Trup na plaży i inne sekrety rodzinne

Okładka książki Cztery żywioły magii Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Milena Wójtowicz
Cztery żywioły... Aneta Jadowska, Mar...
SQN Charytatyw... Andrzej Betkiewicz,...

Okładka książki Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Kry...
Okładka książki Silna Anna Cieplak, Natalia Fiedorczuk, Aneta Jadowska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Agnieszka Płoszaj, Dominika Słowik
Silna Anna Cieplak, Natal...
Okładka książki Harda horda Ewa Białołęcka, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Harda horda Ewa Białołęcka, Agn...

7⭐ - jako obyczajówka
1⭐ - jako kryminał

❗TW: śmierć, przemoc domowa

Liczyłam na dobry kryminał, a dostałam... dobrą obyczajówkę.

Ta książka mnie zaskoczyła, to na pewno. Zaczęło się od znalezienia trupa na plaży i podjęcia decyzji przez bohaterkę, że dowie się, co się mu stało. A następnie przeszłam do życia Garstków. I tak już w nim zostałam.

Raczej każdy fan kryminałów lubi poznać bliżej bohaterów, wczuć się w nich, a nie traktować jak papierowe postaci ustawione jedynie na jeden cel - rozwiązanie sprawy. Dlatego gdy pojawił się wątek życia Garstków, byłam zadowolona. Ale gdy się przedłużał, zaczęłam mieć mieszane odczucia i okazało się, że nie bezpodstawnie. Sprawa trupa została porzucona na rzecz sprawy przemocy (nic więcej nie zdradzam). Nie zmienia to tego, że słuchało mi się jej bardzo przyjemnie i z zaciekawieniem, nie miałam ochoty wyłączyć audiobooka, ale wiem też, że nie każdemu taki zabieg autorki się spodoba.

Bohaterowie wyjątkowo przypadli mi do gustu, bo była to taka cozy, wspierająca się rodzinka, ale jednocześnie nie przesadnie cozy (przytulna, nie utopijna).

Humor w tej książce był wyważony, nie przesadny, a czy zabawny, to każdy sam musi zdecydować, ale mi się podobało.

Dla ciekawych, przyczyna śmieci została wyjaśniona i niestety rozwiązanie mnie nie powaliło. Było na swój sposób ciekawe, ale zdecydowanie z kryminalnego typu tych najsłabszych.

Czy sięgnę po kolejny tom? Myślę, że tak, ale już nie z nastawieniem na kryminał.

7⭐ - jako obyczajówka
1⭐ - jako kryminał

❗TW: śmierć, przemoc domowa

Liczyłam na dobry kryminał, a dostałam... dobrą obyczajówkę.

Raczej każdy fan...

Świetnie zapowiadający się cykl kryminalny o dość rozbudowanym wątku obyczajowym. Powieść, którą można określić mianem komediodramatu. Polubiłam bohaterów, chętnie pozostanę z nimi dłużej. Lubię styl pisania pani Jadowskiej.

Historia kryminalna na terenie Ustki warto przeczytać polecam

Historia kryminalna na terenie Ustki warto przeczytać polecam

Wciągająca fabuła. Chętnie sięgnęłam po drugi tom.

Wciągająca fabuła. Chętnie sięgnęłam po drugi tom.

Trochę się wahałam pomiędzy oceną 6 a 7. Nie jest to najbardziej sążnisty kryminał, jaki czytałam, lektura raczej lekka, na pewno wciągająca. Choć niektóre wątki sprawiają wrażenie dodanych w ferworze pisania, potem zapomnianych, a na koniec odkopanych ;)

Ostatecznie 7 - przeważyło poruszenie ważnego tematu społecznego, takich głosów potrzebujemy. Przemoc domowa nie została w tej książce strywializowana, czego trochę się mogłam obawiać, bo powieść jest generalnie zabawna. Na szczęście autorka wiedziała, kiedy powstrzymać się przed niewczesnym humorem. Dzięki temu wybrzmiewa to, co powinno.

Lubię twórczość autorki, jej humor i wyraziste postaci. Ta książka to takie połączenie powieści obyczajowej z wątkiem kryminalnym.

Bardzo lubię książki przy których można się pośmiać. I ta lektura mnie nie zawiodła. Lekka relaksująca lektura.

Jeśli lubicie komedie kryminale lub historie stylizowane na świat książek Agathy Christie, to koniecznie przeczytajcie tę trylogię. Każda z nich jest inna i każda opiera się na innym gatunku, a jednocześnie tworzą spójną całość. Ciekawostka: książki można czytać w dowolnej kolejności.

Tom 1
“Trup na plaży i inne sekrety rodzinne”
Magda Garstka przyjeżdża do Ustki w odwiedziny do swojej babci, która od lat prowadzi tam pensjonat o nazwie Wielka Niedźwiedzica. Dziewczyna zatrudnia się w kawiarni, a w wolnych chwilach pomaga seniorce w prowadzeniu biznesu. Podczas spaceru po plaży, Magda znajduje zwłoki. Trochę we współpracy z wujkiem policjantem, a trochę na własną rękę — postanawia odkryć prawdę i poznać tożsamość denata. Zwłaszcza że ślady prowadzą do pensjonatu babci Marii…

⭐Tej części najbliżej jest do komedii kryminalnej.

Tom 2
“Martwy sezon”
Wielka Niedźwiedzica ma niemałe problemy finansowe. Co więcej, ciotka Magdy, Tamara Garstka, miała wypadek, a przy tym na jaw wychodzi romans z Cezarym, jej dawną miłością. To wszystko zebrane w jednym miejscu i o jednym czasie, nie wróży niczego dobrego. W pensjonacie zjawiają się też nietypowi goście. Niedługo po tym pojawiają się też pierwsze
zwłoki i sekrety, które trzeba rozwiązać.

⭐To historia obyczajowa, z wątkiem kryminalnym i romansem.

Tom 3
“Denat wieczorową porą”
Bohaterką tego tomu jest seniorka rodziny Garstków, Maria. Co mamy w tej części? Anonimowe zaproszenie na Bal Tajemnic, śnieżycę, stary dom, szaloną przyjaciółkę — Anielę, niejednego trupa i tajemnice, które w końcu muszą ujrzeć światło dzienne.

⭐Ta część najbardziej przypomina książki Agathy Christie. A dzięki wątkowi z zamkniętym pokojem jest najbardziej hermetyczna.

Bohaterkami tych książek są trzy kobiety, a każda z nich jest na innym etapie życia. Magda — dziewczyna, która niedawno skończyła studia. Tamara — dojrzała kobieta, która wdaje się w relację z dawną miłością i Maria — seniorka i właścicielka pensjonatu, która skrywa niejedną tajemnicę.

Ta seria to złoto. Każda z książek opowiada zupełnie inną historię, opierając się na różnych gatunkach literackich. Okładki mogą nieco mylić i świadczyć o tym, że wszystkie części to przezabawne komedie kryminalne. Owszem, humor autorki obecny jest w każdym z tomów, jednak nie on jest tu czynnikiem, który determinuje całą serię.

“Garstki z Ustki” czyta się bardzo dobrze. Mamy tu do czynienia z wyrazistymi postaciami, błyskotliwymi dialogami i dobrze skonstruowanymi fabułami. A do tego klimat nadmorskiej miejscowości, jest taką kropką nad i całej serii. Jeśli nie przepadasz za drastycznymi kryminałami, wolisz, kiedy akcja jest “bezpieczna”, uwielbiasz hermetyność i małomiasteczkowość w literaturze, to te książki będą dobrym wyborem.

Tom 1
“Trup na plaży i inne sekrety rodzinne”
Magda Garstka przyjeżdża do Ustki w...

• Audiobooki