Spokój emocjonalny

Okładka książki Spokój emocjonalny Bernardo Stamateas
Okładka książki Spokój emocjonalny
Bernardo Stamateas Wydawnictwo: Bellona nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Bellona
2021-08-18
2021-08-18
emocje odczuwanie spokój stres rozwój osobisty

Kolejna dobra książka Bernardo Stamateas po "Pragnę zmiany" i "Nadzwyczajny sukces", jednak tym razem tylko dobra. Pozycja moim zdaniem jest mniej nacechowana ciekawymi cytatami w porównaniu z właśnie "Nadzwyczajnym sukcesem". Tym niemniej - pozycję polecam. Na pewno każdy znajdzie w niej wątki, które do niego przemawiają lub są odpowiedzią na pewne zachowania i emocje.

Czytając opinie o tej książce, wnioskuję, że dla wielu osób stanowi ona kolejny prosty poradnik, który warto przeczytać, jednak nie należy spodziewać się żadnego efektu.
Jedyne z czym mogę się zgodzić to fakt, że książka jest napisana przystępnym językiem, a według mnie wyjaśnienie schematów myślowych i innych psychologicznych zawiłości w tak prosty sposób, jest wyjątkowo trudnym zadaniem, które zresztą Bernardo Stamateas opanował do perfekcji.
Książka składa się z krótkich rozdziałów, co stanowi świetną opcję dla osób szukających szybkiej odpowiedzi na konkretne lęki i niepokoje. Takie rozdzielenie pozwala czytelnikowi wyszukać tylko te informacje, które w jego ocenie mogą mu pomóc (według mnie warto poświęcić czas na przeczytanie całej książki, ponieważ wiele z naszych lęków ma charakter utajniony, to też sami możemy nie zdawać sobie sprawy, że je posiadamy i że to one tak bardzo utrudniają nam życie :)).

Osobiście myślę, że dla osoby, która odnalazła odzwierciedlenie swoich emocji w tych zapiskach, książka ta będzie stanowiła ważny element w poznawaniu siebie, w zrozumieniu swoich emocji i swoich uczuć. Opisane schematy prowokują do wyciągnięcia własnych wniosków. I oferują rozwiązania. Jak dla mnie jest to swego rodzaju instrukcja obsługa, która pozwala na oswojenie swoich lęków i skonfrontowanie się z ich źródłem.
Lęk jest częścią naszego życia i w wielu przypadkach jest zjawiskiem pozytywnym - pomaga nam reagować, szukać rozwiązań, motywuje nas do działania (...). Problem pojawia się wtedy, gdy nie możemy się od niego uwolnić, choć zdajemy sobie sprawę z jego obecności i z całych sił próbujemy to zrobić. Wtedy mówimy o chronicznym lęku, który często jest powodem stanów depresyjnych, a więc nie powinniśmy go lekceważyć.

"Spokój emocjonalny" to książka, która pokazuje nam, że nasze leki i niepokoje nie wzięły się znikąd, ale są ukorzenione w naszej psychice wskutek różnorakich wydarzeń, często traumatycznych i często tych, które miały początek w naszym dzieciństwie. Bernardo Stamateas udowadnia, że spokój emocjonalny to stan, który można osiągnąć, który trzeba pielęgnować i rozwijać.

Mi osobiście, książka ta bardzo pomogła i wierzę, że nie jestem odosobnionym przypadkiem. Cieszę się, że na rynku przepełnionym badziewnymi tekstami samozwańczych psychologów, ja trafiłam własnie na tą pozycję (choć nie ukrywam, że przypadkowo:))

Nie bój się odważnie żyć

Niepokój i lęk towarzyszą nam bardzo często. Boimy się o przyszłość, o siebie, zdrowie, pieniądze, karierę... Powodów do niepokoju można by tak wymieniać bez końca. Ale nie o to chodzi. Chodzi o to, aby nauczyć się pokonać ten lęk.

A jak to zrobić? Autor – sławny psycholog i terapeuta – przychodzi nam z pomocą w postaci tej książki. Pomaga nam zrozumieć przyczyny niepokoju, ustalić priorytety, przemienić strach w działanie i odnaleźć spokój w sobie samym.

Temat bardzo wartościowy, dotykający większość z nas. Bardzo piękna okładka. Dużo wiedzy i praktycznych, a wszystko przedstawione przystępnie i motywująco.

Nie bój się odważnie żyć

Po przeczytaniu tej książki mam ochotę całkowicie zmienić swoje życie. :-)

Po przeczytaniu tej książki mam ochotę całkowicie zmienić swoje życie. :-)

Książka potrafi pomóc w rozumieniu swoich emocji, tym bardziej jeżeli ktoś zaczyna z tym tematem. Przystępnie napisane, na różnych etapach w życiu może to być bardzo wartościowa pozycja

Sięgnęłam po tę książkę w dobrym momencie mojego życia. Jestem na takim etapie, kiedy naprawdę chcę zrozumieć siebie i swoje emocje. Poradniki zaczęłam czytać rok, może dwa lata temu, z każdego wyciągam, ile się da. Wiele zdań, myśli, wskazówek Autora przemówiło do mnie i nie żałuję czasu poświęconego na przeczytanie tej pozycji. Takich książek nie czyta się na raz. Codziennie lub prawie codziennie, zasiadałam wieczorem z tą książką w fotelu. Zastanawiałam się nad tym, co czytam, zaznaczałam ciekawe fragmenty i na pewno będę chciała przeczytać ją jeszcze raz. Poradniki mają to do siebie, że czym częściej do nich powracamy, tym więcej jesteśmy w stanie wyłapać z nich wartościowych rzeczy i przyswoić nową wiedzę.
I chociaż często napisane są prostym, lekkim do przyswojenia językiem, choć czasami zawierają banalne wskazówki, mogą przekazywać naprawdę ważne rzeczy. Może akurat dziś to jedno proste zdanie wpłynie na Ciebie bardziej, niż gdybyś przeczytał/a je miesiąc lub tydzień temu.

Ogólnie - użyteczna i mądra książka napisana w prosty sposób, czyta się bardzo szybko. Byłam niedawno na świetnym warsztacie Pawła Strycharczyka o zarządzaniu stresem i trochę podobieństw znalazłam w tej książce, chociaż jest ona dla "mniej zaawansowanych" w lęku/stresie. Tutaj stres jest jedynie wspomniany jako kumulacja lęków, ale dzięki opisanym praktycznym ćwiczeniom myślowym też da się z tymi lękami pracować i pozytywnie wpływać na całość naszych doświadczeń i codziennego życia ze strachem. Odejmuję gwiazdki za zbyt dużo wspomnień o Bogu ;) Niepotrzebne wtrącenia. Z drugiej strony autor dużo pisze o zaletach terapii i poddaniu się leczeniu w sytuacji, kiedy chorujemy, więc to na plus. Wydaje mi się też, że tłumaczenie jest kiepskie, zdania czasem nie mają logicznego sensu i paragrafom brakuje spójności, ale ciężko powiedzieć, czy to wina autora czy tłumacza. Tak czy inaczej, myślę, że każdy coś pozytywnego może z tej pozycji wynieść dla siebie i pomóc sobie w przekierowaniu myśli na praktyczniejsze tory. Jako prezent, który dostałam na Święta, u mnie się sprawdziła świetnie :)

Jeden lepszych poradników w zakresie emocji.

Jeden lepszych poradników w zakresie emocji.

Nie wiem, czy to kwestia tłumaczenia, czy sam autor tak pisze, ale miałam wrażenie, że w każdym rozdziale czytam w kółko jedno zdanie. Liczne powtórzenia, niektóre przykłady przytaczane nie wiadomo po co. Zbyt dużo też tych "motywujących cytatów", na które po kilkudziesięciu stronach nie mogłam już patrzeć.
Co do treści, to mam wrażenie, że można by ją zamknąć w dwóch-trzech stronach i byłoby to bardziej wartościowe. Niektóre porady w stylu "jesteś smutny? po prostu przestań, uśmiechnij się". Ja rozumiem, że czasem takie proste hasła działają, ale żeby wypełniać nimi całą książkę? Momentami też czułam, że autor idzie w dobrym kierunku i to co chce przekazać naprawdę ma sens, ale robił to w sposób płytki, wręcz infantylny.
Trochę szkoda, bo ta pozycja naprawdę miała potencjał i jeszcze po pierwszym rozdziale mi się podobała.

Co do treści, to mam wrażenie, że można by ją zamknąć w...

Moim zdaniem książka należy do takich aby poruszyć tylko temat, nie daje nic od siebie. Jest typu: Nie lubisz jeździć na rowerze ? Musisz się nauczyć ! . Nie daje przykładów co zrobić z twoim problemem

• Nowe na półce w 2022
  • Legimi audio
  • Rozwojowe
  • Stamateas Bernardo

Dodaj cytat z książki Spokój emocjonalny