The Rice Mother

Rani Manicka Wydawnictwo: Hodder & Stoughton literatura piękna
Hodder & Stoughton
2010-05-13
2010-05-13

Mimo bardzo małej ilości dialogów czytało mi się bardzo dobrze. Książka przenosi nas w zupełnie inny świat, inną kulturę.

Warto odkurzyć tę sagę rodzinną usytuowaną gdzieś w Indochinach (Malaje = Tajlandia? Malezja). Autorka fantastycznie kreuje egzotyczny klimat, opisując obyczajowość, tradycje i życie w tamtych kulturach. Książka rozpisana jest na wiele głosów, ale dominują tu kobiety, skutkiem czego otrzymujemy oczywiście przejmującą powieść skoncentrowaną na kobiecej niedoli, na którą składały się (i nadal składają) aranżowane małżeństwa, bieda, całkowite poświęcenie się rodzinie i podporządkowanie się patriarchalnej kulturze. Rzadko kiedy finał takiego życia był pozytywny; matczyne poświęcenie nie zawsze popłaca, a relacje między poszczególnymi członkami rodziny są trudne. Zwraca uwagę kult urody - najbardziej kochana jest ta córka, która jest najładniejsza... Przy tym uroda ta jest bardziej przekleństwem, niż błogosławieństwem, czego dowodzi historia dziewcząt z kolejnych pokoleń tej rodziny. Zwraca uwagę drapieżników na ofiary zbyt młode, by były w stanie się obronić. Nie jest to więc powieść łatwa i przyjemna, znajdują się tu momenty bardzo drastyczne, jak np. opis japońskiej okupacji Malajów. Warto sobie odkurzyć tę książkę.

Przebijało mi się bardzo wyraźnie w niej ogromne okrucieństwo. Pomimo piękna była to dla mnie nieprzyjemna lektura...

Książka magiczna. Przed chwilą skończyłam i wiem, że zostanie ze mną na dłużej, a może na zawsze?
Trudno ją nazwać powieścią, to raczej saga wspomnieniowa genialnie czytana przez Marysię Peszek.
I żeby nie było - przez pierwszą godzinę zmuszałam się do słuchania, a później wsiąkłam bez reszty 😍
Mocno polecam zwłaszcza w wersji audio

Mocno polecam zwłaszcza w wersji audio

mega

mega

Niesamowita

Niesamowita

Książka długo stała na mojej półce, ponieważ nie byłam przekonana do tej tematyki. Rzadko sięgam po sagi rodzinne, tym bardziej z odległych stron świata (historia dotyczy malajskiej rodziny),jednak w końcu przeczytałam i... nie żałuję. Bardzo wciągające losy rodziny Lakszmi, które sięgają początku XX wieku, a kończą się, opowiadane przez jej prawnuczkę, w latach dwutysięcznych. Historia niezwykła, momentami może zbyt dużo w niej swego rodzaju magii, ale mimo wszystko z zaciekawieniem śledziłam losy głównej bohaterki, a następnie jej potomków. Poznajemy odmienne perspektywy różnych członków rodziny, nie tylko ich przeżycia, ale również głębokie przemyślenia. W książce jest bardzo mało dialogów, ale mimo tego zarówno bohaterowie, jak i relacje między nimi zostały świetnie przedstawione.

Nie oceniam, bo nie dałam rady jej przeczytać. Dałam jej szansę wielokrotnie, ale dociągnęłam tylko do 1/3.
Nie mogłam przebrnąć przez język autorki, strasznie ciężko mi się czytało.

Nie mogłam przebrnąć przez język autorki, strasznie ciężko mi się czytało.

Książka, która mnie porwała, zabrała w egzotyczną podróż. Niesamowita historia dziewczynki, która szybko zmienia się w silną kobietę. Trudne życie w trudnych czasach. Wierzenia, zwyczaje, potrawy- tak inne od naszych. Zupełnie inne związki i wychowanie dzieci. Niemieszczące się w głowie okrucieństwo wojny. Smutno mi było gdy czytałam o niektórych relacjach rodzic dziecko, ale też mąż żona. Chciałabym by historie bohaterów potoczyły się inaczej, jednak to nie Autorka, a życie je napisało.

Nie czytałam żadnego opisu, książka przypadkiem wpadła mi w ręce. Malaje, lata trzydzieste XX wieku. Ona -14-letnia marząca o wielkiej miłości Cejlonka Lakszmi. On 37-letni ubogi, niezaradny brzydal Aja. On poślubia piękną dziewczynę i wywozi ją z domu rodzinnego do ubogiej chaty. No to już od pierwszych stron wiedziałam co będzie się działo. Egzotyczny romans z ciemiężeniem kobiety w tle. On będzie panem i władcą, ona jego niewolnicą, bitą, głodzoną, poniżaną i gwałconą, przejdzie przez piekło. Trochę mam już przesyt takich historii, skądinąd znakomitych - z Afganistanu, Iranu, Arabii, Omanu. A tu pełne zaskoczenie. Coś zupełnie innego, niesamowita, oryginalna, przepiękna historia, a właściwie saga rodu, którego protoplastami zostali właśnie Lakszmi i Aja, a potem dzieje kolejnych kilku pokoleń, aż do czasów współczesnych. To nie opowieść o bezradnej, wykorzystywanej przez męża - tyrana dziewczynie, a potem kobiecie, lecz dzieje mocnej, zdecydowanej i zdeterminowanej Lakszmi. Wychodząc za mąż bez miłości za mężczyznę, którego nie szanuje, nie darzy sympatią, a wręcz nim pogardza - wzięła los rodziny w swoje ręce i stała się dla niej opoką, dla wszystkich pokoleń. Walczyła jak lwica o każdego członka rodziny, o zapewnienie im lepszego życia, a w czasie wojny o przetrwanie. Nazywano ją Tygrysicą, Pajęczycą lub Matką Ryżu (nawiązanie do bogini płodności w malajskich wierzeniach).

To jest książka inna niż wszystkie, które przeczytałam, choć sag mam na koncie niemało. Zapada w pamięć, wrzyna się w duszę, zapiera dech. Opinię piszę w dwa lata po przeczytaniu. Nic mi się nie zatarło, niczego nie zapomniałam, nie miesza mi się z innymi lekturami. To chyba najlepsza rekomendacja.
Pamiętam historię rodu, zdarzenia, postaci, większość nawet z imionami. Co, gdzie, kiedy i dlaczego. Poruszane tematy - od zaborczej miłości do dzieci, poprzez pewność siebie, poczucie winy, rozpacz po stracie dziecka, paraliżujący strach, powielanie błędów w kolejnych pokoleniach, po okrucieństwo wojny podczas inwazji japońskiej na Malaje w 1942 roku. W tamtej części świata też wesoło nie było, o czym nie miałam pojęcia.
Skomplikowane ludzkie losy, złe przepowiednie, które się niestety sprawdzają, ale wszystko można przetrwać, szczególnie, gdy ma się taką matkę - Matkę Ryżu.
Pamiętam doskonale odczucia, które mi towarzyszyły - smutek, ból, współczucie, bo nie jest to radosna książka, ale piękna, zapadająca w pamięć i magiczna.
A wielokulturowa, barwna Malezja! Oczarowały mnie smaki, zapachy, stroje, obrzędy, wierzenia. Wszystko, bo ten obszar świata nie był mi w ogóle znany.

Nie rozpisuję się więcej, bo mocą tej opowieści było dla mnie między innymi to, że zupełnie nie wiedziałam, czego oczekiwać. Nie chciałabym więc nikomu psuć lektury, którą bardzo, bardzo polecam.

• Indie