Kamala Harris. Pierwsza biografia

2021-03-15
2021-03-15
Mieczysław Godyń, Aleksandra Gietka-Ostrowska, Dominika Chylińska, Filip Godyń
wspomnienia kobieta USA

Sięgnąłem po biografię p. v-ce prezydentki(?) USA. Nie będę ukrywał: skłonił mię do tego pewien incydent, chyba można zdarzenie z konferencji prasowej p. Harris i p. Dudy tak nazwać, bo chciałem się dowiedzieć więcej o jego uczestniczce. Szukałem wyjaśnienia, poza czysto lingwistycznym, zachowania p Harris. Dowiedziałem się sporo. Powiem/napiszę, że po przeczytaniu biografii, myślę, że wyłącznie temu, iż miał on miejsce poza granicami USA, reakcja bohaterki była taka, no, powściągliwa.
Sama książka zajęła mię trochę czasu. Musiałem wielokrotnie korzystać z pomocy innych źródeł, żeby lepiej zrozumieć i poznać bohaterkę. Ale...nie był to czas stracony. Z ciekawością będę obserwował dalsze losy, polityczne, p. Harris
Gwiazdek za dużo nie dam. To książka adresowana na rynek amerykański. Sensu stricto.

Biograf był po lekturze autobiografii Kamali, którą wcześniej czytałem i opiniowałem. Od razu pokazał, że będzie Kamalę dogłębniej prześwietlał, ale by być fair będzie brał pod uwagę zarówno ciemne jak i jasne strony jej wizerunku.
Odsłonił więc jej dawny związek z ambitnym zdobywcą obieralnych urzędów który to przygotował ją do późniejszych wyborów na obieralne stanowiska stanowe i federalne.
Pokazał też, że Kamala potrafi pokazać ludzką twarz wspierając nawet przypadkowe osoby i najczęściej nie wykorzystując tego w swoich kampaniach wyborczych.
Autor pokazał też Kamalę jako lwicę bezpardonowo prześwietlającą nominatów Trumpa na odpowiedzialne stanowiska państwowe.
Książkę świetnie się czyta i pozostawia dobre wrażenie zarówno o sobie jak o Kamali, której kariera miejmy nadzieję nieprędko się skończy i popchnie ten świat by był jeszcze bardziej sprawiedliwy i po prostu ludzki, tak jak ona.

Reklamowana jako pierwsza biografia, napisana przez kalifornijskiego dziennikarza politycznego, obciążona jest książka właśnie tymi uwarunkowaniami.

Jak przyznaje autor w posłowiu, kiedy ją oddawał do druku trwała prezydencka kampania wyborcza. Co oczywiste zatem ani sama Kamala, ani nikt z jej rodziny i najbliższego otoczenia podczas trwającego wyścigu o prezydenturę z nim nie rozmawiał. Jego rozmówcami byli jej najbliżsi, przyjaciele, koledzy i rywale, ale z wcześniejszych etapów jej życia i kariery. Finałem fragmentu biografii, jaki obejmuje książka Dana Moraina jest ogłoszenie przez Joe Bidena kandydatury Kamali Harris na wiceprezydenta.

Korzenie i życie prywatne, od momentu nominacji szeroko dyskutowane nie tylko w Ameryce, potraktowane są w książce bez nadmiernego wścibstwa czy plotkarskiego zacięcia. Właściwie najwięcej uwagi poświęca autor prokuratorskiej karierze Kamali w Kalifornii i, co dla mnie stanowiło najciekawsze fragmenty, jej aktywności w Senacie.

Na moje dość powściągliwe wrażenia miały niewątpliwie wpływ dodatkowe czynniki. Mianowicie, bardzo stonowana, żeby nie powiedzieć lekko usypiająca interpretacja lektorki audiobooka, nadmierne rozciągnięcie w czasie odsłuchu samochodowego audiobooka oraz, niestety, raczej rozczarowująca rola Kamali Harris w ekipie prezydenta Bidena. Przynajmniej dotychczas

Historia ciekawe, książka pouczająca. Natomiast przebrnięcie przez nią stanowiło dla mnie spore wyzwanie, że względu na dość nużący styl, mnóstwo szczegółow, a przede wszystkim zupełnie inny system polityczny w USA, który nie został należycie objaśniony. Dla osób zorientowanych w realiach politycznych USA byłaby pewnie o wiele bardziej zrozumiała, dla osób nieobeznanych z tematem przydałoby się więcej objaśnień.

Mało interesująca narracja. Poza tym mam wrażenie, że książka nie do końca nadaje się dla każdego odbiorcy, bo wymaga dość dobrego obeznania w amerykańskiej polityce.

Kupiłam książkę zanim na Lubimyczytać pojawiły się opinie, przyznam że 'męczyłam' ją kilka miesięcy z przerwami. Jest to najsłabsza biografia jaką dotąd czytałam.
Książka posiada bardzo długi wstęp, ok. 100 stron, z czego tak na prawdę można by go skrócić do 15. Posiada ona wiele rozwlekłych opisów, jak i powtarzających się treści. Dla osoby z poza USA większość informacji w książce jest zbędna. Często natłok politycznych i prawnych szczegółów wprowadza czytelnika w dezorientację. W rozdziałach książki trudno dostrzec główną bohaterkę- urzędnika państwowego / polityk, możliwe jest to tylko poprzez sporadyczne opisy.
W sekcji podziękowań dowiedziałam się, że książka jest tylko indywidualną i odtwórczą perspektywą autorki, powstała na podstawie znalezionych historii, nie była więc konsultowana z nikim z najbliższego otoczenia Kamali Harris.

Biografia napisana dosyć chaotycznie, szczególnie pierwsza część, gdzie autor łączy w wiele różnych wątków w taki sposób, że można się pogubić. Poza tym niestety książka jest odrobinę tendencyjna i stronnicza - autor nawet nie próbuje być obiektywny, bardzo wprost pokazuje, że jest fanem Harris i dodaje wstawki, które nie mają na celu nic więcej, niż podkreślenie, jak cudowną i wrażliwą osobą jest Kamala Harris. Dobrze, że powstają biografie silnych kobiet, jednak chyba wydźwięk byłby lepszy, gdyby były opisywane w sposób jbardziej obiektywny.

Pierwszych kilkadziesiąt stron bardzo chaotycznie napisane. Do momentu objęcia przez Kamalę Harris stanowiska prokuratora okręgowego miałam wrażenie, że przez ciągłe skakanie od dzieciństwa do teraźniejszości i z powrotem nie jestem w stanie odtworzyć jej wczesnego okresu życia i lat studenckich.
Potem było lepiej, autor ciekawie opowiada o jej działalności na rzecz poszkodowanych w czasach, gdy była prokuratorem stanowym a potem senatorem, tworząc obraz osoby twardej i zdecydowanej bronić słabszych. To sprawiło, że zaczęła piąć się po drabinie kariery politycznej, aż do momentu powierzenia jej drugiej najwyższej funkcji w Stanach Zjednoczonych. I na tym biografia się kończy, a ciąg dalszy dopiszą najbliższe cztery lata.

Potem było lepiej, autor ciekawie opowiada o jej działalności na rzecz...

Szkoda- to słowo klucz w przypadku tej książki.

Pierwsza kobieta w historii na stanowisku vice prezydenta Stanów Zjednocznych- to brzmi dumnie, dlatego z dużą ciekawością sięgałam po pierwsza biografię Kamali Harris napisaną przez Dana Moraina.

Po przeczytaniu tej książki po głowie mi chodzi głównie jedno słowo- szkoda. Szkoda bo jakoś się przez nią prześlizgnęłam, właściwie nie dostarczyła mi żadnych emocji a przecież powinna bo co jak co, ale dojście do takiego stanowiska przez kobietę i w dodatku „nie biała” jest nie lada osiągnięciem. To nie może być bezbarwna osobowość a trochę tak ją przedstawił autor. W biografii były same suche fakty i jeszcze opisane w taki sposób, że trudno było się w lekturę zaangażować. Było jednostajnie, nudno do bólu przewidywalnie.
Przecież to jest kobieta, która tak naprawdę „wzięła się znikąd” torując sobie drogę na sam szczyt swoją ciężką pracą i zaangażowaniem. Zastępczyni prokuratora okręgowego, prokurator okręgowa a w końcu prokurator generalna Kalifornii i senator reprezentujący Kalifornię. Czy to nie brzmi jak kariera?

Jako osoba jamajsko-hinduskiego powodzenia z pewnością miała trudno, być może dlatego z taką siłą i zaangażowaniem walczyła o prawa mniejszości seksualnych i rasowych, o lepszy byt tych, którym było najciężej o tym chciałam czytać, te emocje chciałam dostać. Spodziewałam się czegoś na miarę książki Michelle Obamy a tu niestety klops.

Te wszystkie przewiny autora jednak nie wpływają na to, że uważam, że tę książkę warto przeczytać bo pani Harris to kobieta rakieta i chociaż przez styl Dana Moraina trzeba się doszukiwać tego między wierszami to chyba warto poznać trochę więcej faktów na temat pierwszej vice prezydent w historii USA.

Szkoda- to słowo klucz w przypadku tej książki.

Kobieta która imponuje, wielka osobowość, błyskotliwy umysł. Wielki wpływ na jej życie wywarła oddana, wykształcona i mądra matka. Ma dobre stosunki z siostrą.
Wielokulturowe pochodzenie, kultywowanie tradycji daje jej siłę, spełnienie. Ameryka, kraj w którym się odnajduje. Zdecydowana, zawsze broniąca słabszych i ofiar przemocy. Dała się poznać jako nieprzejednana prokurator. Dlatego zaszła na szczyty władzy, myślę że to nie ostatni szczebel kariery politycznej. Książka super. Jak każda biografia zawiera fakty z życia szkolnego, uczuciowego i wielkiego świata polityki w którym się obraca. Polecam.

• Biografie
  • Przeczytane 2021