Okładka książki Atlas systemu rządów III Rzeszy Niemieckiej. Część 1: Instytucje władzy. Tom I: Centrum dyspozycji politycznej Wojciech Jakubowski
Wojciech Jakubowski Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Aspra Cykl: Atlas systemu rządów III Rzeszy Niemieckiej. (tom 1) reportaż
reportaż
Atlas systemu rządów III Rzeszy Niemieckiej. (tom 1)
Oficyna Wydawnicza Aspra
2021-02-18
2021-02-18
9788382090802
III Rzesza Aparat rządowy historia

Okładka książki Atlas systemu rządów III Rzeszy Niemieckiej. Tom II, Część 1. Struktury siłowe reżimu. Siły zbrojne Seweryn Dmowski, Wojciech Jakubowski
Atlas systemu ... Seweryn Dmowski, Wo...
Okładka książki Atlas systemu rządów III Rzeszy Niemieckiej. Tom II, Część 2. Struktury siłowe reżimu. Policja i formacje partyjne Seweryn Dmowski, Wojciech Jakubowski
Atlas systemu ... Seweryn Dmowski, Wo...

Uważam tę pracę za straconą szansę. W sumie dziś, gdy dostęp do źródeł jest tak niewyobrażalnie duży, to co zaprezentowały dotychczas opublikowane tomy tej serii jest wielkim rozczarowaniem. Pomijam szatę ikonograficzną, ozdobniki itp. Nieszczególnie trafiona sprawa. To co tu znajdziecie, bez trudu odszukacie także w Internecie. Jeśli ktoś poszukuje naprawdę pogłębionych informacji, jeśli ktoś chce mieć naprawdę wartościowe źródło danych na półce, niechaj szuka dalej i omija tę pozycję szerokim łukiem. Podam konkret. Chciałbym np. dostać pierwszy realny "atlas" w którym ktoś zgromadziłby fundamentalną bazę partii: strukturę i wykazy członków sztabów Gauleiterów albo Kreisleiterów w latach 1933-45 we wszystkich powiatach z uwzględnieniem podziału obowiązków z Landratami. Dałoby się to zrobić tylko wystarczyłoby zgromadzić literaturę jaka jest (głównie niemiecką) odwołać się do mnóstwa dokumentów NARA (jest wiele tego w internecie!),leksykonów wydanych w okresie III Rzeszy (czy ktoś porównał chociażby wszystkie roczniki Taschenbuch fur Verwaltungsbeamte czy Reichsband Adressenwerk by prześledzić zmiany np. na szczeblu kierownictw powiatów, albo departamentów ministerstw gdzie to wszystko jest i wystarczy tylko to opracować?, choć nie jest łatwe ze względu na zmiany organizacyjne). Albo branżowe publikacje formacji paramilitarnych (Verordnungsblaty, Amtsblatty itd)? Wydaje mi się, ze jeśli coś robić, to dobrze. I jeszcze jedno. Idąc za amerykańskim wzorcem, zamiast wydać coś jako jedną pozycję (to wszystko po wyrzuceniu zbędnych zdjęć by się zmieściło),wydaje się ileś tam "vol". Nie wiem po co. Zresztą chyba nietrudno się domyślić. Od tego praca nie staje się poważniejsza, dorobek nie staje się większy.