Noc spowiednika. Paradoksy małej wiary w epoce postoptymistycznej.

Tłumaczenie: Andrzej Babuchowski
Wydawnictwo: Księgarnia św. Jacka
Noc Zpovědníka. Paradoxy malé víry v postoptimistické době.
978-83-7030-534-5
religia
Snoopy

W epoce postoptymistycznej, wśród nadreńskich lasów powstała książka diagnozująca świat, którego echo dociera zza krat konfesjonału. Towarzysząc człowiekowi z perspektywy spowiednika Halik próbuje pokazać, że kryzys świata i religii może stać się szansą, wezwaniem do „wypłynięcia na głębię”. Mierzenie się z kryzysami jest bowiem „drogą naśladowania Tego, który nie cofnął się przed ciemnością ogrodu Getsemani (…)”. Paradoks wiary może stać się „kluczem do zrozumienia duchowej kondycji i wyzwań naszej epoki”.

Wojciech Gołębiewski | 2016-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2016

PASJONUJĄCA LEKTURA! NIE LĘKAJCIE SIĘ!!! SPRÓBUJCIE!!
Ks. Tomasa Halika, zwanego czeskim Tischnerem, recenzowałem "Cierpliwość wobec Boga. Spotkaniw wiary z niewiarą: (10 gwiazdek) oraz "Teatr dla aniołów. Życie jak religijny eksperyment". Tak jak tam zaznaczyłem, Halika się nie czyta, Halika się studiuje

HALIK Tomas /1948- /, konwertyta, potajemnie wyświęcony w 78, ksiądz kat., dr fil, psychologii i teologii. „ Czeski Tischner”. W krakowskim WAM wydano „Przemówić do Zachariasza”/2005/. W późniejszej książce pt „Noc zpovednika. Paradoxy male viry v postoptimisticke dobe” czytamy:
„HUSSERL napisał, że ci, których kochaliśmy, właściwie nie umierają - czujemy stale, jak patrzą przez ramię, i zastanawiamy się, czy aprobują, czy też ganią nasze postępowanie. ....Modlić się - znaczy uświadomić sobie, że jestem widziany...

poznanianka | 2011-02-18
Przeczytana: czerwiec 2010

Z tego co pamiętam to znalazłam ks. Halika w bibliografii jednej z książek pana Hołowni. Potem z kolei znalazłam Noc spowiednika na bibliotecznym regale.

Ks. Tomáš Halík to czeski ksiądz katolicki, wyświęcony potajemnie w 1978 r. Psycholog, filozof i teolog, wykładowca na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola w Pradze, duszpasterz i rektor kościoła akademickiego.

Nazywany czeskim Tischnerem, na wszystkich (?) zdjęciach znajdujących się na okładkach swoich książek występuje bez sutanny.

Sutanna (a raczej jej brak) jest wbrew pozorom bardzo ważna. Zasadniczo nie lubimy księży bez sutanny w sytuacjach kiedy występują jako księża (niekoniecznie z pubie przy piwie, zresztą o piwie za chwilę). Znam takich, którzy, biorąc pod uwagę polecenie przez pana Hołownię i brak odpowiedniego stroju, nigdy w życiu nie sięgnęliby po twórczość Tomasa Halika. Bo to nigdy nie wiadomo i strach, żeby herezji nie przeczytać. Ja aż tak podejrzliwa i strachliwa nie jestem, więc wypożyczyłam,...

Patryk Mataniak | 2016-02-15
spb | 2015-06-28