierw rządziły na ulicach miast, a później w całym mieście. Robiły co chciały i nie było na nich mocnych.
Dzięki tej lekturze poznamy strukturę tych niebezpiecznych organizacji i schematy działania.
Co się stało z ludźmi Shelby i ich rywalami ?
Ja wiem :)

Dodatkowym plusem są zamieszczone autentyczne zdjęcia z tamtych lat - ulic, budynków i naszych bohaterów.

Jest to świetna lektura dla fanów świetnego serialu pt. "Peaky Blinders", ale nie tylko.

P O L E C A M :)

Zapraszam WAS do siebie www.ostatniastrona.com.pl

"PEAKY BLINDERS. SPUŚCIZNA" CARL CHINN

Jest to niezwykła i niesamowicie wnikliwa literatura faktu.

Trzeba to przyznać wprost - autor na...

🔥🔥 „I’m Arthur Fucking Shelby” zdanie, które bezpowrotnie wdarło się do umysłów miłośników serialu Peaky Blinders, mojego także. Jako ogromna fanka wspomnianego serialu nie mogłam przejść obojętnie obok książki, która jest żywą narracją działalności brytyjskich gangów.

🔥🔥Książka przenosi nas w lata 20 ubiegłego wieku. Bezrobocie, bieda, korupcja to wszystko sprzyjało rozprzestrzenianiu się przestępczości i powstawaniu gangów. Autor obdziera serialowych bohaterów z otoczki świetnie ubranych, charyzmatycznych, przystojnych mężczyzn, po części nawet romantycznych. Ukazuje ich prawdziwe oblicze. Są okrutni i bezlitośni, za nic mają obowiązujące prawa i ludzi, którzy te prawa respektują.

🔥🔥Biorą co chcą, kiedy chcą i od kogo chcą. Autor szczegółowo opisuje członków poszczególnych gangów, ich wzajemne relacje i oczywiście walkę o wpływy, o terytoria. Walki brutalne, miejscami wręcz makabryczne, młotki, metalowe drągi, noże i oczywiście broń palna to standardowe wyposażenie członka gangu. Działalność gangów to nie przypadkowe napaści czy kradzieże, to świetnie prosperujące przedsiębiorstwa, posiadające strukturę organizacyjną i schemat działania. Częściowo działają na granicy prawa, w większej jednak mierze to prawo łamią.
Do zapoznania się z cala recenzja zapraszam na https://www.czytelnika.pl/.../peaky-blinders-spuscizna...

"Peaky Blinders. Spuścizna." to pewnie gratka dla osób, które oglądały serial z tego względu, że zahacza o tematykę dość mocno. Tylko w książce znaleźć można opowieść opartą na faktach, bo to reportaż, a czy jest on dobrze, ciekawie i przede wszystkim rzetelnie napisany?

Jeśli o mnie chodzi, to szczerze mówiąc nie interesowałam się zbytnio historią gangów, a serial traktowałam jako rozrywkę. Dopiero kiedy sięgnęłam po książki Carla Chinna zdałam sobie sprawę, że ten temat jest niezwykle ciekawy. Tym razem przyszło mi sprawdzić co dzieje się z ludźmi Shelby, ale także z ich rywalami, którzy rozpierzchnęli się po całym kraju. Autorowi jest bardzo blisko do tematu, bo nie dość, że faktycznie poświęca mu swoją uwagę od lat, studiując bardzo dokładnie, to jako ciekawostkę szepnę, że mieszka w Birmingham.

I teraz muszę nieco ostudzić entuzjazm osób, które gdy zobaczyły książki postanowiły, że musza je mieć, bo pokochały serial, bo jednak autor daje dość jasno do zrozumienia, że te postacie nie są odwzorowane historycznie, czyli są inspirowane nimi, ale jednak to zupełnie inni bohaterowie. Czy to źle? Według mnie nie, bo jednak nawet ekranizacje powieści często odbiegają od oryginalnego tekstu, a jednak oglądamy je z przyjemnością, prawda?

Co dla mnie jest najważniejsze w każdym zdaniu napisanym przez Chinna, to fakt tego, jak bardzo skupia się na szczegółach. Obawiałabym się, że objętościowo może być bardzo dużo tekstu, ale jest niecałe czterysta stron i napisane tak ciekawie, że nie wiadomo kiedy ucieka czas spędzony podczas lektury.

A wyobraźcie sobie, że w środku znajdziecie dokładne daty, imiona, nazwiska, co pewnie nie było łatwe do znalezienia. Oprócz tego każdy szczegół ubioru, podziałów społecznych, zasad pracy, ale też zabaw i tego, że całość miała wpływ na miasto, w którym z jednej strony działa się sielanka gangów, miodem i whisky płynąca, a z drugiej była bieda i praca ponad siły.

Gdybym miała wskazać źródło ciekawe, a jednocześnie wiarygodne i oddające w szczegółach każdy element czasów opisanych w książce "Peaky Blinders. Spuścizna.", to wskazałabym właśnie tę, bo nie da się przy niej nudzić i może się okazać, że to właśnie zalążek do tego, aby zainteresować się historią, która z reguły przekazywana jest w sposób nużący, a mogłaby być jak w tym przypadku, czyli fascynująco!

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Zysk i S-ka.

Literatura faktu może wydawać się monotonna, ale w przypadku „Peaky Blinders. Spuścizna” nie ma miejsca na nudę! Historia sama w sobie jest elektryzująca, chwilami brutalna i okrutna, ale przede wszystkim zaskakująca. W przypadku tej niezwykłej rodziny zycie napisało wręcz nieprawdopodobny scenariusz, który udało się dokładnie opisać. Przyznam, że Chinn wykonał niezwykle duży kawał dobrej roboty - ilość źródeł, na które się powołuje jest omponująca! Oprócz niezłego tekstu w tej (nazwijmy to) rodzinnej biografii znajdują się autentyczne (i bardzo ciekawe) autentyczne zdjęcia. Moją uwagę zwróciły też niezwykle dokładne opisy miasta, dzięki którym byłam w stanie wczuć się w klimat lat ‘20 i ‘30. Centralna Anglia była wówczas bardzo prężnie rozwijającym się obszarem, do którego napływały niezliczone ilości ludzi szukających lepszego i godnego życia.

Sama historia…cóż, wspaniała! Fakt goni fakt, świetny research sprawia, że czytelnik ma szansę dokładnie zapoznać się z gangsterską familią i jej przeciwnikami. Podczas lektury niezbędne okazało się skupienie, ilość nazwisk i dat jest dość duża, wszystkie szczegóły są bardzo istotne. Nie określiłabym „Peaky Blinders. Spuścizna” jako lekką i prostą - to raczej literatura wymagająca duże zaangażowania i chęci poznania tematu, nie ma tu lekkości, z jaką pisane są powieści, ale czuć pełne zaangażowanie Autora, który wykonał doskonałą pracę!
Świetna pozycja, która przypadnie go gustu wielbicielom historii oraz miłośnikom hitowego serialu!

Książka jest naszpikowana nazwiskami, dlatego pomimo, że temat jest ciekawy, to momentami ciężko się ją czyta.

• Kupić?
  • *** 📦📚🎁