Nicky Cruz opowiada

Tłumaczenie: Ryszard Zabrzeski
Wydawnictwo: Zjednoczony Kościół Ewangelicki
Run baby run
anka

To prawdziwa i wstrząsająca historia przywódcy najpotężniejszego i najbrutalniejszego gangu Nowego Jorku lat 50-tych - gangu Mau Mau. Ten młody, nienawidzący wszystkich i wszystkiego Portorykańczyk, opowiada o swym smutnym dzieciństwie w Puerto Rico i o budzącym grozę życiu zbuntowanego nastolatka, który za swą jedyną rodzinę uznaje składający się z rówieśników gang. Historia Nicky'ego...

Historia Nicky'ego jest na pewno dramatyczna, ale nie jest wyjątkiem. Nicky jest tylko barwnym reprezentantem niezliczonej liczby ludzi, którzy w ostatnich dziesięcioleciach popadli w niemal każdy rodzaj znanej człowiekowi perwersji i degeneracji.

źródło opisu: http://nickycruz.ovh.org/nickycruz_download.html

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Książka napisana jest przez pastora, opisującego autentyczną historię życia i spektakularnego nawrócenia młodziutkiego emigranta z Portoryko, który tuż po przyjeździe do Nowego Yorku staje się członkiem gangu.
Nicky Cruz autentycznie wyszedł z uzależnienia od narkotyków, rzucił życie gangstera i został pastorem, z wielkimi osiągnięciami na polu pomocy dzieciom ulicy, narkomanom itp. W mojej ocenie historia zasługuje na to, aby ją znać.
Natomiast sama narracja nieco mnie irytowała. Książka napisana została przez pastora Jamie Buckingham i znajduję w niej trochę przesadne kolorowanie oraz nastawienie na sensację. To chyba zresztą taka cecha charakterystyczna pisarstwa pastorów amerykańskich, że prawdę trzeba koloryzować nieskończona ilością niekończących się cudów. Cud jest jakby w centrum tej duchowości. W książce podróżniczej Afryka Trek, w której para niewierzących Francuzów przechodzi pieszo kontynent afrykański - na bazie wielu spotkań z misjonarzami - podróżnicy mieli taka...

chrispu | 2014-04-21

Pamiętnik o własnym nawróceniu. Pamiętnik napisany tak, że czyta się go jak niezłą powieść. Co prawda nie jest to literatura najwyższych lotów ale za to autentyczna. Autor nie wybiela się, pokazuje siebie i swoje czyny od czasów gdy był dzieckiem, poprzez czasy "pracy" w nowojorskich gangach lat 50-tych XX wieku, po czasy gdy się nawrócił. I naprawdę robi to wrażenie. W porównaniu do książki "Krzyż i sztylet", traktującej o tej samej tematyce i bohaterach, ta jest bardziej przejmująca bo pisana "z wewnątrz". Pokazuje co działo się i siedziało w głowach młodego pokolenia tamtych czasów (tego wychowanego w dzielnicach o nie najlepszej reputacji), co ich pchało do działania i "czynienia zła". Na mnie osobiście największe wrażenie wywarły w tej książce fragmenty o narkomanach. Podsumowując - niezła religijno podobna literatura.

Wioletta | 2017-01-04
Przeczytana: 25 grudnia 2016

"Uciekaj mały, uciekaj"
Każdy może przyjść do Jezusa, nawet szef najgroźniejszego w latach 50-siątych gangu w Nowym Jorku, gangu Mau Mau. Nicky Cruz sam opowiada swoją historię, przez co książkę czyta się z jeszcze większym zainteresowaniem. Portorykańczyk, buntownik, jeszcze w dzieciństwie trafia do Nowego Jorku i nowej rodziny, gangu. Podoba mu się zadawanie bólu innym.
Wiele poruszających momentów, świat narkomanów i prostytutek, jak również losy przyjaciela Nicky'ego, Israela.

Triss | 2014-09-08

Niesamowicie budująca autobiografia, napisana w prosty, lecz poruszający sposób. Opowiadająca o ogromnej nienawiści i drodze Nicky'ego z brutalnego i bezwzględnego życia w nowojorskim gangu do Boga.

Bożena | 2012-07-11

Pełna dramatyzmu, osadzona w latach 50-tych ubiegłego wieku opowieść o portorykańskim chłopcu, który w swoim życiu przeszedł od nienawiści do miłości. Opowieść o szukaniu szczęścia, swojego miejsca na świecie, bliskości innych, sensu życia.
Książka, do której chce się wracać wciąż i wciąż.

Dorota Sembratowicz | 2013-02-13

Wstrząsająca książka, nie jestem w stanie policzyć ile razy ją w życiu czytałam. Za każdym razem tak samo szokująca, i jednocześnie pokrzepiająca.

Michał | 2014-02-15
Przeczytana: 30 lipca 2013

Z tego, co pamiętam opisana historia Nicky'ego wywarła na mnie bardzo duże wrażenie.

Mru | 2015-06-16
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Nicky Cruz opowiada historię swojego nawrócenia. Jest ona bardzo osobista, odsłania najdalsze zakamarki jego duszy.
Pierwszą część tej książki pochłonęłam w niecałą godzinę. Wspomnienia z życia w gangu są opisane w taki sposób, że praktycznie nie trzeba wkładać wysiłku w czytanie. Literki same składają się na kolejne zdania, a całość sprawia wrażenie, jak byśmy raczej słuchali tej historii niż ją czytali. To wspaniałe uczucie, niewielu pisarzy potrafi osiągnąć taki efekt.

Nicky pochodzi z wielodzietnej rodziny, w której rodzice nie są w stanie zapewnić wszystkim dzieciom pełnej uwagi, ciepła i zrozumienia, jakiego potrzebują. Chłopiec czuje się odrzucony przez najbliższych, a to powoli rodzi w nim bunt i potrzebę ucieczki. Miłość zaczyna kojarzyć mu się z pustym hasłem, słabością, więc wyrzuca ją zupełnie ze swojego życia. Gnany nieustannym pragnieniem ucieczki trafia na ulice Nowego Jorku i wstępuje do gangu. Nieustępliwość, okrucieństwo i upór przywodzą go dalej niż się...

killinghand | 2012-08-21

Polecam wszystkim, równie dobra co "Krzyż i sztylet"

hallowedland | 2012-08-21

Bardzo dobra trzymająca w napięciu od początku do końca książka!