Jestem Saudyjką. Świat oczami kobiet z Arabii Saudyjskiej

Okładka książki Jestem Saudyjką. Świat oczami kobiet z Arabii Saudyjskiej Nicola Sutcliff
Okładka książki Jestem Saudyjką. Świat oczami kobiet z Arabii Saudyjskiej
Nicola Sutcliff Wydawnictwo: Prószyński i S-ka reportaż
reportaż
Queens of the Kingdom: The Women of Saudi Arabia
Prószyński i S-ka
2021-04-13
2021-04-13
Bartosz Sałbut
Arabia Saudyjska Bliski Wschód świat arabski kobiety prawa kobiet islam świat muzułmański muzułmanie reportaż literatura faktu

Świat widziany oczami przesłoniętymi nikabem

Świetna książka, przełamuje stereotypy dotyczące Saudyjczyków, pozwala choć trochę zrozumieć ich kulturę i religię. Czy Saudyjki faktycznie czują się ograniczone w swoich prawach? - gorąco polecam poznać ich perspektywę.

Seria wywiadów z arabskimi kobietami. Opowiadają one o swoim życiu, rodzinie, codzienności i ograniczeniach. Dzięki książce spojrzałam zupełnie inaczej na Arabię Saudyjską i na kobiety, które wcale nie żyją w ucisku, jak sądzi cały świat. Może one nie chcą dodatkowych praw i może nie chcą zostać uratowane przez resztę świata? Dowiedziałam się bardzo wiele o ich kulturze, religii i zwyczajach. Dowiedziałam się o podejściu do życia o do rodziny. Sporo również na temat samej Arabii Saudyjskiej, która bardzo mnie zainteresowana. Polecam bardzo.

Reportaże bardzo mi się podobały, ponieważ wniosły nową wiedzę na temat Arabii Saudyjskiej, poszerzyły moją wiedzę kulturoznawczą o tym kraju. Książka jest zbalansowana. Są tutaj reportaże pozytywnie, ukazujące konserwatywny sposób życia na półwyspie arabskim, są również te gorzkie. Otrzymujemy tutaj odniesienia do islamu oraz świeckiej kultury tego kraju. Bardzo pouczająca moim zdaniem pozycja.

Relacje kobiet żyjących w Arabii Saudyjskiej i tych znanych i tych najbiedniejszych. Kobiet w różnym wieku i na różnym etapie życia. O tym co wolno a czego nie wolno i o postrzeganiu świata zachodu przez kobiety wschodu.
Bardzo dobra i ciekawa książka.

Bardzo dobra i ciekawa książka.

Ciekawy reportaż przedstawiający Arabię Saudyjską w okresie sporych zmian - szczególnie dla żyjących w tym kraju kobiet. Sutcliff to Brytyjka, która wyjechała do Arabii do pracy i udało jej się przeprowadzić kilkadziesiąt wywiadów z mieszkankami kraju - część z nich opublikowano w "Jestem Saudyjką" jako płynne opowieści. Autorki w tej książce niewiele, co stanowi dla mnie akurat duży plus. Bohaterkami reportażu są zarówno starsze kobiety z pustynnych klanów i mniejszych wiosek, jak i młode i ambitne dziewczyny z dużych miast, ale także kobiety, które o arabskim obywatelstwie mogą z różnych powodów tylko pomarzyć. Ciekawym i często przewijającym się w lekturze wątkiem jest prawo prowadzenia samochodu przez kobiety (większość wywiadów została przeprowadzona, zanim poluzowano przepisy) - to, co dla nas wydaje się symbolem walki o prawa kobiet w Arabii, dla miejscowych wcale nie stanowi takiego problemu. Poza miastami Saudyjki i tak prowadziły, bo to było praktyczne, a nikt ich tam nie kontrolował. A w bogatych miastach sporo z nich miało własnych kierowców i wcale nie widziało im się przejęcie dodatkowego "obowiązku". Oczywiście nie wszystkie kobiety tak do tego podchodziły, ale zaskoczyło mnie, jak skrajne opinie w tej kwestii mają same zainteresowane. Arabia Saudyjska to kraj, w którym obecnie więcej kobiet niż mężczyzn kończy studia, kilkadziesiąt tysięcy Saudyjek wyjeżdża na zagraniczne uczelnie, a potem wracają... i mają nowe pomysły na swój kraj. Nie chcą, by stawał się kopią zachodu, cenią swoją kulturę i religię, wiedzą, że wszystko to kwestia interpretacji i o swoje prawa trzeba walczyć, ale ta walka nie będzie wyglądała tak, jak feministyczne protesty w Europie. "Jestem Saudyjką" to bardzo ciekawa i przystępna w odbiorze książka - niewyczerpująca tematu, ale ukazująca kraj oczami jego kobiet, jak to wspomniano w podtytule. Jako że to bohaterki same opowiadały o swoim życiu, pracy, rodzinie, religii, ich język był często prosty i potoczny, nie każdy rozdział czytało się równie płynnie, ale i tak książkę polecam :).

Książka ta ukazuje obraz Arabii Saudyjskiej, jako kraju z jednej strony próbującego uchodzić za nowoczesny i szanujący prawa człowieka, zaś z drugiej miejsca w którym życie mieszkańców (a zwłaszcza kobiet) zdeterminowane jest przez prawo szariatu oraz muzułmańskie tradycje. Autorka podjęła rozmowy z Saudyjkami oraz imigrantkami zamieszkującymi ten kraj. Pochodzą one z różnych klas społecznych, reprezentują różne profesje oraz wyznają odmienne zasady. Jedne z nich wyrażają nadzieję, że zachodzące w kraju zmiany doprowadzą do poprawy sytuacji kobiet. Inne zaś uparcie trwają przy ustalonych przez wieki przekonaniach i uważają, iż rola Saudyjek powinna ograniczać się jedynie do zajmowania się domem oraz rodziną.

Z książki tej wyłania się obraz Arabii Saudyjskiej jako kraju z jednej strony dążącego do poprawy sytuacji Saudyjek, a z drugiej jako kraju w którym oparte na Koranie prawa i zwyczaje sprowadzają kobiety do roli matek i żon, które nie mają prawa decydować o sobie. Zresztą można odnieść wrażenie po tej lekturze, iż część Saudyjczyków nie aprobuje zmian zachodzących w ich społeczeństwie i z niechęcią odnosi się do pragnień młodych dziewcząt oraz kobiet pragnących niezależności i samorealizacji.

Jest to ciekawy, zaskakujący a zarazem i poruszający reportaż ukazujący życie Saudyjek z perspektywy cudzoziemki, która pragnie obalić stereotypy o Arabii Saudyjskiej, a także ukazuje historie kobiet odważnych, ambitnych, walczących o swoje marzenia, pragnących zrealizować swoje cele oraz zmieniać otaczającą je rzeczywistość. Reasumując. Jest to dobra książka.

Muszę niestety zgodzić się z głosami, według których wywiadów w książce jest za dużo za to za krótkich. Opinie często się powtarzają, a bohaterki trudno zapamiętać. Często wspominany jest zakaz prowadzenia samochodów przez kobiety, mimo że same twierdzą w większości, że to żaden problem. A mimo to pojawia się w co drugim wywiadzie. Wywiady nie są też umiejscowione w czasie, przez co ciężko zrozumieć, czy wypowiedź jest z okresu panowania tego zakazu, czy już po jego zniesieniu. Brakuje mi tez jakiegoś dialogu pomiędzy autorką, a kobietami, z którymi przeprowadzała wywiad. Wypowiadają one swoje kwestie, ale nie wiemy, co by powiedziały, gdyby dopytać bardziej szczegółowo. Na plus zdecydowanie jest różnorodność bohaterek. Możemy przeczytać wypowiedzi kobiet bogatych i tych gorzej sytuowanych, wykształconych oraz analfabetek, Saudyjek i przyjezdnych, buntowniczek i tradycjonalistek. Uderzająca jest otwartość wielu z nich i chęć życia w spokoju niezależnie od wyznawanej religii i poglądów. Podobały mi się też rozdziały opowiadające o historii Arabii Saudyjskiej i kulturze, dzięki którym można lepiej zrozumieć opowieści bohaterek.
Nie jest to moja pierwsza przeczytana książka o tej tematyce, więc wiele spraw było mi znanych, ale myślę, że dla osób niezaznajomionych z tematem, może być ona ciekawa.

W tym reportażu możemy znaleźć zwierzenia różnych kobiet - wykształconych, dobrze usytuowanych, ale również tych, którym los nie przyniósł aż tyle szczęścia. Oczywiście, "szczęście" to pojęcie względne jeśli chodzi o realia życia w Arabii Saudyjskiej, ale każdy ma prawo wyrobić własną opinię. Dlatego polecam tę książkę z całego serca. Zapewnia ona różne punkty widzenia, które pozwalają spojrzeć na ten kraj z szerszej perspektywy.

Moje pierwsze zderzenie z reportażem sprawiło, że gatunek ten zaintrygował mnie zupełnie. Autorka dość dokładnie podkreśla, że kobiety w Arabii Saudyjskiej w zupełności godzą się na taki los, bo nie znają innego życia. Nie wiedzą, że może być coś innego, prócz tradycji, w której zostały wykonane. Przejmujące i niekiedy wstrząsające historie sprawiają, że zrozumiałam, iż nic nie jest dane nam na zawsze...

Bardzo ciekawy pomysł na książkę, ale muszę przyznać, że nie jestem fanką wykonania.
Ciekawe są opisy życia w Arabii Saudyjskiej, kiedy odkrywamy sytuację kobiet i to jak inna jest ich kultura i życie w opozycji do tego, które możemy wieść w Europie. Niestety wywiadów jest masa, ale są to bardziej monologi w których biorą udział różne kobiety w zdecydowanej większości mówiące dokładnie to samo. Nie sprzyja to pokazywaniu szerszej perspektywy. Historie są dość krótkie a sam konstrukt powieści bardzo monotonny, więc w połowie zaczyna się wyczerpywać i niesamowicie nudzić czytelnika.

• Reportaż

Nicola Sutcliff Jestem Saudyjką. Świat oczami kobiet z Arabii Saudyjskiej Zobacz więcej