Bogowie Lema

Wydawnictwo: Kurpisz
Bogowie, Lem

Pierwsza po śmierci Stanisława Lema książka poświęcona jego osobie i twórczości, ukazuje odbiegający od przyjętego wizerunek wybitnego pisarza. Lem okazuje się nie tylko myślicielem prostującym drogi cywilizacji, ale także artystą pełnym sprzeczności, nękanym kompleksem niedocenienia, skonfliktowanym z bliskimi współpracownikami (np. z Franzem Rottensteinerem, swym wieloletnim agentem literackim).

moch | 2013-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2013

Wcale się nie dziwię,że fani Lema, którzy często mają skłonność do bałwochwalczego stosunku do swego mistrza, mogli być "Bogami Lema" z lekka poirytowani. Prawda jest taka, że Lema się uwielbia lub ignoruje. Ja akurat doceniam jego geniusz, ale uważam,że lekko krytyczne podejście do jego twórczości i odbrązowienie postaci pisarza wcale mu nie zaszkodziło (wszak "tylko gołębie lubią pomniki":)). Dzięki temu można Lema odczytać na nowo. Zwłaszcza inspirująca jest propozycja spojrzenia na jego twórczość z pozycji wojujących feministek ;). Oramus skłonił mnie do ponownej lektury, w temacie "Lem" po latach znowu coś DRGNĘŁO (zainteresowanych odsyłam do roz."Gdzie są komuniści").
Szkoda tylko ,że Lem nie jest tak zakorzeniony w młodszych pokoleniach (może to moje mylne wrażenie, ale moja dziatwa, pomimo usilnych namów z mojej strony, nie jest nim zupełnie zainteresowana). Książka Oramusa, jako że jest napisana przystępnie i z poczuciem humoru, stwarza takie szanse i o to przecież chodzi.

vattghern76 | 2013-06-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 20 czerwca 2013

CAŁKIEM DOBRE w mojej opinii uzupełnienie WYŚMIENITYCH wywiadów z Lemem (Beresia oraz Fijałkowskiego) o wywiady co nieco "odbrązowujące" Naszego Mistrza przeprowadzone przez Marka Oramusa z amerykańskim tłumaczem Lema, jego byłym austriackim agentem literackim oraz ze Stanisławem Lemem we własnej osobie.

"Bogowie Lema" to również - a może i przede wszystkim - autorska analiza i krytyka wybranych dzieł Lema. Autor "Arsenału" chwilami dość bezpardonowo tutaj traktuje Legendę Światowego SF. Czasami "mówi jak jest" - bez bałwochwalstwa i wydaje się mieć rację w przedstawianych przez siebie niewygodnych faktach, czasami innymi jednak naprawdę szuka dziury w całym i na siłę próbuje zdezawuować teksty i pomysły twórcy "Fiaska".

Po kilkudziesięciu latach od ich pierwszych wydań, nie jest to chyba zbyt sensowne zajęcie (fantastyka z 50-60-70 lat XX wieku rozminęła się z naszą rzeczywistością - i cóż w tym dziwnego? - wszak to był obraz wyobrażeń na miarę nauki/wiedzy tamtych czasów!), z...

Ijon_Tichy | 2016-10-25
Przeczytana: 25 października 2016

Momentami Autor się trochę za bardzo wyżywa na Mistrzu (czyżby jakieś frustracje?), ale ilość ciekawostek to rekompensuje.

m-o-07 | 2015-10-06
| 2015-07-31