Matnia

Czarna Owca
2021-08-11
2021-08-11
thriller psychologiczny

Czytelnicza konsternacja – czy to na pewno jest thriller?

Liczyłam na wioskę zombi, lub coś w tym stylu, jakieś gady z kosmosu, a dostałam dość nudną opowieść o Zuzie, którą nic nie obchodzi poza nią samą i jej ciążą i jej wygodą. Przez większość książki Zuza je, śpi, ogląda Netflixa lub wyobraża sobie swoje idealne życie w przyszłości, swojego idealnego partnera i idealne dzieci. Poza tym nie robi prawie nic.
Podejmuje działania dopiero gdy jej życie, i jej córek, jest bezpośrednio zagrożone. Tak jakby dopiero prawdziwy wstrząs był w stanie ją wybić z letargu.
A wtedy sie przeobraża z nudnej, leniwej Zuzy w groźnego tygrysa. Jak w jakiejś kreskówce.

Podejmuje...

Nie będę ukrywała, że po panu Piotrowskim spodziewałem się się czegoś lepszego. Ta pozycja jest mega słaba, zero akcji, przewidywalne zakończenie

Wow! A zaczęło się tak niewinnie. Nie wiem, czemu niektóre komentarze co do Zuzy są takie: że naiwna, głupia.... Samo życie. Właśnie niektórzy poszukują tego typu kobiet, żeby..... A dla mnie Zuza jest silna kobieta. Za dużo nie chce pisać, zakończenie niezwykle. Po prostu przeczytajcie, bo warto. Chwilowo akcja trochę spowalnia, ale nie zniechęcajcie się. To naprawdę dobra książka i takie rzeczy zdarzają się naprawdę!

Uwielbiam motyw klaustrofobicznej atmosfery małych miejscowości, wiosek zapomnianych przez świat, domu w lesie. "Matnia" budzi we mnie skrajne odczucia. Od znudzenia powolną akcją, poprzez obrzydzenie wg mnie zbędnymi niekiedy szczegółowymi opisami seksu po niepokój odczuwany razem z Zuzą i coraz większe zaciekawienie, co ukrywają mieszkańcy Toporzyc i gdzie są dzieci. Naiwność głównej bohaterki trochę mnie irytowała.
Zakończenie zapowiadało się na mocne, ale tak jakoś za łatwo poszło i wszystko dobrze się skończyło, co mnie rozczarowało.

Fajny thriller czytało się szybko i przyjemnie choć połowie domyśliłam się o co chodzi to i tak z przyjemnością doczytałam do końca. Wielki szacun dla autora że narracja jest w formie żeńskiej i możnaby pomyśleć że naprawdę pisała to kobieta.

Jakie to było słabe... Na granicy grafomaństwa, dialogi sztywne i nienaturalne, opisy jak z taniego romansidła, postacie płaskie, wątek kryminalny banalny, no nie, wszystko na nie.

Wyśmienity thriller którego miejsce rozgrywa się w przygranicznej wiosce. Wioska o nazwie Toporzyce, jezioro Wiedźmie, dziwni mieszkańcy. Nocne ujadanie psów, ktoś za oknem, klimat jaki stworzył autor trzyma w napięciu od początku do końca. Rozwój wydarzeń i finał to poziom mistrzowski. Kolejna genialna książka Przemka Piotrowskiego.

Jakie to bylo ZLE. Ksiazki z Igorem Brudnym byly super a to czytalo sie rownie szybko ale glowna bohaterka byla doslownie tak glupia i naiwna, ze czytanie nie bylo przyjemnoscia. Domyslilam sie rozwiazania juz bardzo wczesniej chociaz podejrzewalam jeszcze ze moze glowna bohaterka ma chorobe psychiczna.
Zakonczenie z przyjaciolka tylko mnie rozloscilo.

Zakonczenie z przyjaciolka tylko mnie rozloscilo.

Bardzo fajny thriller, który z łatwością i przyjemnością się czytało, aczkolwiek było kilka kwestii do poprawy. Na minus zdecydowanie opisy mijających dni typu "byłam na spacerze, a potem jadłam kanapki z serem, piłam herbatę, czytałam książki i oglądałam Netflixa", opowieść momentami się przez to dłużyła i akcja rozwijała się nieco za wolno. Na plus sam pomysł, czegoś takiego jeszcze nie czytałam. Zwrot akcji w postaci zmiany zachowania mieszkańców Toporzyc również był bardzo dobrym posunięciem wzmagającym ciekawość czytelnika.

Podsumowując moje pierwsze spotkanie z autorem uważam za udane, warto sięgnąć po Matnię. Nie zmienia to faktu, że po baaardzo pozytywnych opiniach ciągle liczę na jeszcze więcej! :)