Druga żona

Wyróżniona opinia i

Druga żona

przeczytanych książek 492 napisanych opinii 309

Z DESZCZU POD RYNNĘ

"Druga żona" brytyjskiej pisarki Sheryl Browne to bardzo ciekawy i dobrze skonstruowany thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Temat podjęty przez autorkę może być potraktowany jako przestroga dla kobiet, które zbyt łatwo ufają, łudzą się i są podatne na wykorzystanie - podobnie jak bohaterka tej powieści.

Nicole jest artystką. Malowanie obrazów to jej pasja i odskocznia od codzienności. Uwolnienie się z toksycznego związku z mizoginem (jak często określa swojego pierwszego, byłego już na szczęście męża - despotę) daje jej wreszcie nadzieję na szczęśliwe życie. Krótko po rozwodzie kobieta spotyka Richarda, który jawi jej się niczym książę z bajki - dobrze sytuowany, czuły i opiekuńczy. Mężczyzna jest wdowcem. Samotnie wychowuje swoją jedyną córkę Olivię. Spotkanie Nicole to dla niego szansa na udany związek. Dlaczego więc, krótko po ślubie, jego druga żona postanawia targnąć się na własne życie? Jakie były prawdziwe okoliczności tego zdarzenia? Odpowiedzi na te pytania zamierza poznać Rebecca - mieszkająca we Francji najbliższa przyjaciółka Nicole, z którą pozostawała w stałym kontakcie. Pogrzeb przyjaciółki jest dla Becci okazją do poznania Richarda i Olivii oraz miejsca, w którym ostatnie kilkanaście miesięcy spędziła jej przyjaciółka. O tym jaki będzie rezultat tych odwiedzin i co odkryje Rebecca dowiecie się z książki. Ze swojej strony mogę obiecać, że będzie to prawdziwa rewelacja.

Autorka podzieliła się z nami bardzo ciekawą opowieścią, w którą włożyła całe swoje serce. Świetnie buduje napięcie sprawiając, że momentami ciarki przechodzą po plecach. Cały czas podsycana jest atmosfera niepokoju i niepewności, nieustannie doszukujemy się haczyków i podstępu w zachowaniu bohaterów. Tym bardziej, że powieść jest nieprzewidywalna i nic tu nie jest takim, jakim się wydaje.

Sheryl Browne umiejętnie zestawiła ze sobą odmienne ludzkie charaktery. Z jednej strony mamy osobę o dotkliwie zranionym sercu oraz zachwianym poczuciu własnej wartości, która pragnie normalności, miłości, akceptacji, czyli po prostu szczęśliwej stabilizacji. Z drugiej strony pojawia się człowiek bezduszny, zimny, obojętny i wyrachowany, który bawi się ufnością, uczciwością i oddaniem. Dobroć i zaufanie wykorzystuje do manipulacji i osiągnięcia swoich podłych celów. Kontrast pomiędzy tymi dwoma szkicami charakterologicznymi jest bardzo jaskrawy i jednocześnie wiarygodny. A motyw walki dobra ze złem przewija się przez całą opowieść.

Historia opowiedziana została z punktu widzenia kilku bohaterów. Mamy tu także dwie, przeplatające się ze sobą płaszczyzny czasowe, przy czym przeszłość w całości została zarezerwowana dla Nicole, a teraźniejszość to przeplatające się relacje Rebeki, Olivii i Richarda. Obiektywna ocena sytuacji jest więc bardzo łatwa do dokonania.

Autorka misternie utkała tę pokrętną intrygę, dając nam sporo sygnałów co do kierunku prowadzenia zdarzeń. Czy jesteśmy w stanie rozgryźć zamysł i ułożyć kolejne elementy tej skomplikowanej układanki?... W części na pewno nam się to uda. Tym niemniej emocji i niespodzianek nie zabraknie, a finał może okazać się dla wielu z nas totalnym zaskoczeniem. Muszę powiedzieć, że nie mogłam się doczekać zakończenia, gdyż powstałych w mojej głowie scenariuszy było kilka i ciekawiło mnie bardzo, który okaże się tym właściwym. A może autorka wymyśliła coś, czego kompletnie się nie spodziewamy...

Sheryl Browne stworzyła bardzo interesującą powieść z zawoalowaną siecią kłamstw i kłamstewek oraz półprawd, które tworzą świat pełen iluzji i pozorów. Jesteśmy niemymi uczestnikami tej świetnie przeprowadzonej gry, która w pewien sposób odciska na nas swój ślad.

Moje pierwsze spotkanie z książką Sheryl Browne uważam za udane. Chętnie sięgnę po inne jej powieści. Interpretacja Małgorzaty Zawadzkiej okazała się bardzo przyjemna w odbiorze, dlatego, jeśli nie macie możliwości samodzielnego przeczytania tej książki, to świetnie sprawdzi się jej wersja dźwiękowa. Jestem pod wrażeniem!

Z DESZCZU POD RYNNĘ

Dobrze mi się ja czytało. W połowie już człowiek się domyśla o co chodzi, bo chyba nie da się nie domyśleć, ale tak czy inaczej wciągnęła mnie. Zakończenie do mnie nie przemówiło. Takie ni jakie słabe

„ Ból nigdy nie przemija, ale z czasem słabnie.” (str.15)

Jest do dobry thriller psychologiczny trzymający w napięciu od początku do końca. Akcja dzieje się współcześnie i w przeszłości. O wydarzeniach mających miejsce w powieści opowiadają sami bohaterowie. Bohaterką przeszłości jest Nicole, która nie miała szczęścia w życiu. Nie dogadywała się z matką. Jej pierwsze małżeństwo okazało się totalną klapą. Było koszmarem pełnym przemocy.

Kiedy otrząsnęła się po przykrych przeżyciach związała się z przystojnym wdowcem z nadzieją na nowe życie i miłość. Richard zwrócił jej utracone poczucie własnej wartości. Początki nowego związku były cudowne. Richard był przystojny, czarujący, opiekuńczy i kochany. Dawał jej swobodę wyboru. Później zaczęło się coś psuć w małżeństwie. Zaczynało jej brakować pewności siebie. Pozwalała sobą manipulować. Coraz bardziej się pogrążała. Swoboda na początku ich miłości gdzieś zniknęła. Byli coraz bardziej skrępowani. Dużą rolę w tym miała córka Richarda, która robiła wszystko by odciągnąć ojca od żony i za cel sobie postawiła uprzykrzyć jej życie. W końcu do szło do samobójczej śmierci Nicole.

Rebecca przyjaciółka Nicole nie wierzyła w możliwość popełnienie samobójstwa Nicole. Znała ją jako wesołą pełną optymizmu dziewczynę, która uwielbiała malować. To było jej pasją. Rebecca postanowiła poznać środowisko w jakim obracała się Nicole. Zbliża się do jej męża. To co odkrywała stopniowo wstrząsnęło ją do głębi. To nie była osoba, którą wcześniej znała.

Obrazy, które malowała Nicole bardzo różniły się od tych, które malowała wcześniej pełnych życia i barw. Obecne były smutne i ponure. Były wołaniem o pomoc. Widać było, że czegoś się bała.

Rebecca przyjmuje zaproszenie Richarda do zamieszkania w jego domu. Szybko zaiskrzyło między nimi. Richard nalegał na zalegalizowanie związku. Lecz ona pamiętała co spotkało jej przyjaciółkę i delikatnie drążyła temat.

W powieści jest wiele dziwnych zbiegów okoliczności, pokręconych relacji międzyludzkich. Nic nie było takie jak się na początku wydawało. Manipulowanie ludźmi dominuje na każdym kroku. Pełno tu kłamstwa, oszustwa, ludzkiej zachłanności i zbrodni. Jak okropne dzieciństwo może wpłynąć na ludzką psychikę, odcisnąć na niej piętno. Zmienić życie, cele i priorytety. Warto przeczytać.

„ Ból nigdy nie przemija, ale z czasem słabnie.” (str.15)

Bardzo wciągająca książka, trudno było się oderwać. Polecam miłośnikom gatunku.

Bardzo wciągająca książka, trudno było się oderwać. Polecam miłośnikom gatunku.

Wciągająca, nieprzewidywalna!!! Rewelacja!

Wciągająca, nieprzewidywalna!!! Rewelacja!

Mroczna, przerażająca, okrutna i bezczelnie prawdziwa. Tak, istnieją tacy ludzie: bezbronni, pragnący miłości, akceptacji, stabilizacji i poczucia, że coś znaczą. Są także ci bezduszni, obojętni, zastygli, ukształtowani przez zło i pogardę. Gdy się spotkają dochodzi do tragedii. Bo w pierwszym starciu zło wygrywa. Nie musi się zbytnio trudzić. Ma przewagę- wyjące, zranione serce jest jak los na loterii. Wystarczy plan i realizacja. Krok po kroku.
Na szczęście siła nie drzemie tylko w tych złych. A ostatecznie zwycięża dobro. Zawsze.

Niby interesujący pomysł jest, ale całość jest baardzo mocno średnia.

Niby interesujący pomysł jest, ale całość jest baardzo mocno średnia.

Robiłam dwa podejścia. Za drugim się zawzięłam i powieść wciągnęła mnie niesamowicie. Pisana z perspektywy kilku bohaterów, dzięki czemu można było poznać ich zróżnicowane punkty widzenia. Nicole jest malarką. Wychodzi za mąż drugi raz. Wydaje jej się, że tym razem złapała byka za rogi. Jej mąż ma córkę która
bardzo chętnie wtrąca się w małżeństwo rodzica.
Podsumowując ta powieść to jedna wielka manipulacja
Serdecznie polecam

bardzo chętnie wtrąca się w małżeństwo rodzica.
Podsumowując ta...

Już na początku autorka daje zbyt dużo sygnałów o podłożu intrygi. Szkoda, bo przez to staje się ona przewidywalna i brakuje tego elementu zaskoczenia, wyprowadzenia czytelnika na manowce. Jednak czyta się przyjemnie. Trochę drażni mnie stylizacja na język wyższych sfer, jednak być może to kwestia tłumaczenia.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2022