Koniec końca historii

Okładka książki Koniec końca historii Jacek Bartosiak
Okładka książki Koniec końca historii
Jacek Bartosiak Wydawnictwo: Nowa Konfederacja Seria: Kroniki Międzyepoki publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Kroniki Międzyepoki
Nowa Konfederacja
2020-12-01
2020-12-01
Geopolityka

Historia Do Rz... Jacek Bartosiak, Łu...
Okładka książki Wojna o Ukrainę. Wojna o świat Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz
Wojna o Ukrain... Jacek Bartosiak, Pi...
Okładka książki Układ Sił 40/2023 Jacek Bartosiak, Dariusz Dachowicz, Sławosz Grześkowiak, Chris Miller, Tomasz Rydelek
Układ Sił 40/2023 Jacek Bartosiak, Da...

Przedruk wcześniej opublikowanych tekstów publicystycznych, część w skróconej formie. Niektóre teksty mają tu ledwo 2 akapity xD
Treść to futuryzm, zachwyty nad wspaniałymi Chinami, nadawanie na dekadencki, upadający Zachód, niezbyt mądre komentarze nt. wojskowości oraz bardzo prymitywne wtrącenia historyczne na poziomie szkoły podstawowej. 90% z tego co tu napisano brutalnie zweryfikowała rzeczywistość. Zwłaszcza po 2022 roku. Do tego bardzo dużo buzzwordów.
Chamski cashgrab pod największych kultystów sekty autora.

Ciężka lektura. Porusza bardzo wiele wątków i zależności, nie wszystkie autor jasno przedstawia, a niektórych następstw czytelnik musi domyślić się sam. Dodatkowo przeskakiwanie od astropolityki, do polityki międzynarodowej i handlowej Polski z XVI wieku, stanowi nie lada wyzwanie, a odnalezienie się w opisie wojny, o której dopiero pod koniec rozdziału dowiadujemy się, że jest wojną hipotetyczną, jest autentycznie ciężkie. Dosłownie - to nie jest lekka lektura na "wieczór". Trzeba w nią włożyć sporo wysiłku i umiejętności, analizując, przesiewając i wartościując podane w niej informacje.

Jak to zwykle - moim zdaniem - u autora. Ciekawy temat, ale... Mam wrażenie, że Jacek Bartosiak ma się za najmądrzejszego na świecie i tylko wszyscy wokół się mylą. To mi przeszkadza!

Felietony te czytane osobno uznałbym za interesujące omówienie zagadnień geopolitycznych dla laików, ale w formie książkowego zbioru były dla mnie niestrawne. Zbyt często pojawiały się te same zagadnienia przedstawiane w ten sam sposób.
Najciekawszym doświadczeniem było obserwowanie z perspektywy czasu jak prognozy Bartosiaka mają się do rzeczywistości.
Słaby technicznie lektor audiobooka nieradzący sobie z nazwami obcymi, których w książce o geopolityce nie brakowało, oraz wyrazami wielosylabowymi.

Słaby technicznie...

Pamiętam, że kilka lat temu Bartosiak był dla mnie objawieniem. W końcu nie trzeba było przedzierać się przez pisane lub wygłaszane dość hermetyczną angielszczyzną popisy, przeważnie amerykańskich, geopolityków. Znalazł się ktoś, kto potrafił zajmująco opowiadać o istotnych kwestiach, „lokalizować” geopolityczne prawdy, dzielić swoją wiedzą i przemyśleniami. W dodatku miało się wrażenie, że nie ograniczają go żadne zobowiązania wobec polityków czy biznesu. Z niecierpliwością czekałem na kolejne filmiki na YT. Aż przedawkowałem. Przesyt, poczucie wtórności i samouwielbienia autora sprawiło, że poszedłem na odwyk od Bartosiaka.

Wróciłem po latach i stwierdzam, że pan Jacek pozostał panem Jackiem. Bartosiak nadal w dużych dawkach staje się niestrawny. Rozumiem, że ta publikacja jest pewnie pewnego rodzaju recyclingiem publikacji prasowych i internetowych, ale trochę wstyd, że dobrano je tak, że pełne są repetycji. Dodatkowa gwiazdka o przyczynach, ograniczeniach i konsekwencjach nowego wyścigu w kosmos.

Prostacka, i toporna, wstyd ogarnia na myśl, że ktoś Tych ludzi promuje.

Prostacka, i toporna, wstyd ogarnia na myśl, że ktoś Tych ludzi promuje.

Bardzo ogolnikowo opisane, wybiorcze fakty, podporzadkowywanie faktow to zalozonej tezy, analiza tematu na poziomie debatu pod budka z piwem. Dobra dla tych ktorzy i tak "wszystko wiedza" i tylko potrzebuja potwierdzenia. nie polecam .

Tematyka tej książki ma ogromny potencjał, którego moim zdaniem Jacek Bartosiak nie wykorzystał do końca. Nie chodzi tutaj o kwestie merytoryczne, ponieważ wiedzę na temat geopolityki autor ma ogromną, ale chodzi o formę przekazu. Zdania są rozwleczone, dodatkowo autor używa bardzo skomplikowanego języka, dużo jest też anglicyzmów. Moim zdaniem mógł do napisać prostszym językiem i krótszymi zdaniami, dzięki czemu przekaz byłby znaczenie łatwiej przyswajalny, a przecież w geopolityce chodzi przede wszystkim o jasne i czytelne konkrety.

Mam dylemat. Dość duży. Nie wiem jak mam tą książkę ocenić.

Pod względem wiedzy to bardzo bogate źródło informacji. Pan Jacek Bartosiak to z pewnością czołowa postać polskiej geopolityki i raczej nie wypada tej kwestii podważać.
Rozdziały poruszają tematy bardzo ważne. Niejednokrotnie jest to być albo nie być w polityce zagranicznej państwa. Tematy pozwalają szerzej i z innej perspektywy spojrzeć na nasze życie i przyszłość. Pomijając to, że Pan Jacek przewidział w swoich analizach wiele sytuacji, które mają miejsce dziś.

Mam jednak problem z formą ich przekazu. Zdania są rozwlekłe i ich ubogacona forma może wprowadzać chaos w próbie zrozumienia kontekstu lub myśli przewodniej. Dla osób zaznajomionych z publikacjami Pana Jacka to nie będzie [zapewne] stanowić problemu, lecz dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z polityką zagraniczną może to być nie lada wyzwaniem.

Zawsze będę podawał za wzór Pana Johna Measheimera i Pana Bogdana Góralczyka, jako autorów którzy posługują się prostym językiem na tematy trudne. Mam wrażenie, że tak byłoby o wiele lepiej.

Wiedza i doświadczenie zawarte w książce: 9
Formą ich przekazania: 5

Mam dylemat. Dość duży. Nie wiem jak mam tą książkę ocenić.

Mimo, że wydarzenia ruszyły z kopyta i część dziagnoz ma już stan realizacji, to bardzo wartościowy zbiór publicystyki autora.

• Audiobooki
  • Geopolityka

Dodaj cytat z książki Koniec końca historii