Wbrew fali

ISA
2007-02-01
2007-02-01
Marek Pawelec
Ringo Wbrew fali wojny rady talbot

Okładka książki Wrota piekieł. Księga II Linda Evans, David Weber
Wrota piekieł.... Linda Evans, David ...
Okładka książki W martwym terenie David Weber, Steve White
W martwym terenie David Weber, Steve ...
Okładka książki Warta na Renie Tom Kratman, John Ringo
Warta na Renie Tom Kratman, John R...

Szkoda, nawet bardzo.
Autor w pierwszym tomie stworzył solidne fundamenty na kawał dobrej fantastyki. W drugim tomie zaczęło już to powoli pękać, ale dopiero w części 3 wszystko rozpadło się w cholere.
Pierwsza połowa książki to po prostu nuda i skupia się głównie na Edmundzie reorganizujqcym całą flotę, epizodycznie pojawia się Herzer i Megan.
Druga połowa jest ciekawsza, jednak i tak wypada to wszystko blado.
Potencjał był tutaj ogromny, nazwa serii to "Wojny rady" a tej tutaj było raptem kilka stron, pomijając te dłuższe rozdziały z Megan.
Z tego co widzę tom 4 jest bardzo krótki, ale nieprzetłumaczony, więc spodziewam się że będzie to jeszcze większy zawód.
Tym sposobem serię Pana Ringo można dodać do długiej listy zmarnowanych potencjałów na świetne zapowiadające się cykle fantastyki.

Szkoda, nawet bardzo.
Druga połowa jest ciekawsza,...

3 tom ,,Wojen Rady", ostatni wydany w Polsce. Po lekturze trzech tomów utwierdziłem się w przekonaniu, że naprawdę ciekawy koncept (zaawansowany świat przyszłości, gdzie technologia jest równoznaczna z magią, inne rasy to po prostu efekty modyfikacji genetycznych, a po całkowitym resecie ludzkość od nowa musi przejść poszczególne ,,epoki" postępu),został koncertowo zmarnowany. Pełno dłużyzn, nużące, drobiazgowe, techniczne opisy rzeczy typu reorganizacja obozu wojskowego, życie na okręcie wojennym czy szkolenie lotników wiwern, tak naprawdę mało akcji (fragment z Megan i Paulem oraz końcówka z Rachel i Nowym Przeznaczeniem to tak naprawdę jedyne dwa momenty, kiedy się nieco ożywiłem) - nawet wielką końcową bitwę czytało się jakoś tak... niemrawo. Poza tym już dawno wiemy, że wykres funkcji chuci Herzera dąży do nieskończoności i nie trzeba nam o tym ciągle przypominać, panie Ringo. Szkoda, że nie pojawił się Królik-Pogromca Telemarketerów, za to (niestety) Bast wpadła pochędożyć, jak zwykle. Inni Członkowie Rady pochowali się i ni widu ni słychu o nich - z tych złych, poza Bowmanem, mamy ze dwie wzmianki o Chansie, Celine siedzi gdzieś i produkuje orków, Demon i reszta ferajny przepadli i słuch o nich zaginął.
Naprawdę cieszę się, że to koniec mojej wątpliwej przygody z tym cyklem. Zapowiadało się obiecująco, a wyszło... no cóż.

Ostatnia wydana w Polsce, ale przedostatnia w ogóle, część cyklu zapoczątkowanego przez "Tam będą smoki". Kontynuacja losów bohaterów, jak zwykle wartka akcja pełna bitew morskich i lądowych z wielką, jak się zdaje ostateczną bitwą na koniec. Do tego, jak to w tym cyklu, książka jest zabawna, trochę niegrzeczna i tym razem także romantyczna.
Wydawnictwo, które wypuściło trzy części cyklu "Wojny Rady" niestety zawiesiło działalność, czwartą część można zatem poznać jedynie w oryginale. Nie śmigam dobrze po angielsku ale na pewno spróbuję.

Wydawnictwo, które...

zachęcony pierwszą częścią, lekko zniechęcony drugą zabrałem się za trzecią część wojen rady
i moim zdaniem ta książka jest pośrednikiem w jakości pomiędzy nimi
zauważyłem jednak że z każdą kolejną częścią skala akcji się zwiększa
w części pierwszej mowa była o jednostkach druga o setkach ludzi
natomiast tutaj mamy do czynienia z skalą globalną
zabieramy się za całe kampanie między frakcjami a nie pojedyńcze potyczki jak to było w poprzednikach.
ano i sorki za tą wulgarność
ale kiedy w końcu Herzer dobierze się do Rachel
panie Johny prosze nie trzymać nas w napięciu przez 3 książki
niestetyż ostatnia część jest tylko po angielsku czyli prawdopodobnie poza moim zasięgiem

i moim zdaniem ta książka jest pośrednikiem w jakości pomiędzy nimi
zauważyłem jednak że z każdą kolejną częścią skala akcji się zwiększa
w części pierwszej mowa była o jednostkach druga o setkach ludzi
natomiast tutaj mamy do czynienia z skalą globalną
zabieramy się za całe...

Wbrew fali ostatnia część serii Wojny Rady biorąc pod uwagę poprzednie części to Wbrew fali wypada niekorzystnie.

Powiem,tak.Cieszę się,że ten cykl już się kończy.Bo,z tomu na tom.Coraz gorzej.
Niestety,tom trzeci mnie zawiódł.
I to,bardzo.I co z tego,że było tyle stworów ?
Jak,one mnie nie wciągały.
Raczej nie wrócę,do czytania.

Powiem,tak.Cieszę się,że ten cykl już się kończy.Bo,z tomu na tom.Coraz gorzej.
Niestety,tom trzeci mnie zawiódł.
I to,bardzo.I co z tego,że było tyle stworów ?
Jak,one mnie nie wciągały.
Raczej nie wrócę,do czytania.

"To dobra książka, czytaj dalej" jak głosił napis ołówkiem na jednej z kart książki, którąś kiedyś czytałam. Z tą jest podobnie :S

• Science Fiction
  • Smoki