Zielona rakieta

Okładka książki Zielona rakieta Halina Rudnicka
Okładka książki Zielona rakieta
Halina Rudnicka Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1979-01-01
1979-01-01
8320531039
wojna komunizm ucieczka dorastanie młodzież

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Książka zaciekawia swoją tematyką i jej akcja rozwija się w sposób nieprzewidywalny. Powinna się spodobać fanom przygód. Mamy tu do czynienia z typową przemianą bohatera literackiego.

Dziesięć lat po zakończeniu II wojny światowej Szymek, Romek i Felek marzą o ucieczce z Polski na zachód. Fantazjują o pełnym ciekawych przygód, dostatnim życiu. Aby zebrać pieniądze niezbędne do realizacji swojego celu chłopcy kradną i dokonują napadów. Po ostatnim, brutalnym wybryku, najmłodszy z trójki, Szymek nie chce już dłużej postępować, tak jak jego koledzy. Pewnego dnia matka informuje go, że wuj mieszkający w Karkonoszach zaprasza ich do złożenia świątecznej wizyty. Chłopiec ma nadzieję, że dzięki wyjazdowi uda mu się zerwać z niechlubną przeszłością.

Więcej na:

Książkę dostałam po mamie. Na początku nie byłam do niej przekonana, uważałam, że mama czyta i czytała nudne ksiązki. Ale pewnego lata skończyły mi się książki i zabrałam na wyjazd właśnie tę. Niewiarygodne, ale niemal całe 2 dni tylko siedziałam i czytałam. A potem od początku.
Książka jest realistyczna, autorka doskonale potrafi zaciekawić czytelnika, książka dosłownie wciąga i nie pozwala się do końca oderwać.
Dwa przeplatające się wątki tworzą spójną całość, która wraz z każdą nową informacją odsłania swoje tajemnice i wyjaśnia całą sprawę.
Przyznam, że w czasie, kiedy Szymek był w fatalnym stanie, moje oczy ledwo powstrzymywały łzy; bardzo się z nim zżyłam, jeśli można tak powiedziec o bohaterze książki.
Była to moja pierwsza "dorosła" lektura i zdecydowanie wywarła wpływ na to, że przestałam czytać książki dla dzieci i zaczęłam szukać książek o poważniejszej treści. Również dzięki niej odkryłam, że nie wszystkie ksiązki, które nawiązują do historii, są nudne. Na pewno przeczytam ją jeszcze wielokrotnie.

• Dzieciństwo
  • Chcę przeczytać - z półki