978-83-7469-470-4
Karol Wojtyła, religia
Baaktywna

Tematem książki są losy Karola Wojtyły po zakończeniu II wojny światowej. Wyjechał on na studia do Rzymu wraz z kolegą Stanisławem Starowieyskim. Po powrocie Wojtyła został skierowany do pracy w podkrakowskiej parafii w Niegowici. Tu zaprzyjaźnił się z mieszkańcami, którzy na długo zapamiętali go jako niezwykłego kapłana. Kolejnym etapem jego pracy duszpasterskiej była działalność w parafii św. Floriana w Krakowie. Szybko stało się jasne, że Wojtyła ma świetny kontakt z młodzieżą. Studenci poprosili go, by wygłosił rekolekcje w kościele św. Anny i został ich duszpasterzem. Tak się też stało. Więzi przyjaźni między młodymi ludźmi i młodym księdzem ulegały zacieśnieniu - wspólnie jeździli na wycieczki w góry, na Mazury.
W tym czasie w Polsce komunistycznej wzmogły się prześladowania księży i kościoła. Rozpoczął się proces kurii krakowskiej - księży poskarżono o szpiegostwo na rzecz krajów zachodnich i handel obcą walutą. Torturami zmuszono ich, by publicznie przyznali się do tych przestępstw. Zmarł też kardynał książę Adam Stefan Sapieha. Aresztowano prymasa Polski, Stefana Wyszyńskiego.
W atmosferze terroru i prześladowań Wojtyła i zgromadzeni wokół niego młodzi ludzie intensywnie rozwijali swoje życie duchowe, Wojtyła prowadził wykłady z etyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Podczas wakacji 1958 r. Wojtyła został wezwany do prymasa Wyszyńskiego, przebywał wtedy na Mazurach wraz ze swoimi przyjaciółmi. Okazało się, że otrzymał nominację na biskupa pomocniczego arcybiskupa Baziaka. Został najmłodszym biskupem w kraju.
Książka kończy się informacją o wyborze na papieża Jana XXIII, który miał zorganizować Sobór Powszechny, w którym wziął udział młody biskup z Polski - Karol Wojtyła.

ChicaDeAyer | 2015-10-25
Przeczytana: 2006 rok

Już prawie 8 lat minęło od czasu, kiedy sięgnęłam po ten tytuł. I chociaż było to podyktowane przymusem szkolnym, to nie wpłynęło to na ostrość obrazu, jaki pozostał mi po lekturze. W tym miejscu czuję się zobowiązana uprzedzić, że osoby nastawione na typową biografię mogą przeżyć spore rozczarowanie - to pozycja nacechowana dużym subiektywizmem, zdawane relacje nie są wolne od dużego ładunku emocjonalnego - dodajmy, pozytywnego - względem głównego bohatera. Jednakże ogromnym plusem w moich oczach jest przekaz pełen humoru oraz - dotykając strony technicznej - sama kompozycja powieści.

Dorota | 2015-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2015

Książka o moim ulubionym świętym :D. Pozwoliła mi poznać życie Karola Wojtyły (był wspaniałym człowiekiem), jak i dzięki niej dowiedziałam się wielu ciekawych faktów o różnych ludziach.

Grażyna | 2015-03-17
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

poznanianka | 2011-08-04
Przeczytana: 15 sierpnia 2011

Jako, że kiedyś, dawno temu przeczytałam pierwszą część serii Pawła Zuchniewicza postanowiłam zapoznać się z jej kontynuacją. Jak już zostało ustalone Jan Paweł II nie jest w Polsce postacią nieznaną. Mam jednak wrażenie, że ta popularność nie oznacza wiedzy na jego temat. Zgadzam się, rzecz jasna, z tym, że najlepiej by było gdyby wszyscy katolicy i fani Karola Wojtyły sięgnęli z entuzjazmem po jego encykliki, adhortacje i pisma filozoficzne. Wtedy nie byłoby problemu z nieznajomością nauczania Jana Pawła II. Ale jak zwykle są pewne zastrzeżenia. Po pierwsze, dokumenty Stolicy Apostolskiej nie są do końca wymarzoną lekturą dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Po drugie, większość normalnych ludzi w czasie czytania tego typu tekstów zaczyna boleć głowa z przeciążenia. I co by tu z takim fantem zrobić?

Otóż, można polecić fabularyzowaną biografię. To naprawdę fajna sprawa. Zwłaszcza, że obok Karola Wojtyły autor opisuje historię wielu osób z otoczenia przyszłego papieża....

marola | 2011-01-19
Przeczytana: 17 listopada 2010

Kapłańskie lata Karola Wojtyły ukazują trudne zmagania z systemem. Poruszające są losy ludzi, którzy mieli możliwość poznać bardzo blisko księdza, który został później biskupem.
Lekturze towarzyszy zaduma nad życiem człowieka, który na naszych oczach zostanie wyniesiony na ołtarze.

michalo | 2011-08-23
Przeczytana: maj 2011

Książka pozwala pielgżymować i podróżować wspólnie z Kalolem Wojtyłą. Może ją przeczytać każdy bez względu na wiek.

Tobiasz Pakuła | 2011-10-06
Przeczytana: 31 października 2011

Przeczytałem bo musiałem, lektura... ;/

Aś_94 | 2012-05-29

Żałowałam, że skończyłam czytać.

| 2011-01-15

Laurka....