Die Frauen von Stepford

2004-01-01
niemiecki

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Czasem tak bywa, że pierwszy jest film, który bardzo się spodoba. Z nadzieją sięga się po książkę i przychodzi rozczarowanie. Bardzo męcząca lektura. Dialogi sztuczne i nielogiczne. Historia na czasy sztucznej inteligencji AI, niepokojąco prawdziwa a ‚Żony ze Stepford’ nabierają innego wymiaru. Może i nas będzie to czekać za jakiś czas…

Rozczarowująco żadne. Ani ładne ani straszne, potwornie nijakie, choć pomysł zupełnie nietuzinkowy. Nie wiem, na ile jest to winą ubogiego literacko tłumaczenia, a na ile oryginału (Levin nigdy nie był zbyt kwiecisty),ale wrażenie pozostawia niedobre.

Smutno mi, że ta książeczka tak szybko się skończyła. Mogłaby z tego powstać potężna opowieść. Mimo wszystko podobała mi się ta książka. Miała ciekawy klimat tajemniczości, niewiadomej i strachu.

Krótki horror. Genialny pomysł.

Krótki horror. Genialny pomysł.

Całkiem ciekawy pomysł na powieść, świetnie wykorzystany przez przemysł filmowy. Niestety, polskie tłumaczenie i bardzo słaba korekta utrudniają odbiór. Postaci są nieco papierowe, nie czuje się klimatu horroru i niepokoju, dosyć ciężko "wejść" w świat powieści. Pozycję czyta się w miarę szybko i w miarę przyjemnie, ale jedyne co zostaje po przeczytaniu to poczucie niedosytu. Szkoda, bo potencjał był spory.

W konstrukcji widać pewne podobieństwa do "Dziecka Rosemary" (mówię o filmie, książki jeszcze nie czytałem),ale mimo pewnej wtórności, powieść jest bardzo intrygująca. Zadaje interesujące pytania, a spośród poruszanych kwestii najmocniej brzmią te dotyczące kobiet i ich roli w życiu oraz dostosowaniu się do męskich oczekiwań. W dzisiejszych czasach tematyka mocno na czasie, ale warto nadmienić, że nie jest przez Levina poruszana w zbyt tendencyjny sposób.

Warto.

Książka o zaskakująco współczesnej tematyce.
Niestety wydanie z lat 90. jest tragiczne i bardzo utrudnia odbiór, mam nadzieję, że w przyszłości jakieś wydawnictwo pokusi się o przygotowanie całkiem nowego tłumaczenia.

Książka o zaskakująco współczesnej tematyce.

Brakowało mi mocnego zakończenia historii.
Książka krótka z wartką akcją. Przejścia pomiędzy wątkami i scenami trochę za mało wyeksponowane, czytelnik może się w nich zgubić.
Dobry feministyczny, horrorowy oraz nowoczesny wątek.
Reszcie niestety wiele brakuje, zwłaszcza zakończeniu.

Brakowało mi mocnego zakończenia historii.
Dobry feministyczny, horrorowy oraz nowoczesny wątek.
Reszcie niestety wiele brakuje, zwłaszcza zakończeniu.

Po przeczytaniu "Dziecka Rosemary" pragnęłam poznać coś jeszcze autora i tak sięgnęłam po "Żony.."

Książka napisana dość dawno co sprawia, że wydanie pozostawia dość wiele do życzenia. Brakuje interpukcji, pojawiają się literówki. To trochę utrudnia czytanie.

Powieść sama w sobie ciekawa. Zakończenie mam wrażenie, że trochę spłycone. A szkoda, bo oczekiwałam chociaż wyjaśnienia pewnych kwestii nad którymi się zastanawiałam. Cóż. Taki zamysł autora i należy to uszanować.

Robert Oppenheimer stwierdził: „Teraz stałem się śmiercią, niszczycielem światów”. Bardzo się cieszyłem na myśl, że w końcu mam okazję przeczytać tą książkę. Ale... jak wielu czytelników wie, masowe wydania z lat 90tych, redakcyjnie i przełożeniowo nie były na wysokim poziomie i wydaje mi się, że w tym wypadku mocno zaważyło to na mojej ocenie. Zdecydowanie mimo moich 6 gwiazdek uważam że warto przeczytać choćby dla faktu jak wiele odniesień filmowych zrealizowano. Przy okazji obejrzałem ekranizację z 75r., którą mocno polecam.

• Horror

Ira Levin Żony ze Stepford Zobacz więcej