Moriarty: Tom 3

Okładka książki Moriarty: Tom 3 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Okładka książki Moriarty: Tom 3
Arthur Conan DoyleHikaru Miyoshi Wydawnictwo: Waneko Cykl: Moriarty (tom 3) komiksy
komiksy
Moriarty (tom 3)
Yuukoku no Moriarty
Waneko
2021-06-30
2021-06-30
Agnieszka Zychma
dramat historyczny psychologiczny tajemnica shounen manga

Okładka książki Moriarty: The Remains. Tom 1 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: The ... Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle,...

Rozwinięcie wątku i postaci Jeffersona Hope'a całkiem ciekawe - zwłaszcza, że to jedna z moich ulubionych postaci w książkach Doyle'a. Wątek z Baskerville'ami już nieco gorszy.

Wow, nie spodziewałam się aż takiego bestialstwa i mroku. Ten tom był zdecydowanie mocny, aż mnie zmroziło. To przerażające, do jakich okrucieństw dopuszczała się tutaj arystokracja dla zabawy. Ekipa Moriarty'ego nie waha się, żeby zainteresować się tą sprawą i pokazuje, co tak naprawdę skrywa w swoich sercach.
Do tego jestem zauroczona postacią Freda. I nie tylko jego. Cieszę się, że mogliśmy bliżej poznać tę ikoniczną grupę.
Jest jeszcze kwestia Sherlocka i powiem, że jestem pozytywnie zaskoczona. Interesujące rzeczy dzieją się w tej serii.

Do tego jestem zauroczona postacią Freda. I nie tylko jego....

Moriarty to manga koncentrująca się na wspomnianym już profesorze znanym z literatury i cyklu sir Artura Conan Doyle’a. Jak dotąd w Japonii pojawiło się już 17 tomów historii geniusza zbrodni. W Polsce Moriarty jest wydawany przez Waneko. Jak dotąd ukazało się 8 tomów z tego cyklu, a ja miałem okazję przeczytać trzy pierwsze wprowadzające nas do wiktoriańskiej Anglii.

W trzecim tomie natomiast mamy trochę inspiracji klasycznymi historiami twórcy Sherlocke Holmesa. Mamy okazję poczytać wariacje na temat Psa Baskerville’ów  i powieści Studium w szkarłacie. Nie są to jednak typowe adaptacje tych opowieści, co wypada zdecydowanie na plus. Dzięki temu nawet osoby dobrze zaznajomione z historiami o najlepszym detektywie świata mogą zostać przyjemnie zaskoczone przez kolejne rozdziały mangi Moriarty.

W...

Moriarty #3 ♡

Tym razem opowieść poszła w zupełnie innym kierunku, niż się spodziewałam.

Tom trzeci jest mroczny.
Sceny są nasycone brutalnością i momentami na tyle obrzydliwe, że miałam ciarki.

Autor skupia większą uwagę na okrucieństwo ze strony szlachty, która bez skrupułów morduje społeczność z niższej rangi.

Zbrodniarze organizują okrutne polowania w lesie, a w efekcie żadne porwane dziecko stamtąd już nie wraca żywe.

Pewnej nocy zamaskowany arystokrata proponuję
rodzeństwu ucieczkę.
By mieć na nią określony czas, chłopiec zostaje zmuszony do samookaleczenia się.
Wydłubuje łyżką swoje oko, a następnie odchodzi szybko z siostrą w stronę lasu pełnego pułapek.
Niestety nagle wpada w potrzask i zostaje ciężko ranny.
Krzyczy do dziewczynki, by biegła dalej, a ona ze łzami w oczach
słucha go.

Chwilę później trafia w
przerażające miejsce.
Tam organizator całej jadki trzyma głowy wszystkich dzieci!
Uznaje je jako trofea, a koniec końców ona również tam trafia...

Zdecydowanie osobą o słabych nerwach nie polecam tego tomu.

Jest to jedyna rzecz, która mnie minimalnie odrzuciła.
Pamiętajmy jednak, że ta historia w dużej mierze opiera się na
tajemniczych i niepokojących zbrodniach.

Nadal kocham tę serię całym serduszkiem i będę polecać ją każdemu na lewo i prawo.

Jeśli ktoś spyta się mnie od jakiej mangi zacząć czytanie, to odpowiedź jest prosta...
Sięgnijcie po Moriarty'ego!

Moriarty #3 ♡

Tym razem opowieść poszła w zupełnie innym kierunku, niż się spodziewałam.

Tom trzeci jest mroczny.

Zbrodniarze organizują okrutne polowania w lesie, a w...

Tom na początku kontynuuje sprawę zaczętą w poprzednim tomie, czyli oskarżenie Sherlocka o morderstwo.
Zaczyna się też poruszanie w mniej lub bardziej podobny sposób, spraw znanych z książek.
Ogólnie jest ok.
Wywierają na mnie wrażenie sceny z troturami, do tego stopnia że ciężko mi się to czytało przez sam temat.

Ogólnie jest ok.

Pokaż mimo tovideo - opinia

MORIARTY I SHERLOCK

Odkąd w poprzednim tomie pojawił się Sherlock Holmes (jak opowieść o Moriartym mogłaby się obejść bez niego, prawda?),akcja jeszcze nabrała tempa, a całość stała się ciekawsza dla fanów pierwowzoru Arthura Conan Doyle’a. Ten tomik zaś to kontynuacja tego trendu, więcej scen z Sherlockiem i kawał bardzo dobrej zabawy. Nie tylko dla miłośników przygód najsłynniejszego detektywa na świecie.

Sherlock mordercą? Tak uważa Scotland Yard, który bada sprawę zabójstwa hrabiego Drebbera. Holmes jednak nie zamierza się łatwo poddać i żeby odkryć prawdę o tym, co się dzieje i kto za wszystkim stoi. Dlatego podejmuje się własnego śledztwa. A wszystko to ma związek z Williamem i jego planem, który ma odmienić Wielką Brytanię…

MORIARTY I SHERLOCK

Miałam okazję ostatnio przeczytać trzeci już tomik mangi Moriarty. Jak wrażenia?

Ostatnim razem poznaliśmy w końcu Holmesa i Watsona – ten tom otwiera się historią poświęconą im i inspirowaną „Studium w szkarłacie”, przy czym Moriarty i reszta odchodzą na chwilę w tło. Nie dane jest nam jednak za nimi zatęsknić, bo już w drugiej połowie mangi, w historii odnoszącej się do „Psa Baskerville’ów” (ale bardzo jednak fabularnie odległej) powraca do nas grono głównych bohaterów. Tym razem z większym udziałem Louisa, który do tej pory pozostawał w tle.

W fabule dalej da się wyczuć, że Ryosuke Takeuchi, autor historii, dobrze zna swój materiał wyjściowy, ale z drugiej strony doskonale też wie, czego po takiej serii mangowej mogą oczekiwać fani. I jeżeli do tej pory historia trafiała w wasz gust, możecie być pewni, że nie zawiedziecie się na tym tomie! Jest więcej i jest bardziej! Ale przy tym więcej i bardziej moim głównym bólem cały czas jest jednowymiarowość postaci i ich motywacji. Wiem też jednak, że takiemu tytułowi muszę to odpuścić i przymknąć na to zupełnie oko.
Tym razem do grona znanych nam bohaterów dołączają również Scotland Yard, gdzie poznajemy Lestrade’a oraz Gregsona, oraz uliczna grupka Baker Street Irregulars z Wigginsem na czele. Pojawia się również motyw Watsona piszącego o Holmesie, tworzącego jego literackie alter ego, przez co oczywiście Sherlock, żeby zaspokoić zainteresowanie prasy, musi prezentować się w deer stalkerze i inne takie 😊

Muszę jednak ponarzekać, że w tym tomie odrzuciła mnie brutalność wobec dzieci, brutalność, która nie do końca wpisuje mi się w klimat tej mangi. Co innego zamordowany arystokrata, a co innego odcinanie dzieciom głów, podcinanie ścięgien, czy jakieś pedofilskie zapędy. Pozostawiło to we mnie duży niesmak. Autorowi pewnie i tu przyświecała idea „więcej i bardziej”, ale do tak nieskomplikowanej czarno-białej historii, w której jest to tylko prostym narzędziem do ukazania okrucieństwa niektórych postaci, nie do końca mi to pasuje. To taka banalna i nieprzyjemna droga na skróty.

Ślędzę tę serią z typowym dla mnie zainteresowaniem wobec wszystkich tytułów czerpiących z sherlocków, ale uważam, że ma jeszcze wiele trzeba w niej dopracować – może w kolejnych tomach tak będzie? Wiem jednak też, że seria ma bardzo wielu fanów i rozumiem skąd oni wychodzą i co im się w tej serii bardzo podoba – mogą być spokojni, że ten tom na pewno ich nie zawiedzie! A co więcej, tylko jeszcze bardziej wciągnie w historię 😊

Więcej o Sherlocku Holmesie: OmniaSherlockiana@Facebook

2027

Historia przedstawiona w tomiku trzecim jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń z końcówki drugiej części mangi. Tym razem twórcy komiksowej adaptacji postanowili pójść w stronę bardziej „klasycznych” źródeł. Mamy tutaj do czynienia z graficzną adaptacją dwóch powieści Doyle'a (Studium w szkarłacie oraz Pies Baskerville'ów). Jest to jednak dość luźne pokazanie znanych historii. Nie zagłębiając się w szczegóły fabularne, aby nie psuć nikomu niespodzianki, można tylko dodać, że nawet jeśli zna się oryginalne powieści, to i tak w mandze na czytelnika czeka wiele zaskoczeń i mocniej akcji.

Cała recenzja na:

nice, ale póki co akcja się jeszcze rozwija, oby potem było jeszcze ciekawiej

nice, ale póki co akcja się jeszcze rozwija, oby potem było jeszcze ciekawiej

Trochę słabsza część od poprzedniczek, ale nadal dobry poziom.

Trochę słabsza część od poprzedniczek, ale nadal dobry poziom.

• Manga
  • Mangi