The Girls I've Been

Okładka książki The Girls I've Been Tess Sharpe
Okładka książki The Girls I've Been
Tess Sharpe Wydawnictwo: G.P. Putnam’s Sons Books for Young Readers literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
G.P. Putnam’s Sons Books for Young Readers
2021-01-26
2021-01-26
złodzieje tożsamość

Świetny pomysł na fabułę, wciąga od pierwszych stron i mocno trzyma w napięciu. Ale im dalej w las tym książka siada, a już w ogóle na końcówce sceny pościgów to raczej przypominają film sensacyjny.

Miała dla mnie vibe serialu „Dom z papieru”!
Wciągająca, pełna akcji i ciągłego napięcia. Wspaniali bohaterowie, choć momentami nierzeczywiści.

Sporo w tej książce sytuacji, które realnie nie miałyby prawa bytu, ale czy mi to przeszkadza? Absolutnie nie.

Mały minus za czarne strony w wydaniu, bo momentami czytanie tego było męką…

Miała dla mnie vibe serialu „Dom z papieru”!

Mały minus za czarne strony w wydaniu, bo momentami czytanie tego było męką…

Rewelacja. Historia niesamowita. Bardzo dobrze zbudowane napięcie . Bohaterowi bardzo ciekawi. Wciąga i chce się szybko skończyć żeby poznać zakończenie.

Porusza ciężkie tematy ale są tak delikatnie lizniete że nie wywołały we mnie żadnych emocji szybko się czyta , dużo akcji, silna bohaterka.

Na początku książki poznajemy główną bohaterkę(Nora) , która właśnie udaję się do banku ze swoją dziewczyną(Iris) i byłym chłopakiem(Wes) by wpłacić pieniądze na konto. Jednak , gdy są już w środku dwójka mężczyzn wyciąga broń i bierze wszystkich obecnych na zakładników. Jednak nie mają pojęcia , że Nora jest córką zawodowej oszustki i już od najmłodszych lat pomagała mamie w przekrętach i oszustwach i miała również wiele innych imion. A konkretnie : Rebecca , Samantha , Haley , Katie i Ashley. I mimo , że dziewczyna już dawno porzuciła to życie to teraz musi wykorzystać to czego się nauczyła będąc z matką by Ona , Jej bliscy i reszta zakładników mogli opuścić bank cali i zdrowi. I wychodzi również na jaw , że Iris nie zna przeszłości swojej ukochanej. Z kolei Wes zna. Wychodzi również na jaw , że Nora ma starszą przyrodnią siostrę(Lee) , która również wychowywała się z ich matką i również pomagała w oszustwach(Jeszcze przed narodzinami Nory) , ale udało Jej się uwolnić i , gdy dowiedziała się o Norze przechytrzyła ich matkę i zabrała od Niej Norę , a teraz na zewnątrz znów próbuję ocalić siostrę. Mamy tu również rozdziały z przeszłości i poznajemy tam życie Nory , gdy była z mamą i używała innych imion i jak się okazuję każda dziewczyna ma swoją własną historię. A jedna jest naprawdę tragiczna. Powiem szczerze , że książka cholernie mi się podobała i wciągnąłem się już od pierwszej strony i do samego końca trzymała mnie w napięciu. Sceny w banku są naprawdę świetne i ciągle kibicujemy bohaterce. Polubiłem również Norę , a także Iris. Ich relacja była świetna. Co do Wesa to nie był zły , ale trochę mnie irytował. Na plus również Lee , a ogólnie relacja sióstr również mi się podobała. Naprawdę można było uwierzyć , że są siostrami i się kochają. A sama Lee została ukazana jako taka co zabiję każdego kto skrzywdzi Jej siostrę. A co do zakończenia wątku z bankiem to naprawdę mi się podobało. A ostatnia akcja ciągle trzymała w napięciu. Świetne też było jak w banku trójka bohaterów grała w prawdę i Iris mówiła Norze jak bardzo Ją kocha. A samo zakończenie naprawdę intrygujące i czytelnik zastanawia się co może wydarzyć się dalej. Czy wszystko skończy się po myśli Nory. Czy jednak będzie na odwrót.

1982

Zaskakująca. Wciągnęła mnie. Bardzo szybko się ją czyta. W zasadzie dopiero w połowie odkryłam, że to książka dla młodzieży, ale cała historia wydawała mi się zdecydowanie ponad wiek nastoletni, a sama bohaterka, bardzo dojrzała. Albo może po prostu sprytna i ogarnięta na tyle, że nawet w przypadku bycia zakładniczką nie straci ani mililitra zimnej krwi?
Śmiało mogę ją polecić jak ktoś lubi szybkie tempo, i lub dać się zaskoczyć.

Śmiało mogę ją...

Dobra książka, tyle że przez cały czas nie opuszczało mnie wrażenie, niby czytam nie o 17letniej dziewczynie, lecz o takiej co najmniej 10 lat starszej. Nie wiem, jak się zachowują ludzie, którzy przeszli przemoc fizyczną, psychiczną i emocjonalną, którzy mieli tak pokręconą matkę , ale jednak zdaje się że bohaterka jest o wiele wiele starsza

hihi

hihi

„Byłam wychowywana, by stać się łatwym celem dla innych. Ale wbrew wszystkiemu to ja zostałam myśliwym. Łowczynią, która nigdy nie chybia. Niezależnie od ceny.”

Córka zawodowej oszustki, Nora, znana również jako Rebecca, Samantha, Haley, Katie i Ashley. Sześć dziewczyn. Każda inna. Każda niebezpieczna. Każda tylko na chwilę.

„O cholera, to pierwsza myśl, jaka przychodzi mi do głowy.
Druga to ɴᴀ ᴢɪᴇᴍɪᴇ̨! A trzecia to ᴡsᴢʏsᴄʏ ᴢɢɪɴɪᴇᴍʏ, ʙᴏ ᴢᴀᴄʜᴄɪᴀᴌᴏ ᴍɪ sɪᴇ̨ ᴘᴀ̨ᴄᴢᴋᴏ́ᴡ ᴢ ʙᴇᴋᴏɴᴇᴍ!”

Kiedy trafia wraz z Wesem i Iris w sam środek napadu na bank i zostają zakładnikami, Nora będzie musiała wykorzystać wszystko, czego do tej pory nauczyło ją życie.
„Chyba każdy bez wyjątku uważa się za bystrzejszego od nastoletniej dziewczyny. Nie da się przecenić przewagi, jaką daje umiejętne wykorzystanie tego idiotycznie błędnego przekonania.”
Przestępcy nie mają pojęcia, z kim przyszło im się mierzyć.

🕰️ Cóż ja mogę powiedzieć? Totalnie przepadałam! Świetnie napisana książka YA. Jak sama nazwa wydawnictwa mówi: MUST READ!
Akcja rozgrywa się na początku sierpnia, mimo to, polecam na jesień!

„Rebecca i Samantha były rozgrzewką.
Haley i Katie były na poważnie.
A Ashley?
Cóż, Ashley była niebezpieczna.”

„O cholera, to pierwsza myśl, jaka przychodzi...

Bardzo wciągająca I trzymająca w napięciu jak dobry film sensacyjny. Główna bohaterka jest jak połączenie Jasonea Bourne'a i Nataszy Romanow - poprostu chciało by się nią być. 😄 Fajny styl i forma, autorka miesza wątki i powoli odkrywamy przeszłość tej intrygującej nastolatki.

• Literatura młodzieżowa
  • Kryminał