Opiekunka

Wydawnictwo: W.A.B.
The Babysitter
aleqsia

Gdy zło zagości w Waszym domu… Ta opiekunka Was przerazi! Thriller, od którego nie będziesz mógł się oderwać! Melissa i Mark Cainowie są szczęśliwi, że znaleźli Jade, opiekunkę, która ma doskonały kontakt z małymi dziećmi. Jade ma za sobą dramatyczne przeżycia – widziała, jak jej dom spłonął. Dlatego tym bardziej potrzebuje wokół siebie kochającej rodziny. Przygarnięcie jej pod dach wydaje się...

Gdy zło zagości w Waszym domu…
Ta opiekunka Was przerazi!
Thriller, od którego nie będziesz mógł się oderwać!
Melissa i Mark Cainowie są szczęśliwi, że znaleźli Jade, opiekunkę, która ma doskonały kontakt z małymi dziećmi. Jade ma za sobą dramatyczne przeżycia – widziała, jak jej dom spłonął. Dlatego tym bardziej potrzebuje wokół siebie kochającej rodziny. Przygarnięcie jej pod dach wydaje się w tej sytuacji znakomitym rozwiązaniem. Mark pracuje jako oficer policji i całymi dniami nie ma go w domu, a Melissa zmaga się z prowadzeniem własnej firmy. Rodzina staje się coraz bardziej zależna od opiekunki, która z ochotą pomaga domownikom. Kiedy Melissa zaczyna popadać w depresję, Jade przejmuje większość obowiązków. Wkrótce Mark zauważa zmianę atmosfery w domu. Zaczyna przyglądać się bliżej idealnej z pozoru opiekunce i to, co odkrywa, wstrząsa nim do głębi. Zaczyna się domyślać, o co może jej tak naprawdę chodzić…

źródło opisu: W.A.B.

źródło okładki: W.A.B.

Oficjalna recenzja
Wojtek książek: 122

Pomocna dłoń

Oderwała się od ściany i ruszyła przed siebie, starając się uspokoić wściekle walące serce. Zatrzymała się przy drzwiach do pokoju dziecka, zawróciła i cicho cofnęła się na schody. Muszę się opanować, pomyślała. Muszę być wcieleniem uprzejmości.

Na rynku thrillerów psychologicznych panuje już prawdziwy tłok. Jest to obecnie bodaj najpopularniejszy gatunek powieści. Mimo to kolejni pisarze – niezrażeni tym faktem – piszą nowe książki, starając się wnieść coś nowego i po raz kolejny zaskoczyć czytelnika.

Taką próbę podjęła również Sheryl Browne. „Opiekunka” jest jej pierwszą książką wydaną w Polsce. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa W.A.B. Brytyjska autorka ma na swoim koncie już kilka powieści.

Czy więc „Opiekunka” przykuwa naszą uwagę od pierwszej do ostatniej strony? Czy fabuła jest tak wciągająca, że nie pozwala odłożyć książki na miejsce przed poznaniem zakończenia całej historii? Cóż, szczerze mówiąc: nie. Dlaczego?

Otóż autorka zaryzykowała, sięgając po dość oklepany już schemat, znany nam dobrze choćby z wielu filmów. Oto mamy szczęśliwą, kochającą się rodzinę, która w pewnym momencie poznaje kogoś nieznajomego: sąsiada, który właśnie się wprowadził, zbłąkanego wędrowca, któremu oferują pomoc itp. Szybko okazuje się, że jest to początek ich kłopotów.

Tym razem Mark i Melissa przyjmują do swojego domu sąsiadkę Jade, która zostaje opiekunką ich dzieci. Kobieta wydaje się idealna, a dzieci ją uwielbiają. Z czasem jednak w rodzinie dzieją się coraz dziwniejsze rzeczy. Mark, który jest policjantem, zostaje oskarżony o poważne przestępstwo. Melissa popada w depresję. Jade przejmuje kontrolę nad całym ich życiem. Kobieta wcale nie jest osobą, za którą się podaje.

Niestety sposób przedstawienia tej historii przez autorkę nie jest zbytnio finezyjny. Szczerze mówiąc, już po kilkunastu stronach orientujemy się, kim jest Jade. Oczywiście w miarę rozwoju akcji poznajemy motywy jej działań, jednak tutaj również próżno szukać oryginalności. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego autorka dość często używa np. takich słów: „westchnęła Jade, robiąc odpowiednio zbolałą minę”. Te i podobne określenia – niczym didaskalia – sugerują czytelnikowi, że Jade z pewnością nie ma czystych intencji i działa podstępnie. Również sam tytuł od razu każe nam się skupić na opiekunce i jej działaniach.

Reasumując, „Opiekunka” dostaje ode mnie pięć gwiazdek. Dlaczego? Wszystko przez przewidywalność – oklepany schemat, schematyczny rozwój akcji i spodziewane zakończenie. Niestety „Opiekunka” nie zaskoczy fanów thrillerów. Właśnie to jest największą wadą tej książki.

Wojciech Sobański

andaba | 2019-08-18

Co za beznadziejna i denerwująca książka!
Od samego początku wiadomo o co chodzi, w każdym rozdziale to samo i na jedno kopyto, zakończenie zupełnie nie zaskakuje. Ani to thriller, ani kryminał, chyba najbardziej romans, bo się migdalą w co trzecim rozdziale.

skoncze_strone | 2019-08-18

Opiekunka niestety nie trafiła w mój gust. Bardzo przewidywalna, a wręcz była trochę żałosna. Widziałam sporo dobrych opinii i może za dużo od niej wymagałam. Nie będę się o niej rozwodzić bo tak naprawdę nie ma o czym.

SelfishJean | 2019-08-13
Przeczytana: 31 lipca 2019

Musze przyznać, że trochę się zawiodłam. Być może po licznych rekomendacjach miałam za wysokie oczekiwania co do tego tytułu. Jestem wrażliwą osobą, ale "Opiekunka" nie zrobiła na mnie żadnego wrażenia. Żadnych zwrotów akcji, dodatkowych wątków, nic. Dobra na wieczory po ciężkim dniu, kiedy umysł nie przyjmuje bardziej ambitnych treści. ;)

gosiak | 2019-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2019

Czytałam i denerwowałam się na bohaterów, że nie widzą co się dzieję za ich plecami. Czasem tak łatwo dajemy się zmanipulować, łatwo przeinaczyć sytuację, wystarczy trochę podkoloryzować

Marlena Nowak | 2019-08-12

Klimatyczna okładka, interesujący blurb i liczymy, że w środku czeka na nas pełny napięcia thriller psychologiczny, który swoją treścią nas porwie, a wraz z każdą przekreconą stroną nasza ciekawość będzie sięgać zenitu.. No to nie tym razem.
Początek zapowiadał się bardzo obiecująco, jednak w trakcie lektury wyszło kilka rzeczy, które nie do końca przypadły mi do gustu.
Brak elementu zaskoczenia, i choć jednego ciekawego zwrotu akcji, to mój główny zarzut wobec tej książki.
Problem jest taki, że od samego początku wiemy co się święci, ale ok. Czasem tak jest, że nawet wiedząc czego możemy się spodziewać, gdzieś po drodze udaje się zasiać w nas ziarnko niepewności i nabieramy wątpliwości w nasze podejrzenia. Tu niestety tego nie uświadczymy.
Nie chcę się już czepiać tego, że główni bohaterowie byli tak koszmarnie naiwni, ale to tak bardzo, że większość zdarzeń, żeby nie stwierdzić, że cała historia wydaje się być mocno nieprawdopodobna.
No i Jade. Ta zła. Idealny materiał na...

Shetani | 2019-08-08

Nie jestem pewna, komu mogłabym tę książkę polecić. Osoby szukające naprawdę mocnego i konkretnego thrillera, który wbije w ich fotel, raczej nie znajdą tutaj spełnienia. To raczej taka lekka lektura, która nie wymaga od czytelnika zbyt wielkiego skupienia czy uwagi. Dosyć prosta i przewidywalna, choć mimo wszystko dosyć przyjemna i nieirytująca, chociaż wszystko jest oczywiste od samego początku. Może to być miły przerywnik od tych mocniejszych, bardziej rozbudowanych powieści tego gatunku.
Cała recenzja: bookeaterreality.pl

Marta | 2019-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2019 rok
Przeczytana: 06 sierpnia 2019

Historia wciągnęła mnie bez reszty, mimo tytułu, który od razu naprowadza czytelnika na tematykę oraz autorki, która bardzo szybko odsłoniła prawdziwe oblicze tytułowej bohaterki. Nie można w tym przypadku mówić o tajemnicy czy wielkiej niewiadomej, jest wręcz bardzo przewidywalnie, ale zarazem bardzo przyjemnie. Autorka ma lekki styl, akcja kręci się żwawo, bohaterowie ciekawi, pomysł fajny, okładka piękna- nic tylko czytać :)

BooksCatTea | 2019-08-06

W Opiekunce nie uraczono nas duchami, demonami czy innymi nadprzyrodzonymi zjawiskami, ale... przeraża bardziej, bo mamy do czynienia tylko z ludźmi. Człowiek to największy potwór jakiego możemy spotkać na swojej drodze. O takiej psychicznej ludzkiej naturze jest właśnie ta książka. Wszystko wiadomo już od samego początku - kto, kiedy i dlaczego. Autorka uzyskała jednak tak pochłaniającą fabułę, że świadomość wszystkich faktów nie powoduje mniejszej ciekawości co będzie dalej. Czytałam kolejne rozdziały z coraz większym niepokojem. Każda kolejna sytuacja prowokowana przez tytułową opiekunkę powodowała u mnie ciarki. Książka skupia się przede wszystkim na ludzkich emocjach i relacjach. Ukształtowanie różnych odcieni manipulacji to dla mnie w tej książce majstersztyk. Zasianie ziarna niepokoju może doprowadzić do wzrostu bujnej roślinności braku zaufania, kiedy starannie się je podlewa oczywiście. Ludzka psychika w tej pozycji ukazana jest jako obiekt niezwykle plastyczny, podatny na...

rudarecenzuje | 2019-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2019

Kiedy w ich życiu pojawia się Jade, mają wrażenie, że nic lepszego nie mogło im się przytrafić. Z czasem jednak całość zaczyna chwiać się w posadach, a poukładane rodzinne życie sypie się niczym zamek z piasku- szybko i bez ostrzeżenia. Kim właściwie jest Jade?

“Opiekunka” to najlepszy przykład bardzo subtelnego kobiecego thrillera. Akcja powieści rozwija się powoli, autorka niespiesznie zmierza ku kolejnym wydarzeniom, z jednej strony wystawiając naszą cierpliwość na próbę, ale z drugiej angażując nas w fabułę i nakłaniając do uważnego śledzenia wydarzeń.

Choć Browne nieco zbyt wiele zdradza na początku i trochę za bardzo wyprzedza fakty, byłam skłonna jej to wybaczyć, na rzecz innych elementów, które wywarły na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Przede wszystkim mam na myśli lekki, swobodny i przyciągający styl autorki. Czułam, jakby ta książka czytała się sama, a następne strony uciekały w zawrotnym tempie.

Browne pisze w tak przyjemny sposób, że chętnie i łatwo wybaczyć jej...

Elwira | 2019-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2019

Zaintrygowana okładką i opisem sięgnęłam po książkę Sheryl Browne.
Czas poświęcony na jej czytanie okazał się czasem spędzonym szybko i przyjemnie (dałam się wciągnąć akcji bez większych zgrzytów - ze strony akcji oczywiście). Już sam tytuł jest sugestywny, wielu rzeczy (motywów) itp. można się domyśleć... co nie przeszkadza w odbiorze całości.
Dodatkowo bohaterowie normalni i dość prawdziwi, raz trzymamy stronę jednych raz innych postaci w książce.
Książka na pewno daje nam sporo do myślenia na temat ostrożności zwłaszcza w doborze opiekunek i bezinteresownej pomocy osobom tak naprawdę nieznajomym, gdzie mimo wszystko jakiś margines bezpieczeństwa czy zdrowego rozsądku powinien być zachowany.