Sekrety notatnika

Secrets of the notebook
Bożenna Stoklosa
literatura piękna
Ag2S

Prawdziwa historia rodzinna, okryta tajemnicą przez cztery pokolenia. Początek dała jej płomienna miłość księcia Prus Alberta do Emilie, młodej polskiej arystokratki. Po śmierci Augusta dwór pruski zadbał o to, by wymazać z kart historii wszelkie wzmianki o ostatniej żonie księcia oraz ich jedynej córce, którą oddano na wychowanie żydowskiej rodzinie, co miało ochronić ją przed wrogością dworu. Ponad sto lat później Anna Jaretzki - wnuczka książęcej pary i babka autorki - zginie z wyczerpania w drodze do obozu w Auschwitz.
Eve Haas miała zaledwie osiem lat i była żydowską uczennicą w berlińskiej szkole, gdy naziści zaczęli niszczyć świat, który znała i w którym czuła się bezpieczna. Szczęśliwie jej rodzicom udało się wywieźć dzieci z Niemiec do Londynu, gdzie wszyscy rozpoczęli nowe życie. Dla Eve groza wojny należała do przeszłości - aż do dnia, w którym odziedziczyła cenny rodzinny notatnik, skrywający zdumiewające dzieje czterech pokoleń jej rodziny. Mimo zakazu ojca Eve postanowiła się dowiedzieć, w jaki sposób jej prababka weszła do królewskiego rodu i dlaczego jej babka zginęła z rąk nazistów.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Aneladgam | 2018-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2018

Książka byłaby o wiele bardziej wciągająca, gdyby nie drażniąca maniera autorki do powtarzania wszystkiego po kilka, czy nawet kilkanaście, razy.

Gosia Pagoni | 2018-10-10

Książka jest niesamowita, ale wymaga bardzo dużego skupienia, gdyż umieszczone są w niej fakty historycznie i nazwiska osób, które maja znaczenie na ogół historii w niej zawartej. W miarę odkrywania tajemnicy przez autorkę i jej poszukiwania faktów, wciągają czytelnika i rozbudzają ciekawość.
Lektura godna polecenia, która sprawia ze chce się poczytać o historii z tych czasów również z innych źródeł.

książek: 1976
alex304 | 2018-07-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2018
Przeczytana: 29 czerwca 2018

Historia bardzo ciekawa, ale niestety sposób w jaki ostała opowiedziana był nużący i nie zachęcał do dalszego czytania.

Monika | 2018-05-05
Przeczytana: 05 maja 2018

To prawda, że najbardziej niesamowite historie pisze nam życie. Czasami prawda wychodzi na jaw od razu, a czasami musi minąć kilka pokoleń, żeby to, co było skrzętnie ukrywane, upomniało się o pamięć.
Tak też było z fascynującą a zarazem przerażającą historią autorki książki "Sekrety notatnika" Eve Haas.
Eve jako mała dziewczynka, Żydówka, musiała wraz z rodziną uciekać z hitlerowskich Niemiec. Po drodze, w Czechosłowacji została jej ukochana babcia Anna, a rodzina Eve znalazła schronienie w Anglii. Minęło kilka lat, gdy dziewczyna dowiedziała się, że w jej rodzinie, z pokolenia na pokolenie przekazywany jest notatnik, z którego wynika, że w ich żyłach płynie błękitna krew. Jednak są to tylko strzępki informacji, a wieloletni związek księcia Prus Augusta i Żydówki Emilie został wymazany z historii. Eve jako dojrzała już kobieta stała się prawowitą właścicielką notatnika i postanowiła wbrew woli ojca "pogrzebać" w historii. To, co odkryła, zaskoczyło ją, ale przyniosło jej też...

CUD-NATURY | 2018-03-07

Niesamowita historia. Nie dziwię się, że autorka chciała ją opowiedzieć. Widać emocje. Jak dla tych emocji było trochę za dużo i książka wyszła przydługa i rozmyta.

Oparta na prawdziwej historii opowieść o wielopokoleniowej rodzinie Żydowskiej, w czasach okrutnej wojny, sile kobiet. To historia małej Eve Haas dziewczynki, która mając zaledwie osiem lat była żydówką, żydowską uczennicą uczęszczającej do berlińskiej szkoły, gdy nagle naziści zaczęli niszczyć świat, który tak dobrze znała i, w którym bardzo czuła się bezpieczna. Jej rodzice postanowili wywieźć dziewczynkę, swoje jedyne, ukochane dziecko i inne dzieci z Niemiec tam gdzie zamieszkiwała do Londynu, gdzie tam wszyscy rozpoczęli nowe życie od nowa.Pewnego dnia Eve odziedziczyła bardzo cenny, rodzinny notatnik skrywający zdumiewające tajemnice czterech pokoleń dziewczyny.Mimo sprzeciwu, zakazu ojca Eve zdecydowała dowiedzieć się, w jaki sposób jej prababka Emily weszła do królewskiego rodu i dlaczego babka dziewczyny zginęła z rąk tych nazistów.

Jest to powieść historyczna, poruszająca chwytająca za serce, zapadła mi w pamięć.
Bardzo interesująca, intrygująca książka zaintrygowana...

Lottusia | 2017-09-17

Przyjemnie się wczytywało w historię dociekiwania przez główną bohaterkę przeszłości jej rodziny. (okładka i opis ładny, ale całkowicie chce ogłupić przyszłego czytelnika, co do wnętrza książki- ja osobiście uważam, że treść książki sama potrafi się obronić, nie trzeba okładką, czy opisem próbować manipulować obrazem o niej, by czytelnik był jej ciekawy)

deana | 2017-04-10
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Mówi się, że najlepsze i najbardziej nieprawdopodobne historie to życie pisze i chyba coś w tym jest. Najlepszym przykładem jest historia rodziny Eve Haas. Kobieta w spadku po ojcu otrzymuje tajemniczy notatnik. Przy okazji wspomniane zostaje, że należał on do jej prababki, która była księżniczką. Razem z nim, przez pokolenia wędrowała dosyć wątła rodzinna legenda i ostrzeżenie żeby nie zagłębiać się w przeszłość.

Eve należy jednak do upartych i dociekliwych osób. Nie dotrzymuje złożonej ojcu obietnicy i postanawia dotrzeć do źródła. Chce odkryć prawdziwe pochodzenie notatnika oraz relacje łączące jej przodkinie z księciem pruskim Augustem. Jej opowieść to prawie trzydzieści lat poszukiwań i błądzenia po omacku by okryć to co postanowiono wymazać z kart historii. Dzięki determinacji swojej i swojego męża, pasji i prawdziwej historycznej ciekawości przekopuje się przez archiwa, pokonuje Żelazną Kurtynę i dociera do prawdy. Cóż, chyba wtedy gdy jest już u kresu swych poszukiwań...

elkah83 | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017

Gdy zaczęłam czytać tę książkę, poleconą mi przez kuzynkę, pomyślałam, że to niemożliwe aby miała tak słabe oceny, przecież jest genialna. Niestety w drugiej części, gdy nasi bohaterowie dostają się do archiwum, zamiast jeszcze bardziej intrygować, książka szybuje w dół. Ogrom opisów, które nie za wiele wnoszą do całej historii, bardzo osłabia tę książkę. Sama historia bardzo ciekawa i mogłaby być z tego świetna książka. No cóż .... bywa i tak :)

Kinga | 2017-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2017

Trochę się męczyłam z tą historią. Z jednej strony ciekawość historii sprzed wielu lat. Ale z drugiej nie mogłam przebrnąć przez tą książkę.