Niezniszczalna nadzieja

Okładka książki Niezniszczalna nadzieja Elizabeth Camden
Okładka książki Niezniszczalna nadzieja
Elizabeth Camden Wydawnictwo: Dreams Cykl: Nowojorskie kobiety (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Nowojorskie kobiety (tom 3)
A Desperate Hope
Dreams
2021-03-08
2021-03-08
powieść obyczajowa romans romans historyczny fikcja historyczna romans chrześcijański powieść chrześcijańska powieści chrześcijańskie obyczajowe

Solidna, typowa dla Camden powieść. Na plus dość jak na nią nietypowy wątek miłosny, bo chyba dopiero po raz drugi z ośmiu jej książek, które przeczytałam, mamy do czynienia z parą, która była razem w przeszłości, ale zostala rozdzielona. Jest taki sentymencik przy czytaniu.

W powieści “Niezniszczalna nadzieja” poznajemy Eloise, zaradną księgową, która uwielbia swoje spokojne i stabilne życie w Nowym Jorku oraz Alexa, burmistrza miasteczka Duval Springs. Dawniej byli oni ze sobą bardzo blisko, jednak musieli oni ukrywać swoje uczucie. Kiedy wszystko wyszło na jaw, młodzi zostali rozdzieleni. Po latach, przyszłość Duval Springs wisi na włosku, a Eloise zostaje tam wysłana, aby przyczynić się do likwidacji miasteczka. Alex wymyśla plan na uratowanie tego miejsca, jednak do jego realizacji niezbędna będzie mu Eloise. Czy będą w stanie połączyć siły pomimo swojej przeszłości? Czy uczucie, jakim się dawniej darzyli ma szansę na ciąg dalszy?

Zawsze byłam osobą, która niespecjalnie przepadała za powieściami historycznymi, więc i tym razem lekko się obawiałam. Dałam się jednak porwać opisowi i przepięknej okładce. Egzamin zdany. Książka całkowicie mnie pochłonęła od samego początku. Właściwie jest to 3 tom z cyklu “Nowojorskie kobiety”, ale nie ma to większego znaczenia, ponieważ nie trzeba znać poprzednich książek.

Wszyscy bohaterowie byli fantastycznie skonstruowani. Eloise nieco mnie irytowała momentami, ponieważ miałam wrażenie, że nie do końca wie czego chce. Kochała Alexa, ale nie chciała z nim być, bo uważała, że potrzebuje kogoś kto zapewni jej stabilizację. Jednak każda z postaci była wyjątkowa i ciężko było mi się z nimi rozstać. Ich wola walki była godna podziwu.

Autorka ma świetny styl pisarski, a przez książkę niemal się płynie. I tak naprawdę, to nie potrafię znaleźć jednej rzeczy, do której mogłabym się przyczepić. W związku z tym nie pozostaje mi nic innego, jak zapoznać się z pozostałymi książkami Elizabeth Camden, a Was gorąco zachęcam do sięgnięcia po “Niezniszczalną nadzieję", nawet jeśli nie jesteście fanami romansów historycznych.

Rok 1896. Szesnastoletnia Eloise i dwa lata starszy Alex spotykają się potajemnie, snując plany na przyszłość i upajając się młodzieńczym uczuciem. Kiedy wieść o tym dociera do opiekuna dziewczyny, ten postanawia położyć temu kres. Chłopak dostaje bolesną nauczkę od wynajętych zbirów, a Eloise znika bez śladu.

Spotykają się przypadkiem po dwunastu latach. On jest burmistrzem miasteczka, które ma zniknąć z powierzchni ziemi, by w jego miejscu powstał zbiornik retencyjny dla Nowego Jorku. Ona ma pomóc w unicestwieniu osady i jako księgowa wycenić domy lokalnych mieszkańców przed planowym wyburzeniem. Ale czy budynki to tylko liczba klamek i pomieszczeń? Czy wspomnienia mają swoją cenę?

Dzieli ich tak wiele, ale wciąż głęboko tlące się uczucie chciałoby łączyć. Czy ich wspólna przeszłość zmieni przyszłość tak wielu ludzi?

Mało realny pomysł Alexa na ocalenie miasta może się powieść z pomocą Eloise i mieszkańców. Nie brak zawirowań, nieprzewidzianych komplikacji, a nawet wątku kryminalnego. Sabotaż, wagon pełen trupów, fałszywe oskarżenia, zamach na życie kobiety, porwanie i całkiem zagmatwana intryga.

Czy zdążą zrealizować swój plan? Czy Eloise wybierze przewidywalne, spokojne życie u boku stanowego urzędnika, czy ciągłą niepewność jutra z uroczym marzycielem?

Niespieszne tempo, staranny język, historyczne niuanse, zarys ówczesnej sytuacji kobiet. Miłość, trudne wybory i ich konsekwencje, wielkie marzenia i nadzieja. Kiedy człowiek porywa się z motyką na słońce, ale ma wsparcie ludzi, wiele może się zdarzyć. W końcu dziś próbujemy ekspansji na Marsa.

Książkę „Niezniszczalna nadzieja" Elizabeth Camden czytałam długo. Fabuła nie wciągnęła mnie zbyt mocno. Miałam wrażenie przytłoczenia szczegółami realizacji planu ratunkowego, czułam też niedosyt emocjonalny w wątku Eloise i Alexa, a intrygujące zagadki, nadające tempa i budujące napięcie, pojawiły się może zbyt późno.

Spotykają się przypadkiem po dwunastu latach. On jest...

"Niezniszczalna nadzieja" autorstwa Elizabeth Camden wydana nakładem @dreams_wydawnictwo
Eloise Drake, geniusz matematyczny i świetna księgowa, pracuje przy największym projekcie inżynieryjnym w Nowym Jorku. Niestety związane z tym zadania sprawiają, że spotyka na swej drodze mężczyznę, który kiedyś złamał jej serce.
Alex Duval jest burmistrzem miasteczka znajdującego się na krawędzi zniszczenia. Mężczyzna jest zszokowany, gdy dowiaduje się, że kobieta, którą niegdyś kochał, należy do zespołu mającego oczyścić teren. Obmyśla plan ocalenia Duval Springs. Jednak do jego realizacji będzie potrzebował Eloise i jej wyjątkowych zdolności.
"Niezniszczalna nadzieja" to przepiękna i poruszająca opowieść o przyjaźni, lojalności, oddaniu ale również o miłości do tradycji i rodziny. Historia o silnej kobiecie, która stara się odnaleźć w męskim świecie, która walczy Historia zaczyna się w 1896 roku i toczy w małym amerykańskim miasteczku Duval Spring. Stan Nowy York w miejscu miasteczka planuje budowę zbiornika retencyjnego. Duval Spring ma zniknąć z powierzchni ziemi, a mieszkańcy muszą porzucić dotychczasowe swoje życie iprzenieść się gdzie indziej.
"Niezniszczalna nadzieja" to romans historyczny z bardzo zręcznie wplecionym wątkiem kryminalnym.
Porywająca fabuła, nieprzeciętni bohaterowie, których szybko się nie zapomina. Autorka doskonale oddała klimat tamtej epoki i wykazała się rozległą wiedzą historyczną.
"Niezniszczalna nadzieja" to trzeci tom serii Nowojorskie kobiety ale spokojnie można czytać bez znajomości poprzednich tomów.
Polecam miłośnikom romansów historycznych ale i wszystkim tym którzy pragną przeczytać niezwykle ciepłą i wartościową powieść.

Alex Duval jest burmistrzem miasteczka znajdującego...

Nadzieja umiera ostatnia

Duval Springs Eloise Drake kojarzy się z samotnym dzieciństwem, izolacją, pierwszą miłością, rozczarowaniem, złamanym sercem. Jest miastem, które zmuszona była porzucić przed laty, i miejscem, gdzie mieszka mężczyzna, który kiedyś zawiódł jej uczucia. Nie ma zamiaru tam nigdy wracać.

Eloise, geniusz matematyczny, pracuje jako księgowa. Jest jedną z sześciu kobiet, które mają takie uprawnienia w Nowym Jorku. Jest dumną, silną, samodzielną, niezależną kobietą. Z romantycznej marzycielki niewiele dziś w niej pozostało. Stara się twardo stąpać po ziemi, pragnie małżeństwa z odpowiedzialnym mężczyzną i najbardziej na świecie marzy o dziecku. Obecnie pracuje przy największym projekcie inżynieryjnym. Niestety los zechce, że w związku z tym projektem, będzie zmuszona udać się do Duval Springs. Ma przeprowadzić wycenę domów, budynków przeznaczonych do rozbiórki. Bowiem w dolinie, w której leży Duval Springs, ma powstać zbiornik retencyjny. A tak się składa, że to Alex Duval, mężczyzna który kiedyś ją zawiódł, jest burmistrzem Duval Springs. Co przyniesie jej ta wizyta?

Alex Duval, jest burmistrzem miasteczka, które za kilka miesięcy zniknie z powierzchni ziemi. Nowy Jork zamierza zalać dolinę, w której jego rodzinne miasto leży i wybudować zbiornik retencyjny. Alex, to silny, odważny, ale także pełen marzeń i nadziei mężczyzna. Walczy o swój świat i jest gotowy na wszystko, by go ocalić od zniszczenia. Jest zaskoczony faktem, że dziewczyna, która kiedyś była dla niego najważniejsza, należy do zespołu mającego nadzorować oczyszczanie terenu w dolinie. Ale Alex, zaprawiony w bojach, doświadczony żołnierz, nie zamierza się tak łatwo poddać. Wpada na szalony i śmiały plan uratowania miasteczka. Ale do jego realizacji będzie potrzebował pomocy Eloise. Czy dwoje bliskich sobie kiedyś ludzi będzie umiało pogodzić różnice, które ich dzielą i odnaleźć wspólną drogę, która pomoże im ocalić Duval Springs? Czy ich uczucie odżyje, a oni dadzą sobie drugą szansę? Czy wyjaśnią sobie wszystkie nieporozumienia, które przed laty ich rozdzieliły? Czy Eloise odnajdzie w sobie dawną siebie? Tego wszystkiego dowiecie się sięgając po "Niezniszczalną nadzieję" :)

"Niezniszczalna nadzieja" to trzeci tom serii Nowojorskie kobiety. Ale spokojnie możecie czytać go niezależnie od poprzednich tomów. Powieść ta, to nie tylko historia o miłości, ale przede wszystkim opowieść osadzona w XX wieku o mieście, które walczy o przetrwanie. Dramat ludzi, którzy zmuszeni są porzucić, odsprzedać cały swój dobytek, ziemię, domy, w których spędzili całe swoje życie, z którymi wiąże się tyle wspomnień i cudownych chwil, chwyta za serce i wzrusza. To doprawdy bardzo przygnębiająca perspektywa. Plan burmistrza na uratowanie tego wszystkiego, co dla mieszkańców najważniejsze, jest wprost niewyobrażalny, ale niosący nadzieję. Nadzieję, bez której nie da się żyć. Jest więc to także opowieść o nadziei, o jej sile, która sprawia, że nic nie jest już niemożliwe do spełnienia, jest to także historia o marzeniach, które sprawiają, że nasze życie nabiera barw. To dla marzeń chce się żyć, to dzięki nim mamy cel w życiu. W końcu to opowieść o ludzkiej solidarności, wzajemnej pomocy i wspólnym działaniu w słusznym celu.

"Niezniszczalna nadzieja" to powieść o uczuciu, które dostaje drugą szansę na szczęśliwe zakończenie. To historia dwojga ludzi brutalnie rozdzielonych przed laty, którzy wiele w życiu przeszli, zmienili się, i spotykając się nagle po latach, mają szansę odnaleźć się na nowo i odnaleźć w sobie to, co zagubili.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, styl autorki jest świetny. Poruszająca fabuła, doskonale wykreowani bohaterowie i uczucie, które po latach wybucha nowym i silniejszym płomieniem. Powieść pani Camden to wspaniała rozrywka, to idealne oddanie tamtych czasów, dramatu zwykłych ludzi, którzy w imię postępu musieli rezygnować z dorobku całego życia. To pokazanie pozycji kobiet na początku XX wieku, tego jak pragnęły być traktowane na równi z mężczyznami i jak dzielnie do tego dążyły, jak realizowały się, spełniały marzenia.

"Niezniszczalna nadzieja" to przepiękna i wzruszająca opowieść o ludziach. Fani romansów historycznych, z wątkiem miłosnym ukazanym tak sensualnie i delikatnie, tak romantycznie, będą zachwyceni. Ja jestem, choć romanse to nie jest mój najukochańszy gatunek literatury. Ale takie romanse chcę czytać ! Wspaniała lektura, nie musicie wierzyć mi na słowo, po prostu sięgnijcie i przekonajcie się sami ! Polecam !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Dreams.

Nadzieja umiera ostatnia

Eloise, geniusz matematyczny, pracuje jako księgowa. Jest jedną...

„Wszyscy ludzie ogarnięci miłością wierzą, że ich uczucie będzie trwać wiecznie..”

„To właśnie dzięki mierzeniu się z nieznanym i z tym, czego się obawiamy, stajemy się tym, kim mamy być..”

„Niezniszczalna nadzieja” to pierwsza książka autorki, jaką miałam przyjemność przeczytać. Jest to też trzeci tom cyklu „Nowojorskie kobiety” i teraz gdy już poznałam tę historię, z pewnością zakupię poprzednie, choć każdą z nich można czytać, bez znajomości poprzedniej.

Szukałam na swojej półce książki, która pozwoliłaby mi się na chwilę oderwać od moich ukochanych współczesnych romansów, a ta wydawała się idealna. Powieść z gatunku literatury obyczajowej z nutką romansu i sensacji. Główną jej zaletą był czas, w jakim dzieje się ta historia. Stany zjednoczone ponad 100 lat temu, to nie jest scenerią, jaką czytam na co dzień. Brak elektryczności czy hydrauliki, a coś, bez czego człowiek nie wyobraża sobie życia.

W tej historii znalazłam kilka wątków, które bardzo lubię. Przede wszystkim spotkanie po latach. Do tego bohaterowie, których bardzo łatwo polubić, zwłaszcza postać męska budziła we mnie dużo sympatii. Sama fabuła opierająca się przede wszystkim na historii miasteczka, które musiało zniknąć, by w dolinie mógł powstać zbiornik retencyjny, był bardzo ciekawy, choć trudno było mi sobie wyobrazić, jak tak po prosty stan może sobie kazać zniszczyć miasteczko, wysiedlić mieszkańców i tak po prostu mieć w nosie to, co się z nimi stanie. Z drugiej strony były to zupełnie inne czasy.

Autorka w tę powieść obyczajową bardzo umiejętnie wplątała wątek sensacyjny. Sabotaż mający za zadanie zaszkodzenie mieszkańcom, postrzelenie, podpalenia, zbiorowe morderstwo. Było tego trochę, ale jednocześnie nie zaburzyło to w żaden sposób myśli przewodniej, czyli nadziei na to, że pomysł Alexa na przeniesienie miasteczka w inne miejsce, zamiast spalenie do cna wszystkiego, co mieli, jednak się uda.

Choć książka liczy sobie niecałe 400 stron, czyta się ją błyskawicznie. Pomimo zupełnie innych czasów, nie znajdziemy w niej skomplikowanego języka, dzięki czemu czytanie sprawia prawdziwą przyjemność. Jak już się wciągnęłam, to nie mogłam się oderwać, bo musiałam dowiedzieć się, jakie rozwiązanie będą mieć te zagadki. Spędzałam z tą historią naprawdę udane godziny i jeśli tylko lubicie książki, w których dzieje toczą się ponad wiek temu, to z czystym sumieniem wam ją POLECAM.

„Niezniszczalna nadzieja” to trzeci tom z serii „Nowojorskie Kobiety” Author Elizabeth Camden.
Główna bohaterka Eloise, po trudnym dzieciństwie, wreszcie czuje stabilność. Pracuje jako księgowa w Nowym Jorku i ma dużą szansę na poważny związek.
Alex jest burmistrzem małego miasteczka, które ma być zlikwidowane, by w jego miejscu stworzyć zbiornik retencyjny.
Eloise zostaje wysłana, jako część zespołu, odpowiedzialnego za wycenę rozbiórki miasteczka. Alex wiele lat walczył o jego zachowanie.
Eloise i Alex łączy wspólna historia. Niestety nie idealna.
Wspólny czas zbliża ich do siebie, ale też sprawia w sercu Eloise mętlik.
Postacie nie zachwyciły mnie tak, jak w poprzednich powieściach autorki, ale absolutnie fascynujące było tło historyczne i dosłowne przenoszenie miasta z miejsca na miejsce. Słyszałam o przesuwaniu domów, ale nie o ich przenoszeniu w całości!

Eloise zostaje...

Książka ta jest pełna różnych emocji. Opowiada nie tylko o romansie z historią w tle, który tak dobrze rozwijał się w młodym wieku Alex i Eloise, ale również o ciężkich przeżyciach osób przesiedlanych ze swoich domów, w celu utworzenia z ich miasta zbiornika wodnego.
Jednak romans zostaje szybko przerwany, a ta dwójka spotyka się po 12 latach po przeciwnych stronach. On, jako burmistrz miasteczka chce ocalić miasteczko, ona księgowa, która musi wycenić budynki do zniszczenia z zimną kalkulacją.
Czy ich serca ponownie się połączą? Czy stanie po przeciwnych stronach nie oddali ich od siebie? Czy tak opanowana Eloise, z matematycznym umysłem i uporządkowanym życiem poradzi sobie ze zbyt pochopnie działającym Alexem?
A co z ludźmi, którzy mają oddać dorobek swojego życia za marne pieniądze? Na jaki pomysł wpadnie Alex by uratować miasteczko? Jak dana nadzieja wpłynie na wszystkich, czy każdy będzie szczęśliwy?
I jeszcze ukryta w podziemiach straszna tajemnica, która miała nie ujrzeć światła dziennego. Kto za tym stoi i kto za to odpowie?
Niesamowita opowieść o nadziei i walce o wszystko.
Polecam przeczytać.

Dzisiaj skończyłam czytać cudowną książkę od Wydawnictwa Dreams . Muszę przyznać, że to wydawnictwo jest moim odkryciem 2021 roku! Jak narazie przeczytałam 3 książki, które wyszły spod skrzydeł tego wydawnictwa i jestem zachwycona!
Tym razem chciałam się z Wami podzielić recenzją książki „Niezniszczalna nadzieja” Elizabeth Camden. Jest to 3 tom z cyklu „Nowojorskie kobiety”. Nie ma konieczności przeczytania wcześniejszych tomów, aby sięgnąć po ten (jednakże oczywiście do tego zachęcam).
Akcja książki zaczyna się 1896 roku i toczy się w 1 połowie XX wieku w małym amerykańskim miasteczku Duval Spring. Urzekła mnie ona od samego początku. Autorka w sposób wręcz wybitny „używa pióra” i sprytnie przeplata wydarzenia historyczne z miłosnymi. Poznajemy okoliczności powstania wielkiej aglomeracji, jaką jest Nowy Jork i wali o przetrwanie mniejszego miasteczka. Został w niej także poruszony temat bardzo dla mnie ważny. Jak wskazuje sama nazwa cyklu, książka mówi o pewnej nowojorskiej kobiecie. Nie jest to zwyczajna kobieta. Jest ona geniuszem matematycznym i zostaje księgową. W tamtych czasach był to zawód przeznaczony raczej wyłącznie dla mężczyzn, dlatego Eloise swoją ciężką pracą musi udowadniać, że ona także do tej pracy się nadaje. Dlaczego temat jest mi tak bliski? Ponieważ dalej panują poglądy, że niektóre zawody nadają się tylko dla mężczyzn, a płace kobiet na stanowiskach, które zajmują także mężczyźni są czasami o 50% niższe… Jednak mowa miała być o książce, a nie o „szklanych sufitach”.
„Niezniszczalna nadzieja” przypomina czytelnikowi o wielu wartościach, m.in. mocy przyjaźni, lojalności, oddania, wiary i miłości. Opowiada o tradycji, przywiązaniu i tradycji. Uświadamia nam, że mając bliskich, ogromną wiarę i zaangażowanie możemy osiągnąć niemożliwe.

Jest to piękna i poruszająca książka, którą polecam każdemu. Gwarantuje, że się nie zawiedziecie.

Nie przepadam zbytnio za powieściami, w których akcja rozgrywa się w XIX/XX wieku, dlatego też „Niezniszczalna nadzieja” to moje pierwsze spotkanie z tą autorką – i jestem nim szczerze oczarowana. Przedstawiony świat jest urokliwy, ale nieprzesłodzony. Opisy miasteczka Duval Springs działają na wyobraźnie, po tych prawie 400 stronach można się zżyć z tym miejscem. Fabuła wciąga, jest dynamiczna, a bohaterowie zostali dobrze nakreśleni. Mocną stroną Camden jest właśnie zarys sylwetek. Mimo, że mamy do czynienia raczej z mało wymagającym gatunkiem, sylwetki postaci nie są wcale takie oczywiste ani jednowymiarowe – mają coś na kształt psychiki, znamy ich życiowe doświadczenia i motywacje, jakimi się kierują.
Mogę śmiało powiedzieć, ze jest to jedna z lepszych „lekkich” powieści, jakie czytałam. Chcę więcej i trochę żałuję, że tak późno poznałam twórczość tej autorki.

• CAMDEN ELIZABETH
  • (L) Romans