Wojna w Kosmosie. Przewrót w geopolityce

Okładka książki Wojna w Kosmosie. Przewrót w geopolityce Jacek Bartosiak, George Friedman
Okładka książki Wojna w Kosmosie. Przewrót w geopolityce
Jacek BartosiakGeorge Friedman Wydawnictwo: Zona Zero popularnonaukowa
popularnonaukowa
Zona Zero
2021-10-05
2021-10-05
geopolityka kosmos wojna w kosmosie Jacek Bartosiak George Friedman

Bardzo dobra i raczej unikatowa książka pozwalająca na zapoznanie się z podstawowymi mechanikami rządzącymi przestrzenią kosmiczną z perspektywy militarnej. Temat obecnie jeszcze niezbyt szeroko komentowany, którego świadomość jest w społeczeństwie znikoma. Już obecnie jest to bardzo ważne zagadnienie (z czego doskonale zdają sobie sprawę mocarstwa),ale jeszcze niedoceniane przez "szarych" obywateli państw średnich i małych. Napisana w przystępny sposób, dobrze wprowadzając w problematykę i zarysowując kształt przyszłych wojen z wykorzystaniem kosmosu. Polecam.

Tematyka fascynująca, ale sposób jej przedstawienia bardzo rozczarowujący. Na początku, przez kilkadziesiąt stron (!) jest niesamowite wodolejstwo i opowiadanie o czym to ta książka będzie, o czym nie będzie, i szykujcie się, szykujcie!! Co już samo w sobie jest niezbyt dobrym zagraniem; choć byłoby do wybaczenia, gdyby dalsza część była ciekawsza. Niestety. To dość mało trafione, futurologiczne science-fiction i wróżenie z fusów. Jasne, wszystkie analizy takie są, ale Autorzy nie dają zbyt wielu przykładów na poparcie swoich tez, wszystko to "widzimisię", co próbują przypudrować dość nonszalanckim szafowaniem bardzo konkretnymi liczbami tam, gdzie nie trzeba, by nadać całości bardziej "naukowy" wymiar. Bibliografia bardzo uboga, brak przypisów. W tych aspektach, które da się już zweryfikować, minęli się bardzo - sugerowali choćby przejście od wojny niszczycielskiej do wojny punktowej, nastawionej na niemalże chirurgiczne niszczenie celów wroga, więc "wojna nie będzie tak niszczycielska". A wystarczy spojrzeć na Bachmut, Awdijewkę, Mariupol...

Gwoli uczciwości, całkowite nietrafienie w jednym miejscu nie powoduje automatycznie, że mylą się w innych. Całość skupia się wokół wytworzenia się nowej domeny, areny walk - kosmosu - i autorzy sugerują, że kto tam zdobędzie przewagę, zdobędzie ją automatycznie na Ziemi. Okej, jest kilka fragmentów podpierających tezę o ważności - jak GPSy etc - ale każda "domena" jest istotna w wojnie. Kosmos ma znaczenie głównie wtedy, gdy wojna jest asymetryczna. Aktualna technologia kosmiczna jest na tyle prymitywna - mimo cudów, jakie robi, ale jednak prymitywna - i podatna na uszkodzenia, awarie i kosztowna, że nawet jeśli będzie to celem numer jeden na samym początku to albo będzie od razu zredukowana, i wracamy do punktu wyjścia bez niej, albo nie będzie, więc nie będzie tak istotna.

W przyszłości - owszem - może się coś zmienić, ale niestety zawartość książki nie rozwieje wątpliwości, nie postawi dobrych pytań, zasadniczo - jest bardzo płytka i miałka.

Bardzo ciekawa książka wareta zainteresowania i uwagi. Polecam przeczytać każdemu, bo pozwala zrozumieć jak działa obecnie rywalizacja - właśnie w kosmosie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawa i prawdopodobna wizja kierunku w którym pójdą prędzej czy później Ci wielcy i być może tez Ci mniejsi a zdolni. Polecam!

Bardzo ciekawy temat, ale ta książka powinna być conajmniej 2 razy krótsza. Pełna jest frazesów, powtórzeń i generalnie pustosłowia. Cóż, taki styl Bartosiaka.

Tematem kosmosu interesuje się wiele osób, także ja.
Co prawda zakupiłam książkę pt. "Wojna w kosmosie. Przewrót w geopolityce" dla Męża-miłośnika zagadnienia wszechświata, ale sama chętnie ją przeczytałam.
Autorzy Jacek Bartosik i George Friedman zapoznają nas- czytelników nie tylko z historią podboju przestrzeni kosmicznej, ale także z geopolityką, którą z czasem może będzie można nazwać astropolityką.
Przewaga gospodarcza i techniczna daje szansę na zdobycie przewagi w kosmosie i zyskach mogących z tego płynąć.
Efektywna gospodarka skuteczna polityka i najlepsze siły zbrojne, to wartości, które sprawiają, że dane państwo może stać się liderem.
Książka ciekawa, przedstawia tematykę kosmosu w innym świetle.
Polecam📖📘😊🔭
Książkę wydało Wydawnictwo Zona Zero📙🪐

Tematem kosmosu interesuje się wiele osób, także ja.

Fajnie się czytało. Jeśli człowiek nie ma pojęcia o kosmosie i orbitach na około ziemi książka ta wydaje się dobrym startem. Osobiście jestem od lat zafascynowany literaturą S-F, a książka ta uchyla rąbka tajemnicy, która wiążę się z kosmosem.

Wojna w komosie ma w sobie wszystkie cechy jakie można przypisywać świetnej książce, wnoszącej swój wkład w życie czytelnika. Daje do myślenia, buduje światopogląd i potrafi zaskakiwać, zaklasyfikowanie jej jako popularnonaukowej ma więcej sensu niż należałoby się spodziewać po tytule i nazwiskach autorów. Całość jest też dużo bardziej interdyscyplinarna niż można by przypuszczać - historia, geopolityka, militaria, nauka i futurologia - elementy każdej z tych dziedzin, i przy okazji kilku innych, da się tu znaleźć. Wszystkie mniej lub bardziej przenikają się wzajemnie, dlatego książka jest dobrą okazją do poszerzenia swoich zainteresowań jeśli interesujemy się którąkolwiek z nich.

Sama treść przez długie lata się nie zdezaktualizuje, całość jest pisana tak żeby dotrzeć do jak największej grupy odbiorców. Czytanie o technologiach, które lata temu były bardziej fiction niż science wywołuje lekki dysonans w głowie, zwłaszcza kiedy piszą o tym autorzy o takich biografiach, lektura pozwala też spojrzeć na eksplorację kosmosu z nowej, dużo mniej idealistycznej perspektywy.

Interesująca książka poruszająca tematy dosyć rzadko pojawiające się w debacie publicznej. Problematyka eksploracji kosmosu, jego topografii oraz uwarunkowań. Wiele opisów przytoczonych w książce obecnie mieści się w futurologii. Można traktować je jako "political fiction" połączone z "gwiezdnymi wojnami". Jednakże patrząc na tempo, z jakim pędzi dzisiejszy świat (wraz z całym postępem technologicznym) można stwierdzić, iż domena kosmiczna będzie odgrywała coraz ważniejszą rolę z punktu widzenia zarówno wojskowości, jak i życia społecznego. Wskaże już tak się w dużej mierze dzieje - krążące na orbitach satelity zapewniają dostęp do sieci telekomunikacyjnej oraz kształtują świadomość sytuacyjną, co w dużej mierze pokazuje wojna na Ukrainie.
Niewątpliwie lektura tej książki to ciekawa "przygoda intelektualna".

Zapraszam do posłuchania na YouTube (ok 4 min):

Lub do przeczytania: