Następna dekada

Okładka książki Następna dekada George Friedman
Okładka książki Następna dekada
George Friedman Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Next Decade. Where we've been... and where we're going
Wydawnictwo Literackie
2012-09-01
2012-09-01
978-83-08-04873-3
Monika Wyrwas-Wiśniewska
Polska polityka państwa analiza

Okładka książki Wojna w Kosmosie. Przewrót w geopolityce Jacek Bartosiak, George Friedman
Wojna w Kosmos... Jacek Bartosiak, Ge...
Okładka książki Układ Sił 25/2021 Marek Budzisz, George Friedman, Witold Repetowicz
Układ Sił 25/2021 Marek Budzisz, Geor...

Czy warto czytać książkę z przewidywaniami politycznej i gospodarczej przyszłości, 10 lat po jej publikacji? Jak najbardziej tak!

Szczególnie książkę tego typu i o tej tematyce. Głownie dlatego, że pokazuje mechanizmy i sposób myślenia wielkiego imperium z aspiracjami do zarządzania całym światem. I o ile nie wszystkie przewidywania sprawdziły się w 100%, a część dopiero, z opóźnieniem się sprawdza, to teraz mamy możliwość ich obserwacji na własne oczy - jak wizje politologów przekształcają się w konkretne działania polityczne wpływające na nasze życie.
Paradoksalnie, 10 lat temu, w momencie wydania tej książki pewnie większość z nas nie zauważyłaby tych mechanizmów i w jaki sposób i dlaczego są pociągane sznurki. Kto wtedy interesował się geopolityką, utrzymaniem równowagi, projekcją siły, zaburzeniami łańcucha dostaw?

Książka proamerykańska, wprost mówiąca o dominacji i kontroli innych państw i obszarów geograficznych oraz o użytych metodach. A te metody wcale nie wydają się zbyt moralne. Są bezwzględnym działaniem państwa owiniętym w piękną propagandę, moralne hasła mające uspokoić przede wszystkim własne społeczeństwo które wyznaje inne wartości, jakże sprzeczne z imperializmem i jego zasadami. Polityczna dwulicowość, zmiany sojuszy i poglądów na tę samą sprawę, lawirowanie to metody polecane prezydentowi USA przez doradcę. Autor wcale nie uważa tego za coś negatywnego lecz za element niezbędny do przetrwania amerykańskiego imperium.
Czyż nie byliśmy świadkami gwałtownej zmiany narracji i działań w sprawie popierania Kurdów, panicznego wycofania z Afganistanu czy gwałtownego i pełnego zaangażowania (ale cudzymi rękami) w wojnie na Ukrainie?
Książka może zadziałać na czytelnika jak kubeł zimnej wody, szczególnie w świetle bieżących wydarzeń w Europie (wojna NATO-Rosja) czy co raz śmielszych działań Chin. Ale o ile w przypadku Polski dosyć duży fragment w książce opisuje w zasadzie obecny scenariusz działań politycznych i strategicznych USA, to w przypadku Chin, Friedman zupełnie nie przewidział rozwoju sytuacji (ale same mechanizmy opisane w książce są tam stosowane). Cały opisany układ Chiny-USA-Japonia-Indie jest zupełnie nietrafiony.

Kolejne rozdziały opisują amerykańskie zaangażowanie (także historyczne) i strategię w najważniejszych regionach świata oraz stanowisko wobec najważniejszych zjawisk np. terroryzmu, migracji, nowych technologii.

Z pewnym zaskoczeniem zdałem sobie sprawę, że Bartosiak mówi Friedmanem.

Mocno rozczarowująca. Z racji tego, że czytałem ją dopiero w roku 2021 to mogę stwierdzić, że większość założeń autora po prostu nie spełniła się. Podobały mi się jedynie wątki historyczne, np ten o państwie Izrael lub o tym jak bliski wschód został 'stworzony' przez Anglie i Francje. Reszta to czysta grafomania. Raczej nie polecam.

Bardzo ciekawa książka będąca próbą przewidzenia przyszłości głównych mocarstw świata.

Z dziełami z kręgu przewidywań geopolitycznych jest jak z wróżbitą Maciejem. Ten kto wierzy, że sie sprawdza - znajduje potwierdzenie w jego słowach, kto nie wierzy - wręcz przeciwnie. Podobnie jest z Friedmanem, choć ja jednak bardziej wierzę. Ciepło na sercu, że w jego przewidywaniu Polska będzie regionalna potęgą, a przynajmniej powinna być. Choć znów znając Polaków... to mam obawy hehe

Amerykański punkt widzenia. Świetna analiza.

Amerykański punkt widzenia. Świetna analiza.

Przewiduje jak będą wyglądały początki XXI wieku. Bardzo ciekawa książka, w której autor opisuje interesy USA i innych państw w poszczególnych regionach świata. Zwraca także uwagę na Polskę jak kraj, który musi istnieć i rozgraniczać dwie potęgi Rosję i Niemcy.

Bardzo ciekawa książka. Tezami nawiązuje do 'Następnych 100 lat' mając imperializm USA jako temat wiodący. Autor fajnie odziera postępowanie polityków z pozorów poprawności politycznej i bezinteresowności. Doradza wręcz kłamanie i cynizm. Jedną z niekonsekwencji czy też nielogiczności, które zauważyłem jest dlaczego tak obce czy wręcz wrogie sobie państwa jak USA i Iran mogą się wg autora dogadać gdy chodzi o wspólne interesy, a odmawia tego prawa Chinom i Japonii ? No i oczywiści kwestia mocarstwowości Polski ;-) Z drugiej strony dlaczego polscy politycy mają być tak krótkowzroczni aby pójść na współpracę z USA blokując w ten sposób powstanie mocarstwa europejskiego zamiast współpracować na tym polu z Rosją i Niemcami ? Dlaczego politycy USA, znów wg autora, są tak elastyczni, że potrafią się dogadać z każdym, nawet wrogiem, a politycy innych krajów idą w zaparte ? Szczególnie nasi. Czy naprawdę nie możemy się wznieść ponad ciągłe rozdrapywanie ran i osiągnąć porozumienie przynoszące wszystkim korzyść ? Czy znów musimy włożyć nasze losy w ręce obcego, odległego mocarstwa w zamian za iluzoryczne obietnice pomocy i dobrobytu zamiast skupić się na porozumieniu z najbliższymi potężnymi sąsiadami ?

Ta książka to rodzaj raportu, briefu, który mógłby zostać przedstawiony nowo wybranemu prezydentowi USA. Zawiera opis sytuacji geopolitycznej, w której znajduje się imperium, zdefiniowanie głównej doktryny i omówienie jej na przykładzie wszystkich istotnych rejonów świata.

Główną zaletą książki Friedmana, jest to, że kompletnie pozbawiona jest ducha poprawności politycznej. Autor wydaje się być współczesnym wcieleniem Machiavellego. Przedstawia obszary i problemy, w których doradza prezydentowi manipulację, kłamstwo, hipokryzję i zdradę. Przedstawia przy tym jasną argumentację na rzecz interesów USA.
Taki język może szokować Czytelnika. Szczególnie w sytuacji, kiedy jako Polacy, jesteśmy przyzwyczajani do narracji politycznych koncentrujących się na ciepłej wodzie w kranach, budowie boisk do piłki nożnej czy przejazdach motocyklistów przez nasz kraj.

Skuteczne działanie, nie tylko w polityce, poprzedzone musi być jasnym i rzetelnym opisem rzeczywistości. W przeciwnym razie ryzykujemy totalne zagubienie w świecie życzeniowego myślenia.

W książce założyciela instytutu Stratfor, agendy CIA, znajdziemy solidną dawkę otrzeźwienia. "Po owocach ich poznacie" - i te owoce analiz Friedmana, możemy zaobserwować (maj 2015) przyglądając się polityce USA w przypadku Ukrainy, Iranu, Izraela czy ISIS.

Kiedy czytałem prognozy się materializowały: USA zawarły porozumienie z Iranem, na co negatywnie zareagował Izrael. Wszystko dokładnie jak w książce :)

Amerykańskie spojrzenie na geopolitykę Świata. Polecam.

Amerykańskie spojrzenie na geopolitykę Świata. Polecam.

• Geopolityka
  • Publicystyka
  • Wydawnictwo Literackie
  • Literatura amerykańska
  • Polityka

Dodaj cytat z książki Następna dekada