Jak nauczyć dzieci dobrych manier

Okładka książki Jak nauczyć dzieci dobrych manier Jennifer L. Scott
Okładka książki Jak nauczyć dzieci dobrych manier
Jennifer L. Scott Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Connoisseur Kids: Etiquette, Manners, and Living Well for Parents and Their Little Ones
Wydawnictwo Literackie
2021-04-14
2021-04-14
Maria Jaszczurowska
wychowanie dzieci maniery

"Jak Ty się zachowujesz!" "Gdzie są Twoje dobre maniery?" - słyszeliście kiedyś te zdania w swoim życiu? Ja nie raz! Czy te dobre maniery to jedynie "proszę, dziękuję, przepraszam"? Myślę że sami już się domyślacie, że nie! Z pomocą przychodzi nam książka "Jak nauczyć dzieci dobrych manier".

Książka ta to zbiór porad skierowanych do dzieci czym są dobre maniery i jak warto się zachować. Dzięki niej Wasze dziecko dowie się m.in.:
➡️ czym jest etykieta;
➡️ czy warto robić coś wyłącznie dla siebie;
➡️ jak przyjmować gości w swoim domu;
➡️ jak zachować się przy stole;
➡️ co jest ważne w dobrej komunikacji;
➡️ jak zadbać o swoją higienę;
➡️ jak utrzymać porządek w swoim domu...
I zdecydowanie więcej! Książka zawiera także porady, przepisy, ćwiczenia i różnego rodzaju opisy zabaw 😍

Czasem mówiąc do dzieci aby posprzątały pokój bądź pamiętały o trzech magicznych słowach nie dociera to do nich. Poradnik może stanowić dla Was podstawę do rozmów, być inspiracją do różnych zabaw i ćwiczeń w zakresie komunikacji, porządku czy higieny.

Bardzo mi się podoba sposób w jaki autorka przemawia tutaj do czytelnika - prosty i czytelny. Myślę, że niejedni dorośli również wyciągnęliby sporą lekcję dobrych manier..

Książka może być także wykorzystywana w ramach zajęć z dziećmi, szczególnie podczas TUS czy grupowych rozmów o dobrym zachowaniu.

Zdarza się, że nie wiemy jak dzieciom wytłumaczyć pewne kwestie - że egoizm nie jest wcale fajny czy że naszą wdzięczność możemy wyrazić na różne sposoby. Jeśli chcecie, aby Wasze dziecko mogło łatwiej odnaleźć się w świecie dobrych manier to koniecznie zakupcie tą książkę 😍

Ksiażka o savoir vivre dla dzieci powinna być właśnie taka: lekka, kolorowa, zabawna, wypełniona przykładami.
Autorka, znana pewnie wielu z cyklu o „Madame Chic”, prywatnie mama czworga dzieci dzieli się pomysłami, jak ucywilizować małych dzikusów.
Skupia się na komunikacji (wyraźnym mówieniu – przytacza łamańce językowe, które pomogą w poprawnej artykulacji, patrzeniu w oczy, zwrotach grzecznościowych),zachowaniu przy stole, empatii, dbałości o higienę; ukierunkowuje na wdzięczność (proponuje dziecku zrobienie listy wdzięczności, a nawet prowadzenie „dziennika wdzięczności”). Nie przynudza.
Książkę można czytać wspólnie z dzieckiem w okolicy piątych urodzin, albo starszym.

Jak nauczyć dzieci dobrych manier Jeniffer L. Scott
"Czy da się utrzymać porządek w pokoju dłużej niż przez jeden dzień? Jak się wyrażać, gdy ogarnia nas złość? Co robić, kiedy poznajesz kogoś nowego? A zachowanie przy stole? (...)".
Jak nauczyć dzieci dobrych manier to zbiór rad na temat pielęgnowania właściwych zachowań u dzieci. Rozmawianie o emocjach i uczuciach z dzieckiem jest bardzo ważnym elementem, tak samo cenne są dobre maniery i wychowanie dziecka na porządnego, dobrego człowieka, dlatego warto zapoznać się z tą pozycją. Zagadnienia w książce dla ułatwienia i zachowania porządku podzielono na sześć części:
1. Komunikacja
2. Przy stole
3. Porządek
4. Pomyśl o innych
5. Higiena - zadbaj o siebie
6. Zdrowie
W każdej z nich zawarte są informacje na temat omawianych zachowań, rady na to jak przećwiczyć z dzieckiem daną umiejętność oraz specjalne zadania. Oprócz tego:
-> liczne wskazówki
-> proste objaśnienia zasad kulturalnego zachowania
-> angażujące gry i wyzwania
-> wstawki typu, że sami mamy coś napisać, uzupełnić
-> przepisy
Książka jest skierowana nie tylko do dzieci, ale i do dorosłych. Sama poleciłabym nawet najpierw zapoznać się bliżej z książką samemu, a później czytać ją razem ze swoją małą pociechą 😃
W książce nie ma czasu na nudę. Jest w niej zawartych bardzo dużo i cennych porad na wiele ciekawych sposobów - tak, aby interesowały dzieci, a różnorodne formy zabawy i zadań tylko działają na jej korzyść, zachęcając dzieci i urozmaicając tym samym to wydanie.
Całość jest napisana dość prostym i zrozumiałym językiem, polecam ❤

Jak nauczyć dzieci dobrych manier Jeniffer L. Scott

Nie jestem fanką poradników. Jednak opis wydawcy książki “Jak nauczyć dzieci dobrych manier” Jeniffer L. Scott bardzo mnie zachęcił. Ponadto jestem mamą dwójki maluchów, ale one kiedyś też dorosną i warto mieć w zanadrzu chociaż jakąś jedną książkę z wskazówkami 😉

Absolutnie się nie zawiodłam. Książka jest rewelacyjna. Niby poradnik, ale napisany w ciekawy, humorystyczny sposób. Ze świetnymi ilustracjami Clare Owen. Autorka podzieliła książkę na sześć głównych rozdziałów. Każdy rozdział zajmuje się tematyką, która w pewnym okresie życia będzie dotyczyła młodego człowieka.

Zaczyna się od komunikacji i tu autorka wyjaśnia dlaczego jest ona tak ważna w naszym życiu. Kolejny rozdział poświęcony jest zachowaniu przy stole. Dalej jest mowa o porządku, empatii i higienie, a kończy sie na zdrowiu. W każdym rozdziale są różne ćwiczenia, techniki zachowań, a nawet przepisy kulinarne. Można korzystać z wskazówek autorki, ale można też je wzbogacać o swoje przykłady. Książka jest napisana w taki sposób, że może ją czytać i dziecko i dorosły, który korzysta z niej przy wychowaniu dziecka.
Mnie chyba najbardziej spodobały się przykłady ćwiczeń lub przepisy, z których można skorzystać na codzień. Nie są to jakieś wymyślone czy trudne do zrealizowania propozycje. Z kilku już korzystałam i doskonale się sprawdziły, mimo tego, że moje dzieci są w wieku przedszkolnym. A to chyba najlepiej świadczy o tym jaka ta książka jest dobra. Przykład z życia wzięty 🙂 Serdecznie polecam tę książkę.

Książka ma ponad 200 stron, więc jest dość gruba. Jednak czytając ją ciągle poznajemy nowe zagadnienia, ciągle uczymy się czegoś nowego. Nie ma tutaj czasu na nudę. A szata graficzna i różne wstawki typu, że sami mamy coś napisać, uzupełnić bardzo urozmaicają to wydanie.
Ta książka to nie tylko zbiór i opis dobrych manier, to także wydanie, które pokazuje jak żyć i komunikować się z innymi.

Więcej w recenzji:

Ta książka na pierwszy rzut oka może wydawać się poradnikiem dla rodziców, jennak w mojej ocenie to książka dla całej rodziny, zwłaszcza dzieci. "Jak nauczyć dzieci dobrych manier", to zbiór cennych rad na temat pielęgnowania właściwych zachowań u dzieci.
Zagadnienia podzielono na sześć rozdziałów: Komunikacja, Przy stole, Porządek, Pomyśl o innych, Higiena - zadbaj o siebie, Zdrowie. W każdym z nich znajdziecie informację na temat omawianych zachowań, instruktaż jak przećwiczyć z dzieckiem daną umiejętność oraz zadanie dla specjalisty dobrych manier. W rozdziale na temat zdrowia znajdziecie nawet przepisy na zdrowe przekąski.

Myślę, że każdy rodzic znajdzie w tej książce wiele cennych wskazówek, dzięki którym dzieci z pewnością będą bardziej samodzielne. Warto przeczytać ją najpierw samemu, by uporządkować sobie w głowie nad czym warto popracować z własnym dzieckiem. Mi osobiście otworzyły się oczy na pewne zachowania i umiejętności, których powinnam nauczyć córki, a poniekąd je zaniedbywałam, a przecież sama stosuję je w codziennym życiu.

Całość napisana bardzo przejrzyście i prostym językiem, dzięki czemu możecie się skupić na konkretnym zagadnieniu. Gorąco polecam.

Dobre maniery to nie tylko serwetki ułożone pod linijkę czy spokojne siedzenie i słuchanie jak starszy mówi. To, przede wszystkim, umiejętność zachowania się w danej sytuacji. Coś co pomaga nam się zorganizować, sprawnie załatwić wiele spraw i, paradoksalnie, być bardziej swobodnym w relacjach z innymi ludźmi. Warto zadbać, aby od najmłodszych lat nimi nasiąkać. Pytanie tylko, czy da się nauczyć dzieci dobrych manier w duchu rodzicielstwa bliskości, bez tresury. Jennifer L. Scott podpowiada jak to zrobić.

W książce „Jak nauczyć dzieci dobrych manier” autorka zwraca się bezpośrednio do młodego czytelnika. Bardzo mi się to podoba, bo dzięki temu może on się poczuć wyjątkowo, jak na kursie zorganizowanym specjalnie dla niego. Co prawda nie widzimy prowadzącej, ale w sposobie napisania książki, jest coś takiego, że mamy poczucie, iż w każdej chwili możemy jej przerwać i zadać pytanie. Sięgając po tę publikację warto mieć na uwadze, że dobrze zaangażować dziecko w jej czytanie – czy to samodzielne, czy wspólne – bo to jemu Jennifer L. Scott chce opowiedzieć o dobrych manierach.

Zerknijmy na zawartość książki. Tematy jakie zostały poruszone to: komunikacje, zachowanie przy stole, sprzątanie, empatia, higiena i zdrowie. Rady, które są udzielna można uznać za podstawy – utrzymuj kontakt wzrokowy podczas rozmowy, podziękuj osobie, która przygotowała posiłek, pamiętaj o zjedzeniu śniadania itp. Niby nic trudnego, ale czasami zapominamy o takich drobiazgach. Kluczem do sukcesu jest rutyna. I właśnie najfajniejszym elementem tej publikacji są porady i ćwiczenia, jak ją osiągnąć. Gra typu „kim jestem?” w czasie której nie można odwracać wzroku, losowanie tematów i prowadzenie krótkich rozmówek przy stole oraz innego tego typu propozycje to genialne pomysły na naukę dobrych manier w przyjaznym środowisku, a do tego wspólna zabawa, która scala rodzinę. W książce znajdziemy też kilka zadań manualnych np. pomysły na przygotowanie ozdoby na stół, pierścienia na serwetki, a także proste przepisy.

Jedyna rzecz, którą bym zmieniła to tytuł. Nie wiem jak wam, ale mi określenie „dobre maniery” kojarzy się z dawną szkołą dla dziewcząt, gdzie trzeba było prosto siedzieć bo nauczyciel bił linijka. No może trochę mnie poniosło, ale ma ono w sobie coś sztywnego, a ta publikacja jest bardzo przyjazna i zachęca do zabawy. Na jej stronach pada takie określenie jak Specjalista od Dobrych Manier. Być może warto by było pokombinować coś w tę stronę, żeby od początku dziecko poczuło, że staje się kimś lepszym, wyjątkowym. Jakoś dać znać, że to nie kolejny wykład o przykładnym siedzeniu przy stole i regularnym sprzątaniu pokoju (no ok, może i jego elementy się znajdą),ale sympatyczna rozprawa o mocy dobrych manier.

Przyznam się Wam, że sięgałam po „Jak nauczyć dzieci dobrych manier” z obawą. Jestem z tych rodziców, którzy uważają, że maluchy powinny mieć swobodę, mają prawo się pobrudzić czy porozrzucać swoje zabawki. Książka okazała się tym, czego po niej oczekiwałam, czyli drogowskazem w kierunku grzecznego zachowania – przez które rozumiem wiedzę, jak się zachować, a nie poddaństwo względem opiekunów. Zgadzam się z autorką książki, że rutyna pomaga w utrwalaniu dobrych nawyków i jestem jej wdzięczna za podpowiedzi, jak w ciekawy sposób nad nią pracować.

Z dobrymi manierami jak jest każdy wie. Są obecne ale ze stosowaniem się do nich to bywa różnie, tak samo jak z nauczeniem ich dzieci…bo przecież oczywistością jest, że po jedzeniu trzeba umyć zęby, zabawki po skończonej zabawie albo przed pójściem spać poodkładać na miejsce, a brudne rzeczy zanieść to kosza z praniem itp. ale ta "oczywistość" jest tylko dla nas - rodziców. Dziecko nie ma czasu na takie nic nie znaczące jego zdaniem czynności. Ale jednak dobrze by było aby coś z tego domu wyniosło zanim wywędruje w świat rówieśników….i jak to zrobić? Jak przekazać tą fundamentalną wiedzę, którą nam rodzicom również swego czasu przekazana została??? Jak to zrobić bezkonfliktowo???
Jak radzi autorka poradnika "Jak nauczyć dzieci dobrych manier" - przez zabawę. Prawda stara niemalże jak świat ale zupełnie zapomniana w dzisiejszych, zabieganych czasach.

Z reguły daleka jestem od korzystania z poradnikowej wiedzy a kiedy otrzymałam ten to pierwsze co pomyślałam to to, że będzie to kolejny "sztywny" poradnik….
No i powiem, że bardzo przyjemnie mnie ta książka zaskoczyła. Prosta forma tekstu skierowana wprost do małego czytelnika, ilustracje, gry, zabawy, które mogą pomóc nie tylko w utrzymaniu porządku ale i w panowaniu nad emocjami, tabelki i miejsca na notatki, które starsze dziecko może spisać samemu (młodsze z pomocą rodziców) jak np. gdzie odkładać jakie rzeczy by utrzymać porządek w swoim pokoju a na koniec każdego rozdziału ciekawe rymowanki, które łatwo zapamiętać 😊 a wszystko to by zostać "SPECJALISTĄ OD DOBRYCH MANIER"
Dodatkowym atutem są proste przepisy na potrawy, które można przygotować wspólnie a tym samym spędzić razem trochę czasu oraz garść ciekawostek o znanych postaciach, które zapisały się na kartach historii.

Czy polecam? Tak. Zwłaszcza teraz, kiedy są Komunie, zbliża się Dzień Matki czy Dzień Dziecka 😊 można z powodzeniem wręczyć ją na prezent, oczywiście pod warunkiem, że mamy pewność że osoba obdarowana lubi czytać i że się z tego prezentu ucieszy….😉

"Przyzwyczajenie to druga natura."

Nie czytałam poprzednich książek Jennifer L. Scott, choć zdobyły popularność, nie przepadam za poradnikami, w życiu radzę sobie bez nich. Jednak zainteresowały mnie zapowiedzi wydawnictwa o "Jak nauczyć dzieci dobrych manier", chciałam przekonać się, jak ujęto tytułową tematykę. Teraz już wiem, że to sprytna formuła publikacji, pozornie poradnik dla dzieci, ale tak naprawdę, poradnik dla całej rodziny. Dzieciaki najlepiej uczą się od dorosłych drogą naśladowania, otrzymywania wyczerpujących wyjaśnień, tworzenia zabawnych historii. Ostatnio dużo mówi się o znaczeniu rozmów z dziećmi na temat wyrażania emocji, nikt nie opanuje tej sztuki, potrzebnej w każdym aspekcie życia, bez pełnej znajomości dobrych manier. Nikt nie rodzi się z wiedzą o etykiecie i manierach, trzymaniem porządku i higieny, dbaniem o zdrowie i samopoczucie, troską o innych i chęcią pomocy. Tak jak uczymy się pisać i czytać, tak ćwiczymy poruszanie się w sferze społecznej, usprawniania kontaktów z innymi, aż staną się naturalnymi nawykami w zwykłej codzienności.

Jennifer L. Scott wskazuje kierunki, na których warto się skupić, aby ułatwić sobie życie, czerpać radość z przestrzegania norm, nie usztywniać się na myśl o nich. Przeprowadza przez drogę przełamania się, wykonania pierwszych kroków w stronę dobrych manier, żeby zagościły się w codzienności, przyciągały kolejne, z wiekiem rozwijały się. Proponuje wiele ciekawych motywacji do pracy nad sobą, przezwyciężania złych nawyków, wpajania właściwych wzorców. Podaje mnóstwo wskazówek i porad. Sporą rozpiętość zagadnień oscylujących wokół dobrych manier przedstawia przystępnie, ale nie infantylnie, dostosowuje do potrzeb utrzymania uwagi młodych odbiorców, zaangażowania w biegłość sztuki dobrych manier. Wiadomo, że dzieci najchętniej uczą się poprzez zabawę, pomocne okazują się liczne propozycje ćwiczeń, wprawiać się w nie mogą najpierw z rodzicami lub dziadkami, a później samodzielnie. Większość wprawek znam, wykorzystuję nawet podczas prowadzenia warsztatów z komunikacji dla dorosłych. Dzieci lubią rozwiązywać quizy, brać udział w konkursach, chłonąć ciekawostki, wypełniać pozostawione na stronach przestrzenie zadaniowe, a poradnik to zapewnia, warto zwrócić na niego uwagę.

bookendorfina.pl

"Przyzwyczajenie to druga natura."

Dobre wychowanie naszych pociech

Każdy rodzic pragnie by jego dzieci były dobrze wychowanymi małymi ludźmi. Jak się okazuje wychowywanie dziecka to nie taka prosta sprawa. Trzeba czasu, uwagi i cierpliwości, a przede wszystkim miłości by wychować naszego szkraba tak, by w przyszłości stał się on mądrym i kulturalnym dorosłym.

Z pomocą rodzicom przychodzi Jennifer L. Scott, która w swoim poradniku "Jak nauczyć dzieci dobrych manier" przedstawia w przystępny sposób jak nauczyć dziecko tytułowych dobrych manier. Książka ta jest bardziej skierowana do dzieci właśnie, bądź do wspólnego czytania jej rodziców z dziećmi. Bowiem autorka zwraca się w niej do maluchów.

Poradnik jest doskonale wydany. Zapis rozdziałów, ich struktura, kolorowe wstawki, ilustracje, a także miejsca na notatki dzieci, specjalne zabawy i gry, które pomogą naszym pociechom przyswajać zasady dobrych manier. To wszystko sprawia, że ten poradnik na pewno wyróżnia się wśród poradników o wychowywaniu dzieci i zachęca by po niego sięgnąć. Bo nie odstrasza ani ilością stron ani wyglądem. Kolorowy, przejrzysty, zabawny - czego chcieć więcej.

Czy polecam? Myślę, że tak, będzie on doskonałą lekturą dla starszych dzieciaków, które same sprawnie już czytają, a dla tych młodszych będzie to idealna okazja by spędzić czas z rodzicami i poczytać wspólnie rady autorki i czegoś nowego się nauczyć. Nauka poprzez zabawę, dobrze, że autorka to podkreśla cały czas, bo nie ma nic lepszego niż połączenie tych dwóch dziedzin.

Uroczy poradnik dla dzieci i rodziców. Zauroczy Was swoim wydaniem i nie zanudzi zawartością. Polecam !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Literackiemu.

Dobre wychowanie naszych pociech

Z pomocą rodzicom przychodzi Jennifer L....

• Poradniki
  • Dzieci
  • Do kupienia
  • Popularnonaukowe
  • PORADNIK
  • Rodzicielstwo
  • (1) - Do przeczytania - W PRZYSZŁOŚCI

Dodaj cytat z książki Jak nauczyć dzieci dobrych manier