Wzloty i upadki mojego życia

Okładka książki Wzloty i upadki mojego życia Verena Duregger, Hans Kammerlander, Mario Vigl
Okładka książki Wzloty i upadki mojego życia
Verena DureggerHans Kammerlander Wydawnictwo: Bezdroża biografia, autobiografia, pamiętnik
Höhen und Tiefen meines Lebens: Autobiografie in Gesprächen
Bezdroża
2021-01-01
2021-01-01

Mistrzem barwnej opowieści Hans nie jest. A i pytania (bo książka jest wywiadem rzeką) niekiedy wydają się być naiwne. Mimo wszystko wg mnie warta przeczytania, bije z niej spokój i optymizm.

Gdybym nie miał własnej wiedzy, to bym się za dużo konkretów o Kammerlanderze z tej pozycji nie dowiedział. Kilkuletni kompan Messnera na ośmiotysięcznikach, znany głównie z tego, że jako pierwszy zjechał na nartach z Everestu. Mało charyzmatyczny gość, pewnie dlatego nie jest u nas w ogóle kojarzony.
Tytuł wywiadu-rzeki mocno pretensjonalny, jak wszystkie te produkty komercyjne nastawione na tanie emocje, sensację, a tymczasem książka jest najciekawsza tam, gdzie Kammerlander wypowiada się o środowisku wspinaczy, pieniądzach, rywalizacji, a nie o swoim życiu. Niestety dziennikarze cały czas zadają dramatycznie złe pytania typu "czy było Ci smutno, gdy piorun trafił kolegę, a nie Ciebie?". Na takie pytania odpowiadałbym "niekoniecznie, ale uwielbiam zapach napalmu o poranku".
Inną irytującą rzeczą było ciągłe krążenie wokół Messnera, Messner to, Messner tamto, a czy się lubiliście, kochaliście, jak to było wąchać jego smrody w namiocie w bazie II pod Lhotse itd. Czuć między wierszami, że Kammerlander ma po dziurki w nosie tematu Messnera, no ale wiadomo, książka musi się sprzedać, więc musi być nośny temat. Nie rozumiem za bardzo tego pierdolca na Zachodzie na punkcie Messnera.
Jest tutaj kilka ciekawych refleksji na temat życia wspinacza zawodowego, życia na krawędzi, gór i w ogóle, o sytuacjach ekstremalnych w górach. No i z ciekawostek dotyczących polskiej szkoły wspinaczki, to:
- nazwisko Kukuczki w ogóle się nie pojawia w kontekście rywalizacji z Messnerem o palmę pierwszeństwa, chociaż o samej rywalizacji jest sporo,
- Polacy zostali raz wymienieni wspólnie z Rosjanami w kontekście umiejętności łatwego zapadania w sen w górach wysokich,
- Wojtek Kurtyka został wymieniony raz, kiedy był na wyprawie z Messnerem i Kammerlanderem na Czo Oju.
Tyle o Polakach, chyba na Zachodzie nas tak bardzo nie cenią, jeśli idzie o himalaizm, jak my sami to widzimy w naszym kraju.
Jest też fajna ciekawostka o Człowieku z Oetzi.
Reasumując, pozycja ciekawa, bez rewelacji, ale warto poczytać.

Tytuł wywiadu-rzeki mocno pretensjonalny, jak wszystkie te produkty...

Książka dobra, ale tylko dobra. Formuła (wywiad rzeka) sprzyja szybkiemu i przyjemnemu czytaniu, ale to za mało. Mam wątpliwości, czy taka forma opowiadania o tak ciekawej postaci będzie przystępna dla szerszego grona, również, a może - przede wszystkim! - osób, które dopiero są w fazie "budowania" swojego zainteresowania górami.
pełna recenzja na 8tysiecy.pl

pełna recenzja na 8tysiecy.pl

Książka "Wzloty i upadki mojego życia" to biografia jednego z topowych alpinistów w historii, mianowicie Hansa Kammerlandera. Biografia została napisana w formie wywiadu. Nie jest to typowa forma pisania biografii, nie jest ona również moją ulubioną formą, jednak w tym wypadku książkę dobrze się czytało. Hans to człowiek, który jako pierwszy w historii zjechał na nartach z Mount Everest, po wcześniejszym wspięciu się na tego giganta, bez użycia butli z tlenem. Niesamowite. Jest od zdobywcą 13 z 14 ośmiotysięczników, a w całym życiu towarzyszyło mu mnóstwo szczęścia. Np. kiedy przyjaciel stojący koło niego został uderzony piorunem, a on sam wyszedł z całej wyprawy bez szwanku. Chronologia w książce nie jest zachowana, mimo że książka zaczyna się od dzieciństwa. Z tego powodu jest to bardzo luźna biografia, tym bardziej że jest pisana w formie wywiadu. Momentami, brakowało mi dodatkowych pytań odnośnie różnych zagadnień, tak aby zgłębić temat. Jednak jest to uargumentowane nie dużą ilością stron. Na końcu książki mamy różne zdjęcia, która zawsze są na plus, tym bardziej w przypadku biografii. Książkę polecam przede wszystkim osobą, które interesują się tematyką gór i alpinizmu, a także osobą, które lubią poznawać ciekawe historie i przygody.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

„Wzloty i upadki mojego życia” to biografia Hansa Kammerlandera- człowieka który jako pierwszy zjechał na nartach z Mount Everestu.

Zacznę od „recenzji” okładki bo jestem nią absolutnie oczarowana. Te kolory są fenomenalne i całość prezentuje się naprawdę dobrze. Będę się zachwycać ponieważ, jestem wzrokowcem i zwracam uwagę na takie rzeczy. Plus uważam, że piękna okładka jest zachętą do zapoznania się z wnętrzem powieści. I tak właśnie było w moim przypadku z tą pozycją.

Ale przechodząc do meritum, bardzo podobała mi się forma w jakiej napisana jest ta książka. Nie jest to klasyczna biografia ale bardziej reportaż/wywiad. Był to pierwszy raz, gdzie zetknęłam się z taką formą i nie będę ukrywać na początku trochę się tym
przeraziłam. Ostatecznie całość czytało mi się bardzo ekspresowo i wręcz płynęłam pomiędzy kolejnymi wersami.
Warto też wspomnieć o języku, który jest bardzo przystępny i łatwy w odbiorze.

W całości zabrakło mi wzmianki o tym jak taki człowiek łączy karierę zawodową z rodziną. Jak radzi sobie z rozłąką?
Hans opowiada o swoich sukcesach ale i o porażkach. Poznajemy go jako zwykłego człowieka, równego każdemu z nas. Nie idealnego, z przeszłością i błędami.
Podobało mi się, że wspomina także o swoich innych zainteresowaniach, a nie tylko mówi o tych górskich, co niezwykle wzbogaciło całokszałt.

Podsumowując myśle, że warto sięgnąć po tą książkę.
Nie tylko fani górskich opowieści odnajdą się w tej pozycji, ponieważ Hans Kammerlander to niezwykle ciekawa i inspirująca postać.

W książce została przedstawiona historia życia Hansa Kammerlandera, wybitnego, włoskiego alpinisty, człowieka, który jest pionierem w zjeździe na nartach z ośmiotysięczników. Te piękne tytuły jednak nie przyszłe w jego życiu same, stąd pytanie jak młody chłopak z Dolomitów znalazł w sobie tyle ambicji i pasji?

Nie jest to zwykła książka o alpinizmie, ponieważ nie znajdziemy tutaj samych dat i faktów, np. na jakiej wysokości znajdowała się baza. Zamiast tego poznamy jakie czynniki, już w najmłodszych latach, przyczyniły się do tego, że jego największą pasją stały się góry, jak udało mu się zarobić na pierwsze narty, a po chwili je stracić. W książce zostały pokazane lepsze, jak i te gorsze momenty, sam Hanz na samym początku mówi, że życie składa się ze wzlotów i upadków, a swoje życie określiłby barwnym i zmiennym. Od młodości bez ogrzewania wody, po znajomość z Reinholdem Messnerem, zostanie ojcem, po tragedie na Manaslu i powrót ponownie na nią po 26 latach. Również zostało ukazane jak zmieniał się alpinizm, kiedyś wyścig o każdy kolejny ośmiotysięcznik, a teraz? Czy czeka nas alpinizm bez współzawodnictwa ?

Na pewno ta książka różni się od wcześniejszy autobiografii znanych alpinistów, tutaj oprócz samych sukcesów zawodowych, poznajemy człowieka. Bardzo spodobało mi się forma wywiadu, ponieważ dzięki temu język jest bardzo prosty i przystępny dla każdego. Ponadto spodobało mi się mnóstwo przepisów w książce, dzięki temu mogłam dowiedzieć się więcej w temacie gór.
Myślę, że ta autobiografia zasługuje na numer 1 wśród książek w tej tematyce.

Nie jest to zwykła książka o alpinizmie, ponieważ nie...

Zastanawialiście się kiedyś jaki
czynnik wpływa na człowieka, że zostaje alpinistą, himalaistą? Co go determinuje do tego by kimś takim się stać? Geny? Środowisko w jakim się wychował? Przypadek?
Po części dostałam odpowiedź po przeczytaniu historii Hansa Kammerlandera w książce "Wzloty i upadki mojego życia."

🏞 Hans Kammerlander urodził się w Ahornach w południowym Tyrolu w 1956 roku. Był szóstym i ostatnim dzieckiem Państwa Kammerlanderów. Jego ojciec był szewcem, mieli małe gospodarstwo dzięki któremu byli samowystarczalni. Dzień za dniem w ich domu niczym się nie różnił, monotonnia i ciężka praca. Jako dzieci nie byli rozpieszczani, nie pomogała też w tym bieda, a co za tym idzie brak podstawowych rzeczy jak ubrania czy zabawki. Tylko w takich dzieciach często rodzi się więcej kreatywności, uporu i pomysłowości na urozmaicenie sobie czasu. I tak Hans zimą zaczął jeździć na nartach, takich które zostały wykonane samodzielnie, a latem z chłopakami z sąsiedztwa wychodził w góry. Jako 8 latek całkiem przez przypadek wszedł na swój pierwszy 3tysięcznik Moosstocka. To był ten przełomowy moment, który zaważył na jego życiu w drodze po osiągnięcia górskie.

Swoją pierwszą wyprawę na Czo Oju odbył w 1983 roku wraz z Reinholdem Messnerem. Dziś na swoim koncie ma 13 ośmiotysieczników, rekordowe wejście od strony północnej na Mount Everest w ciągu 16 godzin i 40minut bez użycia tlenu i zjazd na nartach.

Obecnie jest przewodnikiem górskim, wielką osobowością i tatą małej Zary. 🙂

🏞 Książka poprowadzona w formie wywiadu. Hans mówi o swoich sukcesach, ale i porażkach jak śmierć w górach swoim kolegów czy wypadek pod wpływem alkoholu, który spowodował podczas jazdy samochodem. Mówi też o przyjaźni z Messnerem, o tym jakim był partnerem wspinaczkowym i jakie możliwości dało mu to, że los ich ze sobą zetknął. To też pokazuje, że Hans miał szeście go poznać, a dzięki temu piąć się wyżej, ale to już dzięki swemu uporowi i silnemu charakterowi.

To niezwykle ciekawa postać. I z całym przekonaniem powiem Wam, że to must have każdej górskiej półki 🙂😉

Zastanawialiście się kiedyś jaki

🏞 Hans Kammerlander urodził się w Ahornach w południowym...

Niesamowita historia wiejskiego chłopca z Dolomitów, który dzięki talentowi i wytrwałości postawił na górską pasję, czyniąc ją swoim życiem i zawodem. Książka o zdolnym i ambitnym wspinaczu, który już na początku swojej kariery miał przywilej zostać partnerem wspinaczkowym Reinholda Messnera, by w kolejnych latach znaleźć własną dziedzinę himalaizmu i zostać pierwszym w historii człowiekiem, który zjechał na nartach z Mt Everestu ⛷

Historia, którą opowiada sam Hans - ponieważ książka napisana jest w formule wywiadu. Opowiada o życiu pięknym, wypełnionym sukcesami, ale i trudnym z uwagi na traumatyczne doświadczenia (nie tylko górskie, w dolinie sprawcą pewnego zdarzenia był poniekąd sam bohater). Wraz z kolejnymi przeczytanymi stronami tytuł książki (wzloty i upadki) nabiera pełniejszego znaczenia.

W książce sporo uwagi Hans poświecił swoim doświadczeniom w kontekście „wyścigu” w Himalajach, w którym sam rownież wziął udział - od kiedy każdy z ośmiotysięczników został zdobyty, kolejni sportowcy, aby uczynić swoje osiągnięcia znaczącymi, muszą zdobyć szczyt szybciej, nową drogą lub w niespotykanym dotąd stylu. Dziś trzeba szokować - miejsca na nowe osiągnięcia coraz mniej.

W wywiadzie znajdziemy wzmianki o innych słynnych wspinaczach i sportowcach, m.in. padają nazwiska Kiliana Jorneta, Alexa Honnolda.

Może dlatego, że styl wypowiedzi Hansa przypomina mi nieco styl Reinholda Messnera, może dlatego, że klimat alpejskich dolin w Dolomitach (skąd oboje pochodzą) jest mi bardzo bliski - coś sprawiło, że ta książka stała się jedną z moich ulubionych ❤️ Dodatkowe wzmianki o alpejskich schroniskach oraz nietuzinkowe poza górskie hobby Hansa - to wszystko sprawia, ze czytanie książki-wywiadu było przygodą! 🙌 Czuć klimat miejsc, o których się czyta 🏔

• Literatura górska
  • Góry