Jak być człowiekiem

2020-11-04
2020-11-04
Agata Lubowicka, Justyna Haber-Biały
filozofia człowiek przemyślenia

Cieszę się, że na nią trafiłem. Pytania na temat człowieczeństwa będą pojawiać się coraz częściej w dobie rozwijającej się w wielu dziedzinach - technologii.
Tak, to prawda, że można tą książkę przypisać do literatury młodzieżowej - co jeszcze bardziej zwiększa jej istotność. Bo to kolejne pokolenia będą kształtować świat i warto jak najwcześniej zaznajamiać naszych następców z problematyką świata.

Szczerze polecam.

Mały traktat filozoficzny dla młodzieży. Dobry

Mały traktat filozoficzny dla młodzieży. Dobry

Niezmiernie zaciekawił mnie opis tej książki, bo pytanie: jak być człowiekiem, zajmuje mnie od młodości i będzie mi towarzyszyć aż do śmierci. To ważne pytanie dla naszego jestestwa. Niestety nie każdy je sobie zadaje.

Książka prowadzi nas poprzez ważne dziedziny życia, od początku istnienia człowieka rozumnego, poprzez człowieka społecznego i uczuciowego. Zagłębiamy się w meandry ludzkiego mózgu poprzez filozofię, sztukę, wynalazki- wszystko to, co stworzył człowiek.
Wędrujemy z młodym, osiemnastoletnim Duńczykiem Andreasem po europejskich krajach, gdzie zagłębiamy się w poznanie najważniejszych dzieł ludzkiego umysłu i rąk, ale nie może być tylko pięknie. Musimy też zobaczyć do czego jest zdolny człowiek, bo homo sapiens to nie tylko dobro i piękno, ale także śmierć i niemiłosierne okrucieństwo. Szkoda, że autor nie zabrał Andreasa do Auschwitz(wspomniał o nim),tylko do czeskiego obozu koncentracyjnego. Każdy człowiek powinien wiedzieć czym były obozy śmierci, by drugi raz nie popełnić tego błędu.
Mamy oczywiście wątki obyczajowe i romantyczne, aby książka nie brzmiała aż tak poważnie.Bardzo cieszę się, że przeczytałam tę pozycję. Autor pisze bardzo interesującym językiem, a tłumaczki są naprawdę dobre w swojej pracy. Świetna jest koncepcja podróży młodego człowieka w poszukiwania człowieczeństwa. Nie ma sztywnych wykładów kim był Platon czy Kierkegaard,a luźno rzucone ciekawe historie. Oczywiście jest mnóstwo informacji o sztuce, co mnie niezmiernie ucieszyło.
Polecam tę książkę ludziom, którzy zastanawiają się czym jest człowieczeństwo, kim jest współczesny człowiek? Myślę, że ta powieść pomoże im w odpowiedzi na to pytanie.Maa

• Psychologia
  • Literaccy
  • Chcę przeczytać, nie posiadam

Dodaj cytat z książki Jak być człowiekiem