Niemożliwe nie istnieje

Okładka książki Niemożliwe nie istnieje Kilian Jornet Burgada
Okładka książki Niemożliwe nie istnieje
Kilian Jornet Burgada Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
Res és impossible
Sine Qua Non
2021-01-27
2021-01-27
Barbara Bardadyn
literatura sportowa góry alpinizm himalaizm

Czytałam z niedowierzaniem i momentami ze strachem w oczach, ale poczułam się bardzo zainspirowana! Bardzo ciekawe spojrzenie na sport wyczynowy jako wykonywany zawód i dodatkowo ujęło mnie poszanowanie do natury.

Zaczynając lekturę myślałem, że będzie tu więcej informacji o treningu Kiliana, jeśli chodzi jednak o ten temat, w książce znajdziemy tylko kilka ogólników. Dużo przemyśleń autora na temat kształtowania się relacji między człowiekiem a naturą, sporo z nich według mnie było wartych chwili refleksji. Rozumiem uwagi przedmówców o chaosie, bo faktycznie próżno na stronach tej lektury szukać jakiegoś choćby chronologicznego porządku (w dodatku w polskiej wersji sporo błędów, literówki mocno rzucają się w oczy) - jest to niewątpliwie minus.

Uważam, że książka spodoba się ludziom, którzy w jakikolwiek sposób są powiązani z biegami górskimi - pomaga zrozumieć, dlaczego Kilian "wykręca" takie, a nie inne wyniki - jak się okazuje przyczyn takiego stanu rzeczy należy dopatrywać się już w dzieciństwie tego katalońskiego mistrza. Jeżeli ktoś szuka pozycji typowo o górach, to myślę, że może znaleźć wiele pozycji, które zapewnią mu większe zadowolenie z lektury.

Ciekawy człowiek, totalnie zafiksowany na punkcie gór i wspinaczki. Jednakże książka bardzo chaotyczna, określiłabym ją bardziej jako zbiór myśli, pamiętnik.

To opowieść o niezwykłym człowieku, który pokonał wiele przeszkód i osiągnął niesamowite rzeczy w sporcie. Kilian Jornet może być inspiracją i podziwiam jego pasję, determinację i miłość do przyrody.
Podoba mi się sposób, w jaki autor opowiada o swoim życiu i swoich wyzwaniach. Nie jest to typowa autobiografia, lecz raczej zbiór refleksji i wspomnień, które ukazują jego osobowość, motywacje i emocje. Autor nie chwali się swoimi sukcesami, lecz raczej dzieli się swoimi doświadczeniami. Popełnia błędy, cierpi, ma wątpliwości, boi się. Ale też pokazuje, że nie poddaje się, że uczy się, że rośnie, że marzy. To sprawia, że książka jest bardzo autentyczna i wiarygodna.
Kilian Jornet nie biega i nie wspina się dla sławy, pieniędzy czy rekordów, lecz dla przyjemności, wolności i harmonii. Dla niego góry są miejscem, gdzie może być sobą, gdzie może się wyrazić, gdzie może się połączyć z naturą. Dla niego bieganie i wspinaczka są formami sztuki, które wymagają kreatywności, intuicji i talentu. Dla niego niemożliwe nie istnieje, jeśli ma się pasję, cel i wiarę w siebie. To są bardzo inspirujące i motywujące przesłania, które mogą być przydatne dla każdego, kto chce realizować swoje marzenia i pokonywać swoje ograniczenia.
„Niemożliwe nie istnieje” to opowieść o tym, jak żyć z pasją, odwagą i radością.

Książka o przekraczaniu, wręcz niewyobrażalnych dla człowieka granic własnych możliwości. Kilian jest Kosmitą przez duże K.

Jeśli ktoś szukał dużo informacji o jego wyprawie na Everest to się zawiedzie natomiast dowie się paru rzeczy o Kilianie Jornet jego podejściu do biegania/sportu i zawodów.

Oj co to jest za GOŚĆ! Choć jego postawa życiowa, dążenie do perfekcji i przekraczania wszelkich granic jeśli chodzi o ludzką wydolność i poświęcenie w sporcie nie są mi bliskie to dużo przemyśleń, uwag i sposób zarażania miłością do gór zyskał mój szacunek.
Kilian może nie jest wybitnym pisarzem ale nie musi nim być! Lektura jest solidna, widać że pisana z pasją, jest troszkę bufonady(no cóż wielcy sportowcy mają ją w DNA) ale również jest co mnie lekko zaskoczyło samokrytyka, pokora i jak na gościa który nie lubi być w blasku fleszy i o sobie za dużo mówić - intymna.
Polecam fanom nie tylko biegania w górach, skialpinizmu czy skyrunningu ale również czytelnikom ciekawym zapoznania się z nietuzinkową postacią i jego przemyśleniami.

O zdobywaniu szczytów.

O zdobywaniu szczytów.

abstrahując od sportowej tematyki książki, Kilian przelał na papier parę fajnych, filozoficznych przemyśleń, z którymi się utożsamiam.

Książka bardzo niespójna, wręcz chaotyczna. Trochę tu egzystencjalnych przemyśleń Kiliana, trochę historii z życia biegacza górskiego i nawet trochę na temat zdobywania Mount Everest :) Zmęczyła mnie ta książka i to bardzo.

• Bieganie
  • Góry
  • Biografie
  • Górskie

Dodaj cytat z książki Niemożliwe nie istnieje