Zombie-nauka. Jeszcze więcej ikon ewolucji

Okładka książki Zombie-nauka. Jeszcze więcej ikon ewolucji Jonathan Wells
Okładka książki Zombie-nauka. Jeszcze więcej ikon ewolucji
Jonathan Wells Wydawnictwo: Fundacja En Arche Seria: Seria Inteligentny Projekt popularnonaukowa
popularnonaukowa
Seria Inteligentny Projekt
Zombie Science: More Icons of Evolution
Fundacja En Arche
2020-11-16
2020-11-16
Małgorzata Guzowska

Okładka książki Projekt życia. Odkrywanie oznak inteligencji w układach biologicznych William A. Dembski, Jonathan Wells
Projekt życia.... William A. Dembski,...

Książka jest rozszerzeniem Ikon Ewolucji, tego samego autora.
Autor omawia w niej co się zmieniło od czasu jego publikacji, co się nie zmieniło pomimo deklaracji wydawców podręczników, że się zmieni, oraz pokazuje stare i nowe ikony ewolucji, wskazując na liczne wypowiedzi i badania które pokazują, że to co się serwuje w podręcznikach szkolnych do biologii [przynajmniej w Ameryce] przeczy badaniom naukowym czym owe podręczniki są jedynie propagandówką i niczym więcej.

Dr biologii Jonathan Wells wskazuje na liczne "ikony" pokazując przy tym, że nie tłumaczą one niczego tylko mają za zadanie wytworzyć złudne wrażenie ewolucji [przejść między gromadami zwierząt]. Zadaje również pytania na bazie faktów jak budowa waleni, jak mogły powstać systemy biologiczne nieredukowalnie złożone, czyli nie mogły powstać poprzez darwinowski system ewolucji [odwołuje się tym trochę do idei prof. biochemii Michaela Behe'go, jeśli ktoś nie wie czym owa nieredukowalność jest to polecam kupić i przeczytać książkę prof. Behe'go "Czarna skrzynka Darwina"].

Wydanie jak zawsze na najwyższym poziomie, wydawca widać bardzo szanuje książki wydając je w twardej oprawie, szyte z idealnie dobranymi kolorami.

Im więcej czytam przeciwników i zwolenników ewolucji darwinowskiej tym bardziej idę w stronę przeciwników, gdyż oni mają lepsze argumenty i jeśli ktoś odrzuci jak ja kiedyś uprzedzenia i będzie chciał zrozumieć inną stronę to dojdzie do podobnych wniosków zapewne, chyba że będzie miał lepsze argumenty i wiedzę, której ja obecnie nie posiadam na rzecz prawdziwości ewolucji darwinowskiej. Te wszystkie opinie, że to "pseudonaukowe wydawnictwo" nie są warte nawet funta kłaków, wystarczy mi, że ktoś mówi że autorzy to fundamentaliści chrześcijańscy, to już wiem, że taki ktoś kompletnie nie zna osób które tam publikują jak dr Michael Denton, który jest agnostykiem, albo książka Thomasa Nagela, który jest ateistą. No, ale mechanizm psychologiczny jak widać u niektórych dobrze działa, albo nie czytali oni żadnej książki albo czytali z brakiem zrozumienia czytanego tekstu. A oskarżanie, że piszą to "fundamentaliści chrześcijańscy' jest najbardziej rozbrajające dla kogoś kto czyta owe książki, gdzie są podane konkretne badania i publikacje naukowe. A rozumiem takim osobom nie przeszkadza ateistyczny fundamentalista dr Richard Dawkins? Tu nagle jego fundamentalizm i maksymalnie skrajna antyreligijność, jego fanatyzm ateistyczny już tym osobom nie przeszkadza prawda? Tu już nie ma znaczenia, no bo przecież mówi jak ja chcę więc są już inne standardy brane, co?

Naprawdę nie potrafię zrozumieć argumentacji darwinistów. Zachowują się jak fanatycy religijni broniąc darwinistycznej ewolucji, twierdząc, że nauka musi być poddawana krytyce. Widać albo dla nich darwinizm nie jest nauką, bo nie podlega krytyce, albo podlega krytyce ale tylko jeśli nie krytykuje się darwinizmu. I właśnie tacy ludzie piszą recenzje, że to "pseudonaukowe brednie ładnie wydane", ale ja nie znalazłem nigdzie żadnego merytorycznego uzasadnienia czym daje to wyraz, że piszą to fanatycy sfrustrowani, że ich niepodważalny dogmat może upaść. I tak jest w każdej książce z tego wydawnictwa. Ciągły bełkot, że to nie naukowe ale nikt nie potrafi jak na razie tego pokazać.

Kończąc książka jest bardzo dobra, chociaż dotyczy stricte propagandy w podręcznikach, a nie stricte krytyki samej ewolucji darwinowskiej, choć o nią zahacza, pokazując że ewolucja darwinowska nie jest niepodważalnym dogmatem, a jej przedstawienie młodym ludziom bazuje nie na uczciwości, a na klasycznej zwykłej propagandzie i mówi coś co sami naukowcy odrzucają nieraz już od lat.

Książka jest rozszerzeniem Ikon Ewolucji, tego samego autora.

• 0 Posiadam
  • Popularno-Naukowe