Opiekunka

Oficjalne recenzje i

Pomocna dłoń

Link do recenzji

496 70 382

Męczyłam książkę ponad 4 miesiące . Straszna. Temat oklepany. W ogóle mnie nie wciągnęła.

Książka Sheryl Brown na ciekawą, wartką akcję. Jest tylko jeden mankament. I nikomu nie zaspojleruję, bo to jest w blurbie - już krótki zarys opisu każe myśleć: "ale to już było..." i pozwala domyślić się większości fabuły. Ba, pokuszę się o stwierdzenie" że zdradza to już sam tytuł w połączeniu z hasłem: thriller i wiadomo o co chodzi

Bo kojarzycie te wszystkie filmy amerykańskiej, bądź kanadyjskiej produkcji traktujące o opiekunkach do dzieci z demonicznym. charakterkiem? Mamy Marka i Melissę, czyli zgodne małżeństwo z dwójką dzieci: starszą Poppy i młodszą Evie oraz ich opiekunkę Jade. Cóż, przewidywalność fabuły jest tu największym minusem, bo rzeczywiście nie trudno domyślić się kolejnych poczynań bohaterów, zwłaszcza Jade. Nie trudno przewidzieć niektóre sytuacje. Mimo to fabuła wciąga na tyle, że chcemy wiedzieć co dalej się wydarzy, choćby dla samego potwierdzenia własnych przewidywań.

Nie jest też tak, że wszystko można przewidzieć, są rzeczy bardziej zaskakujące, choć nie ma tego wiele. Dla tych sytuacji też warto sięgnąć po tę pozycję. I dla rozrywki na wieczór, oderwania od codzienności i tym podobne, bo lektura "Opiekunki" raczej nie wniesie do Waszego życia nic, może poza kilkoma przestrogami.

Dopatrzyłam się, że Browne słabo rozwinęła wątek niejakiego Dylana, a szkoda bo ta postać ma pewien potencjał i można to było wykorzystać. Da się zauważyć nieskończenie wątków. Jakby autorka zapomniała, że coś się wydarzyło, bądź miało wydarzyć.

Nie jest to zła książka, ale też nie rewelacyjna. Jest dobra. Ma aurę tajemnicy, niektóre wątki intrygują w większej mierze, inne - te łatwe do przewidzenia - intrygują już mniej, jednakże coś każe nam siedzieć i dalej czytać.

Opinia opublikowana na moim blogu:

Bo kojarzycie te wszystkie filmy...

Jaki jest Wasz ulubiony książkowy gatunek? ❤️

"Opiekunkę" skończyłam w formie audiobooka już jakiś czas temu i trudno było mi zebrać się w sobie, by skleić do niej recenzję. Słyszałam, że to maksymalnie przewidywalna historia, więc nie miałam wobec niej ogromnych wymagań. Jest to druga książka autorki, którą mam za sobą i "Druga żona" była naprawdę ciekawa - czy podobnie było i w tym przypadku, czy faktycznie się na niej zawiodłam?

Tytułową opiekunką jest Jade. Niedawno utraciła swój dom w pożarze, a szkody, jakie spowodował ogień sprawiły, że przez długi czas nie będzie mogła w nim zamieszkać. Wtedy z pomocą przychodzą sąsiedzi, Mark i Melissa, rodzice dwóch małych córeczek, którzy akurat szukają opiekunki, a Jade wydaje się mieć świetny kontakt z dziećmi. Łączą pomoc sąsiadce w potrzebie z własną korzyścią - nie muszą już zagłębiać się w poszukiwaniach osoby, która zajmie się ich dziećmi, gdy oni będą zajęci pracą. Z czasem jednak okazuje się, że atmosfera w domu drastycznie się zmieniła. Kto ponosi za to winę?

Nie da się ukryć - z samego opisu wiemy już wiele (zawsze przy tworzeniu swojego opisu przeczytanej książki korzystam z tego oficjalnego, żeby nie zawrzeć w nim spoilerów, więc mam nadzieję, że nie ujawniłam nic więcej). Oczywiście aż do końca próbujemy odgadnąć tajemnicę, jednak bardzo żałowałam, że autorka postanowiła od razu włączyć Jade jako jedną z narratorek. Szczerze mówiąc lepiej poznawałoby się tę historię, gdybyśmy od początku znali ją jedynie z perspektywy Marka lub/i Melissy, a na koniec dostali kilka rozdziałów, ukazujących perspektywę Jade. Z tego powodu ominęło nas naprawdę wiele zaskoczeń - a szkoda. Ostatecznie nie potrafię tej książki ocenić nisko, bo, mimo wad, wciągnęła mnie (zwłaszcza od połowy) i nie mogłam doczekać się zakończenia. Zdecydowanie nie jest to thriller najwyższych lotów, ale nie jest też tragiczny.

Czytaliście może "Opiekunkę"? Zgadzacie się z moją opinią, czy po lekturze mieliście kompletnie inne odczucia? ❤️

Jaki jest Wasz ulubiony książkowy gatunek? ❤️

Bardzo dobrze się czyta, wartka akcja.Polecam.

Bardzo dobrze się czyta, wartka akcja.Polecam.

Na półkach: , , , , , , ,

Dziwi mnie ta niska ocena. Mimo że w już w pierwszym rozdziale mamy naprowadzenie na to z kim będziemy mieć doczynienia w dalszej części nie zepsuło mi przyjemności z tej lektury. Owszem gdyby tego początku nie było byłby to fajny twist w akcji. Nie zmienia to jednak tego, że cała akcja która się później dzieje, rozdziały podzielone na poszczególnych bohaterów gdzie wydarzenia z kilku różnych perspektyw, stworzyło świetny thriller. Dla mnie mocna 9, bo to książka która wywoływała we mnie emocje, nerwy, złość. Podobne odczucia miałam czytając Idealne dziecko Lucindy Berry.

Słaba. Napisana schematycznie. Nic ciekawego.

Słaba. Napisana schematycznie. Nic ciekawego.

Gdy policjant Mark i rzeźbiarka Melissa spotykają ją na swojej drodze wydaje się świetną opcją. Opiekunka do dzieci wprost stworzona na ich miarę! Nie tylko miła i uprzejma szybko łapie kontakt z ich dzieciakami, ale też każdą swoją decyzją i inicjatywą utwierdza ich w przekonaniu, jak niezbędna jest w ich życiu. Gdy jednak zdrowie Melissy zaczyna podupadać, a Mark przestaje sobie radzić z poszukiwaniami małej dziewczynki, która zaginęła w okolicy nagle wszystko zaczyna się komplikować.
Prosta fabuła, proste postacie, a mimo to zaskoczą cię oceanem emocji, który odczujesz przy czytaniu tej pozycji!

Świetna książka. Czyta się z nieustannym napięciem. Chociaż zakończenie lekko banalne ;)

Bardzo lubię takie książki, mroczne i wciągające coraz bardziej z każdą stroną.

Bardzo lubię takie książki, mroczne i wciągające coraz bardziej z każdą stroną.

Sheryl Browne Opiekunka Zobacz więcej