Trzeci. Jak św. Józef ratuje Kościół

Także na moim IG: @dariusz_0k

"Trzeci" skupia się na postaci św. Józefa - milczącego świętego, oblubieńca Maryi i opiekuna Jezusa, człowieka wybranego przez Boga. Święty Józef to patron dobrej śmierci, mężczyzn ale też Kościoła. Ta jego ostatnia funkcja szczególnie sprawia, że Józef objawia się w ostatnich latach, liczne ostatnio są objawienia z udziałem tego świętego. Poniekąd i o tym jest ta książka - zbiór wywiadów z różnymi postaciami polskiego Kościoła, jest tu więc miejsce i na publicystów i na kapłanów, tych kilka rozmów przybliża postać Józefa, jego orędzie i biblijne oraz doczesne znaczenie, ale tam gdzie Józef tam też opowieść o Maryi oraz o Jezusie, o Bogu. Ciekawa lektura choćby z powodu tego, że o Józefie jest w Biblii niewiele, w Ewangeliach też milczy. A jednocześnie, jak wynika z książki, to skuteczny i czasem szybko działający święty. Bo jest tu mowa też o cudach za jego wstawiennictwem, ale też ciekawy wątek tego, dlaczego współczesność niesie tak wiele cudów i cudownych znaków podczas objawień.

Józef ostatnio jakoś naturalnie za mną chodził, był w moich lekturach, był w słowach, finalnie będąc pod koniec lipca w Licheniu natrafiłem na samotny, trochę retro religijny, obraz Józefa z Jezusem na rękach, naturalną koleją rzeczy musiałem ten obraz kupić, czułem że to jakiś znak, że ten jedyny obraz jakby tam czekał na odkrycie go przeze mnie. Bo że całkiem "przypadkiem" zabrałem ze sobą w tę podróż właśnie tę omawianą książkę, a wróciłem z Józefem, to taka kolejna kropka w moim życiu.

Także na moim IG: @dariusz_0k

Ten trzeci - czyli święty Józef to jedna z najbardziej tajemniczych i milczących postaci zapisanych na kartach Biblii. Człowiek, który jest mężem Maryi i który stał się ziemskim opiekunem Jezusa Zbawiciela nie wypowiada ani jednego słowa w Ewangelii. A jednak jest jednym z najważniejszych świętych, uważanym przez wielu współczesnych teologów za obrońcę Kościoła.
Książka składa się z sześciu wywiadów z osobami zarówno duchownymi, jak i świeckimi, które opowiadają o swoich osobistych doświadczeniach i wyobrażeniach na temat świętego Józefa. Dla mnie najciekawsze były wypowiedzi świeckich: Wincentego Łaszewskiego, Pawła Zuchniewicza i Tomasza Terlikowskiego. Opisują oni losy Józefa nie z perspektywy świętego, ale jako zwykłego, pobożnego Żyda, "cadika", który zaufawszy bezgranicznie Bogu musiał wziąć na siebie brzemię wielkiej odpowiedzialności za losy nie tylko swojej małej rodziny, ale i całego świata.
Do refleksji.

Książka...

Dobra książka. Pod wpływem lektury budzi się tęsknota za prawdziwą męskością (swoją drogą, trochę to dziwne, że ten rzeczownik jest rodzaju żeńskiego). Tęsknota za kimś, kto jest na tyle silny, by dawać oparcie, a zarazem na tyle słaby, by nie można było pokładać w nim całej nadziei (bo tę pokładać można tylko w Bogu).

O św. Józefie opowiadają jego mniej lub bardziej bliscy "znajomi" - z racji rzeczywistości świętych obcowania można wejść w relację z tym, który był Głową Świętej Rodziny. Podobały mi się słowa ks. R. Skrzypczaka, dla którego św. Józef nie jest ideałem - bo ideałom trudno sprostać - ale wzorem - bo zawsze można go naśladować. Poruszyło mnie wyjaśnienie, jak i dlaczego serce św. Józefa stało się czyste. Najbardziej jednak ucieszyła mnie intuicja P. Zuchniewicza, iż Pan Jezus uczył się od przybranego ojca, jak być prawdziwym mężczyzną. Choćby tego, jak powinno się traktować kobiety.

Zgodnie z tytułem książki, rozmówcy wskazują, jak - na różne sposoby - św. Józef ratuje Kościół. Skoro taka jest Jego rola, to tym bardziej warto zaprzyjaźnić się z tym Świętym.

O św. Józefie opowiadają jego mniej lub bardziej...

Fascynująca lektura. Książka - wywiad z ks. Bliźniakiem, ks. Skrzypczakiem, p. Łaszewskim, p. Zuchniewiczem, p. Terlikowskim i ks. Chmielewskim "Trzeci. Jak św. Józef ratuje Kościół"
Rozmowy zawarte w książce pokazują jak odbierany jest św. Józef, postać tak mało znana przez swoje milczenie i bycie w cieniu w Biblii. Postać, która jak wskazują rozmówcy, mimo tego ukrycia jest ważna i ma wielką rolę do odegrania w obecnych czasach, które tak bardzo doświadczają Kościół.

Ciekawe opinie i spojrzenia na jedną postać, skromną, pracowitą, spokojną i kontemplującą. Św. Józef powinen być przykładem dla każdego ojca, męża, chłopaka.

św. Józef to najlepszy Opiekun i ta książka to pokazuje.

św. Józef to najlepszy Opiekun i ta książka to pokazuje.

• Religijne
  • Chrześcijaństwo