Świat Narodów Zagubionych

Okładka książki Świat Narodów Zagubionych Bogdan Góralczyk, Natalia Kołodyńska-Magdzierz
Okładka książki Świat Narodów Zagubionych
Bogdan GóralczykNatalia Kołodyńska-Magdzierz Wydawnictwo: Nowa Konfederacja Seria: Dialogi Międzyepoki publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Dialogi Międzyepoki
Nowa Konfederacja
2021-06-01
2021-06-01
Geopolityka

Okładka książki Nowa gra w Chińczyka Bogdan Góralczyk, Marcin Jacoby, Tomasz Sajewicz
Nowa gra w Chi... Bogdan Góralczyk, M...
Okładka książki Układ Sił 38/2023 Marek Budzisz, Dariusz Dachowicz, Bogdan Góralczyk, Sławosz Grześkowiak, Andrzej Kohut, Witold Repetowicz, Tomasz Rydelek, Jan Wójcik
Układ Sił 38/2023 Marek Budzisz, Dari...
Okładka książki Wielka gra o Ukrainę Marek Budzisz, Bogdan Góralczyk, Bartłomiej Radziejewski
Wielka gra o U... Marek Budzisz, Bogd...

Profesor Bogdan Góralczyk jest obecnie niewątpliwie najlepszym sinologiem w naszym nieszczęsnym padole. Wiedzę i doświadczenie ma ogromne, więc warto takich osób słuchać, nawet wtedy kiedy nie do końca się ze wszystkimi tezami zgadzamy.

Czytając pierwsze strony miałem nadzieje, że w końcu przeczytam coś od Pana prof. co nie jest związane z Chinami. Niestety początkowe rozmowy o Unii Europejskiej, kondycji Zachodu i USA, szybko znikają na rzecz tego na czym Pan Profesor najlepiej się zna, czyli Chin. W dużej mierze wywody tutaj przedstawione są w większym lub mniejszym stopniu uproszczoną i skróconą wersją tego co mogliśmy przeczytać w Wielkim Renesansie oraz Nowym Długim Marszu. Nie traktuje tego natomiast ani jako plus, ani jako minus. Książka, która jest wywiadem ma na tyle prosty styl i słownictwo, że nawet zwykły szary Kowalski bez problemu się w tym odnajdzie. I znowu - ocenę czy to dobrze, czy źle pozostawiam neutralną. Co natomiast mi się nie podoba to duża ilość powtórzeń w całej książce. Po przesłuchaniu wielu wywiadów i wykładów Pana Profesora zauważyłem, że taka już jego maniera, jednak czyta się po prostu z myślą - PRZECIEŻ TO JUŻ BYŁO!

Co do jakości samej treści to mało do czego można się tu przyczepić. Profesor Góralczyk punktuje bierność Zachodu w związku ze wschodzącym rynkiem azjatyckim na czele z Chinami, mówi o nadchodzącym kryzysie migracyjnym, o walce z wiatrakami ws. katastrofy klimatycznej oraz o niedojrzałej polityce Polski względem Chin. Co do samej formy wywiadu to zabrakło mi tu jakiejś większej polemiki Pani Natalii Kołodyńska-Magdziarz z Profesorem Góralczykiem. Suche pytania w których brak dopytywania, podkręcania, czy zaangażowania jak to było np. w wywiadzie z Ludwikiem Dornem również zrealizowanym przez Nową Konfederację w serii Dialogi Międzyepoki. Na zakończenie powiem, że powyższe wady w minimalnym stopniu wpływają na odbiór książki i są raczej moim przytykiem niż poważnymi uwagami skierowanymi w stronę autorów, którzy jak mało kto próbują rozruszać debatę związaną z braniem na poważne stosunków międzynarodowych w naszym kraju.

Bardzo interesująca książka, pokazująca niecodzienne perspektywy. Nasz europocentryzm zwykle pozwala nam najwyżej wzdychać "ech, te dzisiejsze Chiny..." (w miejsce kropek wstawić jakiś ogólnik). Tymczasem czytając prof. Góralczyka zaczyna się czuć przede wszystkim rzeczywistą skalę Chin, ich gospodarki, błyskawicznej historii wychodzenia z "wieku hańby i poniżenia". Poza tym książka pozwala spojrzeć globalnie na problemy całego świata oraz główne wątki geopolityczne, będące najważniejszymi kwestiami współczesności (i rysującej się przyszłości). Wiele jest np. o Europie i jej ewentualnej roli jako całości - jednego z istotnych biegunów polityczno-gospodarczych, obok USA i Chin, lub marginalizacji ze względu na wewnętrzne waśnie i siły odśrodkowe. Książka pozwala też zrozumieć, że azjatycki sposób myślenia i spojrzenia na resztę świata jest po prostu zupełnie inny niż nasz, euroatlantycki.

Dlaczego nie daję 10/10? Z prostej przyczyny: książka jest, według mnie, bardzo słabo zredagowana. Mnóstwo wątków jest powtarzanych, sporo jest dłużyzn i przegadania. Mimo że cała wiedza Góralczyka jest zdecydowanie wartościowa i godna utrwalania, to jednak te powtórzenia w kółko wiele razy tego samego uważam za bardz istotny mankament.

Niby ciekawy bohater wywiadu, a jednak rozmowa sama w sobie nie ma jasnego klucza pytań. Prowadząc wywiad ewidentnie poległa pod naporem słowotoku prof. Góralczyk, przez jest masa powtórzeń i gadania rodem z wykładu. Poza tym sam Pan profesor uwielbia rozprawiać na tematy, gdzie jego wiedzą nie jest za bogata, a jednocześnie spytany o kwestie monetarne/walutowe uciekał przed odpowiedzią .

Kapitalny wywiad. W zasadzie wypowiedzi profesora miały bardziej postać eseju. Eseju przez który się płynęło. Myśl niezwykle głęboka, zrozumienie tematu, trzeźwość osądu. Stawiał słuszne diagnozy i proponował recepty, niestety trudne bo przezwyciężenie dużych problemów zawsze wiąże się z wysiłkiem. Opowieść holistyczna w zasadzie o naszym świecie, tym w którym żyjemy tu i teraz, z perspektywy starcia mocarstw. Gdzieś tam w myśli profesora ciągle przejawiała się też Polska. Wielki człowiek. Tacy ludzie powinni być słuchani.

Profesor Góralczyk to klasa sama w sobie. Można się nie zgadzać z nim w wielu kwestiach, ale nie można mu odmówić szerokiej wiedzy, intelektualnej uczciwości oraz nietuzinkowego spojrzenia. To jest jedna z tych książek, wobec których największy zarzut sprowadza się do tego, że za szybko się kończy. Z czystym sumieniem polecam.

Mądrych ludzi którzy mają coś ciekawego i przemyślanego do powiedzenia zawsze czytać , słuchać, oglądać warto. Zachęcam

Bardzo treściwy i ciekawy wywiad rzeka z jednym, z najlepszych polskich ekspertów od spraw Chin, którego zdanie warto wysłuchać

• Do kupienia
  • Zbiory