Moja siła. Jak przerwać krąg przemocy i zacząć życie bez lęku

Okładka książki Moja siła. Jak przerwać krąg przemocy i zacząć życie bez lęku Justyna Moraczewska
Okładka książki Moja siła. Jak przerwać krąg przemocy i zacząć życie bez lęku
Justyna Moraczewska Wydawnictwo: Burda Publishing Polska zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Moja siła. Jak przerwać krąg przemocy i zacząć życie bez lęku
Burda Publishing Polska
2021-04-14
2021-04-14
justynamoraczewska mojasiła

Okładka książki Superfacet. Jak znaleźć właściwego mężczyznę Alina Adamowicz, Justyna Moraczewska
Superfacet. Ja... Alina Adamowicz, Ju...
Okładka książki Superzwiązek. Jak stworzyć dobrą i trwałą relację, która się nie rozpadnie Alina Adamowicz, Justyna Moraczewska
Superzwiązek. ... Alina Adamowicz, Ju...

Po przeczytaniu tej książki musiałam dać sobie kilka dni na przetrawienie.
Chociaż pochłonęłam ją w 3dni, historie tych pięciu kobiet mocno na mnie wpłynęły. Może dlatego, że znam takie sytuacje od podszewki?

Ta książka z całą pewnością nie należy do przyjemnych, życie tych kobiet nie było lekkie, ale w końcu powiedziały "dość" i zawalczyły o lepsze życie dla siebie i swoich dzieci.
Dobrze, że postanowiły przerwać milczenie, a ktoś to spisał, bo takich historii jest masa. Może nawet nie zdajemy sobie sprawy, a ktoś z naszego otoczenia żyje w toksycznym związku, może doświadcza przemocy fizycznej i/lub psychicznej. Trzeba być wyczulonym na drobne sygnały, niuanse, ponieważ takie osoby zazwyczaj wstydzą się i boją mówić głośno co dzieję się w ich domowym "zaciszu". Łatwo przegapić, że ktoś woła o pomoc, zanim dojdzie do tragedii.

Takie książki są potrzebne by inne kobiety wiedziały, że jeśli postawią się swojemu oprawcy dadzą radę. Że ta siła jest w nich!

Po przeczytaniu tej książki musiałam dać sobie kilka dni na przetrawienie.

Książka "Moja siła" należy do tych, obok których nie można przejść obojętnie i bez emocji. Jest to książka pełna bólu i przemyśleń kobiet które przeszły w życiu piekło.

W książce poznajemy historię pięciu kobiet. Każda z nich żyła w kręgu przemocy. Każda z nich znalazła w sobie siłę żeby wyrwać się z toksycznego związku. Każda z nich zaczęła nowe życie. Jedną z takich kobiet była również Autorka, Justyna Moraczewska, która sama przeszła tę drogę, więc wie, co pisze. Daje przykład, daje siłę, daje wiarę, że jest to możliwe.

Od pierwszych stron spodobała mi się forma książki, każda historia zawiera alerty - zaznaczone niepokojące zachowania, sytuacje będące ostrzeżeniem, a które zostały niezauważone lub zignorowane.
Opowieść każdej z kobiet podsumowana jest przez specjalistę, który odpowiadając na pięć pytań wyjaśnia meandry tej trudnej sytuacji. Na końcu znajduje się spis i kontakt do miejsc, w których można znaleźć pomoc.

O tym, że książka jest wyjątkowo pięknie wydana przekona się każdy, kto po nią sięgnię.

Muszę jednak zauważyć, że to nie jest łatwa książka, ciężko czyta się o krzywdach, których doznały bohaterki, o znieczulicy i obojętnośći sąsiadów, a nawet najbliższych, którzy nie reagowali na doskonale im znaną niedolę bohaterek.

Książka na pewno motywuje do działania. Nie bez powodu siła jest kobietą. Pamiętaj ie, że każda z nas jest wyjątkowa, każda z nas może wszystko. Nie jesteśmy idealne. Mamy blizny na ciele i duszy, lecz każda z nich jest naszą historią, znakiem wygranej walki.

Dzisiaj nie będzie uroczych emotek i żartów, dzisiaj czas na temat poważny i ciężki. Zapraszam na recenzję „Moja siła. Jak przerwać krąg przemocy i zacząć życie bez lęku” autorki: Moraczewska Justyna.

Ta pozycja nie należy do łatwych i lekkich. Pomimo pięknego wydania, porusza tematu o których nie chcemy na co dzień rozmawiać i często udajemy ze nie istnieją. Na wstępie zaznaczę że nigdy nie byłam ofiarą przemocy a mimo to z wielką ciekawością sięgnęłam po tą książkę. Nie ze względu na osobiste przeżycia a ze względu na ogromną siłę kobiet. Bardzo lubię poznawać psychologiczne schematy i historie innych osób, które potrafiły wyjść z czegoś co nie jest dla nich dobre. Autorka opowiada o pięciu kobietach, które są uwikłane w problemy i toksyczne relacje i z wielką siłą z nich wychodzą. Bo przemoc nie jedno ma imię, a słowa potrafią sprawić większy ból niż fizyczny.

Autorka pokazuje że w życiu każdej kobiety nie ma miejsca na przemoc fizyczną i psychiczną. Książka opowiada o kobietach które uwolniły się z toksycznych relacji, a także przedstawia rozmowy z ludźmi którzy mogą nam w tym pomóc, m.in.: z radcą prawnym czy instruktorem terapii uzależnień. Kobiety w tej książce opowiadają o swoich przeżyciach, o momentach w których powinna się nam zapalić czerwona lampka. Pokazują jak krok po kroku odeszły od ludzi którzy ściągali ich w dół, gdy były zaślepione bliskością i miłością. Autorka nie ocenia, nie komentuje, zdecydowanie główną rolę przejmują tutaj bohaterki.

Myślę że jest to dobra książka dla każdej osoby która lubi zagłębiać się w tajniki psychologii oraz chce poczuć siłę i moc kobiet. Także przede wszystkim dla tych którzy byli lub są ofiarami niewłaściwych zachowań ze strony bliskich bo może przyczynić się do uratowania ich życia. A może widzicie że w relacji kogoś bliskiego dzieje się coś złego? Warto reagować! Ja zdecydowanie z tej książki wyniosłam sporo wiedzy na przyszłość. Bo pomimo tego że nigdy mnie to nie dotyczyło bezpośrednio, nie wiadomo na kogo trafię w przyszłości na swojej drodze, bądź czy nie podzielę się swoją wiedzą z kimś kto będzie jej potrzebował.

Wydawnictwo: Słowne
Liczba stron: 200
Rok wydania: 2021

Dziś przychodzę do Was z recenzją książki zgoła innej niż te, które czytam zazwyczaj. Książki, która wywołała we mnie morze emocji. Książki, od której nie mogłam się oderwać.

"Moja siła" Justyny Moraczewskiej to niezwykle poruszająca opowieść. Opowieść pięciu kobiet, bardzo różnych, które łączy jeden wspólny mianownik. Przemoc. Wszystkie jej doświadczyły, czy to ze strony swoich rodziców, czy też później ze strony partnerów. Wszędzie tam gdzie powinna być miłość, zaufanie, poczucie bezpieczeństwa, one zaznały upokorzeń, bólu - zarówno fizycznego jak i psychicznego. Każda z nich cierpiała w ciszy, bo było im wstyd poprosić o pomoc. Każda z nich zdecydowała się opowiedzieć o swoich przeżyciach, aby ostrzec inne kobiety. Ostrzec, aby nie bały się prosić o pomoc, aby schowały wstyd w kieszeń i mówiły głośno o swoim piekle. Bo tylko w ten sposób mogą uzyskać pomoc. Autorka poszła o krok dalej - na końcu książki mamy podane na tacy kontakty do wielu instytucji, do których możemy się zwrócić w sytuacji kiedy takiej pomocy potrzebujemy.

To nie jest łatwa pozycja. Wzbudza wiele emocji. Szokuje, wzrusza, a nawet powoduje złość. Jednak jest to książka, którą w mojej ocenie powinien przeczytać każdy i każdy zapewne odbierze zawarte w niej treści inaczej. Ale każdy coś z niej dla siebie wyciągnie. Jedni odważą się mówić o swoich przeżyciach, inni będą uważniejsi na sygnały od innych ludzi, a jeszcze inni być może ustrzegą się od popełnienia życiowego błędu. Ale co najważniejsze każda z tych osób będzie wygrana!

Ja książkę gorąco polecam, nie mogłam się od niej oderwać! Jest bardzo dobrze napisana, jej treść bardzo wciąga, a dzięki krótkim wywiadom z różnymi specjalistami, naprawdę sporo uczy. Mi otworzyła oczy na wiele spraw!

"MOJA SIŁA" JUSTYNA MORACZEWSKA
JAK PRZERWAĆ KRĄG PRZEMOCY I ZACZĄĆ ŻYCIE BEZ LĘKU.

Autorka jest dziennikarką i stylistką. Od 20 lat związana z mediami dla kobiet.
W książce tej przedstawiła nam historię pięciu kobiet, które doświadczały różnorodnej przemocy. Są to niestety prawdziwe historie, które miały miejsce. Ze względów bezpieczeństwa kobiet zostały zmienione im imiona.

Piękne, minimalistyczne wydanie przykuwa uwagę.

Prosty i czytelny język oraz styl powoduje, że lekturę czyta się szybko. Oczywiście ciężko ze względu na poruszaną tematykę i informację czego doświadczały nasze bohaterki.                                                                                                                  Książka została dedykowana każdej kobiecie i ma dać siłę tym, które doświadczają przemocy do zerwania tej toksycznej relacji.
Wiemy, że przemoc przybiera różne formy, nie trzeba być bitym, aby być ofiarą przemocy. Oprócz tej fizycznej często spotykana jest przemoc psychiczna i ekonomiczna.
Każdy rozdział to nowa historia, poznamy więc krótką historię Justyny oraz pięciu kobiet : Sylwii, Anki, Moniki, Agnieszki i Izy.
Kobiety opowiedzą jakie czuły zagrożenia i w których momentach czuły, że zapalają się czerwone lampki ostrzegawcze.
Między poszczególnymi rozdziałami zawarte są tak ważne rzeczy jak :
5 pytań do radcy prawnego,
5 pytań do instruktora terapii uzależnień,
5 pytań do psychoterapeutki,
5 pytań do policjantki,
5 pytań do terapeutki,
i na końcu bardzo ważne numery telefonów i adresy miejsc, gdzie może zadzwonić lub udać się kobieta.

Tym kobietą udało się zerwać z przemocą, chociaż nie było łatwo. Często beż środków do życia, bez dachu nad głową czy pracy, z dziećmi.
Warto się przemóc, pokonać swój strach i wstyd i prosić o pomoc innych. Często znajdują się ci co pomogą.

"To jest książka o tym, jak zatrzymać przemoc".

Bardzo się cieszę, że powstała i mam nadzieję, że da ona siłę wielu kobietą, które tego potrzebują.

Cytaty :
'Zawsze możesz dokonać zmiany i stać się najlepszą wersją samej siebie. W każdym momencie swego życia. Ja zmieniłam swoją rzeczywistość o 180 stopni. Moja droga niech stanie się Twoją siłą".

"MOJA SIŁA" JUSTYNA MORACZEWSKA
JAK PRZERWAĆ KRĄG PRZEMOCY I ZACZĄĆ ŻYCIE BEZ LĘKU.

Autorka jest dziennikarką i stylistką. Od 20 lat związana z mediami dla kobiet.

Wobec tej książki nie przejdziecie obojętni. To idealne zabezpieczenie przed wciągnięciem się w toksyczny związek. Pomaga też i pokazuje jak wyjść z takiej relacji, jest dobrym drogowskazem nie tylko dla nas kobiet, ale także dla przyjaciół, najbliższych żeby wiedzieli jak zareagować, kiedy zobaczą niepokojące symptomy. Dodatkowo każda z tych historii jest też zakończona cyklem pięciu pytań do radczyni prawnej, instruktorki terapii uzależnień, psychoterapeutki i policjantki. Eksperci podpowiadają jak w sposób prawny poradzić sobie w danej sytuacji, co oznacza współuzależnienie oraz jak relacje córki z matką wpływają na jej związki w dorosłości. Na samym końcu autorka umieściła przydatne numery telefonów oraz poleciła aplikację Twój Parasol, która ułatwi nagrywanie i zgłaszanie aktów napaści fizycznej i słownej na policję.

Książka absolutnie wyjątkowa i niezwykle potrzebna. Ogromne gratulacje dla autorki za podjęcie trudnego tematu i przedstawienie pięciu niezwykłych historii obrazujących temat przemocy w rodzinie, która może mieć różne odcienie.

Dziś bez oceny, bo są książki, których zwyczajnie nie chcę oceniać w ten tradycyjny sposób. To książki takie jak ta - niezwykle ważne i potrzebne, o których powinno się mówić jak najwięcej! Poruszające realny i niestety bardzo częsty temat przemocy w rodzinie. A przemoc, jak wiemy, przybiera różne oblicza. Psychicznej. Fizycznej. Seksualnej. Doświadczasz którejś z nich? Myślisz jak wyrwać się z tego koszmarnego kręgu przemocy i spróbować zawalczyć o swoje życie? Być może Justyna @justpassionblog cię do tego zmotywuje.

To 5 różnych historii, w których poznajemy 5 wspaniałych, niezwykle dzielnych kobiet, które przeszły przez piekło. Piekło, w którym możemy się znaleźć też ty i ja. Ciocia. Przyjaciółka. Mama. I bez znaczenia jest to, czy jesteś przebojowa, odważna, pełna optymizmu, czy może od urodzenia jesteś cichą, szarą myszką. Każda z nas może znaleźć się w toksycznym związku, w którym codzienność wypełniona jest przemocą ze strony partnera lub ojca. Bite, poniżane, wyśmiewane, zastraszane, manipulowane... Czy tak wyobrażasz sobie swój związek/rodzinę? Z całą pewnością nie. Więc proszę, odejdź, kiedy tylko masz szansę. Szukaj pomocy gdzie tylko się da!

Historie otwierają oczy, są wstrząsające, czyta się to ciężko. Wielokrotnie zaszkliły mi się oczy i musiałam na chwilę przerywać. To trudna lektura, ale warto poświęcić jej swój czas.

Historie uzupełnione są o "alerty", czyli znaki ostrzegawcze, kiedy to kobiety powinny w swoich relacjach zauważyć pewne niepokojące sygnały. Delikatne, które w miarę upływu czasu eskalowały, czyniąc ucieczkę coraz trudniejszą - aż w końcu wydawać by się mogło (BŁĘDNIE!) że niemożliwą. Znajdziecie tutaj też porady terapeuty, psychoterapeuty, policjantki oraz radcy prawnego. Na końcu znajduje się cały obszerny spis telefonów i ośrodków zajmujących się darmową pomocą wszystkim ofiarom przemocy domowej czy osobom w kryzysie emocjonalnym.

Na koniec chcę jeszcze tylko powiedzieć, że podziwiam wszystkie z was, którym udało się odejść, zmienić swoje życie, przerwać ten krąg przemocy. Jesteście dzielne i dużo silniejsze, niż mogłyście przypuszczać! Wierzę, że teraz będziecie już tylko szczęsliwsze i tego wam życzę z całego serca

Ta książka daje nadzieję. Daje nadzieję na lepsze jutro i na to, że życie każdego z nas może zmienić się i być wspaniałe.

Moja recenzja🗺️:

Problem przemocy dotyczy wielu osób. Zazwyczaj nawet inne osoby nie podejrzewają, że w czyimś domu może rozgrywać się piekło. Że w czyjejś relacji jest bardzo dużo przemocy.

Uważam, że ta pozycja jest dobra dla każdego. Dla osób, które przemocy doświadczają, dla osób, które z nią nie miały styczności, a nawet dla osób, które przemoc stosują - chociażby nieświadomie.
Temat i problem przemocy to coś, o czym trzeba mówić. Trzeba mówić, jak można z takich sytuacji się ratować. Pokazuje, jak rozpoznać toksyczne zachowania i jak różnorodne one są.

Ta pozycja jest piękna, mimo trudnego tematu, o którym mówi. 6 niesamowicie silnych kobiet opowiada w nich swoją historię. Jest to bardzo emocjonalna lektura, moje serce się łamało za każdym razem, gdy czytałam o tych raniących i traumatycznych sytuacjach.
Każda sytuacja była inna, ale każda kobieta doświadczyła przemocy. Każda z form przemocy była inna, raz przemoc stosowali rodzice, raz partnerzy. Każdej z nich udało się taką sytuację zakończyć, co może dać naprawdę mnóstwo nadziei.
Po każdej historii znajduje się 5 pytań do specjalistów - policjantki, terapeutki, psychoterapeutki, instruktora terapii uzależnień, radcy prawnego. Zwracają oni uwagę na to, jak postępować w sytuacji, w której dochodzi do przemocy i jak można pomóc sobie lub osobie doświadczającej przemocy.
Jestem niesamowicie dumna z każdej osoby, której udało zakończyć się relację, która była toksyczna i życzę wiele siły każdej osobie, która dalej w takiej tkwi i przekazuję ogrom wsparcia❤️

Moja recenzja🗺️:

Uważam, że ta pozycja jest dobra dla każdego. Dla osób,...

Mimo wielu trudnych momentach, przykrych historii książka daje siłę, nadzieję i pomaga zauważyć, że doświadczając przemocy, będąc bez pomocy, jest szansa na inne życie.

• Psychologiczne
  • Przeczytane w 2021
  • Do kupienia
  • Do zdobycia
  • Miłość
  • Reportaż

Justyna Moraczewska Moja siła. Jak przerwać krąg przemocy i zacząć życie bez lęku Zobacz więcej