Matka ryżu

Okładka książki Matka ryżu
Rani Manicka Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
478 str. 7 godz. 58 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Rice Mother
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Data 1. wydania:
2010-05-13
Liczba stron:
478
Czas czytania
7 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-731156-1-3
Tłumacz:
Andrzej Grabowski
Tagi:
Malezja macierzyństwo wojna saga rodzinna

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
625 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3129
803

Na półkach: , , , ,

Czytanie „Matki ryżu” momentami sprawiało mi ból. Ilość tragedii i nieszczęść zgromadzona między kartkami książki jest przytłaczająca. Początkiem tej rozpisanej na głosy czterech pokoleń sagi jest kłamstwo, jakim posłużył się Aja, by zdobyć żonę. Przypieczętował tym samym swój los i los swoich dzieci, wnuków i prawnuków. Bo jego młodziutka żona, Lakszmi, miała wojowniczą duszę i zamiast złamać ręce nad swoim losem, postanowiła, że jej dzieciom będzie lepiej niż jej.

Akcja powieści toczy się na Malajach i obejmuje między innymi dramatyczne wydarzenia związane z japońską okupacją w czasie II wojny światowej. Rozdziały poświęcone temu okresowi były chyba dla mnie najtrudniejsze, zwłaszcza, że Rani Manicka prowadzi bardzo plastyczną narrację, a wprowadzenie elementów realizmu magicznego podkreśla grozę i nieuchronność pewnych wydarzeń.

Okładkowy opis powieści zachwala ją między innymi jako „pean na cześć dzielnych i mądrych kobiet”. Istotnie, w sadze tej to kobiety grają pierwsze skrzypce. I owszem, są niezwykle dzielne, ale ich dzielność ma dość pejoratywny wydźwięk. Lakszmi w swojej zaradności jest na ogół bezwzględna i nie ma skrupułów, gdy do celu trzeba dążyć po trupach. Jej postawa wobec męża jest zrozumiała, ale pogarda, jaką wobec niego czuje, przeraża. Również jej stosunek do dzieci jest specyficzny – nie ma wątpliwości, że kobieta je kocha, ale jednocześnie swoją surowością w jakiś sposób je okalecza. Lakszmi zamieniła swoje serce w kamień. Była dzielna, była silna, była odważna, ale odmówiła sobie prawa do jakiejkolwiek słabości. Jej wybory położyły się cieniem na losach jej dzieci. Równie wyrazistymi postaciami jak Lakszmi są jej dwie synowe. Przy czym Rani jest najbardziej odpychającą bohaterką. Trudno znaleźć cokolwiek na jej obronę. Lakszmi budowała, Rani jest niszczycielką.

Losy Dimple, wnuczki Lakszmi, córki Rani, mają w sobie coś z tragedii greckiej – zdaje się, że każdy wybór kobiety ma zaprowadzić ją do nieuchronnego koniec. Ale to ona zaczyna gromadzić historię rodziny, choć nie potrafi wyciągnąć z błędów przodków właściwych wniosków. Dopiero jej córka, Nisa, w pełni czerpie z tych smutnych doświadczeń.

„Matka Ryżu” mimo egzotycznego miejsca akcji jest bardzo uniwersalną historią. Wydaje mi się, że w rodzinie każdego z nas krąży podawana z pokolenia na pokolenie historia niezwykłej kobiety, która w trudnych czasach potrafiła ochronić swoich najbliższych i być dla nich opoką. Nie określę tej powieści słowem piękna, bo moim zdaniem historia ta piękna nie jest. Jest w niej dużo mroku, smutku i złej miłości. Męscy bohaterowie w porównaniu z postaciami kobiecymi wydają się bezwolni niczym marionetki. Myślę jednak, że warto tę książkę przeczytać.

Czytanie „Matki ryżu” momentami sprawiało mi ból. Ilość tragedii i nieszczęść zgromadzona między kartkami książki jest przytłaczająca. Początkiem tej rozpisanej na głosy czterech pokoleń sagi jest kłamstwo, jakim posłużył się Aja, by zdobyć żonę. Przypieczętował tym samym swój los i los swoich dzieci, wnuków i prawnuków. Bo jego młodziutka żona, Lakszmi, miała wojowniczą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    815
  • Przeczytane
    758
  • Posiadam
    158
  • Ulubione
    50
  • Chcę w prezencie
    14
  • Teraz czytam
    13
  • 2014
    8
  • 2013
    7
  • 2012
    7
  • Indie
    7

Cytaty

Więcej
Rani Manicka Matka ryżu Zobacz więcej
Rani Manicka Matka ryżu Zobacz więcej
Rani Manicka Matka ryżu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także