The President is missing

2019-01-01
2019-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Akcja dosc dlugo i powoli sie rozkreca, przez co mialem male problemy, zeby odpowiednio sie w te ksiazke wciagnac. Pod koniec wszystko jednak nabralo tempa, dzieki czemu z czystym sumieniem moglem dac dwie dodatkowe gwiazdki ;)

Przez całą powieść Clinton i koleżka próbują wcisnąć nam dwa kity:
- USA to w zasadzie jedyne suwerenne państwo na Ziemi, a reszta to jedynie przydupasy i jacyś niewyraźni wrogowie
- sam prezydent zaś to właściwie półbóg który w glorii i chwale radzi sobie z każdym problemem od walki ulicznej po cyberbezpieczeństwo

Ogólnie zaś jest dużo akcji która jest całkiem zajmująca ale też dużo fabuły, która jest śmiesznie naiwna. Widać że nikt nie spytał się speca jak taki armagedon by przebiegł. A wszystkie fakty są nakierowane jedynie na osiągnięcie celów autora.

Przez całą powieść Clinton i koleżka próbują wcisnąć nam dwa kity:

Ogólnie zaś jest dużo akcji która jest całkiem zajmująca...

1962

Mam taką teorię, że gdyby połączyć "Gdzie jest prezydent" z "Córką prezydenta" w jedną powieść i z obu pousuwać co głupsze i bardziej absurdalne wątki, to wyszedłby niezły thriller. Niestety tak nie jest, a zestawiając obie książki duetu Patterson - Clinton, widać wyraźnie, że twórcy mają pięć typów bohaterów i 3 pomysły na fabułę, którymi żonglują. Na dłuższą metę jest to irytujące i nużące.

Na mój odbiór lektury wpłynął także zwodniczy marketing. Książka promowana była jako obnażająca sekrety Białego Domu, sposobu funkcjonowania prezydenta i ogólnie ukazująca to, co się dzieje za kulisami. Nie ma tu jednak nic odkrywczego - nic, czego nie mogłabym się dowiedzieć z politycznych seriali typu "House of Cards" czy "The West Wing". Jedyne, co się wybija, to ego Billa Clintona, przez które w obu książkach główny bohater - prezydent - jest idealizowaną wersją samego autora, postrzegającego samego siebie jako obrońcę wszechświata, geniusza narodu i wcielenie dobra. Raz taką wizję można zaakceptować, potraktować jako sięganie po nieco przestarzałe klisze, przy drugim widać, że tak po prostu postrzega samego siebie Bill Clinton. Szczególnie, że w morzu polityków pojawiających się na kartach obu powieści, jedynie główny bohater jest nieskazitelnym wzorem wszelkich cnót.

"Gdzie jest prezydent" to nudna, przydługa powieść, w której jednocześnie są dwie różne historie. Jedna - główna, choć głupia i przefajniona - ma swój początek, rozwinięcie i zakończenie. Druga - związana z bohaterką imieniem Bach - nie prowadzi do niczego, nagle się urywa i głównie służy w powieści do wydłużenia objętości książki oraz do mylenia czytelnika czekającego aż wreszcie ten wątek nabierze sensu. Do czego - jak można się domyślić - nigdy nie dochodzi.

Przyzwoita ale nie oszałamiająca. Ma kilka narawde dobrych fragmentów ale jako całość niczym nie zaskakuje. Bardzo przewidywalna jeśli chodzi o zakończenie.

Byłam zaintrygowana tym tytułem, ponieważ byłego Prezydenta USA Bila Clintona nie znałam od strony pisarskiej zwłaszcza powieści sensacyjnych.

Książka opowiada o ataku cyberterrorystycznym na USA oraz próbie jego powstrzymania przez Prezydenta oraz najlepszych hakerów na świecie. Czy im to się uda oto jest pytanie.

Książka jest spójna, napisana dość prostym językiem. Dobrze się przy niej bawiłam, spędziłam przy niej kilka wieczorów.

Książka jest spójna, napisana dość prostym językiem....

Bardzo dobra książka. Wciąga. Zakończenie zaskakujące, chociaż podejrzewałam, że "zdrajcą" jest osobą z bardzo bliskiego otoczenia Prezydenta.

"Gdzie jest prezydent?" to książka, o której mówił cały świat w 2018 roku. To był sensacyjny hit. Niezwykły duet stworzył podobno polityczny thriller dekady. Prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton jako pierwszy w historii rządzący tym krajem zdradził tajniki funkcjonowania Białego Domu Jamesowi Pattersonowi, co doprowadziło do stworzenia tak trzymającej w napięciu lektury.

Takie właśnie informacje czy może raczej opinie znalazłam na okładce książki - chcecie poznać moją opinię? Czy pokrywa się z powyższym?

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Jonathan Duncan ma zeznawać przed Izbą Reprezentantów, ponieważ zarzuca mu się działanie przeciwko bezpieczeństwu państwa i kontakt z najbardziej poszukiwanym na świecie tureckim terrorystą - Sulimanem Cindorukiem. Nikt jednak nie wie, że to Ameryka stoi w obliczu wielkiego zagrożenia, ale Prezydent nie może tego zdradzić.

W piątek jedenastego maja Prezydent rozmawia w cztery oczy z pewną młodą kobietą, dowiaduje się szokujących informacji, po czym... znika! Na dodatek nie chce ochrony udając się w sobie tylko znanym kierunku. Co było w tajemniczej kopercie, którą otrzymał? Szefowa personelu a zarazem najbardziej zaufana osoba wśród jego współpracowników - Carolyn Brock musi go kryć przed innymi, zwłaszcza przed panią wiceprezydent.

Z czasem Prezydent dowiaduje się, że w Białym Domu jest zdrajca, giną osoby z jego otoczenia i te, z którymi się spotyka, napięcie rośnie a jak przystało na Amerykę - uczestniczymy w strzelaninach, pościgach, ukrywaniu się, jednocześnie próbując odnaleźć zdrajcę, zapobiec atakowi terrorystycznemu a wszystko to w chwili, gdy Prezydent ma nawrót przewlekłej choroby i naprawdę kiepskie wyniki.

Naprzemiennie z akcją walki z wirusem, śledzimy również kobietę o ksywie Bach, która jest płatnym mordercą... Zabijała już na każdym kontynencie i nigdy nie spudłowała. Na kogo dostała zlecenie tym razem?

To naprawdę świetny thriller polityczny! Potężne państwo nagle staje się bezbronne w obliczu wirusa, który spowoduje, że zniknie wszystko. Sztab próbujący powstrzymać atak jest zrozpaczony, wyczerpany i wręcz zdesperowany. Brakuje pomysłów. W rękach Prezydenta i jego zaufanych ludzi spoczywa historia przyszłych pokoleń. Czy uda się przewidzieć ruchy wroga? Czy wszystko - jak w amerykańskich filmach - będzie rozstrzygało się do ostatniej sekundy? Czy może autorzy mieli inny pomysł?

Powiem jedno - zarówno sam finał jak i osoba zdrajcy mnie zaskoczyły, choć przynajmniej to drugie nie powinno. Cóż, dałam się zaskoczyć i kierowałam uwagę tak jak chcieli autorzy, w zupełnie inną stronę niż należało...
Pewnych wydarzeń czy wątków a nawet zachowań bohaterów można się domyślić, ale wielokrotnie nie ma się pewności czy Ameryka padnie na kolana...

Akcja wciąż przyspiesza, pojawiają się nowe informacje, chwilami opadają ręce, że nic nie da się zrobić, że to koniec... Nie wiadomo komu można ufać, jak odnaleźć prawdę, kto jest prawdziwym sprzymierzeńcem...

Podsumowując - "Gdzie jest prezydent" to doskonały thriller polityczny! Nie miałam jeszcze nigdy do czynienia z takim podgatunkiem, ale swój pierwszy raz uważam za bardzo udany. Świetny duet stworzył dzięki wyśmienitej wyobraźni przerażający, ale jednocześnie niezmiernie realny scenariusz fikcyjnych wydarzeń. Tajne operacje, ataki, trudne wybory i decyzje Prezydenta, w którego rękach spoczywa los milionów ludzi. Ponad pięćset stron wybornej akcji, o której nie opowiedziałam Wam nawet w malutkim ułamku, nie mogę zepsuć Wam lektury, którą gorąco polecam!

Ależ ja miałam oczekiwania! Współautorem były prezydent, Biały Dom stanie przede mną otworem, będę z nim przemierzać korytarze, poznam jakieś sekrety, będzie się działo. Wyobrażałam sobie, że książka usatysfakcjonuje mnie od strony poznawczej co najmniej tak, jak „Konklawe” Harrisa (oj! ta to usatysfakcjonowała!). A tymczasem nic z tego. Czułam się, jakbym oglądała kolejny film sensacyjny ze średniej lub niższej półki, takie trochę odgrzewane kotlety. Od strony fabuły - może być, dużo się działo, ale temat trochę oklepany. Terroryści, atak na internet i sieć. Do tego kryształowy prezydent Stanów Zjednoczonych, taki co to niczego się nie boi i najdzielniejszym z dzielnych zuchów jest. Coś jakby Harrison Ford z filmu „Air Force One”.
Książka uświadamia jak bardzo jesteśmy zależni od komputerów i do czego mógłby doprowadzić cyberatak. Ale… to już było. Dużo większe wrażenie zrobił na mnie „Blackout”.
Mimo to czyta się nieźle, cały czas coś się dzieje, postaci nie irytują, zakończenie zaskakuje.
Można przeczytać. Choć poniżej moich wygórowanych oczekiwań.

Książka napisana bardzo poprawnie, potrafi w nie których momentach naprawdę zaciekawić, szkoda tylko, że w niektórych. Temat ciekawy, troszkę przesadzony. Oczywiście zakończenie przewidywalne.

Książka bardzo specyficzna, a przy tym niesamowicie ciekawa. Jest czymś zupełnie innym od powszechnie znanych tego typu książek. Na pewno nie przypadnie do gustu każdemu, natomiast mi bardzo się podobała.

• Przeczytane 2019

James Patterson Gdzie jest prezydent Zobacz więcej