Przełomowa terapia. Immunoterapia kontra nowotwory

Okładka książki Przełomowa terapia. Immunoterapia kontra nowotwory Charles Graeber
Okładka książki Przełomowa terapia. Immunoterapia kontra nowotwory
Charles Graeber Wydawnictwo: Znak Horyzont popularnonaukowa
popularnonaukowa
The Breakthrough: Immunotherapy and the Race to Cure Cancer
Znak Horyzont
2021-03-02
2021-03-02
Maciej Studencki

Dla laika świetna pozycja tłumacząca zawiłości walki z nowotworami oraz szansę, jaką jest dla chorych immunoterapia. Dla mnie, jako osoby, która tematu nie znała, pozycja świetna - zarówno się ją fajnie i szybko czytało, jak i można się było dowiedzieć wielu nowych faktów.

Prawdopodobnie niewielu z nas w czasie zdrowia kiedykolwiek zastanawiało się nad przebiegiem choroby nowotworowej, jej skutkach oraz jakie można podjąć kroki, aby jej zapobiec. Jeszcze mniejszy odsetek osób uczęszcza profilaktycznie do lekarza i stosuje odpowiednio zbilansowaną dietę dopasowaną do potrzeb naszego organizmu oraz przewlekłych chorób. Oczywiście nie tylko niewłaściwa dieta, ale również inne czynniki rakotwórcze takie jak zanieczyszczenie powietrza, palenie tytoniu, picie alkoholu, czy uwarunkowania genetyczne wpływają na zwiększenie ryzyka zachorowalności na raka. Szczególnie niebezpieczne są nowotwory złośliwe, które cechują się przerzutami do innych części ciała i stanowią drugą co do wielkości przyczynę zgonów w całej Polsce.
W ostatnich latach coraz głośniej mówi się natomiast o leczeniu nowotworów immunoterapią, która polega na aktywacji układu immunologicznego, który dzięki swoim zdolnościom ochronnym jest w stanie pokonać komórki nowotworowe. Metoda ta została bardzo dobrze przedstawiona w książce amerykańskiego dziennikarza Charlesa Graebera „Przełomowa Terapia - Immunologia kontra nowotwory”, w której w niezwykle ciekawy sposób nie tylko wyjaśniono początki immuno-onkologii i jej dalszy rozwój, ale również objaśniono funkcjonowanie naszego systemu immunologicznego. Język użyty w książce jest na tyle przejrzysty i prosty, że nawet osoby nie posiadające dużej wiedzy na temat przemian chemicznych zachodzących w organizmie, budowy ciała człowieka, czy nie zaznajomionych z właściwą terminologią medyczną zrozumieją funkcjonowanie naszego systemu odpornościowego i jego właściwości. Autor umieścił również bardzo dużą liczbę przypisów, dzięki czemu możemy jeszcze bardziej poszerzyć naszą wiedzę zaglądając do odwołujących się przez niego publikacji oraz załączonych zdjęć. Nie mogłabym tutaj nie wspomnieć o wyczerpującym przedstawieniu początków rozwoju historii przeprowadzonych badań, a także ukazaniu w jakich warunkach się one odbywały i z jakimi skutkami. Nie pominięto przy tym również strony onkologów oraz biologów molekularnych przeciwnych tej metodzie leczenia, którzy przez lata do koncepcji leczenia raka immunoterapią podchodzili sceptycznie nie uważając jej w pełni za pełnoprawną naukę. Zmiana sposobu podejścia do tej terapii to był i jest powolny proces, ale szczególnie w ostatnich latach można zauważyć wzrost zainteresowania immunoterapią zarówno przez kliniki w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą. W Polsce obecnie prowadzone są intensywne badania kliniczne nowych odmian leków immunologicznych i co jakiś czas można usłyszeć o pojawieniu się nowego refundowanego leku, który może być zamiennikiem znanej chemioterapii.
Immunoterapia nie należy do najtańszych form leczenia chorób nowotworowych. Bohaterowie książki, którzy skorzystali z tej metody leczenia w większości brali udział w badaniach klinicznych. Leki i środki, które przyjmowali były już zatem w całości opłacone. Osoby te, w większości posiadały również zaawansowanego raka w stadium IV zdolnego do mutacji do innych części ciała i ta forma leczenia była dla nich jedyną deską ratunku. W Polsce jak na ten moment refundowane leczenie immunoterapią proponowane jest w przypadku czerniaka, raka płuc, raka nerki oraz chłoniaka Hodgkina. Zdarza się, że sami lekarze bardzo często nawet nie informują o możliwościach leczenia immunoterapią, co może wynikać często z ich niewiedzy. Z tego powodu też, tak ważne jest aby wiedza na ten temat była ogólnodostępna i rozprzestrzeniania do jak najszerszej grupy osób. Książka ta pełni zatem ważną funkcję nośnika informacji i każda osoba, która zetknie się z tę publikacją będzie mogła przekazać tę wiedzę dalej i dać tym samym nadzieję osobie chorej na wyleczenie i uratowanie życia.
W publikacji ukazano również sylwetki znanych badaczy z dziedziny immunologii, którzy dokonali innowacyjnych odkryć w rozwoju badań onko-immunologicznych. Jednym z nich byli Rosenberg oraz Greenberg, którzy pracowali nad zwiększeniem liczby limfocytów T oraz ich energii do walki z nowotworami. Warto tu również wspomnieć, o opisanych w książce dokonaniach Jima Alisona, który odkrył wpływ sygnałów CD28 i CTLA-4 na działania limfocytu T i udowodnił, że rak wykorzystuje wbudowane zabezpieczenia w komórce T do hamowania reakcji odpornościowej organizmu na nowotwór, albo prace Schreibera na myszach którym wstrzykiwano przeciwciała blokujące sygnalizację cytokinaz. Wymienieni badacze oraz wiele innych osób ukazanych w książce przyczyniło się do rozwoju tej metody leczenia, ponieważ pomimo niechęci ze stronny innych naukowców kontynuowali swoje prace wierząc przez cały czas, że nasz system immunologiczny potrafi sam się wyleczyć i pokonać raka.
Osobiście z czystym sumieniem mogę polecić tę książkę nie tylko osobom należącym do środowiska medycznego, ale również wszystkim zainteresowanym nowymi sposobami leczenia nowotworowego. Książka „Przełomowa Terapia – Immunologia kontra nowotwory” to solidny zastrzyk wiedzy na temat leczenia immunologicznego oraz informacji na temat raka, jego rozwoju, zawiłości i przebiegłości. Wiedza ta na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc w przypadku kiedy sami kiedyś zmagalibyśmy się z tę chorobą, lub ktoś z naszych znajomych, czy bliskich. Publikacja pozwala nam zrozumieć, że immunoterapia wciąż się rozwija i co jakiś czas pojawiają się nowe leki gotowe do przetestowania. Jeśli jednak jesteście wrażliwi na cierpienia zwierząt to pragnę uczulić, że w pracy Charlesa Graebera znajdują się opisy doświadczeń eksperymentalnych, w których wykorzystywane były zwierzęta i niejednokrotnie cierpiały, i umierały w imię nauki. Dla wielu może się to wydawać kontrowersyjne, ale jeśli na to spojrzymy z drugiej strony to te eksperymenty doprowadziły do powstania wielu lekarstw, które teraz służą do ratowania życia ludzi.

Jest to książka idealna dla wszystkich osób pasjonujących się medycyną, zdrowym trybem życia czy ogólnie pojętą biologią. To również odpowiednia pozycja dla tych, którzy mają wśród swoich bliskich kogoś cierpiącego na nowotwór albo sami zmagają się z ową chorobą – bo widzicie, tutaj znajdziecie dowody na to, że naprawdę można go wyleczyć. Istnieje już szereg leków immunologicznych, które znacznie wspomagają nasz organizm w tej walce. Naprawdę interesująca lektura.
Bookeater Reality

• Popularnonaukowa