Izmir. Miasto giaurów

Okładka książki Izmir. Miasto giaurów Marcelina Szumer-Brysz
Okładka książki Izmir. Miasto giaurów
Marcelina Szumer-Brysz Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
9788381912969
literatura polska reportaż Turcja Izmir literatura faktu

Izmir. Kolorowe miasto

1962

Nierówna lektura. Szumer-Brysz pisze o ciekawych rzeczach, ale wszystko to jakoś bez ładu i składu - niby jest o Izmirze, a autorka ucieka w inne partie kraju, niby jest o różnorodności, ale jakoś tak jedynie przelatujemy po powierzchni. Narracja zdecydowanie wpływa negatywnie na całość - autorka nie potrafi trzymać się jednego stylu (raz jest poetycko, raz nisko, raz bardzo merytorycznie, innym razem ociężale),zbyt często porusza wątki absolutnie niepotrzebne, momentami niektóre rozdziały wyglądają jakby były przed redakcją. Szkoda tematu, bo jest on interesujący i w innych rękach okazałby się na pewno lepszy.

⭐ 6,5

⭐ 6,5

Dokładnie 4 lata temu przemierzałem tureckie ścieżki, Smyrnę przez lokalsów zwaną Izmirem, jedynie minąłem, ale po przeczytaniu tej książki jeszcze bardziej chcę tam kiedyś dotrzeć. Interesujący zbiór reportaży o najbardziej liberalnym regionie kraju leżącego na dwóch kontynentach, ale i opowieść o zadziwiających tureckich kontrastach.

Reportaż Marceliny Szumer-Brysz przyciągnął mój wzrok okładką, ale niestety nie oczarował wnętrzem. Mam wrażenie, że obraz Izmiru, kolorowego, wielokulturowego, najbardziej liberalnego i kipiącego europejskością miasta został tutaj przedstawiony dość chaotycznie i powierzchownie. Czy gdyby książka była dłuższa, to całość wybrzmiałaby inaczej? Myślę, że tak! Książka z pewnością by zyskała.

Miałam przyjemność być kiedyś w Izmirze i sięgając po ten reportaż miałam duże oczekiwania. Chciałam poczuć to miasto. Zatopić się w jego klimacie. Zrozumieć fenomen. No i niestety zawiodłam się. Poczułam się troszkę oszukana. Otóż nie sądziłam, że w książce o Izmirze będzie tak mało o samym Izmirze. Nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że bieżące problemy Turcji oraz jej polityka zostały tu wyniesione na piedestał. Przykrywały wszystko swym cieniem. Natomiast, nad czym ubolewam, samo miasto i jego wyjątkowość została na swój sposób spłycona. Ściśnięta w wielu krótkich, wyrzuconych historiach. Ten natłok całkowicie nie sprzyjał lekturze. Miałam wrażenie, że Autorka chce przekazać mi za dużo informacji "za jednym razem". Finalnie zamiast ciekawego reportażu o mieście giaurów, wyszedł z tego dość chaotyczny zlepek skrawków, w którym nie potrafiłam się odnaleźć. Nie poczułam tego! A szkoda!

Podobał mi się styl w jakim została napisana książka. Dużo dowiedziałam się o Izmirze oraz Turcji.

Z pewnością jest to reportaż, który by wiele zyskał, gdyby był znacznie dłuższy. Mam wrażenie, że autorka do każdego z rozdziałów mogła jeszcze coś dodać, bo temat był niewyczerpany. Jednak lekkie pióro i ciekawe opowieści zachęcają, by kontynuować opowieść o dawnej Smyrnie.
Przedstawia ona nam się jako miasto liberalne i nowoczesne, stroniące od szariatu i zaściankowości. Można by rzec - europejskie. Przeczytamy tu o tym, jak postrzega się tutaj obecnego prezydenta i czy legenda Ataturka jest wciąż żywa.
Udamy się do lokalnego sexshopu i odwiedzimy kobietę wróżąca z fusów. Mimo niedosytu, muszę stwierdzić, że autorka świetnie oddała atmosferę miasta, które jest tak pomieszane kulturowo.

Udana kontynuacja w której nareszcie skupiamy się na samym życiu w Izmirze - najbardziej europejskim mieście Turcji i chyba jedynym, które warto na dłużej odwiedzić będąc w tym kraju. Swobodne podejście ludzi jest wręcz zaskakujące, biorąc pod uwagę że są tu zarówno wyznawcy Islamu, Żydzi, a nawet ateiści. Cieszy mnie, że kobiety tam dochodzą swoich praw i nie dają sobą pomiatać (w przeciwieństwie do pozostałej części kraju). Poza tym to miasto wróżek i poetów, a nawet matematyków, niesamowita mieszanka. Polecam.

Dobrze, że są miejsca takie jak Izmir, miejsca stanowiące wyłom z konserwatywnej rzeczywistości dosyć konserwatywnego kraju. Dobrze, że ktoś mi o tym opowiedział, choć mam podejrzenia, że ta historia mogła być dwa razy dłuższa i może spójniejsza jako całość. W każdym razie czytana małymi partiami podczas zimowego urlopu dała mi poczucie dobrze wykorzystanego czasu

Ciekawa pozycja dla wszystkich miłośników Turcji oraz tych, którzy chcą po prostu dowiedzieć się nieco więcej o tym kraju. Wiele nieznanych i zaskakujących ciekawostek dotyczących miasta Izmir, nawet dla tych, którym wydawało się, że o Smyrnie wiedzą dużo. Było to moje pierwsze spotkanie z Autorką, ale na pewno nie ostatnie.

Kolejna przeczytana książka z Wydawnictwa Czarne. Kolejny strzał w dziesiątkę. Wspaniała książka. Taki reportaż, podczas lektury którego trudno się nudzić. Można stwierdzić, że to nieuporządkowany miszmasz, lecz byłoby to zdecydowanie niesprawiedliwe. Autorka pokazała Izmir. Z całą jego różnorodnością, odrębnością. Rzucając mimochodem różne uwagi z dziedziny historii, socjologii, religii czy ekonomii, nauczyła czytelnika, dlaczego to miasto jest inne. I jak wygląda współczesna Turcja. Historie są bardzo różnorodne. Od kostiumowych filmów historycznych, przez wróżenie z fusów kawy i rozwody, po feminizm i Rowerową Wycieczkę Wystrojonych Kobiet. Każdy rozdział to niespodzianka. Pouczająca. W ciekawy, czasami zabawny sposób ukazuje perłę Lewantu. A w szerszym spektrum również Turcję. Politykę tego kraju. Historię. I to od czasów założycieli dynastii Ottomanów. Trudne relacje z Grekami i Kurdami. Napięcia na tle religijnym. A to wszystko opisane w wyjątkowo lekki sposób. Polecam

• Reportaż
  • Turcja
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Izmir. Miasto giaurów