Peaky Blinders. Pokłosie

Zysk i S-ka
2022-10-11
2022-10-11
Jacek Spólny

To już trzeci cykl pokazujący oblicza brytyjskich gangów i ich funkcjonowania. Pozwala poznać bliżej rząd i świat gangów... Mocna książka... Bardzo szczegółowo opisane wojny gangów.

👉 Historia nowego pokolenia słynnych brytyjskich gangsterów. Po brutalnych rządach półświatka w Birminghamie i wojnach ulicznych, które później ogarnęły cały kraj, na scenie pojawiają się kolejne grupy przestępcze, szukające nowych sposobów zarabiania pieniędzy. Podobnie jak ci, którzy byli przed nimi, zostawiają po sobie ruiny i zniszczenie.

👉 Dobra książka, choć dla mnie trochę za brutalna. Moja wyobraźnia jest niezwykle bogata i z łatwością potrafiłam się wczuć w rolę bohaterów... Warto przeczytać, ale trzeba mieć na uwadze, że lekka ksiązka to nie jest.

❗ Ocena: 8/10

Mafia i gangi kojarzą nam się głównie z Włochami i wielkimi miastami Stanów Zjednoczonych. Zapominamy, że każdy kraj miał swoich gangsterów, którzy budowali strefy wpływów, stosowali przemoc, nowych sposobów zarabiania dużych pieniędzy. Im większe możliwości nielegalnego zarobku i mniej atrakcyjna legalna praca tym łatwiej dołączyć do takiej grupy. Carl Chinn w swojej książce pokazuje mechanizmy wychodzenia poza społeczeństwo, pokazuje jakie zmiany zachodziły w światku przestępczym , jak zmieniał się rozkład sił, w jaki sposób uzyskiwano pozycję.
„Peaky Blinders” zyskał zainteresowanie przez serial o gangsterach. Okazało się, że brutalny świat początków XX wieku stał się atrakcyjny dla wielu widzów. Za serialem poszło zainteresowanie publikacjami wprowadzającymi w historię gangów. Dzięki książkom możemy dowiedzieć się jak wyglądała historia walk o wpływy. Poznajemy gangsterów terroryzujących Brimingham. Widzimy nędzę, przemoc i hazard. Carl Chinn od lat demitologizuje obraz szarmanckich gangsterów. I właśnie z tego powodu nie mamy tu pokazania szarmanckich rycerskich zachowań, pokazywania przestępców w dobrym świetle. Jego książki „Peaky Blinders” nie są fabularyzowanym dokumentem tylko popularnonaukową monografią zabierającą nas do świata gangów. Są tu konkretne opisy przestępstw, walk, przemocy, mężczyzn z robotniczych dzielnic miasta walczących o lepsze życie dla swoich rodzin. W pierwszej książce, „Peaky Blinders. Prawdziwa historia słynnych gangów Birminghamu” cofa się do końca XIX wieku, kiedy ulicami miasta zaczęły rządzić slogging gangs, czyli grupy chłopaków, którzy po pracy spotykali się w zaułkach na nielegalnych grach hazardowych. Każda ulica miała swoją małą społeczność broniącą się przed przemocą gangów z innych ulic. Peaky Blinders było zbiorem takich grupek będących utrapieniem dla zwykłych mieszkańców. W kolejnym tomie widzimy przeobrażanie się i rozrastanie grupek. „Pokłosie” to trzeci tom uświadamiający rozmiar zła niesionego przez gangi. Carl Chinn wprowadza nas w świat statystyk, sądowych raportów, artykułów prasowych uświadamiających nam jak problematycznym zjawiskiem były takie zrzeszenia. Uświadamia nam też jak bardzo różne są realia historyczne od tych przedstawionych w serialu. Uświadamia jak duży wpływ na powstawanie gangów mają kryzysy ekonomiczne, brak zajęć oraz niedobór pieniędzy na podstawowe utrzymanie. Rosnąca przepaść między bardzo biednymi i bardzo bogatymi przyczynia się do powstawania alternatywnych drabin społecznych, w których nie liczy się urodzenie, ale przedsiębiorczość, pomysłowość oraz siła i brutalność. „Pokłosie” przenosi czytelnika do brutalnych lat 30. XX wieku, kiedy większość krajów zmaga się z rosnącą biedą. Jedni radzą sobie z organizowaniem partii z bandytów (Niemcy),inni zwalczają przestępców. I właśnie to zwalczanie zostawia po sobie ślad pozwalający nam na przyjrzenie się ówczesnym zmianom społecznym. Miasta są tu ośrodkami przemysłowymi, które miały dać zatrudnienie i zapewnić byt, ale niestety nierówności społeczne sprawiają, że wielu ludzi jest sfrustrowanych i wybiera łatwiejszą drogę: wejście do światka przestępczego.
Carl Chinn pokazuje jak po brutalnych rządach półświatka Birmingham i wojnach ulicznych, pojawiają się kolejne grupy przestępcze szukające nowych sposobów zarabiania pieniędzy i pozostawiające po sobie zniszczenie.
"Peaky Blinders. Pokłosie" jest trzecią częścią cyklu o tytułowych gangsterach, ale łatwo się w niej odnaleźć. Nie trzeba znać serialu, ani poprzednich części, aby zobaczyć działanie różnych grup przestępczych. Autor uświadamia nam jak bardzo często wizerunki gangsterów są idealizowane w filmach. Całość wypada bardzo ciekawie, kiedy uświadamiamy sobie jak owe przemiany wyglądały w innych krajach.
Całość wzbogacona licznymi fotografiami z najsłynniejszymi gangsterami, dzięki czemu możemy zobaczyć jak wyglądali, ubierali się. Szczególnie ciekawe jest to, kiedy zestawimy wygląd bohaterów z pierwszego tomu z tymi z trzeciego.

Jest to już trzeci tom poświęcony historii brytyjskich gangów, działających w latach trzydziestych XX wieku. Znajdziemy tutaj sporo informacji o okrutnych rządach czy potyczkach gangsterskich, które zazwyczaj były bardzo brutalne i krwawe, a tym samym mega ciekawe. Mimo, że nie są to tematy dość przyjemne, to autor tutaj swobodnie i dość lekko przedstawił nam wszystkie te zbrodnie i występki, dzięki czemu książkę pochłania się błyskawicznie.
Aby podbudować ten gangsterski klimat, w książce zostały również umieszczone fotografie przedstawiające najsłynniejszych gangsterów. Dzięki temu, czytelnikowi jest łatwiej przenieść się do tych lat trzydziestych no i jest to również fajne uzupełnienie całej historii.
📚📚
Myślę, że książka spodobać się może przede wszystkim fanom powieści o potyczkach gangsterskich czy kryminałów, ale niekoniecznie tym co uwielbiają serial. Osobiście spodziewałam się czegoś nieco innego i dla mnie za mało było tych moich ulubionych postaci. Nie mniej jednak, książka nie była zła – po prostu nie jest tak dobra jak serial.

Pokłosie to już trzecia część cyklu książek autora - historyka Carla Chin, który stworzył reportaż na temat historii brytyjskich gangów. Książka opowiada o mrocznym i niebezpiecznym świecie gangsterów oraz przestępców, którzy królowali w brytyjskim świecie.
Znajdziemy tutaj informacje o brutalnych i krwawych rządach oraz wojnach gangsterów, którzy chcą się nawzajem wyeliminować, aby zawładnąć światem przestępczym i się bogacić.
Książka wzbogacona o ilustracje i fotografie najsłynniejszych gangsterów stanowi bardzo ciekawy zbiór informacji na temat świata przestępczego, który przeraza i zadziwia jednocześnie.
Warto zwrócić uwagę na okładkę, która idealnie dopasowuje się do treści reportażu.
Autor w bardzo lekki i nawet swobodny sposób opowiada o zbrodniach aby pokazać nam świat przestępczy którego nie znamy. Książka z pewnością spodoba się fanom kryminałów i zbrodni, zwłaszcza że oparta jest na prawdziwych wydarzeniach i porachunkach gangsterskich.

• Lit faktu/reportaże/oparte na faktach/popularnonaukowa/biografie/podróżnicze
  • Pani Paula