Noc spowiednika. Paradoksy małej wiary w epoce postoptymistycznej.

Okładka książki Noc spowiednika. Paradoksy małej wiary w epoce postoptymistycznej. Tomáš Halík
Tomáš Halík Wydawnictwo: Księgarnia św. Jacka religia
religia
Noc Zpovědníka. Paradoxy malé víry v postoptimistické době.
Księgarnia św. Jacka
2007-01-01
2007-01-01
978-83-7030-534-5
Andrzej Babuchowski
religia duchowość chrześcijaństwo Kościół katolicki XX wiek

Okładka książki Prosta modlitwa Joachim Badeni OP, Alina Petrowa-Wasilewicz
Prosta modlitwa Joachim Badeni OP, ...
Okładka książki Nad przepaściami wiary Elżbieta Adamiak, Wacław Hryniewicz OMI, Józef Majewski
Nad przepaścia... Elżbieta Adamiak, W...
Okładka książki Tischner czyta Katechizm Józef Tischner, Jacek Żakowski
Tischner czyta... Józef Tischner, Jac...

Książka tylko dla ludzi inteligentnych - inni jej nie zrozumieją (żeby nie było, że się za taką uważam - momentami miałam problemy z nadążaniem za tokiem myśli Autora ;)).
W dodatku: tylko dla zainteresowanych wiarą i Kościołem - inni jej nie docenią lub się nią znudzą.
Z góry ostrzegam, że nie czyta się jej łatwo ani szybko (a jeśli szybko, to nie wierzę, że jest to czytanie ze zrozumieniem).
Ujęło mnie podejście Autora do wiary chrześcijańskiej. BARDZO mnie ujęło. Jest nietypowe, a przy tym wydaje mi się takie... prawdziwe w naszej skomplikowanej rzeczywistości.
Polecam.

PASJONUJĄCA LEKTURA! NIE LĘKAJCIE SIĘ!!! SPRÓBUJCIE!!
Ks. Tomasa Halika, zwanego czeskim Tischnerem, recenzowałem "Cierpliwość wobec Boga. Spotkaniw wiary z niewiarą: (10 gwiazdek) oraz "Teatr dla aniołów. Życie jak religijny eksperyment". Tak jak tam zaznaczyłem, Halika się nie czyta, Halika się studiuje

HALIK Tomas /1948- /, konwertyta, potajemnie wyświęcony w 78, ksiądz kat., dr fil, psychologii i teologii. „ Czeski Tischner”. W krakowskim WAM wydano „Przemówić do Zachariasza”/2005/. W późniejszej książce pt „Noc zpovednika. Paradoxy male viry v postoptimisticke dobe” czytamy:
„HUSSERL napisał, że ci, których kochaliśmy, właściwie nie umierają - czujemy stale, jak patrzą przez ramię, i zastanawiamy się, czy aprobują, czy też ganią nasze postępowanie. ....Modlić się - znaczy uświadomić sobie, że jestem widziany - i być może spojrzenie oczu tak wielu ludzi, dla których żywię miłość i szacunek, pomaga mi w owym niełatwym zadaniu, jakim jest szukanie woli Bożej. ...Program, nazwany po orwellowsku „BIG BROTHER” cechuje ...niestosowność, gdyż która tkwi w zabawie we wszechobecne oko - i jest to coś, co człowiekowi naprawdę nie przystoi i nie przysługuje..”.
O WOLNOŚCI: „...wolności nie mylić ze SWAWOLĄ - uczy św. Paweł..”.
O KATOPOLAKACH: „Ci katolicy.. mają stereotyp... ...ŻYDOWSKO-MASOŃSKIEGO SPISKU... - i nic mądrzejszego nie są już w stanie wymyślić”.
O KOŚCIELNEJ ANATEMIE: „Wielu „nauczycieli wiary” w Kościele miało... ...problemy z biskupami... Również teksty św. Tomasza były.. ..potępione przez kościelne autorytety. Paryski uniwersytet potępienie wycofał po jego kanonizacji, a OXFORD nie zrobił tego nigdy”.
O KOŚCIELE NA ROZSTAJU: „Kościół w wielu państwach znalazł się dziś na rozstaju: albo przeważy w nim „pospolity katolicyzm” /typu polskiego Radia Maryja czy czeskiego ruchu D.O.S.T./, redukujący Kościół do sekciarskiej, nacjonalistyczno - klerykalnej, antyeuropejskiej /a czasem także antysemickiej/ dziwacznej postaci na marginesie społeczeństwa, albo będą go prowadzić i reprezentować osobowości, które wzbudzają wśród ludzi szacunek...”
POLECAM!!

PASJONUJĄCA LEKTURA! NIE LĘKAJCIE SIĘ!!! SPRÓBUJCIE!!

HALIK Tomas /1948- /,...

Z tego co pamiętam to znalazłam ks. Halika w bibliografii jednej z książek pana Hołowni. Potem z kolei znalazłam Noc spowiednika na bibliotecznym regale.
Ks. Tomáš Halík to czeski ksiądz katolicki, wyświęcony potajemnie w 1978 r. Psycholog, filozof i teolog, wykładowca na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola w Pradze, duszpasterz i rektor kościoła akademickiego.
Nazywany czeskim Tischnerem, na wszystkich (?) zdjęciach znajdujących się na okładkach swoich książek występuje bez sutanny.
Sutanna (a raczej jej brak) jest wbrew pozorom bardzo ważna. Zasadniczo nie lubimy księży bez sutanny w sytuacjach kiedy występują jako księża (niekoniecznie z pubie przy piwie, zresztą o piwie za chwilę). Znam takich, którzy, biorąc pod uwagę polecenie przez pana Hołownię i brak odpowiedniego stroju, nigdy w życiu nie sięgnęliby po twórczość Tomasa Halika. Bo to nigdy nie wiadomo i strach, żeby herezji nie przeczytać. Ja aż tak podejrzliwa i strachliwa nie jestem, więc wypożyczyłam, przeczytałam.
I to co w niej znalazłam było, w dużej części, zapisem moich przemyśliwań. Począwszy od nieufności do wielkich, religijnych, spontanicznych zgromadzeń młodzieży katolickiej (chodzi tu szczególnie o fakt, że nic za nimi nie idzie, oprócz dobrej zabawy a i katolickość niektórych stoi pod ogromnym znakiem zapytania). Poprzez zauważanie w wielogodzinnych naradach dotyczących złego stanu Kościoła (w Czechach ma on się naprawdę źle) braku sensu, gdyż oprócz narzekań, pesymistycznych prognoz i wspominania dobrych, starych czasów nic z nich nie wynika. Aż do pochwały dla odrobiny relaksu i drobnych przyjemności (tu warto zauważyć,że, wg ks. Halika, lepiej niż obecność na nudnym księżowskim spotkaniu wpłynie na jego samopoczucie piwo w barze - to jeden z najkomiczniejszych fragmentów tej książki ;) ).
Ale to nie jest książka śmieszna. Ma kształt luźnych refleksji księdza, konkretniej spowiednika, nad aktualną sytuacją. Na konkretnych przykładach autor wyjaśnia pewne mechanizmy funkcjonujące w społeczeństwie. To książka pisana z dystansem, w domku zaszytym gdzieś w ciemnym lesie, daleko od szumu, gwaru i zabiegania.
Można się z poglądami ks. Halika zgadzać lub nie, ale chyba trudno przejść bok nich obojętnie. Trudno się jednak w trakcie czytania bulwersować, spokój i wyważony ton sprawiają, że podchodzi się do pewnych spraw bez "świętego oburzenia". A potem przychodzi refleksja, że to co czytam napisał człowiek pracujący w Kościele, który został spisany na straty, czyli tu, u nas nie jest jeszcze tak źle, żeby nie mogło być gorzej.
Nie taki ksiądz bez sutanny straszny jak go malują. Herezji nie ma. Można czytać.

...

• Filozofia, religia, kultura
  • Duchow-ość
  • Psychologia i duchowość
  • Psychologia, duchowość, światopogląd
  • Chwilowo odłożone

Tomáš Halík Noc spowiednika. Paradoksy małej wiary w epoce postoptymistycznej. Zobacz więcej