Bogowie Lema

Okładka książki Bogowie Lema Marek Oramus
Okładka książki Bogowie Lema
Marek Oramus Wydawnictwo: Solaris Seria: Krytycy o Fantastyce publicystyka literacka, eseje
408 str. 6 godz. 48 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Krytycy o Fantastyce
Wydawnictwo:
Solaris
Data wydania:
2016-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-06-01
Liczba stron:
408
Czas czytania
6 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375902631
Średnia ocen

0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mars. Antologia polskiej fantastyki Leszek Błaszkiewicz, Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Kacper Kotulak, Paweł Majka, Jan Maszczyszyn, Tadeusz Meszko, Andrzej Miszczak, Marek Oramus, Tadeusz Oszubski, Romuald Pawlak, Anna Sikorska, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski, Andrzej Zimniak
Ocena 6,9
Mars. Antologi... Leszek Błaszkiewicz...
Okładka książki Fantastyczne opowieści wigilijne Orson Scott Card, David Gerrold, Joe Haldeman, Janet Kagan, Krzysztof Kochański, Marek Oramus, Łukasz Orbitowski, Robert Reed, Rudy Rucker, Kristine Kathryn Rusch, Mirosława Sędzikowska, Connie Willis
Ocena 6,6
Fantastyczne o... Orson Scott Card, D...
Okładka książki Fenix Antologia 8 (4/2019) Paweł Ciećwierz, Szymon Holcman, Marek Oramus, Maciej Parowski, Przemysław Pawełek, Krzysztof Sokołowski, Marek Turek
Ocena 6,5
Fenix Antologi... Paweł Ciećwierz, Sz...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś Stanisław Bereś, Stanisław Lem
Ocena 8,1
Tako rzecze Le... Stanisław Bereś, St...
Okładka książki Zwierciadło Jerzy Illg, Leonard Neuger
Ocena 7,4
Zwierciadło Jerzy Illg, Leonard...
Okładka książki Świat na krawędzi. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski Tomasz Fiałkowski, Stanisław Lem
Ocena 7,1
Świat na krawę... Tomasz Fiałkowski,&...
Okładka książki Odmienny stan świadomości. Historia kultury ecstasy i acid house Matthew Collin, John Godfrey
Ocena 6,9
Odmienny stan ... Matthew Collin, Joh...

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
295
274

Na półkach: ,

CAŁKIEM DOBRE w mojej opinii uzupełnienie WYŚMIENITYCH wywiadów z Lemem (Beresia oraz Fiałkowskiego) o wywiady co nieco "odbrązowujące" Naszego Mistrza przeprowadzone przez Marka Oramusa z amerykańskim tłumaczem Lema, jego byłym austriackim agentem literackim oraz ze Stanisławem Lemem we własnej osobie.

"Bogowie Lema" to również - a może i przede wszystkim - autorska analiza i krytyka wybranych dzieł Lema. Autor "Arsenału" chwilami dość bezpardonowo tutaj traktuje Legendę Światowego SF. Czasami "mówi jak jest" - bez bałwochwalstwa i wydaje się mieć rację w przedstawianych przez siebie niewygodnych faktach, czasami innymi jednak naprawdę szuka dziury w całym i na siłę próbuje zdezawuować teksty i pomysły twórcy "Fiaska".

Po kilkudziesięciu latach od ich pierwszych wydań, nie jest to chyba zbyt sensowne zajęcie (fantastyka z 50-60-70 lat XX wieku rozminęła się z naszą rzeczywistością - i cóż w tym dziwnego? - wszak to był obraz wyobrażeń na miarę nauki/wiedzy tamtych czasów),z drugiej strony sam Mistrz nierzadko sam potężnie się znęcał był nad innymi pisarzami gatunku SF... Ktoś inny zatem wziął i merytorycznie dziabnął jego...

Tylko czy Marek Oramus posiada dość swego pisarskiego autorytetu by móc chwilami bezsensownie jeździć po prozie ŚWIATOWEGO KLASYKA SF? I to w książce wydanej już po jego śmierci - czyli bez możliwości jakiejkolwiek merytorycznej riposty ze strony ocenianego? Nie wydaje mi się szczerze mówiąc ale pewnie każdy ma takie prawo...

Gwiazdka extra za ciekawe i niezłe "fanowskie" opowiadanie "Miejsce na Ziemi", dopowiadające losy Hala Bregga z "Powrotu z Gwiazd" Lema.

"Bogowie Lema" to lektura na przemian: zaskakująca, ciekawa i irytująca zarazem. WARTO ją jednak czytelniczo posiąść by m.in. poznać Mistrza z nieco innej, mniej wygodnej dla niego samego strony. Oramus chwilami naprawdę mnie NIE przekonuje ale summa summarum dobrze że taka książka powstała. POLECAM!

CAŁKIEM DOBRE w mojej opinii uzupełnienie WYŚMIENITYCH wywiadów z Lemem (Beresia oraz Fiałkowskiego) o wywiady co nieco "odbrązowujące" Naszego Mistrza przeprowadzone przez Marka Oramusa z amerykańskim tłumaczem Lema, jego byłym austriackim agentem literackim oraz ze Stanisławem Lemem we własnej osobie.

"Bogowie Lema" to również - a może i przede wszystkim - autorska...

więcej Pokaż mimo to

avatar
693
110

Na półkach: ,

Wcale się nie dziwię,że fani Lema, którzy często mają skłonność do bałwochwalczego stosunku do swego mistrza, mogli być "Bogami Lema" z lekka poirytowani. Prawda jest taka, że Lema się uwielbia lub ignoruje. Ja akurat doceniam jego geniusz, ale uważam,że lekko krytyczne podejście do jego twórczości i odbrązowienie postaci pisarza wcale mu nie zaszkodziło (wszak "tylko gołębie lubią pomniki":)). Dzięki temu można Lema odczytać na nowo. Zwłaszcza inspirująca jest propozycja spojrzenia na jego twórczość z pozycji wojujących feministek ;). Oramus skłonił mnie do ponownej lektury, w temacie "Lem" po latach znowu coś DRGNĘŁO (zainteresowanych odsyłam do roz."Gdzie są komuniści").
Szkoda tylko ,że Lem nie jest tak zakorzeniony w młodszych pokoleniach (może to moje mylne wrażenie, ale moja dziatwa, pomimo usilnych namów z mojej strony, nie jest nim zupełnie zainteresowana). Książka Oramusa, jako że jest napisana przystępnie i z poczuciem humoru, stwarza takie szanse i o to przecież chodzi.

Wcale się nie dziwię,że fani Lema, którzy często mają skłonność do bałwochwalczego stosunku do swego mistrza, mogli być "Bogami Lema" z lekka poirytowani. Prawda jest taka, że Lema się uwielbia lub ignoruje. Ja akurat doceniam jego geniusz, ale uważam,że lekko krytyczne podejście do jego twórczości i odbrązowienie postaci pisarza wcale mu nie zaszkodziło (wszak "tylko...

więcej Pokaż mimo to

avatar
398
61

Na półkach:

Momentami Autor się trochę za bardzo wyżywa na Mistrzu (czyżby jakieś frustracje?),ale ilość ciekawostek to rekompensuje.

Momentami Autor się trochę za bardzo wyżywa na Mistrzu (czyżby jakieś frustracje?),ale ilość ciekawostek to rekompensuje.

Pokaż mimo to

avatar
170
28

Na półkach:

co za żenujący typek z tego Oramusa

co za żenujący typek z tego Oramusa

Pokaż mimo to

avatar
34
7

Na półkach:

Samo to że grafoman Oramus napisał to dopiero po śmierci Lema, świadczy o tym że bał się być może na ostrą ripostę od mistrza którą musiałby niestety przełknąć....ciekawe.

Samo to że grafoman Oramus napisał to dopiero po śmierci Lema, świadczy o tym że bał się być może na ostrą ripostę od mistrza którą musiałby niestety przełknąć....ciekawe.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    40
  • Przeczytane
    39
  • Posiadam
    22
  • 2013
    2
  • Stanisław Lem
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Fantastyka
    2
  • Eseje, listy, biografie literackie, szkice, rozmowy, dzienniki i inne
    1
  • Posiadam Nie Czytałem
    1
  • 2018 Przybyło
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bogowie Lema


Podobne książki

Przeczytaj także